1 LEIDSCHE coi it 1 1. n.\ 1884. 38. DONDERDAG 14 FEBRUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 16. 23! ebee! kpla; J its f®; 48 72 53i 68 20! 51i 35! 37 30 30 78' 38 55 10 >7' 11' 11! 16' 9' 17' 7' 8' l: 4 8 0, 2J la De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 Februari. Ook bij het depot-escadron van het 3e reg. huzaren, alhier in garni zoen, werd hel 70-jarig beslaan van dit regiment niet onopgemerkt voorbij gegaan. Heden in den vroegen morgen werden de manschappen uit hunnen slaap gewekt door een buitengewoon reveille met fanfares; des middags was hun een extra-maaltijd bereid, bestaande uit aardappelen, snijboonen en worst, voorts eene halve flesch bier en sigaren. Ten einde de manschappen in slaat te stellen dezen dag verder in gepaste vrolijkheid door te brengen werd hen nug bovendien eene geldelijke belooning uitgereikt, en wel deonder- officiers elk ƒ1, korporaals 50 en manschappen 40 cents. Vele leden van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde maakten gisterenavond gebruik van de gelegenheid, hun en Intnne dames aangeboden, om namelijk de rijke en schoone portefeuille van den heer Dudok De Wit, van Amsterdam, te be schouwen. De meest trotsche natuurtafereelende bewonderenswaardigste voortbrengselen van kunst en industrie werden den leden door een groot aantal photographiën ter bezichtiging gegeven. Nu bevonden wij ons in de maagdelijke wonden van Braziliëdan weer bij de duizend voeten hooge watervallen in Canada, hier zagen wij de woeste natuur van Californië, daar het schoone Zwitserland met zijne bergen en gletschers. De tegenwoordige reuzenwerken der nieuwe wereld kon men vergelijken met de oude tempels en godsbeelden der Chineezen, Japanezen en Javanen. Op deze wijze gaf onze alom bekende Nederlandsche wandelaar Dudok De Wit ook anderen de gelegenheid zich eene voorstelling te maken van den rijkdom en de groot heid der natuur, welke hij zelf in zulk eene verscheidenheid met eigen oog had kunnen aanschouwen. Nog was door de goede zorgen van den heer Witte ter bezichtiging afge staan een honderdvijftig getal goede en naar de natuur getrouwe afbeeldingen van orchideesoortenwelke gedurende hel afgeloopen jaar in onzen hortus gebloeid hadden, door den leekenaar bij het botanisch onderwijs vervaardigd. Bij eene te Rotterdam gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebracht 2075 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. H. C. Verniers van der Loefï met 1076 stemmen. De heer M. L. Van Deventer bekwam 729 en de heer J. M. Voorhoeve 261 stemmen. De opbrengst van 's rijks middelen over Januari 1884 bedroeg ƒ6385588.53, tegen ƒ6666823,75 d, in Januari 1883. De raming voor één maand bedraagt ƒ8745495.75. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat aan de rijks hoogere burgerschool van 5-jarigen cursus te Leeuwarden de betrekking van leeraar in de Fransche taai- en letterkunde te vervullen is. Jaarwedde ƒ2000. Zij, die voor deze betrekking iu aan merking wenschen te komengelieven zich vóór of uiterlijk op 22 Februari e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 'sGravenhage. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan voor de 315e staats loterij. De collecte wordt geopend op YVoensdag 12 Maart en gesloten op Zaterdag 22 Maart. De eerste klasse vangt aan op 7 April 1884, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 28 Juni worden gelrokken. De minister van marine brengt, krachtens machtiging des konings, ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst wor den: 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. Tot dit examen wor den toegelaten jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den 1° Januari van het jaar waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaar reeds en op den 1» September van dat jaar dien van 17 jaar nog niet heb ben bereikt. Voor eene vierjarige opleiding aan het instituut wordt betaald 1200, waarvan 120 dient voor boeken, instrumenten en teekengereed schappen, aan den adelborst te verstrekken. De betaling dier som geschiedt in acht gelijke termijnen, ieder alzoo van 150, en wel op den 1° Sept. cn den 1° April van ieder studiejaar. (De verdere voorwaarden worden in de St.-Ct. van 13 Febr. medegedeeld.) De minister van marine brengt, krachtens machtiging des konings, ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar acht jongelieden kunnen geplaatst worden als aspirant-administrateur (vroeger scheepsklerk) bij de koninklijke Nederlandsche zeemacht. Tot het vergelijkend examen, dat in de maand Aug. e. k. zal worden afgenomen, worden toegelaten jongelieden, Nederlan ders zijnde, die op den 1° Sept. van het jaar waarin het examen wordt afgelegd, den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negen tiende jaar nog niet zijn ingetreden. Voor eene tweejarige opleiding aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord wordt betaald vierhonderd gulden, te voldoen in vier gelijke termijnenen wel op den le Sept. en den 1° April van elk studiejaar. (De andere voorwaarden worden iu de St-Ct. van 13 Febr. - Staatsblad n°. 26 bevat een besluit van den lstfD Februari 1884, tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Veere, dd. 7 Decem ber 1883, betreffende den verkoop van den aan die gemeente behoorenden beker van Maximiliaan van Bourgondië, en dit wel omdat de bedoelde beker is een gedenkstuk van geschiedkundige waarde en aan de gemeente Veere alleen gegeven is om hem te bewaren tot bljjvende gedachtenis aan den vorst die haar dien schonk; dat het algemeen belang niet gedoogt, dat zulke voor de geschiedenis des vaderlands belangrijke gedenkstukken, door openbare besturen aan welker hoede zij zijn toevertrouwd, worden vervreemd; en dat dus het vermelde besluit als strijdig met het algemeen belang behoort te worden vernietigd. Heden werd te Utrecht tot arts bevorderd de heer J. B. G. H. Van Gruting. candidaat-arts; en toegelaten voor het eerste gedeelte de heeren E. Ch. Brands en W. C. Mensonides, doctorandi. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 13 Februari. Alles wel aan boord. Heeft bij de reede van Batavia de schroef verlorendoch verder geen schade bekomenen is naar Batavia gesleept; 1000 sleeploon.. Van offlciëele zrjde wordt aan het D. v. Z. en 's Gr. uit Wassenaar medegedeeld, dat het bericht omtrent het inbreken op de buitenplaats van den heer V. d. O.aan den Wassenaarschen wegin den nacht van Vrijdag op Zaterdag, onjuist is en dat er dus ook niets bij bedoelden eigenaar ont vreemd is geworden. Een bericht omtrent eene inbraak in het tolhuis aan den Rijksstraatweg nabij 'sGravenhage, eveneens onder Wassenaar gelegen, blijkt ook onwaar te zijn geweest. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zoeterwoude is beroepen d. J. A. Van Heyningenpred. te 's Gravendeel. Ds. G. De Braai, predikant bij de Christ. Geref. gemeente te Bodegra ven, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Scheveningen bedankt. Te Aat'landerveen heeft op 11 dezer de gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk van A. H., na eene kortstondige ongesteldheid Zondag ochtend overleden. Vóór eenigen tijd toch moet de overledene tegen iemand hebben gezegd, dat, zoo hij eens plotseling dood was, men maar moest denken dat zijn stiefzoon B. v. H. hem had vergiftigd. Vandaar deze lijk schouwing cn hel in verhoor nemen van B. v. II. Op 12 dezer, in den vroegen ochtend is het lijk tot nader onderzoek naar Leiden vervoerd. -- De voortreffelijke zanger Messchaert is uitgenoodigd op de eerstvol gende Bach-uitvoering op Goeden Vrijdag te Leipzig zijne medewerking te verleeuen. Uitnoodigingen van dezen aard zijn voor ons land zeldzaam. (IV. v. d. D Zaterdag had te Velzen de verkoop plaats van de volgende harddravers van baron F. W. Van Tuyll van Serooskerken. De bekende schimmelhengst Pourtchak8 jaar oud, (Orloff-ras) werd opgehouden op ƒ4000. Verder werden verkocht Queen of Diamonds. 8 jaar oud, voor ƒ625, aan jhr. P. Six, te 's GravenlandFramboisy, bruin hengst-veulen1% jaar oud, voor ƒ400, aan den heer H. P. De Rat van Hardinxveldte Dordrecht; Multum in Parvoafstands, (Amerikaansch ras), voor ƒ425, aan den heer T. Previ- naire; Soda, alstands, (Normandische ras), voor /800, aan den heer K. Enlhoven, te 'sHage; Lady Mabel, afstands, (Engelsch ras), voor 250. aan den heer Ellenbroek, te Hoorn. De inlandsche harddravers President (ex Nelly) en Protest werden beide opgehouden. Naar men verneemt zal de opening voor het publiek van de lijn Zaan dam -Hoorn omstreeks 20 Mei a. s. plaats hebben. Eenige dagen vroeger zou de lijn feestelijk worden geopend. Naar men verneemt, is door curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht het lectoraat in de psychiatrie aan die universiteit aangeboden aan dr. H. O. H. Teilegen, geneesheer aan het krankzinnigengesticht Coudewater té Rosmalen. De goudsmid F., te Meppel, is op_tpinder aangename wijze eenige gou den ringen kwijtgeraakt. Een net gekleed heer vervoegde zich voor eenige dagen te zijnen huize, met het verzoek eenige ringen op zicht le mogen heb ben voorgevende er een ten geschenke te willen geven aan eene huisgenoote van den beer B., wiens logé hij beweerde-,te zijn. Zonder argwaan voldeed de goudsmid aan dat verlangen, doch spoedig bleek, dat hij met een bruta len oplichter had te doen gehad. Ten aanzien van de gcrechterlijke schouwing te Oosterwolde, verneemt de Zw. Ct. nader het volgende: De rechter-commissaris, vergezeld van den officier van justitie en den subsituut-griffier bij de rechtbankhebben eergisteren ochtend het lijk van den vermoedelijk door zijne vrouw vergiftigden man laten opgraven en door de doctoren Rros en Tresling doen schouwen. Nadat dit had plaats gehad, zijn sommige deelen van het lijk, behoorlijk verzegeld, naar Zwolle meegenomen eu in handen gesteld van de hh. Kuyper en Box man die thans zullen onderzoeken in welke mate de aanwezigheid van ver gif in die deelen kan worden geconstateerd. In Gaasterland hebben eenige greidboeren hun jong vee den geheelen winter in de weide gehad tot op den huidigen dag. Ter zitting der rechtbank te Middelburg werd eergisteren het verzet behandeld van den heer J. De 1)„ koopman te Antwerpen, tegen het in de maand November 1878 do >r die rechtbank bij verstek tegen hem gewezen vonnis. De rechtbank heeft overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, de verjaring der strafvervolging uitgesproken. Uil het bericht van den Courier de la Meuse blijkt thans, dat mgr. Brinkman, de onlangs in zijne waardigheid herstelde bisschop van Munster! gedurende de vier jaren aan zijne ballingschap, onder den naam van Ber ger, het huis heeft bewoond van wijlen den notaris Schoenmakers, te Uouthem.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1