PER TELEGRAAF. brieven ontvangenwaarin gedreigd wordt dat men de Londenbrug en de ge- vangenis Newgate in de lucht zal laten springen. Bijgevolg worden deze streng bewaakt. De Pall Mall Gazette zegt, dat de politie berichten heeft ontvangen, volgens welke verscheidene "Onoverwinnelijken" uit New-York naar Engeland zijn vertrokken. Dientengevolge zijn er buitengewone maatregelen genomen. Een aantal politieagenten, met revolvers gewapend, zijn op Harwarden gesta tioneerd om Gladstone te beschermen. Men verzekert, dat weldra een regiment infanterie naar Egypte zal vertrekken om de bezetting te versterken en dat een tweede regiment zich gereed maakt om, als het noodig is, ook te kunnen gaan. Een lid van het Dublinsche moordenaarscomplot, Peter Wade, die den 27" October den tninier Quinn vermoordde, is door de jury schuldig be vonden en ter dood veroordeeld. Uit Khartoem wordt aan de Times onder dagteekening van 16 dezer meld, dat aldaar was aangekomen de eenig overgeblevene van Hicks' leger Hij is een ingezeten van Khartoem en daar welbekend. Zijn verhaal van den veldslag, welke met de vernietiging van de Egyptische troepen eindigde, komt in hoofdzaak hierop neder, dat wegens het rotsachtige terrein de Egyptenaren zich niet goed konden aaneensluiten en dus bij verschillende afdeelingen vochten en voor de overmacht van den vijand moesten bukken. De gekwetsten werden op last van den Mahdi gespaard. Aan de gesneuvelde officieren werd het hoofd afgeslagen, en die hoofden werden daarop boven de poorten van El-Obeid tentoongesteld. Hicks-pacha vocht als een leeuw, en de Arabieren waren voornemens, als erkenning zijner dapperheid, een graftombe te plaatsen op de plek waar hij gevallen was. De Mahdi had eene expeditie naar Darfoer gezonden. FKANEKIJK. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Ferry in antwoord aan den heer Lockroy gezegd, dat het thans aangevraagd crediet eene logische uitvoering is der motie van 10 dezer. De minister beschuldigde zekere bladen, dat zq de republiek voorstellen als niet in staat om hare ondernemingen ten einde te brengen. De nieuwe versterkingen voor Tongkin zijn voldoende. Er zal flink worden doorgetast. De grenzen, door de kamer gesteld, zullen niet worden overschreden. De gouverneur te Hué onderhandelt met den ver tegenwoordiger van Frankrijk. Admiraal Courbet rukt op Sontay aan. Men moet den bevelhebber in vollen oorlog geen beletselen in den weg leggen. "Indien gij een gouvernement verlangt, dat slaafsch voldoet aan alle interpellation, neemt dan maar een ander." Spr. eindigde met te verklaren, dat er in de politiek van het kabinet niets veranderd is. De heer Perin verklaarde zich tegen het aangevraagde crediet en achtte het raadzaam de uitbreiding der koloniale politiek te staken. De heer Freppel zeide, dat de credieten noodzakelijk zijn. Terug te trekken tegenover de eischen van China, zou de dood voor Frankrijks prestige zijn. De artikelen werden achtereenvolgens aangenomen en ten slotte met 312 tegen 180 stemmen gezamenlijk vastgesteld. De heer Ferry heeft bij den senaat het ontwerp ingediendbetreflende een telegraafkabel tusschen Saigon en Tongkin. Het ontwerp, betreflende de nieuwe credieten voor de expeditie naar Tongkin, werd aan eene com missie verzonden, die dadelijk bijeenkwam en zich terstond met algemeene stemmen verklaarde voor aanneming. Een telegram van den gouverneur van Cochinchina bevestigd den dood van den koning van Annam. Het telegram zegt, dat Frankrijks zaakgelastig de te Hué, de heer Champeaux. de nieuwe regeering niet erkend heeft. Hij heeft met haar alle officiëele betrekking afgebrokendaarentegen heeft hij extra officieuse betrekkingen met de nieuwe ministers aangeknoopt. Een heer, die Zondagavond aan het Parijsche station Saint Lazare den trein verliet, werd door twee kerels tegen het lijf geloopen. Terstond be merkte hij, dat een taschje met 70000 Ir., dat hij aan een riem om den hals droeg, verdwenen was, natuurlijk met de twee individuen. Guichard, de man die het laatst gevat werd onder verdenking van den moord op den bankiersknecht te Marseille, bljjkt de rechte moordenaar te zijn. Hij heeft bekend, en op zijne aanwijzingen vond men de tasch en de geldzak van den vermoorde ergens in het kreupelhout verborgen. De andere verdachten, twee mannen en eene vrouw, zijn nu weder in vrijheid gesteld. De internationale tentoonstelling te Nizza zal den 24" dezer geopend worden. Vooral de afdeeling voor schoone kunsten belooft belangrijk te zullen zijn. Er zijn daar 10 zalen: vijf voor Frankrijk en vijf voor buiten- landsche kunstproducten. De feestelijke opening zal bijgewoond worden door ministers, leden van kamer en senaat en lal van hooge autoriteiten. Dien dag zal een eskader der vloot in de haven allerlei evolutiën uitvoeren. Volgens eene bij den Zwitserschen bondsraad ontvangen mededeeling is Nederland tot de internationale druifluisconventie toegetreden. ITALIË. Bij de behandeling der begrooting voor onderwijs heeft de kamer van afgevaardigden een votum van vertrouwen aan het kabinet uitgebracht, met 158 tegen 6 stemmen, terwijl 82 leden zich van stemming onthielden. Ingevolge overeenkomst omtrent het ceremonieel heeft kardinaal Jacobini zich namens het Vaticaan naar de Duitsche legatie begeven om het eerste bezoek bij den Duitschen kroonprins af te leggen. Deze heeft vervolgens den Paus een bezoek gebracht, met wien hij gedurende 45 minuten alleen is geweest. Te Napels heeft in een der schouwburgen eene vergadering plaats ge had om te beraadslagen over de invoering van het algemeen stemrecht. Er werden redevoeringen van een republikeinsch karakter gehouden door de afgevaardigden Maffi, Costa en Bovio. Toen de bijeenkomst geëindigd was, werd de menigte uitgedreven door de karabiniers, en er werden eenige per sonen gewond. Verscheidene lieden werden voorts in verzekerde bewaring genomen. -- De laatste bandiet van Toskane, zekere Piccino, is in eene ontmoe ting met de karabiniers gedood. Deze roover, die zjjne jeugd in een zie kenhuis doorbracht, verkoos, daaruit op 16-jarigen leeftijd ontslagen, het landloopersleven boven geregelde arbeid. Hij was dief van karakter, maar niet bloeddorstig; hij vermoordde nooit iemand, maar vocht herhaaldelijk met de karabiniers om zich niet te laten vatten. Bij een dezer pogingen viel hij nu, op 48-jarigen leeftijd. DUITICHLAND. De vorst en de vorstin Von Wied vertrekken deze week naar Bournemouth, aan de zuidwestkust van Engeland, om met hun geheele gezin den winter aldaar door te brengen. Zij maken vermoedelijk de reis via Vlissingen. Blijkens nadere berichten omtrent de ontploffing en den brand in de gasfabriek te Halberstadt zijn de directeur, de hoofdfitter en een werkman omgekomen en is een; werkman gekwetst. Een ontzettend ongeluk had dezer dagen te Rixdorf bij Berlijn plaats. Een aantal kinderen had op een open terrein een bijzonder grooten sneeuw pop gemaakt en die uitgehold, zoodat er zich een kleine jongen gemakkelijk in verbergen kon. Op het oogenblik dat het vijljarig zoontje van een ar beider, Matschat genaamd, in de pop gekropen was, kwam een grootere knaap aanloopen met eene bijl in dë hand en, nergens van wetend, riep hij uit dat hij den sneeuwman het hoofd zou afhakken. Voor dat iemand het beletten kon was het ongeluk reeds gebeurd en de arme verscholene deer lijk gewond. Er werd terstond geneeskundige hulp aangewend, doch men vreest, dat het knaapje wel aan de bekomen wonde sterven zal. De koning van Denemarken ontving eene deputatie tot overhandiging van een adres, voorzien van 106000 handteekeningen, waarin de politiek van de linkerzijde der kamer wordt betreurd, vooral omdat daaronder 'slaftds defensie lijdt. De koning bleek zeer dankbaar. -- De kamer van Bulgarije heeft een voorstel van het gouvernement in beginsel aangenomen, betreffende wjjziging der constitutie, namelijk tot oprichting eener eerste kamer van 45 leden en vaststelling van het aantal leden der kamer van afgevaardigden op 100, met het oog op eene ernstige handeling der constitutie-quaestie. Een hevige storm woedt in Abadia. Zes groote oorlogschepen en vijftien kustvaartuigen zijn totaal vergaan; en hunne equipages omgekomen. De hui zen in de stad hebben veel geleden. LONDEN, 19 December. De Standard meldt, dat de Engelsche regeering besloten heeft, nog meer regementen uit te zenden ter versterking van de Britsche krijgsmacht in Egypte, daar het vertrek van inheemsche troepen onder bevel van Baker-pacha het noodig maakt het Engelsche bezettingsle ger weder te brengen tot de getalsterkte, welke tegen het einde van den oorlog was toegestaan. CAIRO, 19 December. Aan den heer Baring is geenerlei mededeeling toe gezonden waaruit blijkt, dat de Engelsche regeering het voornemen heeft opgeval, in zeker geval, hef Middellandsche zee-eskader naar Alexandrië te zenden. PARIJS, 18 December. De niéuwe Tongkin-credietaanvrage (heden door de kamer aangenomen) is reeds bij den senaat ingediend en werd onmiddel lijk naar de commissie verzondeh. Deze hield onveéwjjld eene vergadering en eenstemmig viel het besluit tot goedkeuring van de aanvrage te praead- viseeren. RECLAMES. Tegen ASTHMA, BENAAUWDHEID, CATARRH, WINDGEZWELLEN, gebruike men het Papier en de Clgaren van Gicqnel. Te verkrijg gen in alle apotheken. burgerlijke Slanb Van 13 tot en met 19 December 1883. BEVALLEN: C. C. v. Oerle, geb. Epskamp, D. J. Kret, geb. v. d. Velden, D. J. Broeshart. geb. Dekker, D. J. G. Molendijk, geb. Ophof, D. P. Ser- dijn. geb. v. d. Berg, Z. A. S. W. Engeltjes, geb. Houtman, D. J. De Wolf, geb. Klinkhamer. D. T. W. Bredewold. geb. Reinke, D. C. H. v. d. Nat, geb. Hoppenbrouwer, Z. E. D. L. M. Gebhardt, geb. Loesener, D. A. v. Nood, geb. Langhout, Z. V. v. Gelderen, geb. v. d. Laan, D. C. v. Weeren, geb. Tegelaar, Z. M. M. Velthuysen, geb. Dekker, Z. J. Distelveld, geb. v. d. Linden, Z. J. E. v. d. Velden, geb. v. Es, Z. E. Blansjaar, geb. Franken, D. C. De Graaf, geb. Klijnhans, D. A. Racké, geb. v. d. Does, D. J. E. v. Biezen, geb. Gey- tenteek, Z. OVERLEDEN: E. Damen, geb. Jansen, 48 j. J. Sirag, Z„ 4 j. J. J. Jan sen, geb. Van den Ende, 58 j. M. Frankhuizen, geb. Van der Linden, 43 j. J. Monties, 61 j. M. Overduyn, geb. Hinkelman, wed. 87 j. S. Klinkhamer, geb. De Wolf, Z. levenl. J. Van Egmond, D.. 3 d. J. Van Haarlem, wedr. 62 j. W. Broomans, Z., 6 m. E. A. Van Egmond, wedr. 39 j. J. Provoo, 1)., 9 m. J. M. Hoogeboom, geb. Eigeman, 62 j. - - J. Baër, 48 j. J. M. Bonnet, D., 17 j. J. Van Oostenbrugge. wed'. 74 j. J. L. J. Pfister, vr., 74 j. J. Van Wrjnsbergen, Z., 16 j. M. J. Van der Henst, D„ 5 m. C. Van Gessel, vr., 83 j. D. Van Nomme, wed'., 83 j. S. W. Van der Hom, vr., 72 j. W. Van Deursen, Z., 17 j. A. Veen, wed'., 66 j. M. L. De Waard, geb. Slagboom, 42 j. J. Verlint. Z., 1 m. GEHUWD: J. P. Van der Lof, wed', en J. Goedeljee, wed'. L. Klinkhamer, wed', en J. Van Polanen, wed'. K. Van Dyk, jm. en T. Hollander, jd. J. J. Privé, wed', en M. Thiel, wed'. J. Bavelaar, jm. en J. Tonninga, Jd. C. Loo- ten, jm. en J. Horree, jd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3