PER TELEGRAAF. EENE NATUURLIJKE VERKLARING. NOG EEN REPLIEK. ITALIË. Over de feestelijkheden tijdens het bezoek van den kroonprins te Rome verneemt men: Den dag na de aankomst wordt groote receptie ten hove gehouden; des avonds gala-banket, waartoe de voornaamste overheden ge- noodigd zijn, en vervolgens taptoe bij fakkellicht. Den volgenden dag revue over de troepen; daaraan zullen deelnemen: 32 bataljons, 12 batterijen veld artillerie, 12 escadrons cavalerie, 1 afdeeling ingenieurs, 1 regiment Alpen jagers, 1 brigade bergartillerie. Des avonds gala-voorstelling in den schouw burg Costanzi. Indien de prins langer dan drie dagen te Rome blijft, zal wellicht ook eene jachtpartij te San Rossore gehouden worden. Ook ver wacht men eene groote receptie op het Rapitool. Het gemeentebestuur zal het Colosseum, het Forum, de Fontana Trevi, de l'iazza del Popoio en de Monte l'incio met Bengaalsch vuur doen verlichten. Op hevel des konings zullen de opper-ccremoniemeester graaf G ia not I ide adjudant-generaal Carava en de vleugel-adjudant Cesali zich naar Genua begeven, om den kroonprins bij zijne aankomst te ontvangen en herwaarts te geleiden. Voor den natioualen pelgrimstocht naar het graf van Victor Emanuel te Rome op 9 Januari a. s., die in geheel Italië en koloniën voorbereid wordt, zullen niet meer dan 60000 personen naar Rome kunnen komen. De spoorweg-maatschappijen hebben verklaard, dat zij onmogelijk een groo- ter aantal kunnen vervoeren. Bij de uitgravingen in het Forum Romanum te Rome heeft men een pot met 800 oude munten van Anglo-Saksischen oorsprong gevonden, uit den lijd van Paus Marino II 946). Deze Engelsche munten zijn uiterst zeld zaam en dragen meest alle de bceltenaren der Engelsche koningin van dien ■tjjd. Eea munt stelt een bisschop van Canterbury voor. Naar een te Palermo verschijnend blad meldt, is de hertog van Trapa- ni aldaar dezer dagen overleden Men weet, dal deze edelman eenigcn tijd geleden door bandieten werd opgelicht en zijne familie slechts door de beta ling van een losgeld van 150,000 frank zijne invrijheidstelling weder bewerkte. -Terwijl sommigen zeggen dat de hertog, die aan eene hartkwaal leed, zich zijne gevangenschap zoozeer aantrok, dat hij dientengevolge overleed, wordt van andere zijde verzekerd, dat de man, die vele dagen achter elkander met de bandieten door het gebergte trok, in den nacht steeds in de open lueht moest doorbrengen, daarbij eene longontsteking opdeed, die hem nu, kort nadat hij weder op vrije voeten gesteld was, ten grave sleepte. U T' C SK A ES. De commissie voor de verzoekschriften van het huis der afgevaardig den bracht gisteren verslag uit over de petitiën van pachters der staatsvis- scherijen te Grieth, die van hunne pacht wilden ontheven worden, omdat de Nederlandsche vissehers op den Beneden-Rijn een nieuwe soort van zalm- - «letten gebruiken, waardoor de zalmvisscherij op den Boven-Rijn zeer wordt benadeeld. Aangezien ook andere klachten van gelijken aard ontvangen worden, stelt de commissie aan de regeering voor, opnieuw in overweging te nemen, op welke wijze de toetreding van Nederland tot de «zalmcou- •ventie" kan verkregen worden. Naar men verneemt zal de verleden Woensdag met België gesloten "Musterschutz-Convention" tien dagen na de uilwisseling der ratificatiën in werking treden en alsdan voor onbepaalden tijd, tot één jaar na gedane opzegging, in werking blijven. Van goederhand wordt verzekerd, dat bepa lingen over de handels- of fabrieksmerken, welke onder bescherming staan van de Duitsch-Belgische overeenkomst van 1875, in het thans gesloten ver drag geenszins vermeld worden. Te Gronau, op de Nederlandsche grenzen, is eene in de onmiddellijke nabijheid der staatsspoorweg staande petroleumgasfabriek der firma G. Van Delden C'. door brand geheel vernield. Door de doelmatige flinke hulp der brandweer werd de spinnerij behouden. Te Crefeld is eergisterenavond eene aardbeving waargenomen. Bij eene volkomen heldere lucht bewogen zich plotseling de vensters en de beweeg bare voorwerpen als door een stormwind in beweging gebracht, en voelde men eerst eene beweging als van verheffing en daarna als van nederlaiing. De schok werd in verticale richting waargenomen. De thermometer wees eene hooge temperatuur aan. RESLAIVB. Het officiëele blad beantwoordt op uitvoerige wijze de grievenin de Moskowski ff'jadomolti van Katkow omtrent dc opportuniteit en het doel der laatste goudlcening ontwikkeld, en zegt ten slotte, dat hel doel der'uit- gifte in de keizerlijke ukase nauwkeurig omschreven is. De zinsneden tot beantwoording van Kathow's bezwaren ten aanzien van de opportuniteit en het voordeelige der goudrente, behelzen de opmerking, dat de regeering zich het recht van conversie voorbehield en dat na verloop van tien jaren men op verlaging van den rentevoet zou kunnen rekenen. ALEXANDRIE, 15 December. Hedennacht is alhier een brand uitgebar sten, welke al de tjjdeljjke woningen, opgeslagen op de «Groote plaats" in de stadheeft vernield. Er zijn vier cholera-gevallen met doodelijken afloop in deze week voorge komen. CAIRO, 15 December. Tegenstrijdige berichten betredende het lot, hetwelk Ilicks-pacha heelt getroden, worden voortdurend ontvangen. De gouverneur van Khartoem heeft de Khedive eene mededeeling gezonden, die hij had ver nomen van een kameeldrijver. Volgens diens verklaring deze kameeldrij ver had Hicks-pacha vergezeld is hel gehccle leger van genoemde pacha in de pan gehakt, behalve 37 man, die gevangen zijn genomen. ADEN, 13 December. De Engelsche korvet Eurialus met de schout-bij nacht Hewett aan boord is naar Soeakiin gestoomd. LONDEN, 15 December. Daily iïews meldt dat de «Internationale Vcree- niging voor scheidsrecht en vrede", a. s. Maandag eene vergadering zou hou den, tot bijwoning waarvan dc gedelegeerden van Transvaal uitgenoodigd' zijn geworden, doch dat die vergadering is uitgesteld op verzoek van lord Derby, dewijl de onderhandelingen met de gedelegeerden op bevredigende wijze vooruitkomen. RE C LAME »T~ Er is wel geen hut of paleis meer, waar niet in zeer korten tijd een werkelijk onschatbaar middel onzer eeuw de plaats als huisvriend bekomen heeft; maar hebt gij niet overal, in uwe familie, bij uwe vrienden en be kenden het sprekendst bewijs en eene natuurlijke verklarin® daarvoor? De Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICH BRANDT, welke wij bedoelen, hebben groote diensten bewezen. Hare roeping is het lijf open te houden en het bloed te reinigen en zij voldoen daaraan op de beste wijze. IAfiEXUADElV. Mijnheer de Redacteur! In het Leidsch Dagblad van 7 dezer vraagt «een winkelier" naar de oor zaak of reden, waarom, behalve in dc wijken 1 en 4, de asch wordt opge haald in geheel open handwagens, niettegenstaande er eene politieverorde ning bestaat, waarbij dit bepaald is verboden; hij meent dat als eenmaal de oorzaak van de kwaal bekend is, het geneesmiddel spoedig zal zijn gevon den. Ik mag het gaarne lijden, maar gelooven doe ik het niet. Aangezien ik evenwel bij die zaak ook eenig belang heb, zoo heb ik eens hier en daar inlichting gevraagd bij personen, die het naar mijn gevoelen wel konden weten, en de uitslag daarvan is het volgende: De hoofdoorzaak waarom tegenwoordig de asch in open handwagens wordt opgehaald en vervoerd (buiten de wijken 1 en 4) is gelegen in bezuiniging. Als men de geschiedenis van de laatst gehouden verpachting nagaat, zal men zien, dat de pachtsom, waarvoor de pacht is aangenomen, 1260 hoogeris dan de vroegere pachter heeft aangeboden. Nu kan men aannemen dat de voormalige pachter wel op de hoogte is geweest van den stand van zaken, maar er altijd op heeft gerekend, om in den winter de asch met karren en paarden op te halen, waarvoor hij (zoo als men mij heeft medegedeeld) min stens 8 paarden noodig had. Neemt men nu daarbij in aanmerking, dal de asch al sedert eenige jaren weinig of geen handelswaarde heeft, en dat die 1260 toch op de eene of andere wijze, hetzij uit de lengte of uil de breedte moeten worden gevonden, dan is het zoo klaar als den dag, dat, als de asch in 6 wijken met open handwagens wordt opgehaald en vervoerd, er dan veel minder paarden benoodigd zijn; dit geeft eene belanerijke bezuiniging; want zoo men rnij heeft gezegd kost ieder paard per week 8, en w int men nu 6 paarden uit dan bedraagt dit per week 48, en per halfjaar of 26 weken 1248. Waarom dit echter geduld wordt? Die vraag kan ik niet beantwoorden zonder gevaar te loopen verkeerde gevolgtrekkingen te maken. Ik geloof dat die vraag alleen kan worden beantwoord door de autoriteit die belast is met de handhaving van de verordeningen, die in het belang der gemeente zijn gemaakt. Maar vraagt men mij of het goed en billijk is, dat alleen in de wijken 1 en 4 de asch wordt opgehaald en vervoerd in karren die aan de bepalingen van de politie-verordening voldoen, en dat in de overige wijken dc asch wordt opgehaald en vervoerd in open handwagens, om de pachter te bevoordeelen ten koste van een groot deel der neringdoende ingezetenen Dan zeg ik rondweg neen! Dat iemand tracht financiëele voordeelen te behalen uit eene zaak van alge- meene strekking. Wie zal het laken? Maar als dit moet plaats hebben in strijd met de belangen onzer nijvere ingezetenen is in geen enkel geval te ver dedigen. en onbegrijpelijk is het dat daaraan nog geen einde is gemaakt. Wat intusschen de reden mag zijn dat het ophalen van asch in open hand wagens, buiten de wijken 1 en 4, ondanks de bestaande verordening eu de vele klachten blijft voortduren, laat ik voor rekening van hem die het aan gaat. Zoo veel is zeker dat het op de bewoners van andere wijken een aller treurigste indruk maakt, dat er van hunne rechtmatige klachten zoo weinig I nota wordt genomen; en aanleiding geeft tot de zonderlingste opvatting, a' aangaande de toepassing van recht en billijkheid in deze gemeente. H Hoe zou het gaan als in de wijken 1 en 4 de karren en paarden werden afgeschaft, de asch ook in open handwagens werd opgehaald en vervoerd, i en op de Breêstraat en het Rapenburg de voorbijgangers in wolken stol' wer- j den gehuld, zooals dat dagelijks in de andere wijken plaatsheeft? Zou daar- j van niet meer nota worden genomen als van de andere wijkeu? Neen zegt I men, alle ingezetenen hebben gelijke rechten! Welnu, als dat waarheid is, I dan is het in het financiëel belang van den pachter daar zoo spoedig moge- i lijk ook de paarden en karren af te schaffen en ook daar de asch in open handwagens te doen ophalen en te vervoeren, hij kan daarmede nog onge veer 400 profiteeren. Leiden, 13 December 1883. EEN BURGER. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. Laagste Hoogste t 9.- 1 10.50 a O 8 9.- 6.5J o 7.- 6.— 6.25 5.— 6.— 650 7.— 4.50 5.— 3. 4.— 8.— 8.75 7.— 8. 66. 72.— 58.— 64.- 1.65 1.80 1.45 l.cO 0 0 0 0 0.27 0.31 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C, Dhabbf. 15 December. verkochte hoeveelheid Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen I'aardenboonen Boter (lste qualiteit 54 vat) (l»le per kil.) (2"e Turf haardbr. lste soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 5800 kifog. dubb. heet. 7000

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6