PER TELEGRAAF. ind i predikant Mackenzie verklaarde zich ten sterkste tegen het overwicht der ?e- -ansvaal in Zuid-Afrika. Indien de regeering aan de eischen der gedele- t lerden toegaf, zou de toekomst van Zuid-Afrika door bloedstorting geken- Vil- erkt worden. De meeting nam ten slotte een voorstel aan, houdende, dat ene conventie ooit van voldoenden aard zou zijn, indien aan de hoofden en Mankoroane niet het grondgebied wierd verzekerd hun bij de op-ereenkomst van Pretoria toegewezen. Verder wordt daarin aan de regeering rzoclit. dat zij den groolen weg, welke Bechuanaland doorsnijdt, open opnde. De meeting benoemde eene deputatie, om van dit besluit aan lord Derby nnis te geven. der— Wolf! en Bordurand, beschuldigd van het plan om het hotel der Duitsche ige-ibassade door middel eener helsche machine in de lucht te doen vliegen, toii-rschenen gisteren voor het hof van Old Bailey. De behandeling is tot heden ets-jdaagd. tan-f- Eene commissie uit de eigenaars van ijzersmelterijen in Cleveland heeft i deieren bepaald, dat onverwijld twintig hoogovens in Noord-Engeland builen zen-irking zullen gesteld worden. j- Het houden van meetings der nationale league te Boyle (Ierland) is door ten regeering verboden. Daarentegen zal a. s. Woensdag te Blacklion eene dig-;uwe dubbele meeling van orangisten en nationalisten gehouden worden, i dene geduchte troepenmacht wordt van Sigo daarheen gedirigeerd. De ge- eniederen zijn intusschen zoo opgewonden, dat het tot eene botsing wel zal rge-men. De jonge Oranjeman Giffendie aan den bij het oproer te Dromore dekomen bajonetsteek overleedwerd Vrijdag onder een enormen toevloed :nenn partrjgenooten te Porladown begraven. Uil geheel Ulster waren de aan- der-ngers zamengestroomd en de baar werd door wel 10.000 menschen ge- verdlgd, waaronder 4000 fabrieksarbeiders. De onder-secretaris van openbare werken in Egypte, de heer Rousseau, evenl op pensioen worden gesteld. Kolonel Moucrieff zal worden benoemd tot rsten, de heer Barrois, een Fransch onderdaan, tot tweeden onder-secre- n deis van openbare werken. Een ander Fransch onderdaan zal worden be- ederted met de nieuwe betrekking bij het ministerie van financiën. In— De Bosphire Égyptien verzekert, dat gistereunacht verscheidene con- tusschen Nubar-pacha, Baring, Wood en Abd-el-Kader gehouden 3htefl. loot,— Uit Cairo meldt men, dat op voorstel van den minister van oorlog mrjbar-pacha, Abd-el-Kader-pacha, de heeren Baring en Wood zich tot een aan^d hebben geconstitueerd, welke zich ten doel stelt de middelen op te sporen, metardoor het mogelijk zou worden om Soedan niet aan zijn lot over te .en. Abd-el-Kader-pacha heeft verschillende maatregelen voorgesteld, o. a. vaa Hassan Hamzi naar Khartoem te zendenen zjjne voorstellen schijnen i hefl kans van slagen te hebben, Sala-pacha is tot inspecteur-generaal der stedelijke en plattelandspo- r hele benoemd. ischtUit Soeakim wordt gemeld, dat met de hoofden van verschillende vijan- ngeig gezinde stammen langs den weg van Soeakim naar Berber eene overeen- dooimst is gelroflen. Men hoopt nog steeds dezen weg weder open te kun- ngetn stellen, om daardoor de ontruiming gemakkelijker te doen plaats heb- Em. De regcering heeft besloten den minister van oorlog naar Khartoem te a C^iden, om toezicht te houden over het terugtrekken der troepen langs den eèg van Korosko naar Khartoem. v.) [-- Hel bevel lot feitelijke ontruiming van Khartoem is gegeven. Daar het iwinimogelijk is den ontzachelijken voorraad materiëel weg te voeren, want vafcc poging daartoe zou misschien den troepen hoogst nadeelig zijn, zullen i kanonnen vernageld en de munitie in den Nijl geworpen worden. Men ;looftdat thans alleen getracht zal worden Soeakim en Massoeah te be laden. In brieven uit Massoeah wordt gemeld, dat de koning van Abyssinië ch gereed maakt, om onmiddellijk de plaatsen aan de Egyptische kust f Roode Zee aan te tasten. ler:— De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is van plan en Jnc nieuwe expeditie tot opsporing van de Greely-Noordpoolvaarders uit te '[""Isten. Daartoe is men met eenige walvischvaarders te Dundee in onder- indeling gelreden. Een Amerikaansch marine-officier heeft de opdracht ge« 'egen om de voor het doel geschikte schepen aan te wijzen. Volgens de Opinion IVacional is tusschen Chili en Bolivia een ver- begiag van bondgenootschap gesloten, waarvan de inhoud geen vertraging te n neeg zal brengen in de regeling der zaken met Peru. !ad,e F It .1 Si K B IJ'K. tvelij aili<De berichten der dagbladen over het tijdstip, waarop de nieuwe leening an tl worden uitgeschreven, zijn onjuist. Noch de minister van financiën noch lar ministerraad hebben over dit onderwerp tot dusver beraadslaagd. De graat van Vlaanderen, broeder van den koning der Belgen, wordt brjgze week te Parijs verwacht, om er acht dagen door te brengen. ;r vj— De tijding dat de heer Mary Renard, directeur der Banqtte de la Bourse erhj Parijs, gevlucht was na het geld der aandeelhouders verspeeld te hebben, rjt df, zooals nu blijkt, veroorzaakt geworden door een misverstand. De heer an iary Renard heeft zich niet verwijderd, en ieder die het gestorte geld terug- 5plafoeg kreeg het onmiddellijk. Een bijzonder vermetele diefstal heeft verleden Zaterdag in het politie- rejoreau der wijk Saint-Germain l'Auxerrois te Parijs plaats gehad. Uit een ^liefrtrek naast het bureau van den commissaris, terwijl deze er zat te schrijven, nonl! een valies ontvreemd, waarin eene scheerdoos en 200 fres De commissaris uaytd wel eenig geruehl gehoord, maar er geen acht opgeslagen en de ageni Tr^n de deur had. zonderling genoeg, niemand zien in- of uitgaan. .ma; Mr. Laguerre, pleitbezorger van Cyvoct, heeft aan den Belgischen mi nister van buitenlandsche zaken een schrijven gericht, waarin hij de aan gelicht der Belgische regeering vestigt op de gewichtige vraagstukken van lomÜlernationaal recht, welke door de uitlevering van Cyvoct in verband met het arrest van het hof van cassatie, waarbij diens voorziening verworpen is; ontstaan zijn. Mr. Laguerre hoopt, dat België zijn cliënt zal opeischen. Eene ontploffing van mijngas heeft Vrijdag bij Arras in de mijnen van Ferfay plaats gehad. Zeven lijken zijn reeds opgehaald. Ernstige ongerust heid bestaat omtrent het lot van vijf werklieden die nog vermist worden. Het aantal gekwetsten bedraagt 12. Het telegram, waarin admiraal Courbet de namen seinde van de sol daten, die bij de inneming van Sontay gesneuveld of gewond zijn, heeft 25.000 frs. gekost. Uit Canton wordt gemeld, dat de autoriteiten in de provincie Kwang- tung krachtige toebereidselen maken tot den oorlog. Zjj leggen telegraaf lijnen aan tusschen Canton en de grenzen van Tongkiu. Er worden aan zienlijke versterkingen naar het eiland Hainan gezonden. De onderkoning te Canton heeft bij eene proclamatie de bevolking aangespoord om krachtige toebereidselen te nemen voor het terugslaan der Franschen. Hij drukt zijne vriendschappelijke gevoelens uit jegens de andere natiën. ITALIË. De Fan/ulla gelooft, dat de heer Von Giers, Ruslands minister van buitenlandsche zaken, aan Italië een bezoek zal brengen. De heer Petich, Italiaansch vice-consul op Assamption, zal als consul naar Antwerpen gaan. IPAlfJE. In de zitting van gisteren, door de kamer van afgevaardigden gehouden, verklaarde de minister Posada-Herarra dat Spanje de vriendschap met alle mogendheden, doch nauwe verstandhouding met geen enkele begeert. De heer Caslelar hield daarop eene redevoering over de binnenlandsche politiek. Hij beweerde, dat in Spanje een bij uitstek democratische aard heerscht en dat, wanneer het koningschap de democratie afwijst, de republiek weldra onvermijdelijk zal worden. Heden zal de heer Caslelar spreken over de bui tenlandsche politiek en over de reis des konings naar Duilschland. PORTUGAL. Het Jornal del Commercio behelst eene officieuse nota, waarin verzet aangeteekend wordt tegen het denkbeeld, dat Portugal den handel in zijne koloniën wil monopoliseeren. Portugal, zegt de nota, brengt elk jaar ver scheidene millioenen dollar ten ofler aan de vrijheid van handel. De nota keurt het verder in de particuliere vereenigingen af, dat zij de inlandsche stammen (in Afrika) wapenen, onder voorwendsel van zich te beroepen op een tractaat. OOSTENRIJK. Het officiëele bulletin van gisterenochtend meldt omtrent den toestand der kroonprinses, dat de windpokken in zeer lichten graad een gunstigen loop nemen en dat de koorts reeds geweken is. Als de algemeene toestand aldus blijft, zullen er geen bulletins meer worden uitgegeven. De Weener geldwisselaar Eilert is, hoewel zwaar gewond, nog in leven en moet een van de vele personen, die, onder verdenking van de daad ge pleegd te hebben, werden gearresteerd, als een der drie daders hebben erkend. RUSLAND. Ofschoon van officiëele zijde al het mogelijke wordt gedaan om 's keizers jongste ongesteldheid aan een ongeluk toe te schrijven, wordt van verschil lende zijden herhaaldelijk verzekerd, dat de wond aan den schouder wel degelijk het gevolg van een aanslag was. Volgens eene nieuwe lezing was het de zuster van den ter dood gebrachten Strelnikoff, welke in mansgewaad verkleed, met eenige anderen zich had weten te verbergen onder de drijvers van het wild. Zij maakte van de gelegenheid gebruik om een revolver te lossen, waardoor de Czaar gewond werd. Blijkens hel financiëel overzicht door den minister van financiën bij het budget voor 1884 overgelegdzal het deficit van 9.733,339 roebels door een in Polen in te voeren nieuwe zegelbelasting en percentage-heffing van belang rijke handels- en industriëele ondernemingen gedekt worden. De minister ver klaart de vermindering van de inkomsten uit de daling van de graanprjjzen tengevolge van de concurrentie van Amerika. Als middel tot verbetering van den financiëelen toestand beveelt de minister aan zuinigheidbescherming van de inlandsche industrie, de ontwikkeling van het directe tot alle standen toegankelijke crcdiet en de verbetering van den wisselkoers. FRANKFORT a./d. MAIN, 15 Januari. Volgens eene mededeeling van het Frank/. Journal is het individu, dat, naar men meent te mogen onderstel len, indertijd gepoogd heeft het hoofdbureel van politie te dezer stede, door middel van dynamiet, in de lucht te doen springente Hamburg gearresteerd. Hij is een Sakser van geboorte, bekend als te Esthauscn tot de anarchisti sche partij te behooren. Er bestaat grond om aan te nemen, dat hij uit sluitend tot het plegen van vermelde daad naar Frankfort is gekomen. Zijne medestanders poogt men op het spoor te komen, het geen echter tot heden nog niet is gelukt. De gearresteerde ontkent alle medeplichtigheid aan de zaak. PETERSBURG, 15 Januari. Het militair gerechtshof heeft hedenochtend om 4% uren arrest gewezen in de zaak van Rossitzky en diens medebe- klaagden. Genoemde beschuldigde is veroordeeld tot 15 maanden vesting straf; Tabofl lot 8 maanden vestingstraf; Dombroflsky tot eene maand arrest aan de hoofdwacht. StratanoHsky Pelroffsky is vervallen verklaard van den militairen dienst en tot het verlies van enkele burgerlijke rechten. Jeffnefïit- sin is onschuldig verklaard. Het definitieve arrest zal worden uitgesproken op 16/28 e. k. De aanleiding tot deze veroordeeling moet hoofdzakelijk hierin worden ge zocht: nalatigheid in den dienst; machtsoverschrijding en het verstrekkeu van onware berichten, wetende dat zij valsch waren.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3