LEIDSCHE C II8 A1T. VRIJDAG 28 DECEMBER 1883. S°. 304. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Oe prijs der Courant is per vierendeel iaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Zij, die zich met 1 Januari op deze Courant abonneeren, ont vangen de nog verschijnende nummers gratis. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 27 December. lil de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werden als leden der schoolcommissie benoemd: de hh. mr. J. S. D. Van Doorn, dr. C. J. Van Ketwich, H. C. Juta en dr. A. W. Kroon. Als lid der commissie voor de bewaarscholen en als lid der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs werden respectievelijk benoemd de hh. H. J. Bool en F. J. G. W. Leers. Bij de behandeling van het verzoek van D. Smit en A. Degon, ter aan plemping van een gedeelte der Koolgracht, verklaarde de heer Van der Hoe ven eenige bezwaren te hebben tegen bet voorstel van burg. en weth. Voor eerst vond hij het onvoorzichtig om volgens het voorstel van dit college een gedeelte water van de Koolgracht in eigendom af te staan. Wanneer er toch te eeniger tijd sprake mocht zijn om de Koolgracht te dempen, dan zoude deze eigendomsafstand vele moeielijkheden opleveren. Een ander be- zwaar bestond volgens zijn inziens dat aan den requestrant zoude worden toegestaan een strook aan te plempen, welke reeds aangeplemt was. Wan neer men deze nu de bevoegdheid gaf om te mogen aanplempen, dan zoude hij een andere strook, welke thans niet bedoeld was, kunnen plempen. Ten slotte had hij nog een bezwaar en wel dat burg. en weth. wel gesproken hadden dat een houten beschoeiing door de requestranten moest aange legd wordenmaar verzuimd hadden er bij te voegen dat het onderhoud dezer beschoeiing ook ten hunnen koste zoude zijn. De voorzitter is vol gaarne bereid om wat het laatste betreft, dit over te nemenwat bet tweede aangaat, hij doet den vorige spreker opmerken, dat het voorstel slechts dient ^tot regularisalie van hetgeen reeds gebeurd was. De overleden vader van den tegenwoordigen requestrant had zonder vergunniug van den raad bekomen te hebben dit gedeelte aangeplempt en thans hadden burg. en weth. den zoon de keus gegeven of het in zijn oorspronkelijke toestand te herstellen, of zich bij request tot den raad te wenden om de ontbrekende vergunning alsnog te verkrijgen. Ten slotte voegde hij er bij, dat aan het einde van het voorstel van burg. en weth. nog de woorden moeten staan: "Behoudens goedkeuring van Rijn land", hetgeen wel niet noodzakelijk, maar toch gebruikelijk is. De heer Van der Hoeven houdt zijn bezwaren vol, hij blijft bij zijn beweren, dat de eigendomsafstand gevaren kan opleveren, veel liever zag hij dat gedeelte in erfpacht afgestaan. Ook de woorden ter aanplemping konden zijn goedkeu ring niet wegdragen, ook thans herhaalde hij, hetgeen reeds vroeger door hem gezegd is: de requestrant kon tengevolge van deze uitdrukking, later een ander strook nog vullen. De voorzitter beweert, dat //ter aanplemping" slechts slaat, wat tot op heden toe officiéél water is. De heer Van der Hoeven wenschte een amendement voor te stellen; daar hij dit echter nog moet formuleeren, stelt de heer Donner voor, dit punt te verdagen tot eene nadere vergadering. De heer Van der Zweep is hiertegen; de zaak is op zich zelve te minime, te onbeduidend, om hierover uitstel te verleenen. De voorzitter stemt hiermede in. Het voorstel van het lid Donner wordt daar op in stemming gebracht. Daar de stemmen staakten, zal in de volgende vergadering moeten uitgemaakt wordenof het voorstel in deze vergadering zal uitgesteld worden, zooals de heer De Goeje aanmerkte. Over het volgende aan de orde zijnde punt, namelijk het verzoek van D. Smit om een duiker te leggen, in nauw verband staande met het vorig behan delde onderwerp, stelt de voorzitter voor ook dit tot eene nadere vergadering uit te stellen. Het verzoek van M. J. Spaargaren om een vischhuisje te mogen plaatsen op de Vischmarkt, werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Naar aanleiding van J. A. Frank om continuatie van huur van den kelder onder het Raadhuis stelt de heer Van der Hoeven voor om in de voor waarden ook nog op te nemen dat daar behalve spiritualia, waarvoor reeds gezorgd is, het hem ook verboden zij om petroleum, brandstoffen, of andere lichtontvlambare stoffen er in te bergen. Ten opzichte van brand kan men niet te voorzichtig zijn voegt spreker er bij. De heer Damsté had ook reeds gedacht aan petroleum; de verordening echter, die uitdrukkelijk bepaalt dat er geen petroleum mag aanwezig zijn, dan met toestemming van burg. en weth. maakt deze opmerking volgens hem overbodig. De heer Van der Hoe ven is van meening dat dit slechts het geval is ten opzichte van groote hoe veelheden petroleum. In stemming gebracht werd het voorstel met groote meerderheid aangenomen. Vervolgens wordt door den heer Juta een amendement voorgesteld op het voorstel van burg. en weth. naar aanleiding van het verzoek van de bewo ners var, het plantsoen tot verlaging van de brug bij de kraaierstaat. De woorden //maar aan de adressanten in bedenking zou willen geven om haar verzoek te herhalen, bij de behandeling der plaatselijke begrooting voor 1885" kunnen in zijne oogen geen goedkeuring vinden. Wordt dit door de raad aangenomen, dan zijn de leden bij het herhaald verzoek niet meer vrij om tegen het verzoek te stemmen. Het gaat toch niet aan hen te zeggen kom later terug, en komt men dan, hun toch eene weigering te geven. Hij stelt dus voor de aangehaalde woorden te doen vervallen. De heer Van Dissel was hiertegen; hjj achtte de bijvoeging dezer woorden slechts een beleefdheids vorm, die echter bij aanneming tot niets bindt. In stemming gebracht wordt het voorstel van den heer Juta aangenomen met 11 tegen 9 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens aangenomen: een verzoek van W. F. Klusman. om restitutie van schoolgeld; voordrachten tot verhoo ging van enkele artikelen der gemeentebegrooting voor 1883; verzoeken van C. J. Leyh, om een stoep te leggen, en van K. F. A. Hoefftcke, ter beko ming van gemeentegrond; waarna de vergadering is gescheiden. Op last der justitie zijn gisteren en heden op de begraafplaats aan de voormalige Ileerenpoort een viertal lijken opgegraven, allen familieleden en waarschijnlijk slachtoffers van de dezer dagen ontdekte vergiftiging. Evenals door vele andere, werd ook door de kinderen der Zondagscho len van den Nederlandschen Protestantenbond, evenals vroeger, het Kerstfeest gevierd in de Stads-zaal. Dit feest werd echter door een treurig ongeval voorafgegaan. Bij het plaatsen der Kersthoomen had een der werklieden het ongeluk van een ladder te vallen, tengevolge waarvan hij met een gebroken been en gekneusd aangezicht onder geneeskundige behandeling geraakte en gedurende eenigen tijd niet in staat zal zijn eenige werkzaamheid te ver richten. Op initiatief van het bestuur der school werd op de beide feest avonden eene collecte gehouden, waarvan de uitkomst verblijdend mocht heeten. Ruim f 120 werd ingezameld. Alzoo is de commissie in staat ge steld het lijden van dien ongelukkige zooveel mogelijk te helpen verzachten. Den 29tn December a. s. zal het honderdjarig bestaan van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis alhier door de verpleegden feestelijk worden her dacht. Met de versiering der zalen, waarin het feest gevierd zal worden, is men reeds druk in de weer. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rjjks schatkist op 22 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank 4,938,709.38 en bij de betaalmeesters ƒ4.091 049.42% te zamen 9,029,758.80%. De voorzitter van de gemengde commissie voor de stenographie uit de beide kamers der staten-generaal, brengt ter algemeene kennis, dat de jaar- Iijksche (vijftiende) cursus van stenographie wordt geopend op Maandag 28 Januari 1884. Tot deelneming meldt men zich aan bij den heer C. A. Steger, eersten stenograaf, De Ruylerslraat 14, te 's Gravenhage. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M». schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, den 22,l"> dezer te Rio Janeiro aangekomen. Aan boord was alles wel. Stc Het stoomschip Samarang, van Java naar Rotterdam, vertrok eergis teren van Colombo. De Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden den 24 December. De Nederland en Oranje, van Amsterdam naar Java, vertrok gisterenmorgen te elf uur van Gravesend. De koninklijke akademie van wetenschappen (aid. wis- en natuurkunde) zal op Zaterdag 29 dezer te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Gapinge is beroepen de heer H. G. Kleyncandidaat te Leiden. De bisschop van Haarlem heeft op Quatertemper-Zaterdag, 22 dezer, in de kapel van hel seminarie te Warmond het II. sub-diakonaat toegediend aan de eerw. heeren: W. C. C. Albers. A. Ballering, J. Brügemann, J. S. Van Buchem, 0. L. Driessen, J. A. Van Elten. J. Goense, A. J. M. Halken- scheid, H. Moes, J. A. Nieuwenhuys, P. Nooy, C. J. B. OlifiersP. J. Schravemade, A. D. Timans, A. Vergeer, A. L. A. Vorst, F. J. A. M. Wier- dels; het H. diakonaat aan de eerw. heeren: H. N. Bollinger, G. P. Bom, C. J. Bonman, A. W. F. Benkers, C. H. Bramlage, J. F. M. Busch, J. M. G. Meyknecht, H. A. A. Danckaarts, W. H. J. Willeman; het H. priester schap aan den eerw. heer J. F. M. Lagerwey. Men bericht ons uit Rome: Heden, 22 December, ontving de wel-eerw. heer H. Van Aarsen, van Oegslgeest, in de basiliek van St. Jan van Lateranen de heilige priesterwijding uit de handen van Z. Em. kardinaal Monaco de la Vallette, vic.-gen. van Z. H. den Paus voor het bisdom van Rome. De wel-eerw. heer Van Aarsen bega! zich. na zijne theologische studiën aan het Seminarie te Warmond volbracht te hebbenin October 11. naar Rome, om zich daar verder te bekwamen in de gewijde wetenschap en vooral in het kanonieke recht. Sedert 20 Nov. is voor Moddergat-Paesens nog ontvangen bij den pen ningmeester der commissie te Leeuwarden 1420.96. Het totaal der inge komen giften is daardoor tot f 135.532 55% geklommen. De medailles voor de op de internationale tentoonstelling te Amster dam behaalde bekroningen worden, naar wij van goederhand vernamen, in den loop van Januari a. s. in brons, met het daarbij behoorend diploma, aan de bekroonden uitgereikt. De bekroonden kunnen dan daarnaar desver- kiezende de hun toegekende gouden of zilveren medaille zelve laten slaan. Door directeuren der vrije universiteit is in de juridische faculteit tot hoogleeraar in het staatsrecht en aanverwante vakken benoemd de heer jhr. m1'. A. F. De Savornin Lohman, lid der staten-generaal. Dinsdag is door den keraeraad der vereenigde Doopsgezinde gemeente te Amsterdam het volgende drietal opgemaakt: S. G. Binnerts van Sappemeer; J. Boetje van llarliiigen en A. W. Wijbrands van Leiden. Met deelneming werd te Colijnsplaat het overlijden vernomen v, ue.i~ i heer Johannes Van Leeuwen, in leven predikant aldaar. De overledene werd

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1