N. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BEK 1CHTE.V BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 2.5 Februari Ó884, iP. 47. che S an »u in Lichti ferklt den, n, Ki lik-, ppei :t Pig JP 2)1 'oora pCt. pCt, and. pCt. 1 iCt. pCI. pCt. lv. ft ische I amb.l enl. I LEIDEN. 23 Februari. Het aantal van hen, die gisterenavond in de Stadsgehoorzaal zich bevonden, bij gelegenheid van de twintigste muziekuitvoering der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, was voorzeker niet groot te noemen, hetgeen ten zeerste te betreuren valt, wijl èn muziek èn zang algemeene goedkeuring pochten verwerven. Het concert nam een aanvang met een .'Dithyrambe" van Richter, krachtig en met gloed door hel koor gezongen. De heer Joh. Snoer van Amsterdam, bet Leidsche publiek tot heden onbekend, deed ons eenige violoncel-solo's hoorei). De jeugdige kunstenaar speelde zeer zuiver, vooral in het hoogc register; op vaardige wijze werden de staccato's door hem uitgevoerd en bad daarbij veel voordracht. Jammer dat deze veelbelovende vijftienjarige artist zich'niet ui hel bezit van een beter instrument mag verbeugen, voor zeker zoude zijn spel hierdoor zeer veel winnen. Mejuffrouw L. V., eveneens thans voor hel eerst als soliste optredende, „af een tweetal liederen: «Schone Wiege" van Schumann en «Meine Liebe ist oFün" van lirahms ten beste Een krachtig, omvangrijk geluid, veel voor dracht, uitmuntende accentuatie, al deze goede eigenschappen kunnen haar niet ontzegd worden, er was echter eu zulks vooral in het lage register iets droogs in het timbre barer stem. De door het koor gezongen «Psalm 75" werd gebisseerd ofschoon de man nenstemmen de eerste maal wel een weinig te krachtig waren, vooral was dit het geval met de bassen. De «Liederen" van Jensen, eveneens door het koor ten gehoore gebracht, vonden algemeen bijval; dit was ook bet geval met het «Minnespiel" van Hoffman. Niettegenstaande de vele moeielrjkbeden, vooral tengevolge der nieuwere methode aan dit stuk verbonden, werd het vlekkeloos weergege ven. Voorzeker mag dan ook aan het quartett een enkel woord van bijzon dere lof niet onthouden worden. Te betreuren is het echter, dat de piano niet beter en dat het accompagnement te hard en te houterig was. Zooals onze lezers uit de voorloopige aankondiging en het heden ge plaatste programma welen, staat den muziekliefhebbers een waar kunstge not te wachten, daar de heer Michelsen, professor aan het conservatorium van Xaver Scharwenka te Berlijn; mej. Pfeiller, opera-concertzangeres, en de heer Spoel, beiden uit Berlijn, Dinsdag 4 Maart in de Siads-gehoorzaal een concert zullen geven. Waar mannen als Joachim, Lander en Schlegel in buitenlandsche bladen de gunstigste lof over hen uitspreken, gelooven wij het overbodig, de musici aan te moedigen dit edel drietal te gaan Itooren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 66 volwassen personen en 4 tot 5 kinderen. Blijkens een staat van het verkeer en de opbrengst van de kantoren van den rijks-lelegratf gedurende het jaar 1883, zijn in dat jaar verzonden 2.612.026 gewone telegrammen waarvan 2 072.630 naar binncnlandsche kantoren; ontvangen zijn 2.689 046 gewone telegrammen, waarvan 2 072.630 van binnenlandsche kantoren. De opbrengst bedroeg 1,039,192.37s, waar van f 600,824,54 van bet binneiilandsch verkeer. Te Leiden zijn gedurende liet jaar 1883 verzonden 32.162 telegrammen, waarvan 30.085 naar binnen landsche kantoren; ontvangen zijn 34.715 telegrammen, waarvan 32 040 van binnenlandsche kantoren. De opbrengst was 10.132 20, waai van 8565.66 van het binnenlandsch verkeer. Gisteren zijn door de politie alhier aan het bureel gebracht twee sjou werlieden, genaamd J. V. en II. D., die met eikander aan het vechten wa ren. Te dier zake is dan ook tegen ben proces verbaal opgemaakt. Ten 7% uur gisterenavond is in de galanteriewinkel van P. J. Baan de Haarlemmerstraat, een begin van brand ontstaan, doordien eenc brandende petroleumlamp in de galanteriën was gevallen. De brand is echter onmid dellijk door den bewoner gebluscht, die de lamp op straat wierp en de vlam met zijn jas uitdoofde. Donderdag en gister bleel de wind vlak Zuiden, ongunstig voor de in zee gestoken bomschuiten om voor Katwijk aan te zetten. Door het ruimen eindelijk van den wind ontstond er gelegenheid aan te komen en heden was de markt van een overvloed van levenden zeevisch voorzien. Op de markt was fijne visch voor de groole lui en kleine visch voor den werkenden stand verkrijgbaar Oin de 6 huizen trof men langs de straten een man of vrouw aan met een wagen met bakvisch; en aan de Gedempte Voldersgracht was de bijmarkt voor verschen visch nog in geen maanden zoo levendig ge weest als heden. De Kalwijksche schrobnetvisscherij stelde zich na allerlei wederwaardigheden vrij goed in. In de Staatscourant is opgenomen een kon. besluit van 22 Febr. 18S4. waarbij in het reglement op het verleenen van pensioenen aan burgerlijke ambtenaren in Ned. Indie, vastgesteld bij besluit van 10 April 1881. ir'. 11 (Indisch Staatsblad n°. 142), gewijzigd bij besluit van 28 Sept. 1881. n .9 (Indisch Staatsblad n". 238). achter de '2ie alinea van art 1 de volgende bepaling ingelascht wordt als S"' alinea: «Ook kan hun pensioen worden verleend, ongeacht hun diensttijd eu leeftijd: als zij eervol uit den Indischen dienst zijn ontslagen wegens eene benoeming tot hoofd van een departement van algemeen bestuur in Nederland." Volgens liet fader land wordt bij liet wetsontwerp tot invoering eener klassenbelasting voorgesteld de percentage jaarlijks door de wetgevende macht te doen vaststellen. Voor de eerste maal stelt de minister van finauciën voor dit percentage op 1 te bepalen. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, zal, op last van den minister van marine, Zr. M'. kruiser 1' klasse Tromp, die in het laatst dezer maand van de Falkland-eilanden aan de Kaap de Goede Hoop wordt verwacht, met den meesten spoed van daar koers stellen naar St. Paula de Loanda, om, """'rg mp( «ten zich aldaar bevindenden consul, maatregelen te nemen an de factorij der Zuid-Afrikaansclie llaiulelsvereeniging op ecember jl. door de inboorlingen is aangevallen, hip Utrecht, van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren De Prins, van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, ver- d den 22 Februari. n zal den l'D, 2en en 3'" Maart a. s.van wege de afdee- ene Vereeniging voor bloembollencultuur, eene Floralia-ten- bloeiende planten en bolgewassen worden gehouden, lieer Ernest Appy gelukt, aan zijne academie voor muziek r Schlegel te Haarlem, als hoogleeraar voor de hoogere pi- /erbinden. De beer Schlegel staat bekend als een der beste lande. Hel huldeblijk, ter nagedachtenis van Z. K. 11. prins Hendrik te Am sterdam op te richten, zal, naar hel Hbl. verneemt, beslaan in een bron zen borstbeeld op een voetstuk van graniet, te plaatsen in hel plantsoentje aan de Prins-llendrik-kade. Te Amsterdam zal op Dinsdag 4 Maart e. k. in bet Volkspaleis een groot concert worden gegeven ten behoeve der gezondheids- eu taeantie- koloniëu. Duizend kinderen der openbare scholen zullen onder de belang- looze leiding van de heer 11. D. 1\. Brandts Buys de kiudercantate De Wereld, van Benoit. schets van De Geyier. ten gehoore brengen, benevens andere liederen. Een koor van 400 zangers van Amstels Mannenkoor. Euterpe en Oefening baart Kunst zal eene Licfdehyuine, voor deze gelegenheid door den beer Brandts Buys vervaardigd, voordragen. Woensdagavond is, volgens bel I). v. ;V.op de De Ruyterkade te Amsterdam eenc vrouw door 5 of 6 man aangevallen eu mishandeld, daarna heeft men een slagersjongen 5 afgenomen, en ten slotte heeft men een kruier aangerand met liet doel hem geld ai te persen. Tengevolge van h«t hulpgeroep heeft tieui de equipage der Uullsche hoot ontzet. De politie, inmiddels toegeschoten, heeft de daders in handen. Eergisteren ontstond in de stoom katoenweverij der firma G. Jannink Zn., te Enschedé, brand op de tweede verdieping, die door het direct inlaien van sloom, eu daarna door behulp eener inmiddels tewerkgestelde brandspuit, gelukkig gebluscht werd; de brand is vermoedelijk ontstaan door liet warmloopen eener riiwiiiacbine. De schade aan goederen, door het vele water, zal nogal aanzienlijk zijn. Vijftien mciisclien verkeerden eergislerennacbt door <!c roekelooze han delwijze van eeu sluiswachter te Appelscha in levensgevaar. De man liet liet water met alle geweld door de linkellen vliegen, met bet gevolg, dat vier schepen door liet zakken van liet water op zijde kantelden eu liet water binnendrong, dat gelukkig de schepelingen wekte. Hun angstgescbrei bracht spoedig menscheii op de been ('s nachts om 2% uur) en door het openzetten der rinketten van het andere vallaal, wist uien liet waier ie doen rijzen eu verder gevaar te voorkomen. Te Simpelveld is Dinsdag overleden mgr. J. Laurent, bisschop i. p i, te Chersoniietis. 's GRAVENHAGE, 23 Februari. Door Z. M. is de luitenant ter zee le kl. J. Van Herwaarden uit non zeedienst ontslagen, onder toekenning van een voortdttrendcii onderstand int levensonderhoud, ten bedrage van 538 'sjaars. De tweede kamer heelt de staatsrekening over 1881 ontvangen. De inkomsten zjjn daarin vastgesteld tot een bedrag van/lil.304.716 31 en de uitgaven op eene som van 123.651.578.63% zoodat het dienstjaar 1881 een nadcelig slot aanwijst ten bedrage van 12.346,862.32% De minister van koloniën, de lieer Sprenger van Eyken de gouverneur- generaal van Nedcrlandsch Indië. de lieer Van Rees, zijn heden namiddag bij den koning in gehoor ontvangen en hebben ten overstaan van den tijde- Ijjken minister van koloniën, den heer Weitzel, in handen van Z. M. den bij de wet voorgeschreven eed afgelegd. 1111. MM. de koning en de koningin vonden gisterenavond bij hunne komst in den schouwburg de vestibule in de hoeken met heerlijk groen ver sierd eu de foyer achter de koninklijke loge met geurige bloemen en tropi sche gewassen opgevuld. Met deze hulde van de kon. vereeniging hel Ned. looueel ter gelegenheid van Zr. M'. jongsten geboortedag, beloonden de vor stelijke bezoekers zich hoogst ingenomen. Z. M. sprak een byzondcr woord van lof over de pracht van dezen feestdos. lie gisteren aan de huizen der ingezetenen alhier gehouden inzameling ten behoeve van de Maatschappij van weldadigheid heeft opgebracht de som van ƒ4200. Naar men verneemt zal de Transvaalsche deputatie in de eerste helft der volgende week alhier aankomen. Ter feestelijke ontvangst van genoemde lieeren beeft zich eene commissie gevormd, welke commissie zich zal bege ven naar bet station van den llollandschen Spoorweg, de hooge gasten aldaar begroeten en met de muziek der schutterij ontvangen eu ben vervol gens geleiden naar liet Hotel des Indes, waar de deputatie baar intrek zal nemen. Een beden ochtend uit Londen bij de commissie tot ontvangst der Transvaalsche deputatie alhier ingekomen telegram meldt, dat de hceren Kruger. Dutoit en Smit reeds Dinsdag a. s. per trein lloltandscli spoor van 1.48 alhier worden verwacht. De directie van liet Holl'. spoor heeft voorde lieeren der deputatie een salonrijtuig beschikbaar gesteld. Aan het staiion zal de commissie, die nog met den heer Rnbidé van der Aa is aangevuld de reizigers ontvangen en naar het Hotel des Indes begeleiden Het program van de feestelijkheden is nog niet definitief vasigestehl. Evenmin is nu reeds de duur van bet verblijf der hecren in de residentie te bepalen, daar die zal afhangen van de besprekingen die de Transvaalsche afgevaardigden met ver schillende personen zullen hebben te voeren. Alleen is nu reeds zeker, dat Donderdagavond in het Gebouw voor Kun sten eu Wetenschappen de Haagsche zangvereeiiiging «Excelsior" der Zuid- Afrikaanscbe lieeren een concert aal aanbieden, terwijl waarschijnlijk Vrijdag of Zaterdag een groot banket ter hunner eere zal worden aangericht in de zalen van het Ilötel den Ouden Doelen. Woensdag overleed, in het Oude Mannen-en Vrouwenhuis der Ned. llerv. gemeente in Den Haag, Hendrik Willem Olflen in bijna 90-jarigen ouderdom. Hij was oud-strijder van Waterloo en als zoodanig versierd met hel Zilveren Kruis, ülflën was indertijd als onderofficier eervol uit 'stands dienst ont slagen. BELGIE De reserve van liet leger, welke georganiseerd wordt bij het wetsont werp, zal jaarlijks worden zamengesteld uit de bij de vorige militie-lichting ingeschrevenen en voor den dienst aangewezenen. De duur van den dienst der reservisten zal 8 jaren wezen, maar eerst na tien jaren worden zij defi nitief ontslagen. De sterkte van het reserveleger bedraagt, zooals reeds ge meld is. 30,000 man. Tot zamenstelling van het jaarlijksch contingent wor den opgeroepen: 1«. de miliciens, die verzocht hebben gebruik temaken van de bevoegdheid tot plaatsvervanging en wier nummer niet opgeroepen is voor het gewone leger-contingent; 2°. de miliciens, die door bet departementen oorlog zijn vervangen of die zich rechtstreeks hebben doen remplaceeren. Van de reserve-lijsten worden echter geschrapt zoodanige miliciens die. aan sprakelijk voor bun remplacanten gebleven, alsnog in persoon aioeten opko men; 3'. de miliciens, wier nummer niet opgeroepen is en die in staat zijn in de schatkist eene som van 200 fr. te storten. De orde van oproeping lot den dienst van de ouder nos. 1 en 2 bedoelde categorieën, wordt geregeld

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5