BIJVOEGSEL, beh oom tide tot de Leidsohe Courant van Maandag 24 December 3M3TV". 303. Gisterennamiddag is te Scheveningen het aangespoelde kruit van de Echo'yn verkocht. De geheele partij, vertegenwoordigende eene waarde van M. 20,000, bracht slechts 244 op. - Een me! pulpe geladen schip werd gisterenmiddag te Boskoop zoodanig tloor eene stoomboot aangevaren, dat het bijna onmiddellijk zonk. De opva renden konden nog intijds gered worden. Ilel is tegenwoordig voor ambachtslieden uit Oud-Beierland niet moge lijk in andere plaatsen werk te krijgen. Een timmerman, die zich te Dirksland bij een baas had verbonden, werd teruggestuurd, omdat hij van Oud-Beierland kwam en niemand hem op het werk wilde hebben; hetzelfde lot onderging een leerling boekhandelaar, die te Middelburg eene betrekking kreeg, maar nog vóór zijne aankomst werd afgeschreven. Door wijlen mevrouw wed. F. Boon, geboren Schertzer, is hare nala tenschap voor drie vierde gedeelten vermaakt aan de R. K. weesinrichting te Haarlem. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der harddraverij en renvericniging werd in plaats van den heer Wüste, die zich de benoe ming der vorige vergadering niet had laten welgevallen, de heer jhr. 11. Clifford als bestuurslid gekozen. In eene Donderdagavond gehouden vergadering van de Unie te Amster dam. heeft de heer nir. R. H J. Gallandat Huet, van Haarlem, eene ver handeling gehouden over de belasting-ontwerpen der regeering, welke hij ech ter, naar aanleiding der veranderingen, in de laatste dagen door de regee ring in hare plannen gebracht, uitbreidde lol een algemeen overzicht van den toestand van 's lands geldmiddelen en de maatregelen, die kunnen ge nomen worden om daarin verbetering te brengen. De vergadering was niet druk bezocht. Aan het debat werd door slechts twee der aanwezigen deel genomen, de heeren Fortuyn en Draaier. De eerste kwam voornamelijk op tegen het betoog des inleiders, dat 's lands welvaart zoo zou zrjn toegeno men en betwistte diens stelling, dat de staat slechts te waken heelt voorde veiligheid der burgers. De laatste uitte zijne teleurstelling, dat de inleider de aanhangige belasting-ontwerpen, zoowel van de regeeriug als van de hee ren Van Delden c. s. onbesproken had gelaten. Gisterenochtend werd de vijftiende van het komplot Amsterdamsche katoendieven gevat, zoodat nu 3 bazen en 12 knechts in hechtenis zrjn. De vermoedelijke heler van het gestolen goed is nog voortvluchtig. Te Gendringen brak Woensdagavond omstreeks 8 uur een hevige brand uit in een blok woonhuizenw aarbij drie pereeelen in de ascli werden ge legd. Het vuur verspreidde zich zóó snel, dal aan blusschen niet te denken viel, en eerst om 10 uur, na veel inspanning, het gevaar voor de belendende gebouwen als geweken kon beschouwd worden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Vee en eenig meubilair werd gered. Oorzaak onbekend. Uit Urk wordt gemeld: Wederom is een van onze zeevarenden ver dronken. De knecht Klaas Ras, van den beurtman van Urk op Eiikhuizen had het ongeluk met het uitzetten der lok overboord te vallen, en hoewel hij bijna op hetzelfde oogenblik door een andereu schipper werd opgehaald was de ongelukkige reeds een Ijjk. Hij laat eene weduwe met 2 kinderen achter. - Te ruim 9 lire in den morgen barstte gisteren te Burgh (op Schouwen) een felle brand uil in de landbonwschunr van den heer W. Speelmanwelke in weinig oogenblikken schier van alle kanten door de vlammen werd aan getast. Zoowel de brandspuit van Burgh als van Haamslede gaven spoedig water en het mocht gelukken den brand tot dat éénc perceel te bepalen. Tegen den avond was van de grootc schuur, met zijn kosteljjken winter voorraad, slechts een rookende puinhoop over. De schade zal voor den eigenaar zeker aanzienlijk zijn, aangezien het groote woonhuis en bovenge noemde schuur slechts voor 2800 geassureerd waren, terwjjl de losse goederen niet tegen brandschade waren verzekerd. Tot heden is de oor zaak onbekend, doch wijl den vorigen dag in dezelfde schuur een begin van brand was ontstaan, zoo vreest men dal er kwaadwilligheid iu het spel is. Er werd dan ook, reeds gedurende den brand, door den burgemeester een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Men schrjjft aan de n. C. uit 's Hertogenboschliet water is de laat ste dagen zoodanig gewassen, dat de Pettelandsehe weg en de weg naar de Langstraat geïnundeerd zijn. De communicatie met de Langstraat (Vlijmen, Haarsteeg, Nieuw knik) wordt nu cu dan onderhouden met zeilbootjes. Uit den aard der zaak is die communicatie slechts gebrekkig, zoodat de stad veel schade lijdt door dezen toestand. De groote sluizen aan de Groote Hekel en aan de Haven zjjn gesloten en de stoompomp houdt het water in de stad op een bepaald peil. Voor de stad is nu wel geen gevaar, maar nadeelig is die hooge waterstand loch in hooge mate, omdat de omliggende gemeenten daardoor zoovee! nadeel lijden. Eerst de verlegging der Maas zal voldoende verbetering van den ellendigen toestand brengen. Door wijlen J. M. Van den Berg, wed. van P. Van lleck, is aan het Roomscb Katholiek kerkbestuur te Lith een legaat vermaakt groot ƒ4000. De aroote stoom-lucifersfabriek der firma Mennen en Kuenen, te Eind hoven, die aan honderden arbeiders werk verschaft, zal, naar men ons meldt, eene groote uitbreiding ondergaan. De firma heeft nl. weder bij con tract van de Fransche regeering liet uilsluitend recht verkregen, om de zg. Zweedsche lucifers aldaar te mogen invoeren. IV.v.dD.) Berichten uit Curaqao van 30 November bevatten o. a. het volgende: 24 November had ter eere van Z. II. H. prins Heinrich van Pruisen ten gouvernementshuize eene druk bezochte soiree dansante plaats en Maandag d. a. v. een diner van 32 couverts. Zondag te voren was de heer gouver neur, vergezeld van een adjudant, de gast van den Duitschen prins aan boord van de Olga aan een déjeuner. Des avonds woonde de prins, verge- t zeld van den gouverneur, het ter zijner ccrc in de Buiiensocieleit gegeven concert bij. Dinsdag daaraanvolgende bracht Z. K. II. den gouverneur een afscheidsbezoek en vertrok te 10 uren naar Jamaica. Bij het uitstoomen van de Olga voerde het garnizoens-muziekcorps op Fort Amsterdam Doitsche volksliederen uit en werden van het Waterfort 21 schoten gelost ter eere van den verlrekkenden vorst. - Naar de Cur. Ct. uit goede bron verneemt, zal reeds in Maart a. s. de kon. West-Indische maildienst zijne eerste reis ondernemen. Ook ver neemt zij, dat door de stoomvaartmaatschappij Red D line een derde stoom schip, nl. de Glefyne, in de vaart gesteld is. De aartsbisschop van Caracas, Z. D. II. José Antonio Pontc, is den 6tn dezer aldaar overleden. Jl. Dinsdag is alhier in den ouderdom van 73 jaren overleden den heer C. J. B. Baerecke, een der vier alhier overgebleven gedecoreerden met het Metalen Kruis. Volgens berichten uit Aruba, alhier ontvangen, zijn in het begin van deze maand aldaar aardschokken gevoeld. In den morgen van II. Zondag en Maandag zijn ook hier cenige schokken gevoeld. Uit Coro wordt gemeld, dat dit in diezelfde morgen aldaar het geval was. 's GuAVENIIACE, 22 December. Z. M. heeft benoemd: tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw Mohamed Cherif Pacha, minister van buitenhui Ische zaken, en tot komman- deur der orde Hussein Fakhey-pachaminister van justitie in Egypte. Tot ridder: Tigrana-pacha, onder-secretaris van staal in Egypte, en Nabaraouy- Bey, president der rechtbank te Caïro. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekeneu van officier der Leopoldsorde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken, te weten: jhr. mr. P. 11. Gevers Devnoot, referendaris bjj hel kabinet des konings, en P. J. Vegelin van Claerbergen, kamerheer in buitengewone dienst en referendaris bij het kabinet. Door Z. M. is de heer Ramon Goenaga erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Columbia op Curagao. Door Z. M. is de Ie luit. der infanterie B. A. Van der Zoo de Jong, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is de heer D. J. Blok, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2' kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. De luit. ter zee 2s kl. H. T. Hoven, uit Oosl-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal op 25 December a. s. geen audiëntie verleenen. In de gisterenavond gehouden zitting van de tweede kamer zijn aan genomen met 17 tegen 22 stemmen de amendet 29,00i ie schrap pen op de post voor onderhoud van het Apeldoi onderhoud van het Noordhollandsch kanaal; 1 Neuzen; 48,000 voor de tonnenbrug te VI c-u 1" v een archiefgebouw voor de rekenkamer. De minister nam de re- n»»n over tot vermindering met 50,000 voor het t lerhoud van i Vooro hc kanaal en 10.000 voor subsidie voor de oveibiuggicg van Ju Judo Ook is vervallen een subsidie voor de Tienhovensche plassen en voor ver nieuwing van de Koningsbrug te Gramsbergen. Eene motie, aandringende op verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam, is uitge steld tot na het reces der kamer. Voorts werd eene sterke afkeuring uitge sproken tegen de misleiding in zake het subsidie voor de verbinding van Voor- zaan met het Noordzeekanaal, welk werk, in strijd met de voorspiegelingen niets aan Zaandam heeft gekost. De minister beloofde daaromtrent nadere inlichtingen. In de zitting van lieden is de spoorwegbegrooting aangenomen met ig tegen 11 stemmen, na verlaging met 1 millioen voor uitbreiding van spoor wegpersoneel, 2Vi ton voor hel hoofdgebouw van het station te Nijmegen, 5 ton voor werken aan de lijn Rotterdam-Hoek van Holland, 2 ton voor de steigers van de buitenhaven te Vlissingen en ƒ35000 voor onvoorziene uitgaven. Bij de behandeling van de waterstaatsbegrooting zijn de vol gende posten verminderd: 7500 voor proefnemingen in zake den kunslmati- gen elftteelt, ƒ1000 voor toelagen aan leerlingen van de landbouwschool, ƒ40,000 voor posterijen, ƒ10,000 voor telegraaflijnen. Vervolgens is hel hoofd stuk Waterstaat aangenomen met 63 tegen 2 stemmen. De gouverneur-generaal van Ned. Indie heelt een eervol ontslag aan Z. M. den koning gevraagd. liet hoofdstuk Koloniën is tot credielwet veranderd. ^nTfiTIi NL A N DS (J U BE K I C II T E\ K iC L «IE. De Etoile Beige mellt, dat de Ncderlandsche tweede kamer der slalen- generaal zich lieden zal verklaren over de terugbetaling der cautie van 400,000 gulden, door de Belgische concessionarissen van den spoorweg Rot terdam—Munster gestort. Het blad zegt verder: «op den aandrang der ver zoekers, ondersteund door den vertegenwoordiger der Belgische regcering, is deze quaestic opnieuw in de Nederlandsche kamer ter sprake gebracht cn hel is te hopen, dat de kamer op hare eerste weigering zal terugkomen, aangezien de concessie niet kon uitgevoerd worden om redenen, onafhanke lijk van den wil der oorspronkelijke concessionarissen." Een hevige brand is in de papierfabriek van Laeken, voorstad van Brussel, uitgebarsten. Het vuur breidt zich tot in de nabijheid der stad uit. Volgens gerucht zouden verscheidene personen zijn omgekomen. Aan de Tribune de /Uons wordt uit Maubeuge geschreven: /'Hel be richt, dat de verloren heer Alph. Deschamps naar Amerika vertrokken zon zijn, wordt door het parket hier, noch te Brussel bevestigd. Toch schijnt dit gerucht niet geheel zonder grond. Volgens onze inlichtingen, zouden

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5