den 23"1 Maart 1806 te Leiden geboren en promoveerde aldaar in 1829. Be- roepen tol predikant te Vrouwenpolder (Walcheren), aanvaardde hij die be trekking in het voorjaar van 1830, en vervulde hij die tot 1846, toen bij tot predikant te Colijnsplaat werd beroepen, waar hij tot voor korten tijd met ijver zijn ambt waarnam. Tot herstel zijner gezondheid naar de Rijp gegaanj overleed hij Donderdagavond in den ouderdom van bijna 78 jaar. De overle dene was lid van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen, jaren lang president van het classikaal bestuur van Middelburg en Goes, alsmede schrij ver van verscheidene vlugschriften over armwezen en armverzorging. Hbl Eene 70-jarige vrouw, die zich Maandag ochtend jl. omstreeks 7 uren op weg naar de kerk te Groesbeek bevond en den spoorweg aldaar moest overgaan, was onder den neêrgelaten sluitboom doorgekropen. Toen zij zich midden op den weg bevond, kwam de trein uit Nijmegen aanstoomen. De vrouw werd gegrepen, een eindweegs medegesleurd en daarna vermorseld. Naar men zegt, lag haar lijk in 18 stukken over den weg verspreid. De machinist had door de duisternis de vrouw niet opgemerkt, vóórdat de machine vlak voor haar was en er alzoo niet meer viel te stoppen. 's GRAVENHAGË, 27 December. Door Z. M. is aan den heer P. Smith, consul der VereenigdeStaten van Venezuela te Vlissingen, vergunning verleend tot het aannemen der versier selen van ridder 4e klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president van voornoemde republiek geschonken. Door Z. M. is de persoonlijke titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister verleend aan de heeren jhr. mr. R. A. A. E. Von Pestel, minister-resident te Konstantinopel, en mr. W. F. H. Von Weckherlin, mi- nister-resident te Washington, en is de heer jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, minister-resident bij de hoven van Zweden en Noorwegen en van Denemarken, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te St. Petersburg. Door Z. M. is aan L. Berden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accrjnsen te Boksmeer, en zijn be noemd tot rijksontvanger: te Simonshaven, J. F. Mirandolle, thans te Nieuwe-Niedorp, en te Goes, J. P. S. Jonquière, thans te Hansweert. Door Z. M. is H. Rozenheek, te Heerenveen, voor het jaar 1884, be noemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool aldaar, en is J. Ten Have, te Bergen-op-Zoom, voor het jaar 1884, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool aldaar. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotter dam, ter standplaats de gemeente Hellevoetsluis, C. G. Boonzajer M.Fz. candidaat-notaris te Gorinchem, en tot commies bij de algemeene landsdruk kerij, C. R. Mingelen, thans adjunct-commies, eu tot adjunct-commies, F. L. Behre, thans eerste klerk. Door Z. M. is de kapitein 2e kl. bij het corps mariniers G. C. Miran dolle, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ont slagen, en zijn bij voorschreven corps bevorderd: tot kapitein 2e kl.de le luit. M. A. G. De Petit; tot len luit., de 2e luit. H. A. Mos. Door Z. M. is bepaald, dat de le luit. der cavalerie L. Vos, van het leger hier te lande, die bij Z. M. besluit dd. 4 Maart 1882 n°. 16 voor den tjjd van 3 jaren werd gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indiëon middellijk voor 'stands rekening naar Nederland zal worden teruggezonden, ongeacht de tijd zijner detacheering nog niet verstreken is. De ministers van marine en van koloniën ad interim zullen op 28 December a. s. geen audiëntie verleenen. Door de eerste kamer zal morgen ten 2 uur worden behandeld de gestichtenwet en daarna eene interpellatie van den heer Van Swinderen om trent den stand der onderhandelingen ter verzekering van de Friesche zee weringen, vooral bjj de Lemmer. De orde der advocaten bij den hoogen raad heeft tot leden van den raad van toezicht herkozen de beide aftredende leden de hh. m™. G. M. Van der Linden en D. H. Levyssohn Norman en gekozen den heer mr. A. P. Th. Eyssell, in de plaats van den heer mr. W. Wintgens, die voor het lid maatschap bedankt heeft. Door het gerechtshof werd heden o. a. uitspraak gedaan in de verleden week behandelde zaak van J. C. v. W., te Ter-Neuzen, met vrijspraak van poging tot moedwilligen doodslag, ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen, welke geen beletsel van de werken van meer dan 20 dagen hebben veroorzaakt, tot 2 jaren gevangenisstraf en 8 boete. In de kas van een wachtmeester der huzaren, belast met de admini stratie van de cantine, zou een tekort van ƒ17 a ƒ18000 ontdekt zijn. De militaire autoriteit stelt een onderzoek in. De verdachte is in voorloopige bewaring. HH. MM. dc koning en de koningin zullen a. s. Vrijdag ten 1 u. 40 m. het Loo verlaten en naar de residentie terugkeeren. De kon. trein van de Ned. Rhijnspoorweg-maatschappij wordt ten 3 u. 40 m. hier ter stede verwacht. H. K. H. prinses Hendrik heeft op den eersten Kerstdag de godsdienst oefening in de Duitsche kerk bijgewoond. B LI 1 T E N li A N S U 11 li M li R I C H TE IS E M E li A W D. De koningin van Engeland, tot welke Victor Hugo zich gewend had om gratie te krijgen voor O'Donnell, den moordenaar van Carey, heeft door tusschenkomst van lord Lyons hem een antwoord doen toekomen. De ge zant zegt o a «dat de koningin in dusdanig geval handelt overeenkom stig het advies van hare ministers, en dat Hr. Ms. regeering, na de zaak van O'Donnell nauwkeurig onderzocht te hebben, het betreurt in de onmo gelijkheid te zijn geweest aan de kroon voor te stellen tusschenbeide te tre den waar het de uitvoering der wetten gold." De afdeeling Packham (Londen) der lersche National League heeft een brief van dankbetuiging aan Victor Hugo gezonden voor zijne bemoeiingen ter gunste van haren "armen landgenoot." Markies Tseng is te Folkestone aangekomen. Een der personen van zijn gevolg verklaartdat de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en China niet afgebroken zijn. Markies Tseng wacht op instructionuit Peking en is voornemens tegen het einde dezer week den Engelschen minister van buitenlandsche zaken te bezoeken. Aan de Times wordt uit Hongkong gemeld, dal een aanval der Fran- sche troepen op Bac-Ninh onverwijld verwacht wordt. Het Arabische ofïiciëele regeeringsblad meldt: De Khedive heeft van de gouverneurs in Berber en Dongola telegrammen ontvangen. Eerstgenoemde r°z' "'at Hicks paeha en 3000 Egyplenaren gedood zijn, maar Alaidin-pacha met de overige manschap zrjn legerkamp heeft opgeslagen te Melboss, waar hij van vriendschappelijk gezinde stammen levensmiddelen ontvangt. De gou verneur van Dongola zendt bijzonderheden over gevechten tusschen den Mahdi en de Egyptenaren, welke met de zegepraal van laatstgenoemden eindigden, hij beweert dat het leger ongedeerd te Melboss zich bevindt. De Mahdi, in El Gbeid, is verlaten door zijne aanhangers, die hem verwijten, niet de "Mahdi" le zijn. omdat hij de Egyptenaren niet met Gods hulp overwint. De Times verneemt uit Durban, dat 2500 Transvaalsche, Natalsche en Vrijstaatsche boeren het gedenkteeken der overwinning van Langnek heb ben bijgewoond. De redevoeringen van Joubert en andere sprekers roerden politiek niet aan. De onthulling van hel gedenkteeken voor de gevallenen werd uitgesteld. De Britsche resident gaat met Joubert confereeren over de invallen van boeren in Zoeloeland. Brand is herkozen tot president van den Vrijstaai. FHANRKMK, De senaat is gisteren onmiddellijk tot de discussie over de artikelen der staatsbegrooting overgegaan. Met 201 tegen 51 stemmen is de bezoldi ging van 30,000 fr. voor den aartsbisschop van Parijs, door de kamer ver minderd, weder op de begrooting gebracht. Voorts heeft de senaat gedeelte lijk het crediet hersteld, dat door de kamer geschrapt was, ten behoeve van de beurzen op de seminariën. De budgetten voor justitie, eeredienst, biunen- landsche zaken, buitenlandsche zaken, postwezen, oorlog en marine zijn daar op aangenomen. De zeven-en-dertigste |lijst van bijdragen ter oprichting van een monu ment voor Gambetta wijst het cijfer van 6,430,19 fr. aan, zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 325,285,24 fr. UUllTSCilLASfl». Te Keulen is eene misdaad gepleegd, waaromtrent de TV. R. Ct. het volgende wordt geschreven: De horlogemaker Stockhausen, een man van 33 jaar, die zich voornamelijk met het repareeren van horlogiën bezighield en er ook maar weinig in zijn winkel had, bewoonde met zijne 60-jarige moeder een huis in de Glockengasse, in de onmiddellijke nabijheid van het postkantoor en het hoofdbureau van politie. Een letterzetter der Kölnische Zeitung en een stokdoove persoon van 90 jaar woonden op kamers in dat zelfde huis. Gisteren (Dinsdag) kwam de letterzetter, na een paar dagen uit de stad te zijn geweest, des namiddags tegen 5 ure te huis en vond de deur en winkelkast gesloten. Daar hij dit op Zon- en Feestdagen gewoon was, zag hij daarin niets bijzonders en opende met zjjn eigen sleutel de deur. Bij het binnenkomen struikelde hij in het donker over iemand, die op den grond lag. Verschrikt liep hij naar een buurman, die eene lantaarn haalde en met hem medeging. Men vond toen in den winkel het lijk van den horlogemaker en naast de trap dat van zijne moeder. Bij het voorloo- pig gerechtelijk onderzoek bleek, dat beiden met een mes in het hart waren j getroffen. In den winkel ontbraken slechts eenige horlogiën. Naar de ver klaring der geneeskundigen, moet de moord reeds in den afgeloopen nacht zijn begaan. De 90-jarige doove persoon, die een achtervertrek schijnt te bewonenheeft verklaard niets te hebben gehoord. De Hongaarsche minister voor de landsverdediging, graaf Raday, is overleden. PER TELEGRAAF. BRUSSEL, 27 December. De Gazette meldt als gerucht, dat de koning door eene lichte onpasselijkheid is aangetast, en dat de nieuwjaarsreceptie ten hove niet zal doorgaan indien de koning niet geheel hersteld is. Maandagavond werd door het Rotterdamsch tooneelgezelschap, onder direc tie van den Heer W. Van Zuylen, alhier ten tooneele gevoerd: "Geluk bij vrou wen", blijspel in 4 bedrijven, naar het Hoogduitsch, van G. Von Moser. Noch het stuk zelve, noch de uitvoering waren in staat, ten minste volgens onze bescheidene meening, het tamelijk goed opgekomen publiek te bevredigen. Het eerste mist volkomen elke zamenhang, het is van alle leidende ge dachte ontbloot, zoodat de schrijver tot de meest mogelijke onnatuurlijk heden zijne toevlucht heeft moeten nemen om toch maar het voor oogen gestelde doel te bereiken. Zoo is het bijv. geheel en al onbegrijpelijk, waarom Valerie Sterneck, welke in den beginne, en volkomen terecht, een antipathie en afkeer had tegen Alfred Bona, plotseling die afkeer overwint, in liefde doet overgaan en zelfs met hem in het huwelijk treedt, alleen omdat hij verklaarde steeds ijverig den arbeid der rijken (d. i. veel geld verteeren) in toepassing had gebracht en daarenboven drie boekdeelen over staathuishoudkunde had gelezen. Eveneens is de liefde die Max Von Güsen voor Marie koestert, niettegenstaande hij deze als een allesbehalve zacht aardig, ja zelfs buitengewoon driftig meisje had leeren kennen, geheel en al met de gewone loop der dingen in strijd. Ook de geestige en aardige zetten, die zoo zeer de werken van Moser en Schönthan kenmerkenontbreken hier ten eenenmale. Noch de drie dagen brommen van Marie, noch de konkelingen van Von Sesenheim, noch de scène tusschen George Falk en Auguste rechtvaardigen dan ook den naam van blijspel aan dit tooneelproducl geschonken en zijn in verre na niet in staat om het te doen wedijveren met "Onze vrouwen", Inkwar tiering" enz. Wellicht is de oorzaak van ons afkeurend oordeel gelegen in de onmoge lijkheid om ons te kunnen verplaatsen in de toestanden, welke hier wer den vertoond. Hoe toch Alfred Bona immer geluk bij vrouwen kan hebben door haar in de komedie steeds met een tooneelkjjker te fixeerendoor brj kennismaking met eene dame zijn hoed op het hoofd te houden en slechts even daaraan te raken bij wijze van groet, dit alles komt ons tamelijk onbegrijpelijk voor. Wij honden ons overtuigd dat bij Hollandsche dames deze handelin gen niet de weg tot hun hart is. In onze oogen was dan ook het spel van den Heer W. Van Zuylen ditmaal meer dan los, meer dan ongedwongen. De heer Ruysbroeck bootste hem hierin uitstekend na. De houding, die hij na het gebruik van een glas champagne in tegenwoordigheid van zijn schoonvader aannam, was evenmin van al te groote losheid vrij te pleiten. Buitendien geloovcn wij niet dat de rollen van jeune amoureux voor dezen acteur zijn weggelegd, veel meer munt hij uil in het typeeren van ondragelijke met zich zelf ingenomen wezens, zooals wij hem hebben leeren kennen in »Bar- telman's lijden" en "Liefdeketenen". In den heer Chrispijn, die na zijne ongesteldheid thans weer voor het eerst alhier voor het voetlicht verscheen, zagen wij wederom den beschaafde too- neelspeler. Hoezeer zijn behoud voor het tooneel ook hier gewaardeerd werd bleek ruimschoots uit de luide bijvalsbetuigingen die hem bij zijn op treden te beurt vielen. De heer Wagemans, hoewel eenigzins de rol van Von Sesenheim chargee-~< rende, voldeed zeer goed. De trots voor zijn adellijk geslacht, de minach ting voor alles wat niet behoort tot dien uitverkoren stand, kwamen bij hem volkomen tot hun recht. Van Nieuwlaud (Holzmau), de goedhartige rondborstige burgerman, volstrekt

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2