LEID8CDE CtlËAA 1883. DINSDAG 18 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. zm. rm De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f.1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 17 December. Algemeen doet het gerucht de ronde als zoude in eene der Groeneste- gen alhier eene vreeselijke misdaad zijn gepleegd. Wij vernemen daaromtrent het volgende: Zondag 9 dezer werd het gezin van v. d. L., na het gebruik van gekookte zoetemelk, plotseling hevig ongesteld, met het gevolg, dat de trouw en een jong kind onder hevige smarten zijn bezweken en de man op dit oogenblik zich nog niet buiten levensgevaar bevindt. De oorzaak van dit ingeval moet worden toegeschreven aan vergiftiging, van welke misdaad wordt verdacht eene vrouw, die tevens lid der familie is, die dan ook in hechtenis moet zijn genomen. Met belangstelling ziet men den uitslag van bet onderzoek der politie te gemoet. De onderofficiersvereenigtng //Door Vriendschap vereenigd" hield Zater- lagavond in de Stads-Gehoorzaal eene feestvergaderingbij welke gelegen- leid de scherm- en gymnastiekclub hare eerste uitvoering gaf, met welwil lende medewerking van het strijkorchest der stafmuziek van het 4de reg. in fanterie onder directie van den heer A. Grentzius. De president opende leze bijeenkomst met eene rede, waarbij hij hen, die aan de welwillende litnoodiging hen gedaan hadden gehoor gegeven, waaronder de komman- iant van het garnizoen en verscheidene officieren, welkom heette, en ver- rolgens eene captatio benevolentiae deed voor de nog zwakke krachten van leze nog jeugdige vereeniging, hetgeen echter geheel onnoodig was, zoowel och in de gymnastiek en in het schermen toonden de uilvoerders geen ireemdelingen te zijn. Zoowel aan brug, rekstok en ringen toonden zij mnne kracht, terwijl het schermen ruimschoots gelegenheid gaf hunne vlug- ïeid te bewonderen. Tot afwisseling dezer lichaamsoefeningen werden den oehoorders ook eenige voortbrengselen van den geest ten gehoore gebracht, ien der leden had o. a. onlangs een treurig sterfgeval in zijne familie ehad; zijne trouwe mopshond was hem doodgetrapt en ter uitvaart van dit amilielid droeg hij op alleraardigste wijze een gedicht voor, dat zich in aller lilarileit mocht verheugen, üok de voordrachten Dordsche zaligheidzooals Ie oude zongen, piepen de jongen, en de pantomime met zwarte Pierrot, ielen algemeen in den smaak. Het leest werd besloten met een baldat ot laat in den nacht of vroeg in den morgen duurde. De redactie van Sieboldia, weekblad voor den tuinbouw, maakt in laar nommer van 15 dezer bekend, dat de redactiën en de uitgevers van lempervirens en Sieboldia zich onderling hebben verstaan tot vereeniging, aartoe geleid door de overtuigingdat door vereeniging van krachten meer ot kan gesticht worden dan op de tegenwoordige wijze. Bij den aanvang an het jaar zal dus één veel grooter blad verschijnen onder den titel van iempervirens. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen an 500, 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 175. 35, 18, ƒ3.90 en ƒ2, de laagste ƒ175, ƒ35, 18, 3.70 n f 1.90. Bij Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, voor- itler der centrale commissie tot hel inzamelen van giften ter leniging der amp in Nederlandsch-Indiëzijn door bemiddeling van den heer D. Bles, onsul der Nederlanden te Manchester, giften ingekomen tot een bedrag an 1679 6 sh. 8 d. Uitslag van te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onder- tjv Nederl. taal- en letterkunde, 2 candidatentoegelaten mej. A. C. l van der Kop, van 'sGravenhage, en mej. E. W. Van Loon, van :oorngeschiedenis, toegelaten mej. C. D. De Marree, van Rotterdam, niet opgekomen; staatsinrichting, toegelaten mej. D. M. Moll, van 1 tnhage; aardrijkskunde, 2 candidaten niet opgekomen; een candidaat loekhouden werd afgewezen. Afd. wis- en natuurkundige wetenschap- ieëxamineerd 6 candidaten voor de acte gymnastiek, middelbaar rwrjs, en 1 voor de acte gymnastiek lager onderwijs, 1 candidaat de middelbare acte was niet opgekomen. Toegelaten voor lager onder- de heer D. Zijlstra, van Leeuwarden. - Bij het op 15 December te Utrecht gehouden examen is voor Engel- Wt taal, middelbaar onderwijs, acte A, o. m. toegelaten de heer G. Van i« van Voorburg. - Het stoomschip Samarang vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam. Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Point de Galle den December. Het stoomschip Koning Willem 111 is 12 December van 'terdam te Atjeh aangekomen en 14 id. naar Padang vertrokken. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is in den afgeloopen nacht te 3 uur Dungeness gepasseerd, en kan hedenavond ol morgenochtend te IJmuiden binnenstoomen. De Madura,, van Amsterdam naar Batavia, passeerde kaap St. Vincent 16 December. Er bestaat, naar het Fad. meldt, kans. dat de door de Atjehneezen gevangen genomen Engelsche zeelieden der Nisero vrij zullen komen. Ons gouvernement moet nl. aangeboden hebben een losprijs te betalen. f Het bestuur der nationale schaatsenrijders-vereeniging van Groot-Brit- tannië heeft bekend gemaakt, dat Z. K. H. de prins van Oranje heeft inge zonden een bedrag van 25 als bijdrage in de kosten voor prijzen bij een internationalen wedstrijd in het schaatsenrijden. Wanneer er dezen winter bruikbaar ijs zal zijn, zal die wedstrijd in de nabijheid van Cambridge worden gehouden. De nadere bijzonderheden daaromtrent zullen in eene vergadering worden vastgesteld. De heeren W. K. M. Vrolik, directeur-generaal tot exploitatie van staats spoorwegen. mr. F. Th. VVeslerwoudtpresident der Holl. IJzeren spoorweg maatschappij J. B. Jas, kapitein der schutterij te Amsterdam, zijn door den koning der Belgen benoemdde twee eerstgenoemden tot officier en laatst genoemde tot ridder der Leopoldsorde. j Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft aan d8. J. Hoogkaas Her- derscheê, pred. te Nijmegen, op zijn verzoek, wegens voortdurende onge steldheid. eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 Januari 1884. De persoon, op wien volgens het D. v. Z. en v. 's Gr. de justitie de hand gelegd heeft als vermoedelijke dader van den gruwelijken moord, eenige jaren geleden, gedurende eene kermis te Delft op een zeer jeugdig •icisje gepleegd, is volgens het Fad. voor eene geheel andere zaak gear resteerd. doch er beslaan eenige vermoedens, dat hij ook aan de Delftsche misdaad schuldig is. De haringvisscherijzoo meldt men aan het y. v. d. D. uit Vlaardin- gen, is nu geheel geëindigd. Door de geheele haringvloot in Nederland zijn dit jaar aangebracht: 214.517 tonnen haring, tegen 211,379 in 1882. tegen 179,387 in 1881tegen 206,584 in 1880. Alzoo hebben wij dit jaar de hoogste vangst van de laatste jaren gehad, terwijl de prijzen veel hooger waren dan in een der vorige jaren. De uitkomst mag dus zeer bevredigend genoemd worden. Volgens den Amsterdamschen studenten-almanak is aan de universiteit aldaar tot 3 December het volgend getal studenten ingeschreven. Ingeschre venen in het Album Studiosorum: godgeleerdheid 40; rechtsgeleerdheid 44; wis- en natuurkunde 63; geneeskunde (civ. 341, mil. 56) 397; letteren en wjjsbegeerie 12; te zamen 556. Toehoorders voor enkele vakken: godgeleerd heid 0; rechtsgeleerdheid 19; wis- en natuurkunde 33; geneeskunde (civ. 27„, mil. 0); letteren en wijsbegeerte 35; te zamen 114. Het aantal studeeren den in het geheel aan deze akademie is dus 670. Jongstleden Zaterdagavond werd in het lokaal Arti et Amicitiae te Amsterdam, daartoe door het bestuur welwillend ter beschikking gesteld, eene vergadering gehouden van Nederlandsche dagbladschrijvers, waarin sta tuten werden vastgesteld van een /'Nederlandschen journalisten-kring" die ten doel heeft: a. bevordering van de belangen der Nederlandsche journa listen en b. het vormen van een band tusschen de journalisten onderling. Er werd o. a. besloten deze statuten aan de verschillende journalisten toe te zen den, hen tot deelneming uit te noodigen en in eene volgende vergadering het bestuur te benoemen. - De Surinaamsche inboorlingen, die op de tentoonstelling te Amsterdam zijn geweestzijn Ina eene voorspoedige reis den 6del1 November jl. in goeden welstand te Paramaribo aangekomen. De stoomsleepboot Hercules, met de te Nieuwediep gestationeerde red dingboot der N. en Z.H. reddingbootmaatschappij op sleeptouw, vertrok Vrij dagavond omstreeks negen nur ter adsistentie van de Zweedsche schoener Birger, kapt. Johanson, van Shields met steenkolen naar Cadix bestemd. Wegens de hooge zeeën was het echter niet mogelijk het schip te naderen en was men verplicht onverrichter zake naar de haven terug te keeren. Toen Zaterdagmorgen echter bericht kwam, dat defschoener blijkbaar in nood verkeerde, werden eenige kloeke mannen aanstonds bereid gevonden de red dingboot weder te bemannen en achter de Hercules aan, ter hulpe der schip breukelingen te snellen. Het schip had reeds één mast verloren en werd door de hevige stortzeeën aanhoudend gebeukt. Onversaagd werd de red dingboot evenwel door de branding heen gestuurd en na eenige moeite ge lukte het de geheele equipage, uit zeven man bestaande, te redden en aan boord der sleepboot Hercules over te brengen, welke omstreeks 3 uur nam.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1