met den schoenen last, doch zonder reddingboot, in de haven kwam. Deze was achter de sleepboot omgeslagen en verbrijzeld. Omtrent de arrestatie der 3 personen te Vorst (bruisen), verdacht van den gepleegden moord te Heinoo, meldt de Volksfreund uit Kempen: De gearresteerden hebben zich nog maar weinige weken geleden te Vorst geves tigd en vonden arbeid te Siichteln, waar zij hun patroon om een paar weken verlof verzochten, ten einde een erfdeel in Holland te aanvaarden. Dit werd hun toegestaan, en een hunner liet een oud pistool repareeren vóór de afreis. Nadat zij teruggekeerd waren, lieten zij bij een veehandelaar een bankbiljet van f 40 wisselen, onder verzekering, dat zij //nog veel van dit soort" in hun bezit hadden. Daar nu de moord juist tijdens hnnne afwezigheid plaats had. komt een en ander zeer verdacht voor, te meer omdat de oorsprong der erfenis niet wordt aangewezen. Ook heeft men aldaar eene huiszoeking gehouden, waarbjj gevonden zijn, onder een vat verborgen: gouden kettin gen, ringen en andere kostbaarheden; verder verscheidene ganzenkoppen, vleugels, konijnenvellen, enz. Twee revolvers waren in een mesthoop ver borgen, waarvan een nog met zes schoten geladen was. De hoofdcondncteur van den goederentrein Venloo—Kempen, die men aan het koffiesmokkelen onschuldig hield, heeft zich eergisterenmiddag van het leven beroofd. Hij laat eene vrouw met vijf jeugdige kinderen achter. In haar antwoord op de tijdelijke belastingvoorstellen heeft de regec- ring haarjbelasting-programma voor de toekomst ontwikkeld. De regeering gaat uit van het standpunt, dal het tegenwoordig bedrag met 45 millioen gulden aan directe belastingen (ten behoeve van rijk, gemeenten en provinciën ge lieven) hoogstens nog met 5 millioen kan worden verhoogd, maar dan de grens bereikt heeft die niet straffeloos kan worden overschreden. Derhalve moeten h. i. ook de invoerrechten en accijnsen hun aandeel in de versterking der middelen dragen. Van duurzame verhooging der grondbelasting, tot versterking der middelen, dient afgezien, omdat ook na de herziening der belastbare opbrengst zal blijken, dat het percentage reeds hoog is. Minder bezwaar bestaat om na afloop dier herziening een matig gedeelte van het mutatierecht in grondbelasting te converteeren. De regeering wil de patent belasting doen vervallen, behoudens de 2 pCt. op de dividenden van de naam- looze maatschappijen en wellicht nog enkele andere bestaande rechten. Daar entegen wenscht zij eene algemeene klassenbelasting te heffen, naarmate van ieders inkomen, onverschillig uit welke bronnen dit voortvloeit, zoodanig, dat de ingezetenen ambtshalve in een der klassen zullen worden gerang schikt, zonder eigen opgaven uit te sluiten en met ruime gelegenheid om in appèl van den aanslag te komen. De uitkeering van 4/5 der personeele belasting wenscht de regeering af te schaffen, eene matige rijksbelasting op de huurwaarde van woningen in te voeren en den gemeenten vrijheid te laten, eene verteringbelasting te heffen. De gemeenten zouden dus opcenten kunnen heffen op de grondbelasting en de rijksklassenbelasting (de hoofde lijke omslagen vervallen dan) en eene belasting naar de door het rijk losge laten grondslagen van het personeel en op andere grondslagen (honden, too- neelvoorstellingen enz.) Eindclijk| ligt in het plan der regeering accijns te heffen, voor de tabak ad 10 ets. per kilogram en een invoerrecht op koffie van 10 pCt. per kilogram, beiden zonder handel of nijverheid te schaden. Afgezien van eventueele verbeteringen van de zegelrechtenzouden de aan gestipte veranderingen voor de schatkist deze gevolgen hebben: Het rijk zou verliezen: de patentbelasting, met uitzondering van het recht van de naamlooze maatschappijen 3936.000, 1/5 der personeele belasting 2.100.000, totaal f6 036.000. Daarentegen zouden onder de middelen opgenomen wordende klassen- belasting f 5.500.000, de belasting naar de huurwaarde 4.000.000de tabaksaccijns 1.000.000, verhooging van het gedistilleerd 1.150 000. meer opbrengst uit de suiker 1.000 000; invoerrechten: a koffie 2.500.000, b verbetering van het tarief 2.000.000, totaal 17.150.000. Eene versterking dus van de middelen met circa 11 millioenwaartegen afschaffing of vermindering van de accijnzen op zeep, geslacht en zout en van de mutatierechten in overweging zou kunnen komenvoor zoover ter bekwamer tijd mocht blijken, dat de schatkist dat verlies kan dragen. Hoe wel het uitwerken van sommige dezer hoofddenkbeelden eenige vertraging zou kunnen ondervinden door het alsnog vereischte onderzoek en overleg, zoo vleit de regeering zich toch, dat de onderscheidene wets-ontwerpen nopens de geschetste veranderingen in het zamenstel der belastingen tijdig genoeg in behandeling zullen komen om de nieuwe heffingen in 1885 te kun nen invoeren. De bewerking van sommige dier ontwerpen is reeds vrij ver gevorderd. 's GRAVENHAGE, 17 December. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen enz.: te Ommen, G. J. Van der Wijck, thans te Gramsbergen. en te Weesp, J. A. Van Hooft, thans te Waalwijk. Tot bode bij het kabinet des konings is door Z. M. benoemd D. Van Sprang, te 'sGravenhage. Door Z. M. is aan H. Pen, met ingang van 1 Februari 1884, eervol ontslag verleend als notaris te Baarn, en is aan J. H. T. Batta, met ingang van 1 Januari 1884, eervol ontslag verleen! als notaris te Maastricht. Door Z. M. is Eug. Van den Boom benoemd tot burgemeester der ge meente Gronsveld. Door Z. M. zijn op pensioen gesteld: de luit. ter zee 1' kl. 0. A. Woldringh en de officier van administratie le kl. J. C. De Vries, en zijn bevorderd: tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2e kl. J. A. H. Beek. en tot officier van administratie le kl.de officier van administratie 2( kl. J. W. Groeneyk. Door Z. M. is de heer T. Cenin, gewezen tijdelijk havenmeester te Oleh-leh (Groot-Atjeh), laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den minister van marine is de 2e klerk bij het departement van marine L. J. Abeleven, op zijn verzoek, met 31 dezer, eer vol uit zijne betrekking ontslagen. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de hulponderwijze ressen mej. E. C. Van Holst Pellekaan, J. A. C. Peerbolte en G. S. Domi nions Van den Bussche gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Inilië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. De ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van oorlog zullen op 20 December a. s. geen andientie verleenen. Bij het algemeen debat over het hoofdstuk financiën in de heden ge houden zitting van de tweede kamer is de principiëele discussie over be be lasting-hervormingen uitgesteld tot bij de behandeling der belastingvoorstellen. Het muntontwerp zal binnen weinige weken in staat van wijzen zijn. Aan genomen zijn de voorstellen tot verlagingen met ƒ300 uitgetrokken voor tractementsverhooging van den rijks-advokaat te Maastricht en 1% ton voor te hoog geraamde uitkeering wegens 4/5 deel per personeele belasting; hal- veering der tractementen van den directecr der staatsloterijom eene reor ganisatie dier loterij in een volgend jaar noodzakeljjk te maken, ƒ5500 voor eene ligplaats van het stoomvaartuig voor de politie op de Schelde; alle amendementen van den heer Donner met 53 tegen 24 stemmen om de nieuwe en verhoogde tractementen van predikanten pro memorie uit te trekken. Het geheele hoofdstuk is aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. Morgen is het hoofdstuk oorlog aan de orde. H. K. H. prinses Hendrik kwam Zaterdagavond per Rijnspoor uit Am sterdam. alwaar zij ecnigen tijd in het Amstelhótel onder behandeling van dr. Mezger was. in de residentie terug. Gisterenavond herdacht d'. H. L. Oort, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, in de Groote kerk den dag waarop hij voor 50 jaren het ambt als evangeliedienaar aanvaardde in die gemeente te Eemnes-buiten. Van verschillende zijden werden den waardigen jubilaris kostbare geschen ken als blijken van waardeering aangeboden. Het dynamiet en de kisten daarvan, afkomstig van het in de vorige week te Scheveningen gestrande vaartuig, is heden door een 30-tal mineurs, onder bevel van den kapitein Kleynhens, uit Utrecht, in het duin verbrand, zonder dat daardoor eenig ongeval werd veroorzaakt. Het terrein wordt echter streng bewaakt door politie, maréchaussee en militairen. Het aan gespoelde kruit zal binnen enkele dagen worden verkocht. B IJ 1 T E N LANDS C IJ E B E R I C H T E N ENGEUANB. De Transvaalsche deputatie is Zaterdagavond op hoogst vriendschappe lijke wijze bij de Nederlandsche club te Londen ontvaugen. De Nederland- sehe gezant was daarbij tegeuwoordig. Heden wordt in het hotel in Gannon Street aan de Transvaalsche gedelegeerden een lunch aangeboden door eenige heeren, die in de Transvaal belang stellen. De Daily News zegt, dat lord Derby aan de Transvaalsche deputatie een geheel nieuwe westelijke grens heeft voorgestelddie thans in overweging bij haar is. Intusschen is lord Derby naar zijn buitengoed vertrokken. Aan het diner, door den minister aan de deputatie aangeboden, zaten aan de Ivaapsche premier Scanlen, markies Tavistock, graaf Camperdown, de minis ter van binnenlandsche zaken, sir Edward Malet, sir Robbert Herbert, kapi tein Mils, de ondersecretaris van staat, Courtney en de geschiedschrijvers Fronde en Lecky. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat Portugeesche troepen zijn opgerukt naar Komati. om aanvallen der Swazies te voorkomen. Ook wordt aan dat blad gemeld, dat onder de inheemsche stammen in Pondoland twis ten zijn ontstaan. Er heerscht eene groote opgewondenheid onder de Muzelmannen tegen de Christenen in Egypte. Velen nemen eene uiidagende houding aan, en men vreest voor een losbarsten van het volk. De gouverneur van Sioek waarschuwt de regeering voor die opgewondenheid, welke hij toeschrijft aan de propaganda der Amerikaansche zendelingen. In een artikel der Times worden de politieke en financiëele moeilijk heden aangewezen, waarin zich de Egyptische regeering tegenwoordig bevindt. Engeland kan daarvoor de oogen niet sluiten. Aan Egypte alleen kan onmo gelijk worden overgelaten die moeilijkheden uit den weg te ruimen. Het kan noodzakelijk worden den last der Egyptische schuld te doen verminderen, maar deze vermindering moet vergezeld gaan van hervormingen in het bin- nenlandsch bestuur, en kan alleen dan totstandkomen wanneer de eene of andere mogendheid het initiatief neemt tot herziening van de liquidatie-wet. De Times vertrouwt, dat, ingeval dit noodig blijkt, de zamenwerking der Europeesche mogendheden de moeilijkheden zal overwinnen. De Observer betoogt, dat verlaging van de rente der schuld nooit in de bedoeling heeft gelegen; dat het totaal tekort, met inbegrip van de schade loosstellingen, de kosten der occupatie en van den veldtocht tegen Soedan, zes millioen pond sterling bedraagt. De Egyptische regeering hoopt, dat de mogendheden er in zullen toestemmen, dat gebruik worde gemaakt van het ten behoeve van amortisatie afgezonderde londs; dat zou voldoende zijn om er de rente van de nieuwe, tot dekking van het tekort te sluiten leening uit te betalen, én een matig amortisatiefonds te behouden, en zoo zou het bestuur worden vergemakkelijkt. De katoen- en de suikeroogst is bij uit stek schoon. De Japansche legatie te Washington kreeg bericht van gewichtige veran deringen in het ministerie. De tegenwoordige minister van justitie Ogi wordt minister van onderwijs, ter vervanging van Fuknota, die aan het hoofd van den raad van state wordt geplaatst. Yamagah wordt minister van binnen landsche zaken, en Yamada minister van justitie. Het wordt als zeer onwaar schijnlijk beschouwddat deze verschikkingen groote verandering brengen in de regeeringspolitiek. Veeleer schijnt Japan besloten te zijn bij het plan tot herziening der verdragen te volharden. Er is te Shanghae niets bekend wat zou kunnen strekken ter bevesti ging van het gerucht, betreffende eene revolutie in het paleis te Peking. Er is geen enkel bericht aangaande onlusten, van welken aard ook, uit Peking ontvangen. Nopens het omkomen van den Italiaansche Afrika-reiziger Peter Sac- coni zijn thans nadere berichten ontvangen. De reiziger is den lldtn Augustus jl. vermoord, en met hem 3 van zijne 13 bedienden, en wel op den weg van llarrar naar bet land Ogaden. Een Somalihoofd had den reiziger gewaar schuwd, omdat de oorlog tusschen vijandelijke stammen het land verwoestte. Maar Saccoui wilde niet alzien van den roem, dat hij de eerste was, die de Italiaansche vlag op de oevers van den onbekenden Uobi heeft geplant. Het is den ontkomen wakkeren bediende van den reiziger Jassin niet gelukt, het reisdagboek te redden. Deze verongelukte, zeer gewaagde reis is dus voor de geografische wetenschappen nutteloos geweest. FKAKKK 14 De Zaterdag op het Elysée gehouden kabinetsraad heeft het cijfer vast gesteld van de credietendie gedurende de eerste helft van 1884 ten behoeve van de Tongkin-expeditie beschikbaar zullen zijn. Die som bedraagt 20 millioen franc, waarvan 3 millioen bestemd is om het materiëel der arse nalen te vervangen en 17 millioen moet dienen voor onderhoud van het nu uitgezonden expeditieleger en voor het zenden van nienwe belangrijke ver sterkingen. Admiraal Courbet zal alleen het bevel over de zeemacht behou den; generaal Millot zal bevelhebber over de landmacht zijn. Bij de kamer van afgevaardigden werd door den minister Ferry het ontwerp betrekkelijk bovenbedoeld crediet van 20 millioen ingediend, waarbij hjj zeide dat de agitatie te Hué en de moord van den vice-koning niet bevestigd ,doch slechts al te waarschijnlijk zijn. De regeering is door dezen toestand ge noopt versterkingen te zenden; zij vraagt voor het ontwerp de urgentie en verzoekt dat het zal worden verzonden aan de bestaande commissie.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2