„,,E1RN('UE COURANT. likes IIE R. M°. 5. MAANDAG 7 JANUARI BINNENLANDSCHE BERICHTEN. des vo' toliters 1 hectolite dagen a cher; ot het idvoo I. Pal SR De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- 'zonder lyke ncmmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BI) deze Courant behoort een Bijvoegsel. soort aange 1 Februari benoemd 3t. It, 4 16. 1 8 8 5 9 8 5 5 LEIDEN, 5 Januari. Tot hoofd eener brjz. school te Rotterdam is tegen heer L. W. Van Leeuwen, te Leiden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende :e week dagelijks van 47 tot 71 volwassen personen en 4 tot 11 kinderen. Volgens weerkundige waarnemingen is er weer storm uit het zuid sten te verwachten met ruimenden wind, daar de barometer is blijven len, terwijl de thermometer veel gerezen is. Het is nu weer te warm or den tijd van het jaar. Men schrijft ons: Op Nieuwjaarsdag heeft de zon geschenen en dat igen de tuinlieden wel zien. Het is een zeer oud gezegde dat als de a op Nieuwjaarsdag schijnthet een goed appel- en perenjaar beloofd, aarde heeft echter het spreekwoord niet, dat weten de tuinlieden ook wel, int als de Nieuwjaarszon al beloofd, komt het voorjaar met nachtvorst niet Iden de geopende bloesems der vruehtboomen vernietigen. In het vorige ir scheen de zon ook op Nieuwjaarsdag en de oogst van vruchten is zóó g ervloedig geweest als sedert het jaar 1848 bijna niet bekend was. Nog 0 eet men geen raad met de menigte appelen, die opgehoopt liggen. Doch 11.ging dan ook geen bloesem verloren zonder vrucht te zetten, want toen boomen bloeiden, bleef de gevreesde nachtvorst uit. Na een buitengewoon stormachtigen herfst was het te wachten dal ilmte, misschien wel spoedig winter, zouden volgen. Deze kwam toch iet, hoewel het nog vroeg genoeg is om ernstig winter te krijgen. Zeer imerkelgk was het dan ook dat o. a. het blad van den moerbeienhoom t jaar vergeeld is afgevallen, hetgeen nooit gebeurt, daar het doorgaans, echts door ééne harde vorst getroffen, gelijkelijk groen, achter elkander 'valt. Het kalme weer heeft tegelijk eene grauwe lucht met veel mist mee- ïbrachtzooals dat gaat met geen winter en dat is niet best om de bloe ien in de kweekkassen vooruit te krijgen of ze op kleur te houden. Er aal niet boven zonneschijn, hoe doelmatig ook verwarming in de kassen loge zijn aangebracht. Van sommige hoog gelegen en goed gemeste stukken weiland wordt nog ras gemaaid. De koeien eten het nog, maar met //lange tanden", daar zij ever hooi hebben. De boer zegt dan ook, dat de fut er wel wat uit is, laar 't zonde zou wezen om 't weg te gooien. Als dus de beesten maar et gras opeten, krjjgen ze lekker hooi en lijnkoek, zoo geen zemelen toe n dan is tusschen den boer en zijn vee de vrede verzekerd. De Staatscourant van 5 dezer bevat een overzicht van de maatregelen, oor de gemeentebesturen in Zuid-Holland genomen tot wering der cholera, iaar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche aken aan gedeputeerde staten der verschillende provinciën, i. d. 25 luli 1883. De Staatscourant van 5 dezer bevat den uitslag van de in 1883 te s Gravenhage gehoudeu examens ter verkrijging van akten van bekwaam- leid tot het geven van middelbaar onderwijs in Nederlandsche taal- en let- erkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen en ichoonschrijven. Te Madrid heeft op den 31,teD December 1883 de onderteekening plaats {ehad van een handelsverdrag, alsmede van een scheepvaartverdrag, beide ;usschen Nederland en Spanje gesloten. (Stc.) Het Nederlandsche leger kan thans, in geval van nood, beschikken )ver 61 reserve-officieren van gezondheid. 4 De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot adsislenten te Roelofarends- veen, Maasland, Bovenkerk en in 't Veld, de wel-eerw. heeren A. G. Steke lenburg, J. P. H. Rademakers, A. Vinkensteyn en J. F. M. Lagerwey en tot 2o.»ukapelaan te Rjjpwetering de wel-eerw. heer P. L. Dessens. 93^. Het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, dat bij het tusschen Nederland en slan(jSpanje gesloten handelsverdrag het recht van 5 pCt. op de Spaansche pro ducten is behouden, met bepaling, dat de thans geheven wordende accijnzen 'niet verhoogd en geen andere rechten geheven mogen worden. Uit eene circulaire van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut =van 't Algemeen blijkt, dat, na nauwgezet onderzoek van tal van aanzoeken, bb*. de keus voor de vestiging van de op te richten kweekschool voor bewaar- schoolhouderesscn gevallen is op Utrecht. 12 12 2 13 22 2 1' 9 De commissie, die het eerste examen heeft afgenomen voor de acte van bewaarschoolhouderessen van wege het Nut bestond uit de hh.: H. Bouman en T. Terwey, beiden te Amsterdam; A. Jansen, te Rotterdam; J. A. Van Dijk, te Leiden, en P. H. Van der Ley, te Haarlem. In den laatsten tijd zijn er duizenden zilveren //trade dollars" uit New- York naar Europa verscheept. Eene Hamburgsche stoomboot nam er onlangs nog 100 000 mede. Die verzendingen hebben geen ander doel dan die muntstuk ken, in Amerika voor 85 cents opgekocht, tegen 100 cents in handen te spelen aan personen die naar Amerika verhuizen. Menig landverhuizer kwam, vooral in den laatsten tjjd, tot de treurige ontdekking, dat waar hjj te New-York aankomende meende bv. 100 dollars te bezitten, hij slechts eene waarde van 85 dollars had meegebracht. Bij het inwisselen van Hol- landsch geld tegen Amerikaansch zilver zij de landverhuizer dus op zjjne hoede en wachte zich voor de stukken waarop duidelijk de woorden //Trade Dol lar gestempeld staan. DordrCt Voor het gerechtshof te Amsterdam stonden een drietal personen J. F., schilder, H. L., smid, en G. B. schilder, terecht, beschuldigd van diefstal in een bewoond huis, met buitenbraak en inklimming. De eerste had zich boven dien nog wegens twee andere diefstallen te verantwoorden. In den nacht van 14 op 15 September hadden de twee eersten ingebroken bij den goud- en zilverkashouder Speijer te Amsterdam; terwijl de derde op den uitkijk bleef staan. Zij sloegen met een steen eene ruit in en haalden door de gemaakte opening verschillende gouden voorwerpen naar zich toe. De beide andere zaken betroffen eene jas, door den eersten beschuldigde uit eene slaapsteeJ en een barometer door hem uit eene particuliere woning ontvreemd. Het openbaar ministerie eischle, bij monde van m'. Op ten Noort, tegen den eersten beschuldigde, een recividist, eene tuchthuisstraf van zes, tegen den tweede eene van vijf jaren, en tegen den derden eene celstraf van twee jaren. De verdediger, mr. Harte, wees op de goede gelegenheid, die de beschuldig den had verleid, doordat zelfs geen luiken de winkelkast hadden beschut. Hij drong aan op eene zachte straf, De medeplichtigheid van den derden be schuldigde achtte hjj evenmin bewezen als de beide laatstgenoemde diefstallen. Het hof bepaalde de uitspraak op 9 Januari e. k. Het Nederlandsch handels-museum te Amsterdam wordt 15 dezer voor het publiek geopend. Gisterennacht werd te Amsterdam de 18e man van het katoendieven- complot door de politie gearresteerd. Van hoeveel belang de veeteelt voor Tessel is, kan uit de volgende opgaven blijken. In 1883 werden van Tessel 16410 lammeren, 7496 scha pen, 1309 koeien en p. m. 231,700 kg. wol afgeleverd. Wegens de sterfte onder schapen in den herfst van 1882, werden in 1883 ongeveer 4000 lam meren minder verhandeld, dan gewoonlijk ieder jaar geschiedt. In de Woudmaden, onder Twijzel, is een jongeling Woensdagavond onverhoeds door twee onbekende personen aangerand en zoodanig met mes sen gesneden en geslagen, dat hij in zorgwekkenden toestand verkeert. Uit Noordbroek schrijft men dd. 2 Januari: Jl. Zondag is in 't Noord- broekersdiep, onder de gemeente Sappemeer, gevonden het lijk van den arbei der J. P., te Stootshorn woonachtig. Zaterdagavond van de fabriek te Sap pemeer, waar hij werkzaam was, vertrokken, is hij niet naar zijne woning teruggekeerd. Eenige kwetsuren aan het hoofd en het op den weg verspreid vinden van eenige voorwerpen, die hij bij zich had (eenige winkelwaren, zijn pet en stok) hebben het vermoeden doen ontstaan, dat aan een geweldadi- gen dood kan worden gedacht; het is echter ook niet onmogelijk, dat het ongeval alleen aan misbruik van sterken drank te wijten is. De politie doet ijverig onderzoek. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op den len dezer 386 gevan genen, waarvan 11 levenslang veroordeelden. Uit Winschoten wordt van 3 Januari gemeld: Ondanks de tallooze voorbeelden en herhaalde waarschuwingen bracht gisterenavond de zestien jarige zoon van een praamschipper alhier een pot met gloeiende kolen in het vooronder, de nachtelijke verblijfplaats van den Binken jongenom den voch- tigen toestand van het kleine verblijf te verdrijven. Weinig tijds later begaf hij zich ter ruste, den kap echter sluitende. Toen de moeder hedenmorgen in de vroegte tot haren schrik in het achteronder het deksel van den kolen- pot zag liggen, ontdekte ze weldra dat de zoon tegen haren wil van een nabij wonende bakker kolen had gekocht en bij het ter ruste gaan bovendien verzuimd had den pot te sluiten. Die onvoorzichtigheid werd met den dood geboet. {Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1