1F BIJVOEGSELbehoorende tot de Leid se he Courant van Maandag 7 Januari d884, iV0. 5. T-. t? W t'jrt-1.i iOOü Donderdagavond is de personentrein van Akkrom te Grouw legen een goederentrein aangereden. De locomotief werd erg beschadigd en vier wa gens werden geheel vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De weg is gedeeltelijk versperd. Het voorloopig programma is verschenen voor de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen .varkens, pluimgedierte, zuivelproductenenz.te houden te Middelburg, door de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, op Donderdag 21 Augus tus 1884, alsiuede der daaraan vanwege het hoofdbestuur der maatschappij verbondene vóór-tentoonstelling van rundvee, uit Zeeland, in te zenden ter internationale landbouwtentoonstelling, te houden door de vereenigde Neder- landsche landbouwmaatschappijen van 25 tot 30 Augustus (voor zooverre het VPP hotfoftX 1004 n Imntnii/lnm Zoom werd Donderdagmiddag die beschuldigd werd verschil- schuldigde werd op de Gevan- el en slot gebracht. Vrjjdag- 1 van eene lat of vlaggestok, lij een venster kunnen open- oiuutcu, ecu uauijtyuu uatt cu uc enaat tvunuen bereiken. Nasporingen hebben tot heden tot geen gevolg geleid. V >11 t 's GRAVENHAGE, 5 Januari. Door Z. M. is aan mr. F. Th. Westerwoudt, lid van gedeputeerde sta ten van Noordholland, voorzitter van den raad van administratie der Hol- landsche ijzeren spoorwegmaatschappij te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken, en is aan de fuseliers brj het leger in Nederlandsch-Indië C. Stemmler en B. G. F. Preuss vergun ning verleend, tot het dragen van de Duïtschè herinneringsmedaille voor den veldjocht tegen Frankrijk in 1870—71. Door Z. M. is J W. Tuinenburg, commissaris van politie te Bolsward, tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie, en is aan J. A. R. Kjjmmell, op zjjn vérzöekeervol ontslag verleend als burgemeester van Nijeveenen tot burgemeester dier gemeente benoemd A. J. J. Van Steyn. Door Z, is dp k?er J. P,. Sprenger van Eyk, in verband met zijne benoeming tot minister van koloniën, eervol ontheven van de betrekking van lid van den raad van Nederlandsch-Indië, en is hem voorts, te rekenen van den dag waarop zijne benoeming tot minister van koloniën zal ingaan, een eervol ontslag uit den Indischen dienst verleend, met behoud van aan- spraak op pensioen. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot dirigeerend officier van gezondheid 3« kl.de officier van gezondheid 1« kl., met den tjtulairen rang van majoor, H. J. Wiison, en de titulaire rang van majoor verleend aan den officier van ge zondheid le kl. C. J. Van der Burcht van Lichtenbergh, beiden van genoemd personeel. De kapitein ter zee jh'. A. C. Van Haeften wordt met 15 Februari aanstaande eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef der afdeeling /'materieel der zeemacht" bjj het departement van marine, en op non-activiteit gesteld, voorts met 16 Februari daaraanvolgende vervangen door den kapitein ter zee N. Mac Leod. De officier van administratie 2*kl. N. J. J. Van Rijn van Alkemade, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt met 15 Januari op non-activiteit gesteld; de officier vap administratie 2e kl, D. G. Krol van der Hoek, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt met 16 Jan. overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Iléllevoetsluis; de officier van administratie 2° kl. J. Langereis, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluiswordt met 16 Jan. overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam; de officier van administratie 2' kl. C. J. Blok, thans op non-activiteit, wordt met 16 Jan. geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoorden de officier van administratie 2' kl. A. P. Van de Ven, thans op non-activiteit, wordt met 16 Jan. geplaatst aan boord van het opleidingsschip Admiraal van ffassenaer. HH, m!m. den koning en de koningin woonden gisterenavond met ge volg wederom voor het eerst na hunne terugkeer van het Loo in de resi dentie de voorstelling bij van de vereeniging het Nederlandsch tooneel. Wegens ongesteldheid van den heer D. Haspels speelde men in stede van het drama "Hannes", van Rosier Faassen, het treurspel "Safïo", van Grillparzer. Zekere juffrouw leende aan haar beminde een sommetje van ongeveer 30, waarvoor de schuldenaar haar een kleedingbon (in den vorm van een bankbiljet van 25) wist in de hand te stoppen. Het engagement raakte echter af en nu deed de juffrouw, die het bedrog had bemerkt, daarvan aan gifte bjj de politie. BUI TEN LAN DSCHE BERICHTEN. j «H rjwi •- ENfiELAND. De verhouding tusschen Egypte en Engeland is een weinig gespannen. De Egyptische regeering heeft tot de Engelsche eene krasse nota gericht, om te verklaren, dat de huidige toestand niet kan voortduren, en om nog maals aan te dringen op een afdoend besluit van de zijde der Britsche regee ring ten opzichte van Soedan. Er werd bijgevoegd, dat, indien Engeland bjjstand weigert, de Khedive en zijne ministers vast besloten zijn het ooste lijke gedeelte van Soedan aan Turkjje over te leveren en de Egyptische schatting aan de Porte met eene daartegen opwegende som te verminderen. De Egyptische troepen zouden dan in Egypte worden zamengetrokken waardoor er eene strijdmacht van 15000 man zou worden bjjeengebracht, toereikend tot handhaving en bescherming der grens, zonder bezettingsleger. Men verzekert dat de heer Baring, bij het overhandigen dezer nota, de meening Hitdrukte dat 15000 man niet genoeg zal zijn. De correspondent te Cairo van de Standard houdt trots alle tegenspraak vol, dat er eene ministeriëele crisis in Egypte bestaat. Drie leden van het kabinet willen hunne portefeuille neerleggen. De correspondent zegt, dat Nu- bar-pacha de opvolger zal zijn van Cherif-pacha. De toestand is zeer nete lig; iedereen is ontevreden. De meesten herhalen dat de eenige oplossing der crisis gelegen is öf in de terugroeping van Ismaël-pacha, öf in eene in lijving bij Engeland. De zendeling van den Mahdi bevond zich te Cairo en is naar Tunis en Tripoli vertrokken. De Engelsche staatsbeambten in Egypte hebben in de vermindering van hunne bezoldiging bewilligd. Men gelooft, dat ook de ministers aldus zullen han delen. De Engelsche "financieraad" nam tot bedoeld besluit het initiatief. De uit gaven worden daardoor met 430,000 Egyptische ponden verminderd. De bud get van uitgaven is nu op het cijfer gebracht, bjj de liquidatiewet bepaald. Uit New-York worden verschrikkelijke bijzonderheden gemeld over het spoorwegongeluk bij Toronto. De ketel van den passagierstrein sprong; de halfvernielde spoorwagens geraakten in brand en vele reizigers kwamen in de vlammen om, of verloren het leven door de hitte van den stoom. Op de tentoonstelling te Boston was eene verzameling van merkwaar dige oudheden, die vermeld werd als ingezonden door de Japansche regee ring. Het is echter gebleken, dat de Japansche regeering daarmee niets te doen had, en dat de voorwerpen fonkelnieuw gefabriceerde oudheden waren. In Wombell's menagerie heeft dezer dagen te Bolton eene groote op schudding plaats gehad. Op het oogenblik toen de leeuwentemmer Delmo- nico het hok binnentrad, wist een der leeuwen te ontsnappen en sprong onder het publiek. De toeschouwers vlogen verschrikt op en trachtten een goed heenkomen te zoeken. Een aantal menschen geraakten onder den voet, en eene vrouw, die tegen het leeuwenhok werd aangedrongen, werd ernstig gewond door de klauwen eener leeuwin. Gelukkig werd de ont vluchte leeuw weldra weêr gevangen in een leeg vat en naar zjjn hok terug gebracht. FRAKKRMK, i Dezer dagen is te Celles overleden de oud-soldaat Granet, die te Bou logneSurMer op schildwacht stond toen Lodewjjk Napoleon zijne eerste poging deed om daar aan wal te stappen. De schildwacht had tot consigne vuur te geven; hjj gehoorzaamde, doch zijn kogel trof doodeljjk een der heeren die den prins vergezelden, de pretendent bleef ongedeerd. Sedert heeft Granet zich met diep leedwezen dit voorval herinnerd. Volbloed-repu blikein zeide hjj vaak: "Als ik bedenk hoeveel bloed, geld en ellende ik aan mjjn land zou bespaard hebben indien ik beter gemikt had, o, ik ben schul dig ik heb zwaar misdrevenHij was ridder van het Legioen van Eer. De Parjjsche Temps ontving van een corrrespondent te Londen het vol gende bericht: Ik ben in staat u juiste inlichtingen, uit de zekerste bron geput, te geven over zekere voorwaarden, verbonden aan de toetreding van Italië tot Duitschland. De triple alliantie is voor goed tot stand gekomen door een staatsstuk in de maand September 1882 geteekend, waarbjj for meel bepaald wordt, dat deze mogendheid volstrekt niet gehouden is hare wapenen bij die van Duitschland te voegen, indien dit laatste rijk met Frank rijk in oorlog was. Dit voorbehoud is er met zooveel woorden ingevoegd op verzoek der meerderheid van het Italiaansch kabinet. De enkele gebie dende verplichting, waartoe Italië zich verbonden heeft, is die van Oosten rijk bjj elke eventualiteit te eerbiedigen. Zondag is te Nizza het eerste stierengevecht gehouden. Het strqdperk, dat nog niet geheel gereed is, moet ongeveer 200,000 frank kosten. Het gebouw kan 5 a 6000 personen bevatten. Bij de eerste voorstelling waren 3000 toeschouwers tegenwoordig, doch daar het programma niet stipt werd uitgevoerd, was het publiek ontevreden en hoorde men verscheidene malen fluiten. Door de vereeniging tot bescherming van dieren was het verzoek gedaan om de stieren niet te blinddoeken en niettegenstaande het verzet van den directeur, werd het verzoek van genoemde vereeniging ingewilligd. Deze gevechten zullen tijdens de tentoonstelling twee malen 's weeks plaats hebben. ITALIË. Het is thans als zeker te beschouwen, dat omstreeks half Januari een consistorium zal worden gehouden. Men beschouwt het als niet waarschijn lijk, dat de Paus nieuwe kardinalen zal benoemen. De secretaris van staat, de heer Jacobini, heeft eene circulaire gericht tot de verschillende nuntiussen, betreffende het bezoek van den Duitschen kroonprins aan het Vatikaan af gelegd. Daarin is hun tevens bevolen den inhoud dier circulaire aan de be trokken hoven bekend te maken. Daarin wordt tevens bepaaldelijk er op gewezen, dat de welwillende handeling des Pausen ten aanzien van den pro- testantschen prins niet dezelfde is als aan katholieke souvereinen wordt bewezen. OUITICHLAIl». Een gerucht wil, dat prins Albert zou bestemd zijn den veldmaarschalk Von Manteuffel als stadhouder van Elzas-Lotharingen op te volgen. Die prins is een humaan vorst, doch hjj zou aan instructiën kunnen worden gebonden die hem noopte te doen waarvan hij persoonlijk een afkeer had Het rjjksgerechtshof te Leipzig heeft het vonnis, gewezen in de be kende zaak van den brand in de synagoge te Neu-Stettin, vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Konitz. Twee voorname ingezetenen van Elzas-Lotharingen zijn dezer dagen daaruit verbannen. De een is de fabrikant Blech, bekend om zijne anti-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5