El BSCIIE ZATERDAG 2 FEBRUARI. Pin| drid ren STADS-BERICHTEN, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. en tak /en 14. J48. Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1,50, franco p, p, f 2.— lerlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. [RGEMEESTER der gemeente LEIDEN, ngen hebbende den staat n°. 75, aanwijzende de uitkomsten der ij» en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld ■*»Jit. 15, 23 en 43 der wet van den 26sltn Mei 1870 (Staatsbladn'. 82) ren «ijk de grondbelasting; 'l ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedurende dertig ir Secretarie dezer gemeente is nedergelegd. )rdt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, 1 Februari 1884. DE KANTER. et. Ct. nd. Ct LEIDEN, 1 Februari iet kiescollege der Ned. Herv. gemeente is heden het volgende drietal pd: dd. mr. W. Van den Bergh, theol. dr.pred. te Schaarsbergen an Hoogenhuyzenpred. te Dordrecht, en C. P. N. Pikaar, pred. te terenavond werd in de Nutszaal de aangekondigde openbare zamen- ehouden van de vrijzinnige leden (mannen en vrouwen) der Ned. Waalsche gemeententer bespreking van het onderwerp: //De toe- il de Evangeliebediening in de Nederl. Herv, kerk." De oproeping jjeenkomst was uitgegaan van het bestuur der kiesvereeniging "Vrij- Ct.iljOcde'' en van dat der afd. Leiden van den Nederl. Protestantenbond, eeraar A. Kuenen, voorzitter van eerstgenoemde vereeniging, heette t opgekomenen welkom en wenschte hen geluk met de belangstel zij door hunne tegenwoordigheid aan den dag legden. Nadat door breedvoerig was uiteengezet wat gevorderd werd eer men tot hel bt kon worden toegelaten, kwam hjj op de verklaring of verbin- lke door hen moest worden onderteekend; dit was voor velen een zwaar en zou aanleiding kunnen geven, dat, al was men nog zoo de toegang nogtans zou worden geweigerd. Mocht bij sommige leden de vraag zijn ontstaan, wat gaat ons eigenlijk deze quaestie reker trachtte duidelijk aan te toonen, dat zij wel degelijk belang lebben te weten welke verklaring door hunne predikanten of gods- lerwijzers moet worden afgelegd of getcekend. Eene formule door de n Dordrecht bleef in werking tot 1816, als wanneer deze werd ge- erdin 1854 werd eene nieuwe opgesteld, die, hoewel in vele op- g bezwarend, meerdere vrijheid ademde dan die van 1816. Spoe- weer stemmen op tot wijziging, maar nimmer was nog krachtig iangedrongen bij de synode, totdat in 1881 eene eenvoudiger en be- formule werd aangenomen en in 1883 in werking trad. Zeer korten na werd van den kant der rechtzinnigen adressen om wederafschaf- herslel van de oude formule aan de synode ingediend. Na ernstige jging werd door de synodale vergadering besloten de oude formule 1 weder te herstellen enna ingewonnen oordeel van de kerkbeslu- ■dit jaar een definitief besluit dienaangaande te nemen. Het gevaar lat de oude formule weder in het leven zou worden geroepen en dit spreker eene ramp voor velen, èn voor hen die zich voorbereiden èn i die reeds werkzaam zijn zou het eene gewetenszaak worden deze Qt te onderschrijven. Hun blijven in de gemeente hangt alzoo van het [iet aannemen dezer bepaling af. Vandaar de oproeping aan deze n leder vrijzinnige is bevoegd en tevens verplicht zijne stem te doen zonder te vragen: wat zal het uitwerken? Vandaar dat een adres 'jisynode is gereed gemaakt, waarop zjj, die belang stellen in deze Ct. nd. ud. P. Ct. tnne handtcekening kunnen plaatsen. Vooraf werd de gelegenheid aan- wanneer zich bezwaren mochten voordoen, deze te doen kennen. Nadat zich deed hooren, verklaarde de heer Chavannes, dat hij niet kon dat niemand eenig bezwaar had. Zijn allen overtuigd, dat het s zich met deze zaak ernstig te bemoeien, dan moet men doen ge- Slat het ons aangaat. Na de liooge roeping van den godsdienstleraar he ill geschetst, toonde spreker aan, dat de vrijheid niet alleen een zegen ïb.'orden voor de vrijzinnigen, maar voor geheel de Ned. Kerk. Eene 1. was bezwarend voor den predikant. Door prof. Gooszcn werden nog nkingen in het midden gebrachthoofdzakelijk ter rechtvaardiging van de handeling der synodale vergadering en gaf zijne verwondering te kennen, dat eene formule, welke was opgesteld door prof. Scholten en andere liberalen, thans zooveel bezwaren kon opleveren. Hij zag niets geen gevaar in die for mule; nooit was de bedoeling geweest iemands waarheidsliefde te krenken, doch de synode moet zooveel mogelijk de onderlinge zamenleving bevorderen. Dr. Hagen antwoordde met een enkel woord den vorigen spreker, en meende ten slotte, dat het aannemen van de formule thans veel grooter bcteekenis zou verkrijgen. Nadat nog een enkel woord was in het midden gebracht door de hh. prof. Offerhaus, dr. Scheffer en Blansjaar dankte de voorzitter zoowel de voor- als tegenstanders voor hunne bedenkingen. Hoogst aangenaam waren hem dezelve, want het zou hem leed doen wanneer iemand onwetend tee- kende. Persoonlijk liet hij zich niet van zijne gedragslijn afhalen. Volgens zijne meening had de synode zich tegen de confessioneelen moeten verzetten én hunne verkeerde handeling onder het oog moeten brengen. Ten slotte noodigde spreker uit tot teekening van het adres, waarin wordt aangedron gen het gevaar, dat de kerk bedreigt door de wederinvoering der formule van 1854, af te wenden, waaraan terstond gevolg werd gegeven en de gelegenheid nog gedurende veertien dagen werd opengesteld bij de boekhan delaren Adriani, Blankenberg, Van Doesburgh en Gebr". Van der Hoek. Tot eersten onderwijzer aan eene bijz. school voor m. u. 1. o. alhier is benoemd de heer W. K. De Haan, te Rotterdam. Trubners "Oriental Record" bevat in zijn laatste nommer eene beschrij ving van de oudste boekhandelaarsfirma in Europa, die van Brill te Leiden, wcike in onafgebroken opvolging van 4e Elzeviers tot de tegenwoordige eigenaars, de hh. Van Oordt De Stoppelaar, is overgegaan. Het Leidsche studenten-muziekgezelschap "C. Dur" geeft hedenavond te Apeldoorn een liefdadigheidsconcert ter voordeele van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Natuurkundigen brengen door breedvoerige geschriften de gekleurde luchten en de geweldige stormen, die uit het westen zijn ontstaan, in ver band met de uitbarstingen van de Krakatauwaarop ook andere vulkanische invloeden, zooals aardbevingen en de uitwerking van den Hekla op IJsland gevolgd zijn. In de Staatscourant van 1 Februari is opgenomen een verslag, uitge bracht aan den minister van binnenland che zaken door de commissie, van 1 Augustus 1883 tot 1 Augustus 1884 belast met het afnemen der practisch- geneeskundige en tandheelkundige examina, volgens de art. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Staatsblad n°. 222). Bij Z. K H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, voor zitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Ned.-Indië, zijn door bemiddeling van den Nederlandschen gezant te Parijs, ba>oii Van Ztiylen van Nyevelt, de volgende giften ingekomen: Bij Zr. M3. gezantschap te Parijs: van baron E. De Bussièregewezen gezant van Frankrijk te 'sllage, 500 fr.van marquis De Tamisier, gewezen gezant van Frankrijk te Stockholm. 40 fr. Bij den Nederlandschen consul te Toulon: van de Chambrc des notaires 100 fr.van verschillende leden der Clercle de l'Union 25 fr. Bij den Nederlandschen consul te Bordeaux, van verschillende personen 620 fr. Bij den Nederlandschen consul te Algiers, van verschillende personen 112 fr. Bij den heer Julius Leckie te Cayenne, Nederlandsch onder; daan, van verschillende personen 650 fr. Totaal 2047 fr. of 980.59. Ten behoeve der slachtoRers van de ramp van Krakatau is alsnog bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen: door tusschenkomst van den consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat te Arnhem, van de te Bloem fontein gevestigde Nederlanders, als eerste bezending, ƒ2000; van den con sul-generaal der Nederlandenals opbrengst eener door hem geopende inschrij ving. 20.10 of N. Ct. ƒ246, waarbij 2.2 van dien consul-generaal zclven en 2.2 van den vice-consul te Kaapstad en eindelijk van den consul der Nederlanden te Helsingfors, als opbrengst eener door hem gehouden inzame ling ƒ135. Het stoomschip C. Fellingervan Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Pauillac. De Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Southampton. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Frioul (Marseille) den 31sln Januari. De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Wight 31 Jan., 3 u. nm. --De reeds lang toegezegde memorie van antwoord op het afdeelingsvcr- slag omtrent het wetsontwerp tot nadere regeling van het muntwezen, is bij de tweede kamer ingekomenvergezeld van een nader gewijzigd wets voorstel.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1