JGSEL, behoorende lol do Leidsche Courant ,n Maandag 28 Januari 3884JP. 23. INNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN. 26 Januari it kiescollegie van het Ned. Uerv. kerkgenootschap is gisteren- volgende zestal van predikanten zamengesteld, om te voorzien in e ontstaan door het verleende eervol emeritaat aan d®. J. B. dd. mr. VV. Van den Berg, theol. dr.. te Schaarsbcrgen; C. P. N. Overschiet E. A. Lazonder, te Zegveld; J. II. Heinecker, te ■el; G. H. Van Kasteel, te Kollnm, en E A. Hoogenhuizen, te de bediende bij de verificatie van 's rijks zee-instrnmenten alhier, is uitgereikt de zilveren medaille voor ijver en trouw met daarbij I ttitvf gratificatie van ƒ50. péra comique van Henri Meilhac en Ludovic Halevy getiteld «Car- arvan de lieer Georges Bizet de mnzick in het aanzijn riep, pas I u. «-April 1882 te Leiden opgevoerd door het gezelschap van den gun- IStOIlhileii heer Aot. Voitus van Hamrne, werd toch gisterenavond op- den schouwburg alhier ten tooneeic gevoerd. Dat slechts de heer rsbladD»n José), de heer De Bo-r (Le Bemendado) en de heer Victor als van het in 1882 bestaande personeel waren overgebleven, bewijst gaarheid van het spreekwoord, dat niets bestendiger is dan de onbe- d, vooral bij kunstgenootschappen en bracht ons de verzuchting op «Waarom hebben de Haagsche abonnés madame Dtipouy geweerd, zich opnieuw bereid verklaarde in het karakter van «Carmen" op j" Zij toch liet als zoodanig de aangenaamste herinneringen bij ons i hoewel de Dames Lender en d'Ervilly in den vorm van bompict- jieer Selrack in dien eener lauwerkrans, allen in dien van handge- aan <lg0e(jkeiiring van het publiek inoogstleutoch mag men niet ondank- II ten aanzien der vervangenen, vooral van de reeds genoemde voor- b'BOEkan «Carmen", die ons de fijne distinctie dier rol te aanschouwen in levend WÜ steeds zullen blijveu waardeeren. Dat de pas du Tambourin jn>as de» Manteaux zeer in den smaak vielen der opgekomenen mag betwijfeld worden als dat hel geheel der voorstelling goed van sta ts en V<el) (ie j„ vrjj la|rjjke getale verschenen hoorders en zieners deze dtafels jje thans als eene oude vriendin der Leidenaren mag beschouwd wor- trassendcr bij herhaling met hunne goedkeuring vereerden. Zij, dieecnige E mochten betoonen voor hei verslag, daarvan vroeger gegeven, ugel r-in de Leidsche Courant van Vrijdag 21 April 1882 hunne nieuws- vd bevredigen en zelfs in het volgende nummer den onrustigen droom verlakt-^ Waa:mede Terpsichore den steller er van strafte, toen hij hare oop zaln vergat te vermelden bij de opgave der "fails en gestes", waartoe irstelling aanleiding gaf. lor den boekhandelaar J. VV. Van Leeuwen alhier, zal op 11, 13, {15 Februari aanst. verkooping worden gehouden van werken over erdheidrechtsgeleerdheid, geschiedenis en letterkunde, benevens irken, leekeiiingen en gravuren, grootendeels nagelaten door de hee- C. Quant, oud-deken en pastoor alhier, en A. Van Hoogstraten, pas- j Alferden. Blijkens den uitgegeven catalogus ueval deze verkooping (lieidene belangrijke en zeldzame werken terwijl onder de afdeeling feu 37-tal meesterlijke uitgevoerde gravuren naar Raphael, voorkomt, porsiellinsen uit den bijbel, gegraveerd door de bekende meesters Houbrakcu en Picardetsen van prof. Unger naar schilderijen van 'llals, een 17G-tal fraaie photographiën naar de etsen van Rembrandt, o. a. prachtwerken aangetroflen. Wij meenen de aandacht van be- P jillendeii op dezen catalogus en bijgevolg op de aanstaande verkooping !gen vestigen. iAlhier is een partijtje waschgoederen ontvreemd. De vermoedelijke lis bekend. [Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomcuen bedroeg gedurende jveek dagelijks van 48 tot 73 volwassen personen en 8 tot 7 kinderen. He Staatscourant van lieden beval het door den minister van binnen- the zaken goedgekeurd programma voor tiet examen van toelating tot jksk week scholen voor ouderwijzers en onderwijzeressen, bedoeld in art. jr wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad n". 127) lie minister van koloniën a. i. heelt bekend gemaakt, dat bij hel open- lager onderwijs voor Europeanen iu Nedcrlandsch-ludië kunnen worden atst: eenige ouderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in lezit van eene der akten van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56a en b wet van 17 Aug. 1878 [Stil n°. 127)., of van daarmede gelijkstaande o en voorzien van speciale akten of aaiileekeniiigen voor eenige andere •en van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransclie taal. Zij, die voor 1siug als ouderwijzer wcnscheu in aanmerking te kooien, kunnen zich oc aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van iën gericht, doch aan den lieer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van .-middelbaar ouderwijs, te 'sGravenhage, franco in te zenden reijuest. tere bijzonderheden vinden belanghebbenden iu de Stel. van 26 dezer. -I1 Veeartsen, die verlangen benoemd te worden tot adsistenl aan de rijks- 'Ct. Blsenijschool te Utrecht, op eene bezoldiging van 71200, voor den tijd I één jaar, ingaande op 1 Maart eerstkomende, gelieven vóór 15 Febrti- - 1884met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van vee- - I, schriftelijk en vrachtvrij daarvan te doen blijken aan den directeur -t genoemde school. Hei stoomschip fooru-anrtsvan Batavia naar Amsterdam, passeerde ""•itn 25 Januari. De Soendavan Amsterdam naar Batavia, arriveerde «den den 25sltn Jan. en vertrok dienzelfdcn dag. '|- Aan het wetsontwerp op de klassenbelasling is Zaterdag jl. de laatste 'p Jld gelegd, en het zal nog deze week. na voor de laatste maal een punt 'I beraadslaging in den miiusleraad te hebben uitgemaakt, den raad van ite en waarschijnlijk brj het einde van het reces de tweede kamer be- 'ken. l|- Volgens de Arah. Ct., zal de kapitein van den O.-I. generalen staf W. Nieuwenhuysen den gouv.-gcneraal Van Rees op zijne reis naar Java adjudant vergezellen. De afiredende gouv.-generaal 's Jacob wordt per «ns Alexander, een stoomschip van de maatschappij «Nederland", lerug- rwacht pCt. and. pCt. pC.t en jlsii Itoi [hit f- Eerstdaags zullen eenige herren, door de redactie van De Tijd afse- hrdigd, zich naar Rome begeven, om den 11. Vader het bedrag der liefde ken, onlangs ingezameld, aan te bieden. Onlangs is bericht, dat dr. Jorissen, voormalig procureur der Zttid-Afri- lansche republiek, naar l'rctoria was vertrokken. De heer Jorissen ech ter heeft passage op de flawarden Castle, die pas 30 dezer vertrekt. Hij bevindt zich nog te Londen. De lieer Pflaging schrijft aan de /V. II. dat de financiëele com missie voor de Duitsche opera daar ter slede besloten heeft de exploitatie der zaak weder voor een volgend seizoen op zich te nemen. Hoewel het benoodigde bedrag niet volgeteekcnd is. werd er milder gesubsidieerd dan ten vurigen jare, terwijl over het algemeen belangstelling in en liefde voor de zaak ditmaal op de meest onmiskenbare wijze aan het licht traden. De zamenstelling der financiëele commissie blijft onveranderd. Door wijlen mejuffrouw S. M. Radinkdie in November II. te Amster dam overleed, is aan de Prins Alcxander-stichting op Midden-Engessi, te Bennekom, een legaat vermaakt van i0.000. vrij van successie. De commissaris van politie der 2Je sectie te Amsterdam verzoekt op sporing en aanhouding van een vreemdeling, sprekende Duitsch en Eugelsch. zich noemende o. a. graaf (Jtto Von Birkensfield, Jurko en luitenant Alionso Freiherr von Prinz, naar gissing 35 jaren oud en tamelijk lang Hij draagt o. a. een ring van glad goudwaarin met Duitsche letters gegraveerd staat L. B. Deze vreemdeling wordt verdacht van bedriegelijke oplichting door middel van valschheid. Aan het Noorder-zeehoofd te IJmuidcn is de Duitsche schoener Louise, kapitein Jongbloed, van Plymouth naar Hamburg, met pjjpklei geladen, op het strand geloopen. Het volk is gered, met uitzondering van den kapitein, die over boord is geslagen. Uit IJmuiden wordt aan het Uil. van gisteren gemeld: Eindelijk heelt de storm een weinig aan kracht verloren; de uit Amerika voorspelde be richten hebben zich weder met akelige nauwkeurigheid bevestigd, en de storm heelt zijne vernielende kracht opnieuw doen gevoelen. De hevigheid waarmede de orkaan werkte, joeg het water tot op de sluizen en blies dak pannen en zinkbekleeding weg als papiersnippers. De Londensche boot Alford, gisteren liter te wachten, thans binnen, was tot bij Kijkduin weg- geslormd en hare ijzeren ingeslagen en gescheurde verschansingen toonden duidelijk hoe hevig de strijd was met de elementen. Hartelijk wordt naar winter verlangd, om een einde te zien aan die langdurige telkens opkrim- pende zuidelijke en zuidwestelijke winden, die ons doen genieten van een west-moesson in de derde macht; ook lieden weder is de wind gekrompen en de barometer dalende, zood.it wellicht meer storm nog te wachten is; of zou het wonderrood schijnsel op gisterenavond 5 uur ons op beter mogen doen hopen? Het schijnsel was fraai genoeg om belangstelling te wekken; van af het YVNW. tot ZW. was de gezichteinder niet alleen, maar ook het luchtruim tot op de helft ongeveer van het toppunt gekleurd niet roodc- en oranjekleurige lagen op grijzen grond, gevormd door dikke stormwolken het verschijnsel, dat ongeveer een half uur aanhield, bood gedurig de ver rassendste schakeeringen. Eergisteren is te Amersfoort overleden de aldaar geboren en gevestigde heer Wouter Morrc, die versierd was met het Metalen Kruis, hebbende hij den tiendaagschen veldtocht medegemaakt en van wien Engelbert Gerrits in 1833 schreef, dat hij met roem al de krijgsverrichtingen tegen de Belgen heeft bijgewoond. Hij was broeder van Goose Morre, mede te Amersfoort geboren, die op de Citadel rechter- en linkerarm verloor en bovendien door een aantal bajonetsteken gewond werd, toen hij onverschrokken op|zijn post bleef in de lunet St. Laurent, te midden van de overmacht der aangerukte Franschcn, die te dier plaatse zijn moed bewonderden; toen linkerhand en rech terarm door een Fransch officier van gezondheid werden afgezet, bleef hij moedig en kalm, zoodat de Fransehen uitriepen: «c'est uu brave!" De broe ders waren neven van Jan Carel Josephtts Van Speyk. Door de politie te Nijmegen is zekere N. V. aangehouden en naar de gevangenis overgebracht, die op brutale wijze met een wagen eene partij ijzer van een erf had gestolen en naar een uitdrager vervoerd, aan wien hij de partij verkocht. Met grond kan men hier van een ouden bekende der justitie spreken, dewijl N. V. nog slechts 25 jaar is en daarvan reeds ruim 12 jaar in verschillende gevangenissen heeft doorgebracht. Eerst onlangs had hij zijne vrijheid uit de cellulaire gevangenis te Utrecht herkregen, waarin hij 2 jaar celstraf had onderf ian. Door wijlen mejuffrouw Sijnif.itje lvlazes De Jong, weduwe den heer Jan A. Visser Sr.. is aan de diaconie der Hervormde gemeente te lleeg ge maakt een legaat groot 75000, vrij van successierechten. Zeker Willem Kampman uit Heliendoorn, die voor den O.-I. militairen dienst gcteckend had, ging eenige dagen met verlof en trof te Enschede een Duitscher aan, I'. Wilhelm, die gaarne naar O.-I. wilde, maar geen vol doende papieren bezat. Zij verwisselden daarom van klceding. I'. Wilhelm, gekleed in de uniform van W. Kampman en voorzien van den verlofpas, die al een paar dagen verstreken was. zoude onder dien naam trachten naar O.-I. te vertrekken, terwijl W. Kampman zich in Dnitschland wel andere papieren zou verschaffen om daarop weder in dienst te komen De Duit scher in militaire kleeding werd echter aan hel station Zwolle door de po litie in hechtenis genomen. Een kastelein en landbouwer te Ruinen, vóór eenigen lijd vreezende, dat zijne zaken niet in orde waren, bracht het goud en zilver van hem en zjjne liiiisgenooten, naar hij meende op eene vertrouwde plaats, bij een boe renarbeider iu bewaring. Toen zijne zaken weder in orde waren, ging hij zijn goud eu zilver terughalen, maar de boerenarbeider beweerde, dat alles hem ontstolen was. Thans echter is het grootste gedeelte door de politie te Zwolle, bij een kashouder in goud en zilver, in beslag genomen, alwaar bedoelde boerenarbeider het zelf verkocht had. Nadat eergisterenochtend vroeg een begin van brand in een schoorsteen van een der bijgebouwen der kon. militaire akademie te Breda gestuit was, ontdekte men 's namiddags wederom brand en wel in hel steenkolenmaga- zijn, ook in de nabijheid van het hoofdgebouw. Door spoedig aangebrachte hulp, ook door eenige soldaten van het 6® reg. inf., die met hunne spuit waren gekomen, werd deze brand eveneens bij tijds gebtusebt De gevolgen hadden noodlottig kunnen worden, daar de wind woei in de richting van het gebouw. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Eelenbij Maeseyck, heeft men eene uitgestrekte Romeinsche be- graafpl .ats ontdekt. Reeds zijn vele voor de oudheidlievenden merkwaar dige oorwerpen, als urnen, aschbussen, vazenofferschalenlansen enz. opgegraven en men hoopt er nog meer te vinden. De opgravingen, aan vankelijk zonder opzicht gedaan, worden thans door deskundigen geleid. Volgens berichten uit Paramaribo van 21 Januari, zijn gedurende hel jaar 1883 uit den vreemde aldaar aangekomen 156 schepen, melende 22610 tonnen, waarvan 46 onder de Nederlandschc vlag, 80 onder de Engelsche, 13 onder de Amerikaansche, 4 onder de Fr usche1 onder de Zweedsche, 'o onder de Ucensche. 1 onder de Duitsche, 1 onder de Porlugeeschc en 2 onder de Venezuelaansche vlag. Naar den vreemde verirokken 140 schepen, metende 21391 tonnen, waarvan 41 onder de Nederl. vlag, 65 onder de Eu- gelsche, 17 onder de Amerikaansche, 1 onder de Duitsche, 5 onder de Deen- ESI

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5