VOEGSELbehoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 3d December Ó883zV°. 307 i, iiel verslag der afdeelingtn vail de eersle kamer over hel ontwerp lot Hing der middelen voor 1884 wordt met leedwezen opgemerkt, dat worpen staatsbegrooting, gelijk zij de eerste kamer bereikt heeftook oover de gewone uitgaven en inkomsten betreft, met een tekort sluit. na cijfer van 25 millioen, dat strekt tot hel scheppen van vlottende fcixhl, is ook een bedrag tot voorziening mede in de gewone uitgaven be- He houding der regecring, die ter elfder ure eene poging deed om accijns op het gedistilleerd te verhocgenwekte bij eenige ledeu bevreetn- rn afkeuring. Het tekort is blijv.n bestaan. Enkele leden achtten zich i leaenwoordigen toestand verplicht om de wet op de middelen af te cmtncn. Zij gaven daarbij echter uitdrukkelijk te kennen, dal dit hun ■Xu.n volstrekt gcene politieke, noch eenige tegen de regeering vijandelijke en is had. De meerderheid van twee afdeeüngen achtte het minder t. 'iseh om de middelen af te stemmen. Daardoor toch zou de wetgevende vlit in tal van moeielijkheden geraken. Daartegen werd opgemerkt, dat veste kanic-r slechts tiaar plicht had te doen en niet moest onderzoeken ia afstemming der wet op de middelen zou moeten geschieden. Van de der meerderheid werd echter opgemerkt, dat de regecring in dezen i, schuld had. Deze had bijtijds de voorstellen ingediend, die, volgens meening, tot dekking van hel tekort belmoren te leiden. Dat.de eer kamer eerst in de laatste dagen der maand December de wet opdemid- 'i-ien behandelen kon, zonder in de gelegenheid te zijn vóór 1 Januari de i-uitgaven vast te stellen, lag evenmin aan de regecring. Men behield zi voor om bij de behandeling der staatsbegrooting van uilgaren in alge- Mie financiëele beschouwingen te treden. Men vreesde dat de raming ,it indirecte belastingen tot teleurstelling leiden zal. Enkele leden, die vroe- tegen de middelenwet hadden gestemd, omdat daarin de opbrengst der loterij was begrepen, zouden ditmaal vóór die wet stemmen, omdat reorganisatie dier instelling in uitzicht was gestelddie, naar zij hoopten, tot hare geheele afschaffing den weg zou banen. Anderen meenden zich ia! van beschouwingen over de staatsloterij te kunnen onthouden. Een er leden verwonderde zich, dat, indien de regecring de loterij als bron van nst behouden wil, zij niet meer partij van dat middel weel te trekken, minder tusscheiipersonen te gebruiken, die een goed deel der winst rp eken, welke aan de schatkist ten goede komen kan. Regeling bij de wet w in dezen raadzaam geacht. M aanzien van de begrooting van het pensioenfonds voor burgerlijke enaren over 1884 werd door de meerderheid van eene al'deeling de wensch dat zoodra mogelijk eene nieuwe wettelijke regeling van het pensioenfonds orden voorgedragen, waardoor ook aan weduwen en weezen van amb- ren eene ondersteuning zal ten deel vallen. De minderheid kon zich m< dat denkbeeld niet vereenigen. 's GRAVENHAGE, 29 December. or Z. M. is benoemd tot minister van koloniën de heer Sprenger van lid van den raad van Nedcrl.-Indië. Door Z. M. zijn benoemd bij hel departement van justitie: tot commies, jron Van Iteede van Oudtsnoorn, thans adjunct-commies; lot adjunct- mies, W. J. Ponlier, thans 1' klerk. Door Z. M. is aan C. Groene woud, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Koedijk. Door Z. M. is aan E. Th. liorle, geboren Ie St. Imicr (Zwitserland), -ii. hij overigens aan de daartoe bij de wel gevorderde vereisclit.cn voldoe, miing verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande, ;i is aan If J. II. Groneman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als teer-tar aan de rijks- hoogcre burgerschool te Groningen. De luit ter zee lc kl. J. Dalen, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht- l.ip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld de luit. ter zee 2e kl. G. F. G. Gobius, dienende aan boord van Zr. M\ tilierie-instructieschip Het too. wordt, in stede van op non-activiteit ge- id, met 1°. Januari a s. geplaatst in de rol van Zr. M». wachtschip te sterdam. De minister van justitie zal op 1 Januari a. s. geen audiëntie vcrleenen. Naar wij vernemen zal de koninklijke familie tot het voorjaar in de Milie vertoeven. Het beiicht omtrent een wachtmeester der huzaren alhier, belast met administratie der kantine, in wiens kas een aanzienlijk tekort ontdekt wezen, is niet joist Wel bevindt zich op dit oogeoblik een wacht- ü.-'e--ter der huzaren in arrest, doch niet voor een tekort in de kas der kantine, 11 orde bevonden is. maar wegens het verduisteren der esc drons- eningen (pl. m. 850)die hem door de opperwachtmeesters ter omzet- iu zeer kieiu geld voor eenige oogenblikken waren toevertrouwd. Ook deze wacht meester belast met het beheer der kantines, maar hij droeg d ontvangen gelden op bepaalde tijden aan een daarvoor bestemd officier lie de financiëele aangelegenheden dan verder regelde en wekelijks de leveranciers te zijnen huize betaalde. Van een tekort tot een aanmerkelijk bt ig in de kas van dien wachtmeester kan dus geen sprake zijn. Bij de behandeling van de wet op de middelen in de heden gehouden zitting van de eerste kamer werd o. a. door den heer Fransen Van der Putte de ding der regecring gecriliceerd in zake de teruggaaf van hel waarborgkapi- saal aan d' spoorwegmaatschappij Rotterdam - Munster, in zoover de pertinente Ir aren van den minister van binnenlandsehe zaken tegen de teruggaaf, in de erdere kamer aangevoerd, gebrel in strijd waren met eene schriftelijke loezcg- gtiig van den minister van buit en laiidsciie zaken aan den Belgischen gezant te 's iiage, dat de regeering zich trgen teruggaaf niet zou verzetten. De u'ui ter Heemskerk ontvouwde als het standpunt der regeering dat deze tot ertiggaaf bereid was, zoodra de tweede kamer terugkwam op haar otutn, waarbij de verbeurdverklaring gevraagd was. Tegen publicatie van •I brief aan den Belgischen gezant had hij bezwaar. Ook de heer Pijnap pel wees op hel gewicht van liet verwijt, dat de regecring in strijd met toe zeggingen gehandeld had. De heer Van der Putte behield zich nadere maat raden voor bij behandeling der begrooting van buiten!, zaken. De middelen-wet is met 20 tegen 3 stemmen aangenomen. Na de raede- jeeiing dat de raad van Iodic, de lieer Sprenger van Eyk, benoemd is tot in ter van koloniün, vroeg de lieer Fransen van de Putteaan de regeering in den gouverneur-generaal van Nederl. Indië een schriftelijk ontslag-ver- ontvangen is. De minister van binnenlandsehe zaken antwoordde, dat tequest op de telegrafische aanvraag zou volgen. irna vroeg de heer Van der Putte of het verzoek om ontslag door onze ring is uitgelokt en of de regecring liaar advies aan den koning alleen baseeren zon op iiet telegram, waarop de minister antwoordde, dat, al is daaraan eene correspondentie voorafgegaan, de regecring den gouverneur- generaal niet tot aftreden genoodzaakt had en dat de regecring zich niet wenschte uit te laten over hare adviezen aan Z. M. Na afloop dezer inter pellatie is de kamer tot 14 Januari c. k. uiteengegaan. R U T T K X L A N S C it li H li KI C H T K 55 5, V. 2 E. De Echo du Parlement meldt, dat eene lichte ongesteldheid, waar door de koning is aangetast, hem niet zal veroorloven de gewone receptie op Nieuwjaarsdag te houden. ENG EI, A ar D. De London Gazelle bevat een kabinetsorder, waarbij het verbod tot het landen van vee uit Frankrijk met 6 Februari wordt opgeheven. Naar men verneemt zou kardinaal Howard tot aartsbisschop van Edin- burg benoemd 'worden. Advocaat Charles Bussell, rechtsgeleerd adviseur der koningin, heeft, als eersle verdediger van Patrick O'Donnell, den moordenaar van den kroon getuige Carey, 2000 ontvangen, die uit de kas der Laiidlcague betaald werden. De door zijne pillen alom bekende Thomas Holloway te Londen is overleden. Hij laat een ontzachelijk vermogen na. waarvan lijj overigens bij zijn leven edelmoedig gebruik maakte cm anderen te helpen. Een passagierstrein op de lijn Louisville - Chicago is den 24sl'D Decem ber bij Salem in de Blue River gestort, daar de brug, door de jongste overstroomingen verzwakt, onder den trein bezweek. De locomotief had reeds den anderen oever bereikt maar drie wagons werden in de rivier ge slingerd. Acht personen werden gedood cn tien gewond. Dinsdag brak te St. Louis (Vereenigde Staten) een groote brand uit, die verscheidene magazijnen, waaronder een paar vau bet leger, in de ascli legde. Bij eene ontploffing door den brand veroorzaaktkwamen twee brand weermannen om bet leven en werden vier gewond. Later ontstond ook in een ander gedeelte der stad een hevige brand, waarbij twee mannen ver wond werden. De schade bedraagt 500,000 dollars. Verleden Maandagavond zijn te M'Daden. io Texas, drie van inbraak en diefstal van paarden beschuldigde mannen door het volk naar een boschje builen de stad gesleept en daar zonder vorm van proces opgehangen. Den dag daarna vielen zes vrienden der gehangenen verscheidene personen aandie aan de terechtstelling hadden meegedaan, en er ontstond een gevecht met geweren en revolvers, waarbij drie mannen omkwamen en één doodelijk gewond werd. De Parijsche legatie van Haïti heeft den 26»ttn dezer het bericht ont vangen, dat de in opstand gekomen stad Jérémie den 181"" gecapituleerd en hare poorten voor de regeeringstroepen geopend heeft. Miragoane heeft ook zijne onderwerping aangeboden, zoodat de opstand als bedwongen kan wor den beschouwd. F Êt A. K H ik EJ EL. Het decreet, waarbij de invoer van gezouten vleesch uit Amerika ver boden wordt, zal hedeu in het Journal Officiel opgenomen worden. In het decreet wordt bepaald, dat de aanvoeren, die onderweg zijn, slechts zullen mogen geschieden over Havre, Bordeaux en Marseille. Na 20 Januari is de invoer geheel verboden. In de gisteren gehouden zitting van den senaat is het gewone budget goedgekeurd, en werd evenzeer dat gedeelte van de buitengewone begrooting aangenomen, hetwelk met het gewone budget in onmiddellijk verband slaat. De begrooting zal onverwijld weder aan de kamer worden toegezonden, uit hoofde van de veranderingen, welke de senaat er in gebracht heeft. De minister Tirard legde het ontwerp der staatsbegrooting, zooals het door den senaat is vaslgeslcld, in de kamer van afgevaardigden ter tafel. De kamer verklaarde de urgentie en verzond hel ontwerp naar de budget commissie, wetke dadelijk bijeenkwam. De heer Waldeck— Rousseau beeft in de zitting van gisteren geconcludeerd lot aanneming van bet door den heer Ballue voorgesteld ontwerp, betreffende een crediet van 50 millioen voor Algerië. De kamer bepaalde echtermet 249 legen 211 stemmen, dal niet tet de discussie over de artikelen van dat ontwerp zal overgegaan worden. Het republikeiusche comité van Parijs-Belleville heeft besloten om d"n 6ieD Januari, den verjaardag drr begrafenis van Gambctla. een ma'meren steen te plaatsen in het landhuis te Villr d'Avrey, «air hij gestorven is. De leden van hel comité zullen zich dien dag aan liet station Saint-Lazare vereenigen en zij noodigen de republikeinen te Parijs uit hen naar de Ville d'Avray te vergezellen. Een treurig geval heeft zich in een gezin te Parijs voorgedaan. De man had z(jnc vrouw, die aan rhrumatiek lijdtmet kampferolic ingewreven toen de vrouw de kaars, waarmede zij haar man bijlichtte, op haar in met olie doortrokken watten gehulde beenen liet vallen, waardoor zij bijna on middellijk door vlammen omringd was. Op het hulpgeroep van beiden snel den de buren !oe; doch, ofschoon de brand spoedig gebluscht werd, ontvin gen de beide echlgenooten zware wonden. Zaterdag jl. is er in den sneltrein van Cerbère naar Perpignan een moordaanslag gedaan. Toen de trein eerstgenoemde plaats verlaten had kwam een persoon aan het portier van een rijtuig eerste klasse, waarin slechts één persoon gezeten was. de heer De la Gtiéronnière, algemeen betaalmeester in de Pyrenées-Oriënlales. en schoot een pistool af op dezen. De moordenaar maakte zich nu na een kort poosje gereed om in het rijtuig te stappen rn den betaalmeester te plunderen. Doch deze. die niet getroffen was, stelde zich in slaat van tegenweer. De misdadiger, dit ziende "m-anderde van tac tiek en gaf voor een beambte der spoorwegmaatschap;rjn en verklaarde verder, dat hij gekomen was op het hooren van het schot om onderzoek te doen. Toen de trein aan het eerstvolgende station stilhield, zorgde demoor denaar dat hij wegkwam. Te Annecy zijn acht huizen, waarin vijftien gezinnen woonlen, door brand vernield. De eerste plaats, die geheel zal worden verlicht door middel der ehc- triciteLt, waardoor ook de tramrijluigen zullen worden bewogen, is Mon- treux, aan het meer van Gcr.ève. De beweegkracht wordt ontleend aan het water van liet meer. Uitgebreide werken worden daartoe opgericht. SPiï E. Het zevende internationale letterkundig congres zal in September 1884 te Madrid gehouden worden. De voor dit congres uitgeschrevene prijsvraag luidt als volgt: //Over het gevoel van eer en zijne uitdrukking in dc Spastische letterkunde cn in de letterkunde van andere volken". De prijzen zullen lie-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5