ff slaan in bronzen en vergulde medailles. De handschriften moeien vóór 15 Juli aan den algemeenen secretaris te I'arijs gezonden worden. In de Spaansche provinciën Cordova en Andalusie, waar reeds in het begin van December eenige sneeuw viel, een vrij zeldzaam verschijnsel in die gewesten! heeft 17 en 18 dezer een geduchte sneeuwstorm gewoed, die op vele plaatsen het verkeer belemmerde en zells in hel dal van Belmez de fabrieken tot stilstand dwong, daar het werkvolk daar wel het allerminst aan sneeuw en vorst gewend is en meestal den geheclen winter blootsvoets gaat. De oudste lieden moeten, zoo verzekert de Köln. Zeit., verbaasd gestaan hebben over zulk een natuurverschijnsel. ITALIË. Te Napels heeft het afstekeu van vuurwerk in den Kerstnacht aanlei ding gegeven tot een ernstig ongeluk. Een winkel, waar vuurwerk verkocht werd, geraakte in brand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat eene vrouw en twee kinderen, die in het huis woonden, niet konden ont komen en bijna geheel verknold werden gevonden. SS li I T S C 12 L A 19 Prins Von Bismarck moet zich zeer lateuj gelegen liggen aan dc Fransch- Cliineesche quaestie. Dat de oorlog gevoerd wordt zonder uitdrukkelijke oor logsverklaring van Frankrijk, moet mede door htm zijn bewerkt om daardoor den weg open te houden voor vredesoverleg. De Bussische ambassadeur prins Orlofl' is op zijne reis van Parijs naar St. Petersburg, gisterenvoormiddag te Hamburg aangekomen en heeft des middags zijn tocht voortgezet om prins Von Bismarck te Friedrichsruhe te gaan bezoeken. Voor een paar dagen is de verloving tot stand gekomen van den erf prins van Dessau met prinses Elizabeth vau Hessen dochter van den land graaf Frederik van Hessen. Het Zwcedsche fregat Fanadis is dezer dagen uitgeloopen, ten einde een tocht om de wereld te doen. De tweede zoon van koning Oscar zal aan de reis deelnemen: ook behoort d'. Iljalman Stolpe tot de reisgenoolen ais regcerings-afgevaardigde om voorwerpen te verzamelen voor een nationaal ethiudogiscli museum te Stockholm. De Fanadis zal onderscheidene plaatsen van belang voor de wetenschap aandoen, zooals de Straat van Magellaan, dc Markesas en Sandwichs-eilaudenhet merkwaardige Halden-eiland en andere. Een Zweedsch koopman, de heer Furstenberg, van Gothenburg, heeft ƒ70.000 bijgedragen lot den aankoop van voorwerpen van wetenschappelijk belang. RIJILAKD. Eene vreeselijke misdaad wordt uit Odessa gemeldZeven meisjes, werk zaam in eene suikerlabriek te Balla, waren mebhaar wcktdijksche verdienste op weg naar huis in een nabijgelegen dorp. Daar het wal laat geworden was. besloten zij den nacht in liet veld door te brengen en den volgenden morgen vroeg de pis voort te zetten. Zij vleiden zich achter een dicht bij den grooten weg staanden hooiberg neer, nadat een harer uit voorzorg om veiliger te zijn al het geld in bewaring had genomen. Kort nadat zij in slaap waren gevallen, werden de arme meisjes door eene tiende snoodaards overvallen, liet meisje met het geld had de voorzorg genomen zich met hooi te bedekken, zoodal zij gespaard bleef, terwijl de onverlaten, geen geld bij hunne slachtoffers vindende, deze alle zes in koelen bloede vermoordden. Daarop staken zij den berg in brand, en hel overlevende meisje, daardoor opgeschrikt, vlood ijlings heen en bereikte veilig het dorp. De moordenaars warm op aanwijzingen van hel meisje spoedig in hechtenis en werden her kend als werklieden van dezelfde suikerfabriek. PER TELEGRAAF. NEW-YORK, 28 December. De toestand van generaal Grant gaat goed vooruit. HONGKONG, 29 Dec. In de positie der Fransche troepen is sedert de in neming van Sontay geen verandering gekomen. HONGKONG» 29 December, (des namidd). Lianfong, opperbevelhebber der «Zwarte Vlaggen", is zeer gevaarlijk gewond; de hoofdofficier die onder hem het bevel voerde, is gesneuveld bij de verdediging van Sontay. Naar mm onderstelt zulten de Fransche troepen Bac-Ninh eerst aanvallen, nadat versterkingen zijn aangekomen. llarmand en Tricou zijn naar Hué vertrokken. PETERSBURG, 29 December. Het officifielc blad meldt, dal de toestand des keizers aanmerkelijk verbeterd is; de pijnen zjjn geweken, en op de plaats waar de Ijjder verwond werd vertoont zich nog maar eene kleine zwelling. Gedurende 's keizers ongesteldheid is hij geen enkelen dag ver hinderd geweest met de minister te arbeiden. BRUSSEL, 29 December, lie Moniteur beige bericht, dat eene ongesteld heid. welke niet ernstig van aard is, den koning verhinderen zalde nieuw jaarsreceptie te houden, I ai Si K <J X K IV. INKOMSTENBELASTING. II. Met uitstekend talent is de inkomstenbelasting bestreden en zelfs als demo raliserend gekarakteriseerd. Op dezelfde wijze kan en ziet men ook beoor- deelen alles wat met een goed doel in de wereld ten algemeene nutte iu het leven wordt geroepen. Men maakt, oiisbruik van brandverzekering, van levensverzekering, van begrafenisfondsen, van den godsdienst, van den Bijbel en van zooveel, dat in beginsel onberispelijk is. Zoo ook van de gelegen- neid, om zelj op te geven de male van draagkracht in dc algemeene lasten, in plaats van de overheid Ie noodzaken, om langs verschillende wegen op te sporen de^e ae?edelijke draagkracht, die juist falen moet in de keuzeen de toepassing n-jo een zedelijken maatstaf. Ihe maatstal is dan eerst rede lijk, wanneer de belanghebbenden zelf die opgeeft en op zijn woord mag geloofd worden. Bij twijfel alleen mag en moet de reden worden opgege ven, om misverstand ol kwaad opzet uit den weg te ruimen. En de con- tróle. die daarop uitgeoefend wordt, geschiedt zoo onberispelijk mogelijk en draagt goede vruchten, waarvan alle ingezetenen voordeel genieten. Dat voordeel springt dadelijk in hel oog, wanneer men vergelijkt de wer king van deze met de vorige belasting, bijv. de toestand van 1871 met die van 1883. In 1871 w erd f 78898 omgeslagen over ruim 3500 belastingschuldigendie 2% pCt. betaalden van hun vermoedelijk inkomen, dat berekend was naar de huurwaarde en het mobilair der woning met een factor, die het vermoe delijk inkomen bepaalt. Iu 1883 wordt 147269 omgeslagen over 5680 belastingschuldigen, die 2.60 pCt. betalen van het inkomen, dat meestal zelf bepaald of overigens ambtshalve berekend werd. liet gevolg daarvan nu is wel, dat bijv. een aanslag van 1871. ten bedrage van f 100, in 1883 is geklommen lot 3600. maar ook dal de meeste aan- slagen zijn verminderd, omdat het totaalcijfer van het belastbaar inkomen en dat der aangeslagetien aanmerkelijk hooger is geworden. Uil dat alles blijkt toch ten klaarste, dat bij het vermoedelijk inkomen veel meer onbillijkheid heerschle. omdat velen te zwaar, anderen te ligt niet weinigen in h?t geheel niet werden aangeslagen. Is dat niet demorali- serend en voor een overheid, die zulks verordende, onverantwoordelijk? Maar juist daarom ook is eene belasting op het inkomen roor het Rijk onraadzaam en 't moet verbazing wekken, dat het plan daartoe ook uit Leiden ondersteuning vindt. T Zij men een rijksincomctax of een klassenbelasting invoertuit Leiden, waar men na eenigé jaren moeite en zorg eene zooveel mogelijk juiste opgave van het inkomen verkregen heeft, zal men eene juiste raming der opbrengst' kunnen maken, maar kan men door rijksambtenaren ol dwarskijkers even gemakkelijk kohieren opmaken inde gemeenten, die Leiden omringen, in de overige gemeenten der provincie en van de andere provinciën over hel ge- heele Bijk? Men mist daar de factoren, de controleurs, de ij ver aars die bin nen Leiden en plaatselijk die der ingezetenen gczamentlijk belang de heffing doen gelukken en men heeft alleen de fixons ter beschikking, die belang heeft bij eene hoogere opbrengst dan het fixum't welk te Leiden alleen verdeeld ot omgeslagen wordt naar ieders draagkracht. Voor het Rijk is daarom het meest geschikt eene belasting op de vertering of op den stand en de levenswijze, waaruit het inkomen zich openbaart. Het huis dat men bewoont, met den inboedel ter versiering of lot gebruik, de dienstboden en paarden die men houdt, de levensbehoeften van voeding, verwarming, reiniging of vertering en van weelde, zijn voorwerpen van belasting. Die zijn inkomen niet geheel verteert, wordt na zijn overlijden getroflen door het recht van successie. Onbillijk is derhalve de heffing van een patentrecht, of een belasting op rentegevend roerend goed, of op dividenden van naamloozc maatschappijen, omdat zij in strijd met de grondwet een privilegie schept ten voordeele van hen. die met anderen hoofden een inkomen genieten. Voor de gemeenten is uitsluitend een inkomstenbelasting als impöt unique aanbevelenswaardig, omdat zij 1°. tot zuinigheid dwingt, 2°. de meest ge lijkmatige draagkracht beoogt. 3". 't minst demoraliserend werkt en 4°. niet de beste, maar de meest geschikte belasting voor het volk is, omdat zij op de eenvoudigste en goedkoopste wijze wordt ingevorderd. M. LEIDSCHE HEKKEN. Burgemeester en wethouders van Leiden toonden zich niet genegen het verzoek van Spaargaren in te willigen om een vischhuisje te plaatsen op de Vischmarkt bij de fontein. Dat deed mij genoegen van hel dagelijksch bestuur, niet omdat ik. altjjd tot zekere mate. als een zoo vischwerend individu wensch door te gaan, maar omdat ik het plaatsen van vischhuisjesen andere huisjes in het algemeen langs grachten van beteekenis onsierlijk vind, maar in de eerste plaats een vischhuisje bij de fontein gedrochtelijk. Gelukkig heeft de gemeenteraad meègeholpen om dat vischhuisje Ie weren, tenminste als ik het verslag van het L. D. gelooven mag dat vermeldt dat zonder hoofdelijke stemming afwijzend werd beschikt op het verzoek van M. J. Spaargaren om een vischhuisje op de Vischmarkt te mogen plaatsen, lerwjjl de «Verslaggever" van de L. C. het volgende verhaalt: Het verzoek van M. J. Spaargaren om een vischhuisje ie mogen plaatsen op de Vischmarkt, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Juist, er werd afwijzend beschikt; er is geen twijfel dat er een visch huisje bij de fontein komt, maar hoe jammer dat eenig lid van den gemeente raad niet ooit op de gedachte kwam, is het woord niet, maar den wensch te kennen gaf, het geslagen ijzeren hek om de fontein terug te zien, dat bij den vorigen gemeente-architect werd weggenomen en door een moderne, gegoten hek werd vervangen. Zinspelingen op de waterplanten en de dol fijnen zijn er genoeg gemaakt, waarmede dal hek van betwistbare kunst waarde, tusschen stijlen, die in een puntboog eindigen, versierd zijn en dat dit hek in het geheel niet strookte met een monument als de fontein, werd dikwijls genoeg opgemerkt, doch daarbij bleef het. Welk eene averechtsche opvatting. De ouden plaatsten een hoogst eenvoudig hek om een monument, ten einde daardoor de kunstwaarde van dat monument te doen uitkomen en wij trachten door het bijbrengen van allerlei grillige dingen dc aandacht van het monument af te trekken. Het geslagen oude hek was niet versleten en daarmede kwam de Leidsche fontein goed uit. Wil men hekken zetten om scholen, zelfs hecle mooie, ik zal er geen lans voor breken, hoewel het schijnt dat er tegenwoordig geen school meer kan gebouwd worden of er moet een hek omheen Is men dan zóó be vreesd dat de scholen zullen bevuild worden? Maar daar geeft de bouw van de meeste dan toch geen aanleiding toe. Onlangs werd de jongens school 2' klasse Pieterskerkslraal 5, verbouwd en vergroot. Wel, dat ge bouw zou ik nu voor eene school meer dan voldoende achten wat het uiter lijk betreft, zonder lick. Toch zal er een belt ook om die school gezet worden, waarmede in allen geval het hekkenlievend Leidsche hart niet kan ontkend worden. 28 December 1883. A. J. K. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. prijzen. 29 December. verkochte hoeveelheid. Laagste Hoogste Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte r Duivenboonen I'aardenboonen Boter (ls,< qualiteit '4 vat) (2Je v '4 (l!le per kil.) (2dI Turf haardbr. l»u soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 7 O 9 7 0 8 0 5 6 5120 kilog. dubb. heet. 2000 t 9- 650 6 5 6 50 4.50 3.— 8.— 7.— 64.- 56.— 1.60 1.40 0.28 10.50 9.- 7.- 6.25 6.- 7.- 5.- 4.- 8.75 8. - 70- 62.- 1.75 1.55 0.33 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURE, voorheen J. C. Dkabbe.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6