uuveugeiiueuiue kou. uesiuii vcreiscia, u. ui. aan ic wijzen: 11. van akci) rijks-veearts le 'sGravenliase; D. G. Vervoerenopzichter van de beplantin gen der gemeente Rotterdam; A. Kom t 5Iz.voorzitter der I'omologische vereeniging te boskoop; P. C. Van Vrpberglte de Coningh, boomkweeker te Lisse; M. W. Bijvoet, lid van liet hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Overveei Gedurende de maand November is bij de rijks postspaarbank ingelegd /257,916.40% en terugbetaald f 170.123.42alzoo meer ingelegd dan terug betaald 81,792.98. Aan bet einde der maand October was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 3,012,033.73, zoo dat de som der inlagen op 30 November 1883 bedroeg 3,093,826.71. In den loop der maand werden 2108 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 475 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand C6.323 boekjes in omloop waren. Ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch-Indië is alsnog bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen van den heer Van Acker, consul der Nederlanden te Gent, als voorzitter der commissie van organisatie van een aldaar, voor gemeld doel, gegeven weldadigheidsfeest 10,480 fr.of Ned. ct. 5000, als eerste storting der opbrengst van dat feest, en door tttsschenkomst Zr. 51s, gezant le Brussel van de «Association pour secourir les pattvres honteux" aldaar, als derde en laatste bijdrage 295.42 frs. Door den gouverneur van Suriname is ten behoeve van de noodlijden den ten gevolge van de jongste ramp in Nederlandsch-Indië nader ter be schikking van den minister van koloniën gesteld eene som van 206.02. waarvan 152.98 is ingezameld in Cayenne. Het stoomschip Gelderland is Vrijdag van Rotterdam te Batavia aan gekomen. De Burgemeester den Texvan Batavia naar Amsterdam, ver trok te Frionl (Marseille) 30 December. De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 December van Padang. De Prins Hendrik vertrok Vrijdag van Batavia naar Amsterdam. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdamis te Suez aangekomen en ging Zaterdag het kanaal in. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Gibral tar 30 Dec. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 30 Dec. De IVcderland en Oranje, van Amsterdam naar Java, arriveerde heden te Bordeaux. De Prinses Amaliavan Amsterdam naar Bataviaarriveerde 31 Dec. te Marseille. De Soendavan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 30 Dec. De heer J. P. Sprenger van Eyk, tot minister van koloniën benoemd, werd bij besluit dd 4 September 1874 benoemd lol directeur van financiën en bij besluit van 1 Juni 1877 tot algemeen secretaris en bij besluit van 1 Augustus 1879 tot lid van den raad van Indië. In de tweede helft van 1882 deed de heer Van Eyk eene reis door enkele gewesten, met het doel om de gegevens te verzamelen voor de versterking der middelen noodig ge worden door de klimmende behoeften. De heer .1. C. Fabius, 1' luitenant der artillerie en lid der tweede kamer, is benoemd tot plaatsvervangend directeur der Vrije universiteit. Ds. J. A. Sluiterman. pred. te Voorhout, heeft bedankt voor het be roep naar de Ned. llerv. gemeente te Everdingen. --- Naar de Amsterdammer bericht, zijn te Amsterdam in de laatste dagen verzilverde bronzen centen voor kwartjes uitgegeven en zijn aldaar eeltige tram-conducteurs het slachtoffer geworden van dat bedrog. Door eene nog onbekende oorzaak is Vrijdagnacht te Koog a. d. Zaan brand ontstaan in den molen «de Veering". De daaraan grenzende schuur met den belangrijken inhoud granen, alsmede de molen met alles wat zich daarin bevond, zijn eene prooi der vlammen geworden. Uit het Nieuwediep vertrok een paar dagen voor den storm van den 12° dezer de Terschellinger tjalkschipper J. 1) met eene lading steenkolen voor Harlingen. Sedert dien tijd wordt de tjalk met de opvarenden vermist; zij is hoogstwaarschijnlijk met man en muis vergaan. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat verleden week op denzelfden dag aan dc Utrechtsche universiteit bevorderd zijn lot doctor in de rechts wetenschap de tweelingbroeders P. P. C. H. Everts en H. II. Everts. Ook het propaedeulsch-examenevenals het candidaajs- en het doctoraal-examen in de rechten werd door genoemde hecren telkens op denzelfden dag aigelegd. Bij het instr.-bataljon te Kampen zijn dit jaar 387 jongelingen voorden dienst aangenomen, terwijl 376 korporaals-lil. naar de regimenten zijn ver trokken. Naar men verneemt, zal ter gelegenheid van het vijfjarig jubelettm der Groningsche universiteit in Juni a. s. een gecostumeerde optocht worden gehouden, voorstellende het tijdvak van Frederik Hendrik. Door mej. R. Joustra. wed. Y. Wereldsma, onlangs te Drachten over leden, is aan de diaconie der Herv. gemeente te Dokkttm vermaakt de som van ƒ1000. Een echtpaar te Stadskanaal, beiden in het jaar 1794 geboren, vierden Woensdag 11. hun 65-jarig huwelijksfeest. Tevreden zijn ze beiden.'s Jlorgens om 5 a 6 uur slaan ze op en dadelijk gaan ze dan aan 't werk tot's avonds 7 uur. Mattenvlechten, bezembinden en die dan bij de huizen rondventen, ziedaar waar ze hun brood mee verdienen. De onde man haalt zelf de heide van het veld, en des zomers durft hij even goed in eene sloot om rttsschen te snijden als een jongen of man van 20 of 30 jaren. (,V. G. Ct.) De slager S. N. De Jonge, van Beerta. II. Donderdagavond per stoom tram te Finsterwold aangekomen, vertoefde daar een poosje in een logement, waar zich o. a. een paar tram-cooducleurs bevonden. Na dezen te hebben gelractcerd maakte De J. dankbaar gebruik van hun aanbod om hem. ver mits hij veel geld bij zich had en het zeer donker was, een eindweegs te vergezellen. Tusschen Finsterwold eu Beerta werd hij door zijne beide met gezellen plotseling aangegrepen, beroofd en in eene sloot geworpen. Opzijn uie reeus nu nuunc Dctrckking zijn ontslagen. In October hadden le Tilburg volksoploopen plaats. Op grond van art. 187 Gem.-wet vaardigde de burgemeester toen polilie-voorschriften met straf bedreiging uit, en dit had het gewenschte gevolg, nadat 20 processenver- baal waren opgemaakt, liet kantongerecht heeft nu een dier zaken behan deld. liet 0.51. was echter van meening, dat, om met straflen te bedreigen, men van den wetgever eene speciale zending moet hebben, die de burgemees ter te cenenmale mistomdat men na de uitgevaardigde algemeene politie verordeningendeze niet door den gemeenteraad in zijne eerste vergadering na den uitvaardigingsdag waren bekrachtigd; ontslag van rechtsvervolging werd daarom gereqtiireerden overeenkomstig dezen eisch besliste de kan tonrechter. s GRAVENHAGË, 31 December. Door Z. 51. is J. H. V. Ilennekens, te Bunde, voor het jaar 1884, be noemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Roermond. Door Z. 51. is aan jhr. W. II. Teding van Berkhout, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Apeldoorn, en benoemd tot referendaris bij het kabinet des konings, m'. J. A. H. baron van Znylen van Nijevelt, thans commies. Door Z. 51. is benoemd lot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Leeuwarden voor de kantons Har lingen, Bolsward en Sneek, ter standplaats Harlingen, mr. E. A.SmidtHJz., advocaat en procureur te Winschoten, en is aan mr. J. II. Uiterwijk, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als substituut-griffier bij de arrond.-reehtbank te Rotterdam. Door Z. 51. is aan vrouwe C. A. Dunkier, weduwe van den kapitein der infanterie II. J. Bergé, een pensioen toegelegd van ƒ600 's jaars. Door Z. 51. zijn bij de rijkstelegraaf benoemdtot onderdirecteur P. J. Nienwenhuysen. C. P. Treflers en F. E. Pieren, allen thans telegrafist l'kl.; tot telegrafist le kl.P. B. Van Swieten, J. H. BrondertG. Schwaanhuyser, 11. A. Van Dijk, I'. Weijers, J. Borstlap en G. W. Laeyendecker. allen thans telegrafist 2' kl., en tot telegrafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf: J. P. Lam bert, thans leerling-telegrafist; J. W. Fransen, thans telegrafist 3" kl; J. G. Ringer, D. Bijlo en J. J. Schoon allen thans leerling-telegrafist; J. Van der Slttys, thans telegrafist 3e kl.5i. T. Van Leer, thans leerling-telegrafist, en W. A. C. E. De Roo, thans telegrafist 3' kl.tot telegrafist 3( kl. bij de rijkstelegraaf; C. E. Van Heiten, F. J. J. Rolvink, 5V. J. N. Van ZeylB. Van Krimpen, J. MolendijkJ. G. G. HeuvelmanJ H. Marsman en H. Jonxis, allen thans klerk 2e kl. bij de rijkstelegraaf. Door Z. 51. is de heer dr. F. C. O. Laiipns, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijfjaren, benoemd tot officier van gezondheid bij het leger in Ne derlandsch-Indië, en is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederl.-Indië II. T. J. Klatt, wegens lichaams gebreken eervol uit Zr. 515. militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Bij resolutie van den minister va', koloniën zijn J. Ylst, W. Verbeet en A. Van der 51eyden gesteld ter besctikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd, de eerste tot meesterknecht- kopergieter bij de artillerie-constructiev inkei te Soerabaia en de beide laatst genoemden tot werkman-ketelmaker bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen aldaar. Blijkens bericht van den consd-generaal der Nederlanden te Piraëus is is de heer 1. Th. Marcopoulo, ter vervanging van den heer 51. D. Mastraka benoemd tot Nederlandschen Wiceconsul te Calamala, door de Grieksche regeering in die hoedanigheid erk-iid. De Nieuwjaarsreceptie ten love zal morgen ten 1 ure plaats hebben. Naar men verneemt zal dn 10'" Januari eene kinderpartij plaats heb ben van wege 1111. 5151. den kming en de koningin ter eere van het jonge prinsesje Wtlhelminaden kuderen uit dc aristocratische en diplomatieke kringen aan le bieden. De jeugdige deelnemers aan dit kinderfeest, het eerste sedert de geboorte vit 'skonings dochtertje, zullen ook in de gele genheid zijn te dansen, zoo at hun een prettig kinderbal ten hove wacht. rtv. gen. mr. Polis heft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad in de zaak van de zoogenaamde millioenenjuffrouw Jaantje Cornelia Struik en Jan HenJrik Vet Zutphen zijne conclusie voorgedragen strekkende tot vernietiging van het '.'rest van het gerechtshof !e 's Gravenhage en be vestiging van het vonni 'Ier rechtbank te Rotterdam, ten opzichte van de uitbreiding aan de quéficalie van bedriegelijke oplichting door het hof ge geven door toevoeging van het gebruikmaken van eene valsche qualiteit. Adv. gen. was »an mening, dat de qualifieatie der rechtbank: het zich be dienen van bedricgelfve middelen, moest worden gehandhaafd en concludeerde overigens tot verwei i»g ook van hel beroep door den tweeden requlrant in gesteld. De uitspr.'-k is bepaald op 28 Januari. ~bTFiv; N LAN l6 C I i H B K RICH T E N E M «V E A 1* ES. De heer Br'^ngh heeft bekend gemaakt, dat hij het zijn plicht acht, den 5d' Febr"1', den dag der opening van het parlement, in het lagerhuis te verschijne PI1 zijne toelating te eischen. Volger bericht uit Parijs, is er eene definitieve overeenkomst tusschen e Sucz-ka al-maatschappij en de Engelsche reeders lot stand gekomen. Volg'S eene dépêche uil Alexandrië in de Times, heeft het Engelsche bezettingsfcr in 1883 aan Egypte een half millioen ('6,000.000) gekost. Ko«pl Fraser, chef van den generalen staf, is te Caïro teruggekeerd na eene erkenning in hel Nijl-dal tot aan den tweeden waterval. Hij bezocht ook de,asenSte van Korosco en bevond het gebeele land in rust.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2