LE1DSCIIE 1883. WOENSDAG 19 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. V' >«6Q ill 9 JWtFtf De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel taars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nornmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. ÏBC.-S-XJSWl De BURGEMEESTER VAN LEIDEN, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze pro vincie van den lld"1 December 1883 A. N°. 1911 (3« afd.j Vestigt de aandacht van de ingezetenen op liet Koninklijk besluit van 15 October 1883 [StaatsbladN0. 143) waarbij is bepaald dal de oude kope ren centen en halve centen op 31 December 1883 buiten omloop gesteld worden en dat de uiterste termijn binnen ^welken die pas munt van rijkswege tegen gangbare munt wordt ingewisseld, is vastgesteld op 31 Januari 1884; Ten einde ieder voor schade zij gevrijwaard herinnert hjj voorts dat die onde centen en halve centen tot uiterlijk op 31 Januari 1884 kunnen worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters of van de ontvan gers en commies-ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijn- sen op de uren waarop die kantoren zijn geopendzullende na het verstrijken van genoemden datum de inwisseling niet meer kunnen plaats hebben. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 December 1883. DE KANTER. LEIDEN. 18 December. Tot predikant bjj de Christ. Geref. gemeente alhier is beroepen d'. J. J. Impeta, pred. te Schiedam, met 146 van de 227 uitgebrachte stemmen der manslidmaten. Tot geneesheer van het gemeente-ziekenhuis te 's Gravenhage is benoemd dr. A. A. Korteweg, arts, thans adsistent in het akademtsch ziekenhuis alhier. De heer H. G. Klein, cand. vkn de hoogeschool alhier, is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. te Goudswaard bijgenaamd dc Korendijk. Ter vervulling van de met 1 Januari vacant wordende betrekking van hoofd der openbare school der le soort Achter Klarenburg te Utrecht, komt o. a. voor de heer E. J. Van Sonsbeek, onderwijzer alhier. Het groot aantal belangstellenden, dat zich hedenmorgen op den doo- denakker bevond, de kist met tallooze kransen bedekt, bewezen genoeg hoe zeer de man, wiens stoffelijk overblijlsel thans ten grave werd gebrachtge durende zrjn leven zich mocht verheugen in de sympathie en achting van allen, die hem kenden, hoezeer zijn heengaan door allen werd betreurd. De officieren en onderofficieren van de schutterij, verschillende leden van de loge, eenige officieren van het leger en zeer vele vrienden waren daar ver zameld om de laatste eer te bewijzen aan hunnen vriend, aan hunnen broe der, aan J. Baer, den verdienstelijken adjudant-onderofficier der dd. schut terij. De waarnemende kommandant der dd. schutterij Van Kaathoven schet ste dé verdiensten van dezen man, die zooveel gepraesteerd had ten dienste van dit corps. In hem, zoo zeide hij, verliezen wij niet veel, maar allés De heer Van Lelyveld, kapitein der artillerie, bracht namens de loge La Vertu een laatste groet aan den gestorven broeder. Steeds zal zijn naam in eere gehouden worden, in dankbare herinnering zal men hem steeds geden ken, totdat de dag van weerzien in het verre Oosten daar is. De heer Pel- tenburg herdacht in treffende woorden den president van de onderofficiers- Jvereeniging »Pugno pro Patria". Hij schetste de vriendschap, de genegen heid die allen voor Baer koesterdenhoe zij hem als het ware als een vader vereerden; hij verzocht dan ook den familieleden de diep bedroefde weduwe de verzekering te geven, dat haar echtgenoot niet onbetreurd, niet onbeweend was heengegaan. Namens de weduwe en andere familieleden bedankte een der aanwezigen allen voor de bljjken van belangstelling en genegenheid den overledene bewezen. - Gisterenavond trad in de Stads-Gehoorzaal het Variété-gezelschap op onder directie van den heer D. Van Wijk Jr.van Amsterdam. Hel programma bood veel afwisseling aan: FranscheEngelsche en Duitsche zangeressen droegen verschillende liederen voor, buitengewone gymnastische toeren van de gebrs. Edwardos deden ieder verbazen, het optreden van de lamilic Pas cal kan als het glanspunt van den avond beschouwd worden; moge het Variété-gezelschap bij een weder optreden door een talrijker publiek bezocht worden. Ten gerieve van de vele reizigers bij gelegenheid van het Kerstfeest en Kieuwejaar heeft de directie van de Ned. Rhflnspoorweg-maatschappij bepaald dat de tweedaagsche retourbiljetten afgegeven op 24 en 25 December, gel dig zullen zijn tot en met 27 December, en die van 31 December tot en met 2 Januari daaraanvolgende. Door den heer A. Van Dedem zijn aan de tweede kamer zes amende menten voorgesteld op hoofdstuk Waterstaat, als: 1°. vermindering met 1,740,000, voor den post Rolterdamsche waterweg, om het werk te kun nen voortzetten totdat omtrent hel aanhangig wetsontwerp eene beslissing kan zijn genomen; 2°. van 20.000 voor oeververbetering; 3°. ƒ29,000 voor kanalenonderhoud4". 50.000 voor een steenen kaaimuur in de binnenha ven te Nieuwersluis; 5°. 48,000, voor eene tonnenbrug te Vlissingen, en 6°. f 40,000 voor subsidie voor de droogmaking der Tienhovensche- en Maars- seveensche plassen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden dat de commissie belast in 1883/84 met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in de arlt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Stbln°. 222), zal zitting houden op Dinsdag 15 Januari 1884 en volgende dagen te Utrecht. Bij Z. K. H. prins Alexander der Nederlande'tiprins van Oranje, voor zitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlatidsch-Indië, is door bemiddeling van den Nederlandschen gezant te Washington, den heer Von Weckherlin, ingekomen 925.10 -- Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. M'. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van Z. K. 11. den prins van Oranje, den 15d" dezer de reede van Bahia verlaten. Aan boord van dien bodem was alles wel. (Stc.) Op ontvangen bericht in den namiddag van 15 dezer van den inspec teur van het loodswezen in het 3e districtdat te Egmond aan Zee voor werpen waren aangespoeld waarschijnlijk afkomstig van een loodskotter, zjjn door den minister van marine op denzelfden dag maatregelen genomen tot onderzoek en opsporing: door hèt zehdeb' van personen van het loods wezen tot herkenning der aangespoelde voorwerpen en het opdragen aan den transportschoener Zeemeeuw van het doen van een tocht langs de kust. Uit dat onderzoek is gebleken, dat onder de gevonden wrakstukken zich voorwerpen bevinden van den Goereeschen loodskotter nü. 12, die in den laatst geheerscht hebbenden storm den kruispost had voor den Iloek van Holland, zoodat het aan geen twijfel onderhevig schijnt, dat dit loodsvaar- tuig in de uitoefening van zijnen steeds gevaarvollen dienst is vergaan. Van de bemanning, die zich volgens het laatste berfèht ten getale van elf nog aan boord bevond, is tot dusverre niets vernomen. De vermoedelijk vermis ten zijne schipper M. Haak, de zeeloodsen Joh. Van der Hoeven, W. Van Hoboken, A. Borger Cz.A. Hollaar, M. Van Poelje, Adr. Steehouwer, de kweekeling 1kl. P. Kruyne, de kweekeling 2e kl. W. Kwak en de matro zen L. Bout en Cordia. [Stc.) Bij de gisteren te 's Ilage gehouden akten-examens voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen, zijri geëxamineerd 8 candidaten voor de acte gymnastiek, middelbaar onderwijs. Toegelaten: de hh. J. A. H. Eckhardt, van Kampen, en J. Reuwëns, van Den Haag. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, is 17 December des voormiddags Sagress gepasseerd. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 December Aden. De Prins Alex ander, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) den 18dt0 December. Uit de rekening en verantwoording van de directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmacht over 1882 blijkt, dat voorhan den blijft aan inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rentende 2% percent, eene kapitale som van ƒ4,350,000. Op den 1 Jan. 1882 be droeg het getal der weduwen 513hetwelk in het jaar is vermeerderd met 15, alzoo 528. Daarentegen zijn overleden 27, hertrouwd 3, zijnde 30, waar door op 1 Jan. 1883 het getal gepens. weduwen bedraagt 498. Tot leeraar in de wiskunde aan het instituut te Voorburg is benoemd de heer N. A. Messchaert. Men schrijft uit 's Gravenhage aan het V. D.Ook ua het raadsbesluit, waarbij voorwaardelijk, subsidie aan het Scheveningsche havenplan van jhr. Siccama werd toegestaan, blijft men enkele stemmen vernemen, die min achtend over dat belang der residentie spreken, ten deele omdat men meent dat in onze stad van weelde, de handel niet bloeien kan, ten deele omdat men de handelswaarde van Scheveningen te gering schat. Oaarom is het misschien niet onaardig, te vermelden, dat een Scheveningsche reeder mij gisteren als globaal cijfer der opbrengst van het nu afgesloten visehjaar noemde:

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1