op Java, als lid der jury tijdens de internationale koloniale en uitvoer- handeltentoonstelling te Amsterdam, benoemd tot ridder der Turtische orde van Nielian Iflihar. Men zal zich herinneren, dat de heer Van Vlijmen indertijd geklaagd heeft over knoeierijen, die bij den botiw van de kon. stallen zouden hebben plaats gehad. Thans meldt de simst. Ct.dat door den minister van finan ciën eene commissie van deskundigen tot onderzoek van die stallen is be noemd. Deze commissie zon bestaan uit de heeren Schuurman en DeJongh, directeuren der gemeentewerken te Amsterdam en Kotterdam, en J. Kooy, aannemer te Amsterdam. Men meldt aan het D. v. Z.-ü. en 'sGr., met opgaaf van namen en woonplaats, dat door eenige familiën hier te lande door speculeeren in Ame- rikaansche spoorwegen, in sleehts weinige dagen, een kapitaal is verloren van ruim een half millioen gulden. Een gepens. officier, weduwnaar, moet het geheele vermogen zijner kinderen groot drie ton hebben verspeeld. Namen en plaatsen doen er hier niets toe; het feit daarentegen moge nog weer eens tot waarschuwing strekken. De heer Louis Drucker te Voorschoten heeft een vlugschrift uitgegeven in de Duitsche taal, getiteld: «Ueber Spanische Finanszustande." Hij zet daarin de geschiedenis en den toestand van de Spaansche staatsschuld uiteen, vooral met het oog op de oude schulden, die in Nederlandsche handen zijn en niet zijn geregeld. Daardoor, meent hij. en door andere maatregelen, o. a. de opening van een grootboek, zouden de Spaansche fondsen aanmer kelijk stijgen en ten minste op e'éne lijn komen met die van Oostenrijk en Hongarije. Op de scheepswerven te Slikkerveer is veel werk, zoodat van tijd tot tijd nog eenige werklieden geplaatst worden. De Amsterdamsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft het besluit genomen tot oprichting van een «Conservatorium voor muziek" met driejarigen cursus, waar gelegenheid bestaan zal tot de studie van: het hoofdinstrument (of zang), eene tweede instrument, de the orie van de muziek en de muziekgeschiedenis. Voor de betrekking van huismeester en huismeesteres op het landgoed Laag-Soeren (de natuur-geneeskundige inrichting Bethesda), hebben zich aan geboden 162 echtparen. Op de vergadering van heeren curatoren dier stich ting, gehouden den 9tD dezer, zrjn tot huismeester en huismeesteres benoemd de heer Moquette en echtgenoote uit Dordrecht. Medio April zal de aan de inrichting verbonden dr. Van der Chijs in functie treden; tot dien tijd wordt de geneeskundige dienst waargenomen door dr. Van Lockhorst. adsistent- geneesheer. Eene te Zwolle gehouden collecte ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen van den polder en buurtschap Dieze heelt opgebracht 1232.59, terwijl bovendien voor dat doel bij den burgemeester reeds een bankbiljet van /100 was ingekomen. Het muziekcorps der stedelijke schut terij aldaar zal op 'skonings verjaardag een concert geven voor hetzelfde i doel. Het 11-jarig zoontje van A. Van de Ven te 's Hertogenbosch viel Vrij dag spelende van den voormaligen vestingmuur, in de nabijheid der Vuch- terpoort, in de Stadsgracht. Bij den tegenwoordigen hoogen waterstand, nu de omstreken der stad in eene zee herschapen zijn, durfde niemand eene poging tot redding wagen. Eene plank en eene dreg, die men den jongen toewierp, kon hij niet meer grijpen; men dacht hem reeds reddeloos verloren. De heer G. Visker, kapitein bij het 2' regiment infanterie, in garnizoen te 's Bosch, die in zijne woning het angstgeschrci der omstanders vernam, was onmiddellijk ter plaatse aanwezig. Zonder eenig verwijl sprong hij van den stadsmuur in den vrij diepen stroom, en had het geluk den jongen, die reeds zinkende was, te redden. In de kerk van het klooster der Liefdezusters te Sittard werd dezer dagen, bij het wegnemen van een grafsteen, eene opening ontdekt, die langs eenige steenen treden toegang verschaft tot een kleinen grafkelder onder het koor. In dezen gralkelder werden twee skeletten gevonden, nog gaaf en ongeschonden. Het eerste lag rechts van den ingang, het tweede links aan den bovenkant. Van de zerken was bijna geen spoor meer overgeble- i ven. Vermoedelijk zijn dit de overblijfselen der twee religieuzen, die in het jaar 1648 uit Brugge overkwamen en het klooster der Dominicanessen heb ben gesticht. In het register, dat destijds werd gehonden, is over de eene Maria Sibilla van Bronckhorst, de eerste priorin aangeteekend«Light be graven voor den autaer van ons eerste capelle.'' Over de tweede, Agnes I Crocx, eerste suppriorin, leest men: «Light begraven voor den autaer van de Moeder Godts." In het gehucht Ginderdoor, onder Lieshout, is Zaterdagnacht in eene boerenwoning brand ontstaan. De bewoners (twee huisgezinnen) ontkwamen met levensgevaar aan de vlammen, terwijl het huis achter hen instortte. Vee. inboedel, verzamelde oogst, kleeren, alles is verbrand. •s GRAVENHAGË, 12 Februari. Door Z. M. is aan de artsen: Otto Schloth, geboren te Nordheim in Beijeren; dr. Max Morris, geboren te Berlijn, en dr. Carl Warnecke, gebo ren te Meinertzagenvergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zjj de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der ge neeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. De officier van administratie 2e kl. C. V. Veldman, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. Gisterenavond had ten paleize voor HH. MM. den koning en de koningin eene tweede muzicale uitvoering plaats door een viertal artisten van naam, te weten: de hh. Anton Hekking, violoncellist, Thomson, violist en;profes- sor aan het conservatoire te Luik, de Italiaansche pianist Pugno en mej. Dyna Baumer, zang. Het gehoor bestond uit een beperkt aantal genoodig- den uit 's konings onmiddellijke nabijheid. Z. M. de koning heeft gisterenavond den violist Thomson, professor aan de muziekschool te Luik, na afloop van het concert ten hove, het rid derkruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Ook gaf Z. M. een blijk zijner hooge waardeering aan den pianist-accompagnateur ten hove den heer Stortenbeker. H. M. de koningin heeft heden morgen een bezoek gebracht aan het magazijn van oudheden van Van Gelder en Zonen op het Hofspui. Z. H. de erfgroothertog van Oldenburg is heden voormiddag ten 11 ure wederom in de residentie aangekomen en heeft intrek genomen ten paleize van H. K. H. prinses Hendrik, die haren schoonbroeder aan het Rijnspoorstation opwachtte. Naar men verneemt zal Z. I). H de hoffeesten bij gelegenheid van 's konings verjaardag bijwonen. Z. D. II. bracht daarna een bezoek hij Z. K. II. prins Alexander, prins van Oranje, doch kon wegens ongesteldheid van Z. D. H. niet ontvangen worden. H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden heeft tot haar secreti; benoemd den heer J. L. Inckel, luitenant ter zee 1' kl. titulair, die sit twaalf jaren aan het huis van HH. KK. HH. den prins en de prinses r« in verschillende betrekkingen verbonden was, laatstelijk als intendant i het landgoed Soestdijk. De heer Inckel vervangt den heer m' J. H. Wickevoort Crommelin, die, op zijne aanvrage, ontheven is van langduri en hooggewaardeerde diensten. Sinds 1852 was de heer W. C., eerst j secretaris, later als secretaris-thesaurier, aan het huis van Z K. H. pj Hendrik verbonden, en na het overlijden van dien betreurden vorst bleet II. K. H. de prinses in die functiën ter zijde staan. Dv. Z. en 'j(j De feestelijke herdenking van het 70-jarig bestaan van het 3< r huzaren alhier werd heden middag ten 2 ure ingewijd met eene bijeenkoi der feestvierende officieren en oud-officieren in den Kon. zoöl. bot. tgj alwaar een gedeelte van het binnengebouw voor de feestgenooten was gt serveerd en in eene smaakvolle feestzaal herschapen met wapens en vlag»; tropëen tot achter- en zijgrond. De Belgische hoofd- cn verdere officio behoorden lot de reünisten, die door de muziek van het corps met het voli lied en de Brabantjonne werden begroet. BIUÏG N L ANDSCHK BEU 1 C H T K i\ BELGIË, Na eene maandenlange instructie en voorloopige hechtenis van Pij Xavier, heeft de 5e kamer van het Brusselsche hof van appèl Zaterdag-; middag beslist, dat er geene gronden bestaan om hem verdacht te hoiil van het plegen der bekende misdaad op de 11-jarige Marie Walschaert, Molenbeek- St. Jean, op 26 December 1882 en hem deswege naar de op bare terechtzitting voor de assises te verwijzen. Het hof heeft daarom Pij Xavier van rechtsvervolging ontslagen en zijne onmiddellijke in vrijheids ling bevolen. In de kolenmijn te Clos-Marquet is dezer dagen de ophaalbak gel; teld op het oogenbik, dat 4 werklieden op het punt waren in de mijt dalen. De ongelukkigen kwamen van eene duizelingwekkende hoogte ini afgrond neder, en terstond waren allen dood. ENGELAKD, In het lagerhuis heeft lord Gladstone verklaard, dat er geen onderk delingen met Frankrijk over eene |tusschenkomst in Egypte hebben pli gehad. Hij weigerde inlichting te geven omtrent de voornemens of bel lingen der regeering ten opzichte der troepen in] Soedan. Nadat de b Bradlaugh den eed had afgelegd, stelde sir Stafford Northcote voor, te t klaren, dat hij daartoe niet had mogen worden toegelaten. Dezemotie.il het gouvernement bestreden.! werd met 280 tegen 167 stemmen aat nomen, waarbij Bradlaugh met de minderheid stemde. Sir Stafford Northc deed daarna een voorstel, om Bradlaugh van de vergadering uit te sluit totdat hij zich zou hebben verbonden om in de beraadslagingen geen sti nis meer te weeg te brengen. Dit voorstel werd aangenomen met228ttj 120 stemmen. De werkstaking onder de wevers in Lancashire schijnt nu toch geëindigd te kunnen worden beschouwd. De verschillende comité's uil werkstakers besloten, dat het met de fabrikanten gesloten voorloopig t trad aangenomen en uitgevoerd moet worden; en men houdt het erin dat de werklieden zich naar dit besluit zullen schikken en de arbeidi binnen enkele dagen weer algemeen zal worden hervat. --Luidens bericht uit Messina, is de Etna begonnen uit zijn middenl® te spoken. Op Sicilië voelde men aardschokken. Er is van generaal Gordon eene dépêche te Cairo ontvangen, gedaU uit Berber, maar zij werd door hem vooruit naar die plaats gezonden, aankomst van generaal Gordon te Berber kan niet vóór den twaalfden j den verwacht. Volgens door den heer Baring ontvangen berichten van den 8" uitl Hammed was generaal Gordon daar in goeden welstand aangekomen. De benoeming van Hewett geschiedde door de Egyptische regeerin; verzoek van het Engelsche gouvernement. Men gelooft, dat de toestand' Tokar en Sinkat minder wanhopig is; men verzekert, dat een konvooi lei; middelen te Sinkat binnen is gekomen. Luidens eene dépêche uit Mexico, heeft de heer Nunez, de mini; van financiën, zijn ontslag genomen, en zal hij tijdeljjk vervangen wori door de heer Delapennar. FRANKRIJK, De kamer van afgevaardigden heeft de beraadslaging over de wet oproerige krecten op straat, enz. hervat. De algemeene beschouwingen; gesloten. Met 337 tegen 207 stemmen werd beslotenover te gaan tot behandeling der artikelen. De inventaris van de nationale bibliotheek te Parijs is voltooid, bibliotheek bevat 2.500,000 boekdeelen; er zijn 92,000 deelen met hl schriften, en 144,000 medailles van alle tijden, Fransche en vreemde, prentverzameling is 2,000,000 nommers groot, in 14,000 boekdeelen en 4J portefeuilles. In eene afzonderlijke galerij worden de kostbaarste werf bewaard, 80,000 in getal. Deze bibliotheek is de rijkste en de oudste' Europa. Ten tijde van Karei den Groote werden de eerste grondslagen legd, maar werkelijk dagleekent zij uit de regeering van Karei V, die; kamerdienaar Gilles Mallet in 1367 last gaf een catalogus te maken. catalogus, de eerste welke gemaakt werd, is nog aanwezig; hij wordi eene kostbare reliek, onder glas bewaard; 973 nommers (900 boekdtd en eenige andere voorwerpen) zijn daarin beschreven. Voortdurend net het gebruik, dat van de bibliotheek gemaakt wordt, toe: in 1868 bezo ten 24,000 personen de arbeidszaal, in 1883 kwamen er 70,000. Uit St. Petersburg wordt aan Le Temps gemeld, dat de keizer ei keizerin, ten einde zooveel mogelijk de ongerustheid onder'de bevolk dier hoofdstad weg le nemen, eiken dag zonder geleide uitgaan, zich d den schouwburg begeven en op de openbare wandelplaatsen verschijnen dat de nihilistische partijdoor talrijke inhechtenisnemingen gedecime weinig van zich laat hooren en door onderlinge verdeeldheid verzwakt wti SPANJE. De minister van financiën heeft aan zijne ambtgenooten verklaard, hij geen verhooging van uitgaven op de begrooting zal toelaten, daal verplicht is de hegrooting van inkomsten te verminderen. El Porvenir, een orgaan van den heer Zorilla, bericht, dat den blikeinen besloten hebben, ondanks liet verbod van het gouvernement manifesteeren ter gelegenheid van den verjaardag der vroegere republiek zullen zich dan terugtrekken als van overheidswege de bijeenkomst®'1 uiteengejaagd; maar zij zullen dan prolesteeren en den prefect van® voor het hooggerechtshof dagen wegens misbruik van gezag.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2