V. LEID8C1IE WOENSDAG 9 JANUARI. STADS-BE RICHTEN. 15_ ij BINNENLANDSCH E BERICHTEN. i ;emi i884. 5 ure komste; Seen 1TIFICA tamste De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Bite, EN spenei i doos 4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan J. J. Van Dijk en zijne rechtverkrijgendentot het oprichten van eene smederij, in het perceel in de Van-der-Werfstraat nu. 17. Ën geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 7 Januari 1884. E. KIST, Secretaris. It. It. Ti 8 5 6 Ui PJ. 51 8 8i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van C. Tielkemeijer, smid, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Hooigracht n°. 68 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n'. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 22,,eD Januari aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 8 Januari 1884. E. KIST, Secretaris. 5 91 71 81 51 5i 102 126 23; 97 31 108 lOOi 101 112 139 102 128 42 9i 78 0.81 usl; iab LEIDEN, 8 Januari. Door Z. M. is aan Th. J. W. Exler, wegens verandering van woon- eervol ontslag verleend als le luit. bij de dd. schutterij alhier. D'. J. Impeta, pred. te Schiedam, heeft bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente alhier. Tot onderwijzer in de Duitsche taal en de wiskunde aan eene bijzon dere school alhier is benoemd de heer L. C. Van der Veer, te Rotterdam. De eerste Maandag van het jaar bracht ons gisteren weder het feest van alle dienaren der koningin der aarde, van allen die medewerken tot het verspreiden van het licht der wetenschap over den gehcelen aardbodem. Dit feest, de zoogen. Koppermaandag, werd ook in de Gehoorzaal gevierd en wel op eene zeer luisterrijke wijze. Niet alleen toch dat er thans een feest allen verblijdde, maar ook een jubilaeum was hieraan verbonden, namelijk het dertigjarig bestaan der hier gevestigde typographische vereeniging: Lou- rens Jansz. Coster. Te hallacht uren trokken eereleden, donateurs enz. in pleehtigen optocht door de zaal, voorafgegaan door het vaandel, waar mede het feest geopend was. De president heette vervolgens allen welkom en bedankte voor de trouwe opkomst; hij hoopte dat de blijken van sympa thie, welke de vereeniging van alle zijden mocht ondervinden, nimmer zou den verminderen. Uit het verslag van den secretaris vernamen wij dat de vereeniging bestond uit 117 leden; het aantal donateurs was een weinig verminderd tengevolge van den dood van enkelen, zoodat deze nog ten ge tale van 58 waren. De gezondheidstoestand der leden was zeer bevredigend; gedurende het afgeloopen jaar was niemand de vereeniging ontvallen. Ook de financiëele toestand gaf stof tot tevredenheid, vooral het weduwenfonds verkeerde in bloeiende staal. Hel bestuur had eenige veranderingen onder gaan. De penningmeester van het weduwenfonds H. W. Wittenaar had het genoegen mogen smaken gedurende vijf-en-twintig jaren met onverdroten jjver zich aan de belangen der vereeniging te hebben gewijd, waarvoor hij met een stoffelijk blijk van erkentelijkheid was vereerd; het bestuur bracht hem hiervoor zijnen oprechten dank. Ook hij beval de corporatie ten zeerste in de gunst van allen aan en hoopte het volgende jaar met even oprecht gemoed de begunstigers zijnen dank te kunnen betuigen, waarmede hjj zulks thans deed. Het verdere gedeelte van den avond werd gewjjd aan het zingen van ver schillende toepasselijke coupletten en het aandachtig gadeslaan van de goo cheltoeren van den op dit gebied zoo gunstig bekenden M. P, Okhuyzen uit Rotterdam. Dat hij ook thans weer onverdeelden bijval inoogstte, bleek vol doende uit het daverend applaus, dat hem onophoudelijk ten deel viel. Vooral zjjne optische voorstelling, waarin door hem de vereeniging, het feest, den ouden eerevoorzitter en den aanwezigen beschermheer hulde werd gebracht, deed de feestvreugde hel toppunt bereiken. Gaarne stemmen wij dan ook in met de woorden van den tegenwoordigen voorzitter, waarin hij de wensch uitte dal dit niet de laatste maal zoude zijn dal de heer Okhuyzen te midden van hen zoude optreden. Met een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht of liever tot vroeg in den morgen duurde, nam dit genoegeljjk zamen- zrjn een einde Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In het afgeloopen jaar werd alhier de haringvisscherij met 54 bommen uitgeoefend, bemand met pm. 500 kop pen, gezamenlijk aanbrengende 24,314 kantjes gelijk aan 19,452 ton pekel haring. De bruto besomming was J 481,756.00, resleerende na aftrek van gewone kosten f 365,657.93; zoodat gemiddeld per schuit 6,771.44 werd verkregen; niet alleen door een ruime vangst, maar ook door buitengewone hoogbesteede prijs der pekelharing. Die uitkomst mag over het algemeen zeer bevredigend genoemd worden, te meer daar het verlies, wat betreft schade aan vischtuigen minder was als het voorgaande jaar. Hoewel echter de visschers dikwijls door storm weêr in groot gevaar verkeerden, hadden allen het voorrecht op een jongeling na, behouden weder te keeren. Met de versche visscherQ zal, bij gunstig weêr, spoedig een begin gemaakt worden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rjjks schatkist op 5 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank 9,139,207.30% en bij de betaalmeesters 2,412,044.51te zamen 11,551,251.81%. In de maand April 1884 zal te 'sGravenhage een vergelijkend onder zoek plaats hebben van personendie wenschen te dingen naar de be trekking van klerk bij de rijkstelegraaf. De rijkstelegraafklerken worden onderscheiden in klerken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling ge schiedt op eene jaarwedde van 350 gI.welke belooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tol 800 gl. De klerken kunnen, mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischen. en voor zooveel de behoefte dit mocht vorderen, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Zijdie zich aan het sub I bedoelde onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 15 Maart 1884 aanmelden bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid door een op zegel ge schreven verzoek met nauwkeurige o; gaaf van naamvoornamen en woon plaats. Zie verder de Staatscourant van heden. Blijkens een op Zaterdagavond aan het departement van koloniën ontvan gen telegram van den gotiv.-gen. van Nederlandsch-Indië was den 30,l,n De cember besloten tot eene militaire expeditie naar Tenom (westkust van Atjeh) en zou een bataljon infanterie, onder bevel van den militaire commandant van Atjeh en onderhoorigheden den 611"1 Januari aldaar landen. De aanleiding tot deze expeditie is, dat in den loop der maand November jl. het grootste gedeelte der bemanning van het bij Tenom gestrande Engelsche stoomschip Dlisero door den radja van dat landschap werd gevangen genomen, en dat deze, niettegenstaande verschillende daartoe aangewende pogingen, de uitle vering van de schipbreukelingen bljjft weigeren. (St. Ct.) - Volgens mededeeling van de regeering van Oostenrijk-Hongarije, is de onder het beschermheerschap van den aartshertog-troonopvolger Rodolf staande vereeniging van ornithologen te Weenen voornemens van 16 tot 23 April lb84 in die hoofdstad een internationaal ornithologisch congres te houden waarvan het programma de volgende punten omvat: 1". Ontwerp van eene internationale wet tot bescherming der vogels. 2". Van den oor sprong der huiskip en vau de maatregelen in het algemeen te nemen tot verbetering van de opkweeking van het gevogelte. 3". Aanwijzing van een net van ornithologische waarnemingsstations, zich uitstrekkende over de ge- heele bewoonde wereld. Stc Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, is 7 Januari te Friou! aangekomen. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Januari Kaap Carvoeiro. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amster dam, vertrok 1 Januari van Padang. De Prinses Amalia, van Amster dam naar Batavia, vertrok van Port-Saïd den 7dt0 Januari. Voor de harddraverij, in 1886 le houden door inlandsche hengsten, geboren in 1883, behoorende aan Nederlanders, uilgeschreven door de Ned. Harddraverij- en Ren-vereeniging, zijn, naar de Sport meldt, 55 paarden ingeschreven. Dr. F. Hagen, pred. te Wolfersdijk, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Zevenhoven. De bevolking van Rotterdam nam in 1883 met 17941 zielen toe, ver-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1