WEEFMACHINES, Jacquard Ilacliiiien, SPECIALITEITEN PER TELEGRAAF. in het landhiiis van den afgestorvene kransen en bloemen nedergelegd. Na de kamer te hebben bezocht, waarin hij stierf, gingen zij naar den tuin en daar hield Paul Bert eene rede. Hij herinnerde o. a., dat Gambetla een zeker voorgevoel gehad beeft, dat in Frankrijk groote dingen zouden gebeuren, waaraan hij geen deel zou nemen. «Thans rust op ons de plicht dit alles uit te voeren; onze vaderlandsliefde eischt het en wij moeten het doen, ter wijl wij aan hem denken en zijn geest ons leiden zal." De negen-en-derligste lijst der bijdragen voor het Gambetta-monument toont hel cijfer van 6.591.78 fr. aan, zoodat de commissie thans te beschik ken heeft over 331,877 03 fr. In eene vergadering van anarchisten, possibilistenblanquisten en onverzoenlijken is besloten een gedenkteeken op te richten voor al de com munards te zamen, die in 1871 gevallen zijn. Er was eerst sprake van een monument uitsluitend voor Delescluze Het Parijsche bedrijf der voddenrapers wordt met afschaffing bedreigd. Van 15 Jan. af zal elke huisbewaarder zelf moeten voorzien zijn van een bak, waarin de huurders der woning hun vuilnis bergen, en moet hij zorg dragen, dat de aschkarmannen bij hun morgenronde het vuil kunnen mede- nemen. Te Parijs zijn op éénmaal 20.000 binnengesmokkelde kistjes sigaren in beslag genomen. Ue sigaren bleken van geringe hoedanigheid te zijn, maar zij plagten in koffiehuizen enz. voor zestienmaal de waarde aan den man gebracht te worden. In een koffiehuis op den boulevard t'oissoniére te Parijs maakte Zater dag een biljartspeler met zulk eene kracht eene carambole, dat twee van de drie ballen iu brand vlogen en er een groot gat in het laken gebrand werd. De eigenaar van het koffiehuis heeft den fabrikant, die hem deze gevaarlijke biljartballen verkocht heeft, ter verantwoording geroepen. Zij bestonden uit eene kern van caoutchouc, omgeven met een geëmailleerde korst van celluloid, dat bij het aanraken met een brandende lucifer ook ontvlamde. Eenige werklieden, bezig zijnde met hel graven van nieuwe strafei, te Nimes, hebben een prachtigen mozaiekvloer blootgelegd, die booge kunst waarde bezit Kunstkenners beweren dat noch het Louvre, uoch eenig mu seum in Italië een werk van dit soort bezit. De mozaiek is twee nieters in het vierkant en stelt voor een overwonnen volk, dat zich aan een Romeinsch keizer in zijn paleis komt onderwerpen. De vorst is gezeten op zijn troon, waartegen eene bijna naakte vrouw, in een dunnen sluier gehuld, geleund staat en geschenken ontvangt van overwonnen soldaten en van jagers, die een wild zwijn geleiden. De beelden zijn alle op de helft der natuurlijke grootte. Alles is omgeven door kunstig bewerkte decoratieve motieven en munt uit door het coloriet. Het kunstwerk zal in het nieuwe museum van Nimes geplaatst worden. ITALIË. De heeren Beehtler en Meijer, hoofdingenieurs, door den Zwitserschen bondsraad belast met een onderzoek naar den tunnel door den St. Golhard, zijn in een hotel te Goschenen door de uit eene kachel opstijgende gassen bijna geslikt. Men hoopte hen echter nog in het leven te kunnen behouden. Fallaci. alias Landucci. die Luigi Monti en diens vrouw op zoo ver raderlijke wijze te Livorno vermoordde, is verleden Vrijdagochtend te Monte- Inpo gevat. Hij had eene som van 30.000 fr. en een nieuwen revolver bij zich. SPANJE. Nadat in den boezem der commissie belast met het ontwerpen der koninklijke boodschap langdurige beraadslagingen waren gehouden, verklaarde de heer Sagasta ten steiligste zich tegen het algemeen stemrecht en het brengen van wijzigingen in de constitutie. Alle verdere pogingen em tot over eenstemming te geraken zijn toen opgegeven. UIIITSCHLAND. De Reichsanseiger meldtdat bij besluit van hel Pruisische ministerie voor de diocesen CulmErmeland en Hildesheim de tot dusver ingehoudene gelden voor die bisdommen en daartoe behoorende geestelijken, te rekenen van 1 Octoberweer uitgekeerd worden. De keizer hield gisteren de groote gewone Nieuwjaars-receptie. Naar men van goed onderrichte zijde verneemt, werd in de gehouden toespraken de staatkunde niet aangeroerd, De keizer ontving gisterenmorgen te 9 uur den commissaris-directeur der koninklijke porselein-fabriek, geheimraad Ludersen prof. Sussmann-Hell- born, met de kunstafdeeling aan die inrichting belast. Zij overhandigden den keizer een prachtvollen vaas, met de afbeelding van hel gedenkteeken in Niederwald. Hierop begaf de keizer zich naar zijne gemalinom haar ge luk te wenschen. Beiden ontvingen toen gemeenschappelijk de koninklijke prinsen en prinsessen, met wie de keizer de godsdienstoefening in den Dom bijwoonde. De keizerin begaf zich naar de kapel van het Augusta-hospitaal. Te 5 uur des namiddags was er groot lamilicdiner. Een kostganger uit Keulen, die zijn kosthuis te Venraai onverwachts verliet en niet meer terugkwam, is zoo vrij geweest de kist der dienstmeid open te breken en daaruit mede te nemen wat hem welgevallig was. Eenig goud. dat eene waarde van f 6 voor oud had. heeft hij verkocht voor 25 cent, en daar dit argwaan wekte, deed men daarvan aangifte bij de politie, die, nog in tijds gewaarschuwd, den dief arresteerde. RUSLAND. Thans zijn enkele nadere bijzonderheden bekend geworden over den moord van den kolonel Soedeikin. De moord geschiedde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een huis, waar de hoofdpolitie een geheim verblijf had. Verscheiden nihilisten, die dit ontdekt hadden, wisten zich toegang te verschaflen tot het huis. Zij brachten niet alleen den kolonel, maar ook de personen, die hem vergezelden, om het leven. Soedeikin stond bekend als een buitengewoon sterk man, daarom wachtte men het oogenblik af, dat allen in slaap waren. De luitenant-kolonel der gendarmerie was bij de nihilistische partij zeer gehaat, omdat hij herhaaldelijk nihilisten had gear resteerd, waarvoor hij, merkwaardig genoeg, de noodige gegevens had ge kregen uit het buitenland. De nihilisten, die kolonel Sodeikin en zijn beambte vermoord hebben, zouden volgens den Standard in het hootdkwartier der geheime politie een briel hebben achtergelaten, waarin zij graaf Tolstoi en generaal Gresser noe men als de personendie nu aan de beurt liggen om onder de aanslagen der nihilisten te vallen. OOST-INDIK. BATAVIA, 27 November. Een van den militairen commandant van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen, den W"1 dezer te Penang aangeboden telegram, meldt het vol gende: Zes November slaags tiisschen Panteh Karang en Senelop. Vijand uit terrein tusschen beide bentings verdreven: wij twee gesneuvelden en vier gewonden. De Atjeh-verslagen in de Jav. Cour. van gisteren loopen tot 5 November (politiek en militair). De troepen moeten het blijkens die berich ten en ook blijkens particuliere brieven, ontzettend druk hebben en met wei nig resultaat. Op 25 October verdrijven twee dekkingen van een paar com pagnieën den vijand, die den volgenden dag weeromkomt en door eene mo bile colonne weer verdreven wordt, telkens met geschut er bij. Den 28s,e0 eene gecombineerde beweging, hier en daar flauw beschoten, verjaagt kleine benden. Den 29st'n een detachement enkele schoten bekomen; den 31sleD een ander; den 3d"1 November groote gecombineerde afzetting van de IX Moe- kims, waarbij geen vjiand gevonden werd.' Dan leest mendat door dit alles heen de gewone patrouiliedienst geregeld plaats had et dat de zuid-oostelijke bentings op allerlei dagen min of meer hevig beschoten werden. De politie heeft nogal verdachte personen en wapens gevonden en ingerekend. Naar ons werd opgegeven is de totale som, waarover de resident van Bantam uit 's lands kas heeft, beschikt voor het begraven van lijken van men- schen en dieren, omgekomen door de ramp van Krakatau en voor andere daarmee in verband staande hygiënische maatregelen, in de afdeeling Anjer 1 22.295 en in de afdeeling Tjeringin 72,000. [A. U. v. IV .1.) Het centraal-comité bericht, dat voor de noodlijdenden door de uitbar sting op Krakatau tot 23 November was bijeengebracht f 1.086,145.79 DUBLIN, 1 Januari. Te Dromore hebben groote bijeenkomsten van oran gisten en nationalisten tot rustverstoring aanleiding gegeven. Met vele moeite is het aan de troepen en de politie gelukt eene botsing te voorkomen. Een jongmensch werd met een bajonetsteek doodelijk gewond. MADRID, 1 Januari. De te Bilbao verschijnende Noticero meldt, dat ver scheidene officieren den afgeloopen nacht in de kazerne doorgebracht hebben krachtens uit Madrid gekomen bevelen. Ce ministeriëele organen beschouwen dit feit cis van geen belang. VYEENEN, 2 Jan. Bii de heden gehouden seriën-trekking der staatslee- ning van 1854 zjjn uitgekomen: serie 109, 208, 323, 385, 470, 600. 758, 765, 853. 982. 1001, 1076. 1292, 1351, 1414, 1496, 1523, 1552, 1560, 1623, 1666, 2008, 2038, 2125. 2222, 2350, 2393, 2526,2536,2812,2844, 2863, 2895, 3557, 3589, 3594, 3604, 3675, 3725, 3758, 3944, 348. A O V EHT E N I 1 E i\ De Burgemeester van Leiden betuigt zijn hartelijken dank voor de bewij zen van belangstelling, ontvangen bij de intrede van het Nieuwejaar. Leiden, 2 Januari 1884. DE KANTER. De OndergeleekendenWethouders der gemeente Leiden, betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling, ontvangen bjj de intrede van het Nieuwejaar. P. I. DE FREMERY, Leiden, 2 Januari 1884. H. C. HARTE VELT. H. J. BOOL. De Ondergeleekenden. Secretaris en Ontvanger der gemeente Leiden, betui- uen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling, ontvan gen bij de intreding van het Nieuwejaar. E. KIST. Leiden 2 Januari 1884. H. HENKES, illSltJJ. SCIlltOERS, Crefeld (ltliijii|irovincie), zoowel van hout als ijzer, voor hand- en mechanische weverijen. Verdet Trap-, Opmaak- en KammaehiiicnKaartenmeleermachl- ncn, Papicrsnijniachfnen, Regulatoren, Etandweefstoclcn en Fabriekhenoodigdhedcn, voor Linnen, Bttxkin, Damasten, Para menteulabrieken. Allerlei soorten van Kofiers- en YVeefbenoodigdheden var allerlei aard.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3