COURANT. WOENSDAG 16 JANUARI. V. 13. STADS-BERICIITEN, B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. j [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. 2.— y, afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. d( De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. B" -yii-='jyw-T5»g=n .- in» .e(ji BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van .belanghebbendendat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor- bering der plaatselijke belasting op de HON7DEN7, ieder bonder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daar- tan jaarlijks vóór of op den 31'"° Januari bij den Gemeente-Ontvanger aan- jilte te doendoor inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het lienstjaar 1884 kosteloos ten kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijg- 'anliaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Januari 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden roepen bij deze op alle ^everanciers, werkbazen, enz., welke over het afgeloopen jaar 1883 ten aste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten 72poedigste, uiterlijk vóór uit". Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie I51afdeeling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. 85 55 52 118 91 5 9 8i 81 81 Leiden, 7 Januari 1884 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Januari De heer A. Van Thiel alhier is door de arrondissemenls-rechtbank te Gravenhage benoemd als eerste deurwaarder aan genoemde rechtbank, ndplaats Leiden. Gisterenavond werd voor eenen stik vollen schouwburg de tweede voor telling gegeven van: /'Hannes", het bekende drama van den heer Rosier [aassenwaaruit bleek, dat het bedoelde drama zich steeds voortgaat in gunst van het publiek te verheugen. De blijken van tevredenheid, die 8S tooneelkunstenaars van verschillende zijden ontvingen, waren wellicht 55pte aanmoediging voor den schrijver, om het stuk, dat op alle rangen Slktveel menschen lokt, nog eenmaal te vertoonen. Hedenvoormiddag ten 9% uur is ten huize van den steenhouwer K, 55> de Lammerenmarkt alhier, een vochtige stroozak die op een pot met vuur g te drogen, aan hel smeulen geraakt, tengevolge waarvan zich eene massa ok verspreidde; de zak werd echter door de bewoners zelve spoedig uit- 122jdoofd. ft 9 jji— Heden morgen schrikte het voor een boerenwagen gespannen paard, _in den Zoeterwoudschen singel, voor een aldaar slaand voorwerp. Het 2«st werd schichtig en slingerde het voertuig naar alle kanten over den 28igel, totdat de wagen met kracht tegen een boom terecht kwam, waar- lOior de boom van den wagen brak en de bestuurder inmiddels tijd had het ^ard in bedwang te krijgen. Gedurende de afgeloopen maand December zijn per Rijnlandschen stoorn- atn (LeidenKatwijk) vervoerd 17322 personen, met eene opbrengst van 2751.90%, opbrengst goederenvervoer 141.39, totaal 2893.29%. Van 1 Juni tot en met uit. December zijn vervoerd 168,151 personen, met eene Jtrengst van ƒ29232.46, opbrengst goederenvervoer 1789.82vervoerde jstpakketten 61.60, totaal ƒ31083 88%, zijnde per dag-kilometer 16.76. De minister van hinnenl. zaken brengt ter kennis, dat bij zijn depar- bent welhaast een vergelijkend onderzoek zal gehouden worden van hen, tot tweeden klerk wenschen te worden benoemd. Die benoeming zal jchieden op eene jaarwedde aanvankelijk van ƒ400. De voorwaarden zijn 42!tneld in de Staatscourant van 15 dezer. Ü- De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks 7^iatkist op 12 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank 5,472,012.39% 20bij de betaalmeesters 1,646,116.87% te zamen ƒ7,118.129.27. Het stoomschip Zuid-Holland, van Rotterdam naar Java. passeerde Jan. des ochtends Sagres. Alles wel. De Prins Hendrik, van Batavia ir Amsterdam, passeerde Aden den 14 Januari. De Sumatra,san Batavia —^waartspasseerde dezen morgen Dungenes en kan dusbehoudens tegen- morgen in IJmuiden verwacht worden. De Voorwaarts, van Bata 108' via naar Amsterdam, vertrok van Padang 12 Januari. De Zeeland, van Rot terdam naar Java, arriveerde heden te Port-Said. Z. M. heeft aan de feestcommissie van het 3e regiment huzaren /300 doen toekomenals bijdrage in de kosten van de feestviering ter gelegenheid van het 70jarig bestaan des regiments in Februari a. De kolonel graaf Van der Burch te Gent, kleinzoon van den oprichter van het tegenwoordige 3' regiment huzaren, is door de commissie uit dat regiment uitgenoodigd de feesten ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan des regiments bij te wonen. Nader verneemt de Standaard, dat de heer De Savornin Lobman aan de vrije universiteit belast zal wezen met het onderwijs in het staatsrecht, het strafrecht en de strafvordering, terwijl de heer Fabius, aan wien tot dusverre, onder meer, het onderwijs in het eerste dezer vakken opgedragen was, voortaan zal hebben te onderwijzen het Romeinsche privaatrecht en liet kanonieke recht, de encyclopaedic en de wijsbegeerte van het recht. Naar men ons mededeelt, heeft de faculteit der hoogeschool te Gronin gen de volgende prijsvraag voor studenten uitgeschreven: "De faculteit ver langt eene historisch-critische beantwoording van de vraag, of en in hoeverre de ondernemer bij de wet verantwoordelijk moet worden gesteld voor on gelukken, tijdens den arbeid den werkman overkomen." Verzb.) Naar de W. R. Ct. verneemt, is de heer Jorissen, voormalig staats- procureur in de Zuid-Afrikaansche republiek, weder naar Transvaal vertrokken. Van den 5/17 tot den 16/28 Mei zal te St. Petersburg eene intern, tuinbouwtentoonstelling worden gehouden. Tegelijkertijd zal ook een tuin- bouw-congres plaats hebben. Als vertegenwoordiger van de keizerlijke Rus sische luinbouw-vereeniging voor Nederland is benoemd de heer J. H. Kre- lage, Ie Haarlem, door wien nadere inlichtingen betreffende de tentoonstelling worden verstrekt. Door verschillende Russische vereenigingen is reeds een aantal gouden en zilveren medailles uitgeloofd. In de Wed. Sport worden de liefhebbers van harddravers opmerkzaam gemaakt op den verkoop van de paarden van F. W. baron Van Tuyll op 9 Februari. Daarbij drukt het den wensch uit, dat voor die paarden en vooral voor Pourtchak, een liefhebber hier te lande gevonden wordt, omdat hij een zuiveren snellen draf heeft en, zooals bekend is, zeer goed gebouwd is. Naar het blad verneemt, is door den eigenaar een hoog bod uit het buiten land geweigerdomdat deze liever zag dat het paard in handen van een inlandschen eigenaar overging. De Maatschappij //Zeeland", maildienst op Engeland, vervoerde in het afgeloopen jaar met hare stoomschepen 70709 reizigers. Tot onderwijzer aan de R. n. sch. te Katwijk is benoemd de heer G. L. Walter, hoold eener sch. te Katwijk aan Zee. Het Nederlandsch handelsmuseum te Amsterdam is gisteren in tegenwoordigheid van directie, commissarissen en eenige aandeelhouders en van vertegenwoordigers der kamers van koophandel te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Middelburg, Gouda en Deventer feestelijk geopend met eene toespraak van den commissaris Palnid de Mortanges die kort herinnerde hoe het denkbeeld, voor een paar maanden opgekomen, thans reeds lot werkelijkheid was geworden. Hier bleek z. i. de groote be hoefte, die bestond aan eene dergelijke inrichting, zij het dan o ik nog onvol komen en onvolmaakt. Ontluiking van onze nog grootendeels sluimerende maar langzamerhand ontwakende industrie, en verspreiding van handelsken nis noemde hij het doel dat met het Museum beoogd wordt. Generaal F. A. T. Üelprat betuigde, namens de "Maatschappij van Nijverheid" zijne sym pathie met dit museum, waarna de directeur Engelbrecht de aanwezigen dankte voor hunne tegenwoordigheid en blijken van belangstelling. Ongeveer 300 inzendingen uit verschillende werelddeelen zijn bereids geplaatst. Aan boord van hel wachtschip te Amsterdam heeft zich eergisteren aangemeld een persoondie ruim 20 jaar geleden als matroos 2" kl. van het wachtschip te Willemsoord was gedeserteerd. Te IJmuiden zou het plan bestaan eene baan aan te leggen tot het houden van wedrennen. Door wijlen mej. M. T. A. Helmer, gewoond hebbende te Alkmaar, is hare gehecle nalatenschap, onder den last van vruchtgebruik, vermaakt aan hel R. K. wees- en armenhuis "St. Jacob" te Haarlem. Volgens De Maasbode is Utrecht vol van eene arrestatie, welke daar zou hebben plaats gehad. Een aanzienlijk persoon wiens vrouw dezer dagen overleden is, zou nl. onder het vermoeden liggen, haar door vergif om het leven gebracht te hebben en in zijne betrekking geschorst zijn. In het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende oogj

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1