B UI T E N L A N 1) S C H E B E RICH T E N aangewend, alles opgeofferd om haar te genezen, maar zonder eeniggunstig gevo|g. Niet alleen kon zij niet spreken, maar zelfs geen enkel geluid voort brengen. En zie heden, den 1 Jan. bij het ontwaken gevoelt zij zieh schier wonderdadig genezen, en toen de vader haar het zalig Nieuwjaar wilde toe- wenschen zonder hoop op een antwoord op dien groet, luidde het blijde en duidelijk uit haar mond: //Vader, moeder, een zalig Nieuwjaar!" Wat die ouders op den 1 Jan. 1884 gevoelden, laat zich beter denken dan beschrijven. De rechtbank te Groningen hield zich eergisteren bezig met de lange reeks van diefstallen, waardoor in de October- en Novembermaand van het vorige jaar een groot deel van het platteland dezer provincie onveilig was geweest. Voor een gedeelte, maar naar de verzekering van het 0. M. slechts een klein gedeelte van het groot getal stonden terecht: eerst gezamenlijk de personen van J. R. en K. W.later nog afzonderlijk K. W. In de eerste zaak werden gehoord 15 getuigenen vroeg hel O. M. schuldvcrklaring aan 5 diefstallen en veroordeeling van elk der beklaagden tot 4 jaren gevange nisstraf. In de tweede zaak werden 12 getuigen gehoord, en strekte de eisch tot schuldigverklaring aan 4 diefstallen en veroordeeling tot eene ge vangenisstraf van een jaar. Een Vlissingsche zeeloods, die dezer dagen met eene Engelsche boot naar New-Castle was medegevaren, ondervond aldaar tot zijne schade, dat zelfs de Nederlandsche loods-uniform niet heilig is voor een Engelschen pick pocket. In afwachting van eene boot, waarmede hij als passagier en tevens als dienstdoend loods de terugreis naar Vlissingen zou aannemenNew-Castle eens rondslenterende, werd zijne aandacht getrokken door een straatprediker die, omringd door een talrijk en aandachtig gehoor, aan de brave menigte vele goede dingen verkondigde. Ook onze vriend begaf zich onder de menigte en was weldra zoo door hetgeen hij hoorde in aandacht verzonken, dat hij eerst door een hevigen ruk aan zijn horloge bemerkte, dat onder de toe hoorders zich ook personen met minder vrome bedoelingen bevonden. Zijn horloge wist hij te grijpen, doch te laat bemerkte hij, dat hem reeds eene portemonnaie met geld, eene fraaie pijp, zijn loodsvlaggetje en uit den bin nenzak van zijn pijjakker eene portefeuille met verschillende documenten en geldswaardig papier behendig ontfutseld waren. De dief nam met het geroofde de vlucht en was niet meer te achterhalen. Onder de ingezetenen van Veere gaat een adres rond aan den gemeen teraad, dat schier algemeenen bijval vindt en waarin adressanten hunne vol komen instemming beluigen met de poging door den raad aangewend om den //beker" te gelde te maken, als eenig redmiddel in de treurige toekomst, die de gemeente tegengaat. De eisch van het O. M. legen den opzichter J. P. J. De R.in zake het ongeval dat op den 5"> December 1882 bij de in aanbouw zijnde R. K. kerk te Vucht voorviel, en waarbij acht werklieden het leven verloren, is: schuldigverklaring aan manslag door onvoorzichtigheid en veroordeeling tot een halfjaar celstraf en eenige geldboeten. Onder Eindhoven is Woensdag het lijk gevonden van zekeren Van Woèrkum, die reeds sedert zes weken vermist werd. Hij was toen naar Bokstel gegaan om voor verrichte werkzaamheden geld te ontvangen; en daar men geen geld in zijne zakken heeft gevonden, vreest men, dat hij het slachtoffer van eene misdaad is geworden. Bij het afbreken van eene schuur bad te Ooien een ongeluk plaats, dat zeer treurige gevolgen had kunnen hebben. Bij het uitwinden van een zijmuur had men vergeten de muurplaat los te maken. Het gevolg hiervan was dat de kapgebinten naar beneden kwamen, en een zestal arbeiders groot gevaar liepen van verpletterd te worden. Vijf dezer vonden nog ge legenheid zich in veiligheid te stellen, maar de zesde werd door een der balken getroffen en ernstig aan den rug en een der beenen bezeerd. Zijn toestand is vooralsnog niet gevaarlijk. De arbeider te Venloo, die bjj het aanleggen van electrisch licht het ongeluk had met de geleidingen in aanraking te komen, zoodat hem de stroom door het lichaam ging, is in zooverre hersteld, dat hij nog slechts aan de binnenzijde van zijne linkerhand en aan het gezicht brandwon den heeft. 3 GRAVENttAGE, 11 Januari. Door Z. M, is aan H. A. L. Van Vessem, te Amsterdam, en J. E. Knight, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onder scheidingstekenen van officier der Leopoldsorde van België Door Z. 51. is de kapitein ter zee jhr. C. C. Six. met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen, en zijn met ingang van 1 Februari aan staande bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee G. Door man; tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee le kl. H. Qnispel, en tot luit. ter zee 1' kl.de luit. ter zee 2e kl. B. J. G. Volck. De luit. ter zee le kl. 11. A. De Smit van den Broecke wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van ad judant bij den minister van marine en op non-activiteit gesteld en met 1 Februari daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 1» kl. A. G. Ellis. De luit. ter zee le kl. J. Dalen wordt, ter vervanging van laatstge noemden officier, met 1 Februari aanst geplaatst in de rol van Zr. 51». wachtschip te Willemsoord, en belast met het bevel over Zr. 51». gaffel- schoener ,-lrgus. H. K. H. prinses Hendrik woonde gisterenavond in gezelschap van Z D. 11. den erfgroothertog van Oldenburg, haar gast, de opera-voorstelling in den Kon. Franschen schouwburg bij. Z. 51. de koning had order doen geven voor deze gelegenheid H. D. loge beschikbaar te doen stellen. Z. D. H. de erfgroothertog van Oldenburg zal nog tot hel laatst der volgende week, als gast van H. K. H. prinses Hendrik, in de residentie ver blijven. De buitengewone gezant en gevolmachtigde minister van Groot-Brit- tannië en Ierland, sir Stuart, heeft den minister van buitenl. zaken en de hoofden der voornaamste vreemde zendingen hier ter slede aan een diner genoodigd, hetwelk heden in het huis der Britsche legatie plaats heeft, Woei dag a. s. volgt een tweede groot diplomatique diner. Het Vaderland meldt het overlijden van den heer J. Ragut, inderti tweede secretaris van wijlen Z. K. H. prins Hendrik en een zijner mee vertrouwde raadslieden. Hij genoot niet alleen 's prinsen achting en vertro wen in hoose mate, maar hij was algemeen om zijne goede hoedanighedi en edel karakter bemind. De overledene was ook secretaris van de Billitoi maatschappij. Onlangs werd medegedeelddat bij kon. besluit in de maand Februai dezes jaars eene collecte door gansch Nederland zal worden gehouden ten bal; van de 51aatschappij van Weldadigheid. Naar aanleiding dier aankondig^, hield de Haagsche aldeeling gisteren eene vergadering, waarin doel en strek' king der maatschappij werd uiteengezet en de noodzakelijkheid van het be. roep op de Nederlandsche natie werd aangetoond. Als sprekers traden op i hh. jhr. mr. J K. W. Quarles van Ufford en Salomon. Beide sprekers toonde aan, na een terugblik te hebben geworpen op de wording der maatschapph dat deze achteruitgaat. Die inrichting door den edelen generaal Van den Bosc in hel leven geroepen, die aan hare voornaamste inrichting den naam var den onvergetelijken prins Frederik verhond en jaren lang den steun van he Oranje-stamhuis mocht ondervinden, telde bij hare oprichting in 1818 2000t ondersteuners en nu na 65 jaar, terwijl de bevolking wellicht met 50 pCl is toegenomen, is dit getal gedaald tot 5000 personen, die ƒ2 60 per jaa als contributie veil hebben om eene inrichting te steunen, waar reeds zoo velen, zonder onderscheid van godsdienst, voor armoede werden bewaard cf het voorrecht smaakten hunne kinderen te zien opgroeien tot brave menschen die in of builen de kolonie als bekwame arbeiders de maatschappij tot sieraai verstrekken. De nood, waarin de maatschappij verkeert, heeft thans een ern stig karakter verkregen, aangezien haar door den dood ontvallen is di edele onbekende, die haar zoo krachtig door eene jaarlijksche gift steunde welk bedrag in 18 jaren tijds, tot ƒ117.000 klom. Met diepen weemoed et innige erkentelijkheid herdacht de president-commissaris Quarles van Uffori die edelmoedige, die thans eerst mocht genoemd worden, wijlen H. K. H prinses 51arianne der Nederlanden. Met ongeveinsde ontroering verklaarde spreker, dat hel hem eene vreugde was op deze wijze een krans te mogen leggen op de lijkbaar van eene prinses, die om haar weldoen niet genoeg ge prezen kon worden. Ten einde de leemte te kunnen aanvullen, die haar ver scheiden in de kas der maatschappij teweesbrengt, is een beroep op di Nederlandsche natie noodig geworden, opdat deze inrichting moge in stam blijven als een monument van den waarachtigen liefdadigheidszin des volks Naar wij vernemen, is het op de algemeene vergadering van aandeel houders van de 's Gravenhaagsche passagemaatschappij gebleken, dat de kos. ten van aanleg worden geraamd op een bedrag van 1 600 000. Behalve de zes ton reeds geplaatste aandeelen, moet er nog worden opgenomen ruin een millioen. Om daarin te voorzien is aan de aandeelhouders machtiging gevraagd en van hen verkregen, om behalve de zes ton hypotheekwaartoi hel bestuur vroeger vergunning had verkregen, alsnog op (e nemen een be drag van zes ton. Reeds houdt men zich met den onderbouw bezig. Dezt is reeds ver gevorderd en zal weldra voltooid zijn. Het laat zich aanzien dat zonder buitengewone omstandigheden, de passage in het voorjaar vat 1885 gereed zal zijn. Aan het personeel van den loopenden dienst bij het station van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij alhier, zjjn gratificatiën tot een bedrag in ver houding tot ieders rang toegekend, als blijk van tevredenheid der directie] over ;<le werkzaamheden der ambtenaren tijdens den afgeloopen zomerdienst, die, uit hooide van de tentoonstelling te Amsterdam, drukker was dan ge woonlijk en meerdere krachtinspanning van de beambte vorderde. B K S a E. Het schijnt dat tijdens den brand van het paleis der natie een aantal voorwerpen verduisterd zjjn. Het niet-officiëele gedeelte van de Moniteur be vat thans eene oproeping waarin, om onaangenaamheden te vermijden, personen worden verzocht voorwerpen afkomstig van genoemd paleis aan den portier der kamer terug te bezorgen. 51en meldt uit Arlon, dat op eenige kilometers dezer stad een zeer be langrijke diefstal gepleegd is. 51en heeft eene aanzienlijke som geld gestolen ten nadeele van 51. Klein, landbouwer te Atlert. De dieven hebben hunne mis daad 's middags gepleegd. Zij zijn aangehouden door de gendarmerie van Arlon. Het zjjn wederom Duitschers. Een der medeplichtigen, eene vrouw, was, toen men haar aanhield, in eene herberg, in een schoorsteenjgekropen en wilde er niet uitkomen. Naar de Daily Telegr. verneemt, werkt een der ministers thans aan een ontwerp voor de invoering van een Britsch protectoraat over Egypte, waarvan de duur voorloopig op vijf jaren bepaald is. De administratie des lands zal intusschen aan de Egyptenaars niet geheel onttrokken worden. De chefs van de verschillende ministeries en een der onderstaatssecretarissen zullen inlanders zijn. De post van eerste of voornaamste onderstaatssecre taris bij elk departement zal door een Engelschman vervuld worden. De kosten van verdediging van O'Donnell. den moordenaar van James Carey, die onlangs in Engeland is ter dood veroordeeld en gehangen, bedragen 2500 of f 30.000. Naar men verneemt heeft de verdediger van O'Donnell dezer dagen bekend gemaakt, dat hij eerstdaags de //ware geschiedenis" van zijn cliënt met betrekking tot het gebeurde aan de Kaap, in de Weekly i\ews, te Dublin verschijnende, zal openbaar maken. Dat dit proces zooveel geld heeft gekost aan de //vrienden" van den valschelijk beschuldigde O'Don nell, den echten patriot, doet niets ter zake. Er is nog geld genoeg in voor/ raad, want volgens de Irish World zal aan de moeder, treurende overhel

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2