BIJVOEGSEL, behoorende tot dc Leidsche Courant van Maandag ó7 December ÓS83JVU. 257. ff U 1 T E N L A N 1S C H K H E RICH TE t\. De wegens den in September te Mill gepleegden manslag door het ge rechtshof te 's Bosch veroordeelde Adrianus Van Eek, die bij de openbare behandeling van zijn geding voorgaf zich niets meer te herinneren, heeft na zijne veroordeeling zijne misdaad bekend. Gisterennacht ontstond er te Sprundcl brand in den stoomgraanmolen, die met het woonhuis en den inboedel cene prooi der vlammen is geworden. De oorzaak van de ramp is onbekend De maréchaussees Sanders en Weeda Ie Vcnloo, die in September II. ge noodzaakt waren een huzaar neer Ie schieten, ontvingen op St. Nicolaasdag j een naamlonzcn brief, waarin hun niets minder beloofd werd dan dat zij binnen 4 dagen hetzelfde lot zouden ondergaan als de overleden huzaar. Men heeft gelukkig de belofte onvervuld gelaten. De minister van waterstaat enz. heeft aan de tweede kamer eenige j inlichtingen gegeven op het adres der kamer van koophandel en fabrieken te Zutfen en van adressen van adhaesie van verschillende andere kamers van koophandel en fabrieken, tot vermindering van het briefport tusschcn Nederland en zijne koloniën. De minister herinnert daarbij, dat hij in de mem. van antwoord op het voorl. verslag der kamer over de siaatsbcgrooling van 1884, hoofdstuk IX, afdeeling IV, heeft medegedeeld, dat de afschaffing van het zeeport eenemin dere opbrengst van ongeveer f 155.000 zou tengevolge hebben, waarvan de eene helft ten nadeele der Nederlandschc, de andere ten nadeele der kolo niale kassen zou komen. Werd het port der brieven op 12% dat der briefkaarten op 5 en dat der drukwerken en monsters op 2% cent per enkel gewicht, onverschillig langs welken weg de verzending plaats vindt, vastgesteld, dan zou de op brengst niet meer dan ƒ81004 bedragen en alzoo de Nederlandsche schat kist een verlies van plus minus 78,000 ondervinden. Daar hel getal brie ven en verdere voorwerpen in de omgekeerde richting, namelijk van de ko loniën naar Nederland, ongeveer gelijk slaat met dal uit Nederland voor de koloniën verzouden, is het verlies voor de koloniale kassen op een gelijk be- g drag te ramen. Van eene toeneming van het getal brieven en verdere stukken, bij eene verlaging der porten, is dus ook voor de Nederlandsche schatkist, geen voordeel te verwachten. Onder deze omstandigheden zal de kamer het billijken, dat de minister bezwaar heeft aan het verzoek der kamer van koophandel en fabrieken ge volg te geven, en in elk geval meent te moeten afwachten wat op hel aan- 3 staand postcongres te Lissabon, in 1884 te houden, ten aanzien der kosten van vervoer over zee, waaromtrent verschillende voorstellen zijn gedaan, die op de nadere vaststelling van het port der overzeeschc brieven van invloed 8 kunnen zijn, zal worden beslist. 's GRAVENHAGE, 15 December. Door Z. M. zijn benoemd, met inging van 1 Januari 1884, tervirvan- ging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad voor Zuidholland: dc bh. dr. J. C. G. Evers, hoog leeraar te 's Gravenhage; dr. C. J. Snijders, te 's Gravenhage, dr. C. J. Vaillant, te Schiedam; W. A. G. Kaptcyn, heel- en vroedmeester te Nieuw - veen; dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraar te Leiden; W. A. L. Legebeke, apotheker te Rotterdam; mr. A. P. Th. Eyssell, te 's Gravenhage; dr. J. Bos scha. hoogleeraar te Delft, en tot plaatsvervangende leden: de bh. rir. ,1. A Delhez. te Dordrecht; dr. P. J. A. II. Vermeulen, te Delft; dr. F. .1. Dupont, te Rotterdam; dr. P. M. Mess, te Scheveningendr. T. Breesnec. te Som- melsdijk; J. Broeksmit, heel- en vroedmeester te Zwijndrecht; A Van Schcr- penzeel, apotheker te Schoonhoven; J. A. J. Van de Ven, apotheker te Dordrecht; W. II. J. Gantvoort, apotheker te Botterdam; mr. T. J. Noyon, te Rotterdam. Door Z. M. is aan H. F. W. De Bruyn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Stad Doclinchem. Bij het voortgezet debat over de begrooting van marine in de heden ge houden zitting van de tweede kamer werd de richting van den minister en zijne rede van gisteren sterk gecritiscerd. Aangenomen zijn de amendementen tot vermindering met ƒ3300 van den post voor reorganisatie der keurings commissie te Amsterdam; 4 ton voor den aanbouw van een zevende schip; ƒ86,000 voor verzwaring der pantsering. Het geheele hoofdstuk is aange nomen met 58 tegen 11 stemmen, nadat de heer Van der Feltz den gewezen kommandant der marine te Mellevoetsluis en de heer Mees die van Amster dam verdedigil hadden. Het hoofdstuk nationale schuld is unaniem aange nomen. Maandag is het hoofdstuk financiën aan de orde. De gepensionneerde majoor van de artillerie C. W. Voet, die onlangs het ongeluk had in hel Noordeinde bij het oversteken van de straat over reden te worden, is heden ochtend overleden. Hij bereikte den hoogen ouderdom van ruim 82 jaren. Omtrent het te Scheveningen gestrandde schip vernemen wij nog, dat het vermoedelijk is genaamd Echo, kapitein Scales. De lading bestond uit 40 duizend kilo dynamiet en 16 duizend kilo buskruit en was bestemd naar Engeland. Den 9dt° December was het van Maassluis vertrokken. Afzen ders waren: Rh. D. Fabrik oplader bei Coin vereinigle Rh. Weslph. Pulver- fabriken Cöln. 35 E L, 44 I K. De Gazette de Charleroi meent te weten, dat de Belgische regeering besloten heeft, het geheele slaatstelegrafennct voor de telephone-dienst in te richten. Het desbetreffend contract zou verleden Woensdag gesloten zijn met de heeren Moudon C°. en men verwacht, dat in vier maanden tijds alle lijnen naar het stelsel van den heer Van Rijsselberghe ingericht zullen zijn. 15 Et «El. A IS. Lord Derby's conferentie met de gedelegeerden der Transvaal heeft gis teren langer dan een uur geduurd. Het hoofdpunt der gedachtenwisselingcn vormde de grensquaestie. Er is niets vastgesteld, en de verdere onderhan delingen zullen door briefwisseling gevoerd worden. Het parlement is tegen 5 Februari bijeengeroepen. Op eene bijeenkomst te Londen, zamengeroepen door eene vcreeniging. die zich ten doel stelt, de rechten van de inzenders op tentoonstellingen te handhavenwerd Woensdag II. beraadslaagd over de klachten van een aan tal inzenders op de Londensche internationale visschcrij-tenionnslelling be tredende de uitspraak der jury's. Er werden moliën aangenomen, waarin verklaard werd. dat de jury-leden niet berekend waren voor hunne moeie- lijke taak; dal de inzenders door de beambten ongepast behandeld waren, en dat eene deputatie zich bij de regeering vervoegen moest om herstel vau grieven te vragen. Uit Maritzburg wordt aan de Daily News gemeld, dat de reden, waar om Cetewayo in het fort Ekowe nogal streng bewaakt werdhierin gelegen was, dat hij bleef volharden in zijne gedragslijn, en massa's Zoeloesuitnoo- digde, zich bij hem te voegen. De geruchten, die dezer dagen uit Durban gemeld werden, volgens welke Cetewayo weder op zijn troon te Ulundi zou geplaatst worden en een Britsch garnizoen aldaar blijven zou, acht decorres pondent te Maritzburg onvertrouwbaar. Volgens een bericht uit Tamatava in dc Standard, gaan de Fransehen in Madagascar voort met de kustplaatsen te bomhardeeren. Zij zijn te Volle- mar aan land gestapt, waar zij moedwillig vele eigendommen, onder welke ook vele Engelsche, verbrand hebben. De Khedive heelt gisteren eene dépêche ontvangen van den mttdir te Dongola, die hem opnieuw verzekert, dat Hicks-pacha den 15 November in veiligheid was te Birket, maar dat zijne gemeenschap was afgebroken door den Gawawa-stam. Dit bericht is ontvangen van den stam Kowowee. De mudje voegt er bij, dat dit bericht bij de Bedouinen algemeen geloof vond. Aan de Daily News wordt uit Aiexandrië medegedeeld, dat het lijk van Hicks-pacha te midden der gesneuvelden gevonden is. Het Amerikaansche fregat Thomas Dana, van Liverpool naar New- York heeft te Faval geland 21 man der equipage van het Fransche schip Rocahey, dat door aanvaring met het genoemde fregat zonk, bij welk on geluk 89 menschen het leven verloren. De Buon Publico verklaart, dat de vertegenwoordigers van Bolivia in Chili geslaagd zijn in eene regeling der vredesvoorwaarden, zoodanig dat hel Boliviaansche zoowel als het Chileensche leger de wapenen zal kunnen nederleggen. Alle kolengroeven langs de Monongahela-rivier, nabij Pittsburg, worden gesloten, tengevolge van den gedrnklen slaat des handels. Daardoor geraken 6000 werklieden zonder arbeid. F K A R ES. IJ U. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren over de begrooting van buitenlandsche zaken beraadslaagd. De heer Raspail wensclite de opheffing van hel gezantschap bij het Vaticaan. De heer Spuiter antwoordde, dat daardoor moeilijkheden zouden ontstaan, welke het beter ware te vermij den. Ilij besloot zijne rede met een betoog van de noodzakelijkheid der handhaving van het gezantschap uit een staatkundig oogpunt. Hnrns meldt, dat de gouverneur van Cochinchina eergisteren van den schout-hij nachl Courbet geen bevestiging heeft ontvangen van de tijding dat te Hue eene revolutie is uitgebarsten. Het bericht dat de Standard dienaangaande heelt medegedeeld van haar correspondent te Haiphong, be rust rnkel op geruchten, die te T'niranne opgevangen waren door de stoom boot llissas, die van Saigon naar Haiphong voer. De gouverneur van Cochin china gelooft niet, dat er een opstand is ontstaan tegen de Franschen. die voor het overige het fort van Hue en de rivier sterk bezet hebben. Doch dc gouverneur neemt het als waarschijnlijk aan. dat de koning door de man darijnen vergiftigd is. De bewoners van de Rue Crozatier te Parijs werden in den nacht van 12 op 13 dezer uit den slaap opgeschrikt door eene hevige ontploffing. Eene bom, die op de tweede verdieping van zeker huis aldaar was geworpen, was gesprongen. Deze verdieping wordt bewoond door eene familie, Verloom ge- heeten. Geen er van heeft eenig letsel bekomen, maar er is veel van het meubilair vernield en beschadigd. De eerste verdieping wordt bewoond dooi den commissaris van politie Cotton d'Englesqoeviile, en deze vermoedt, dat de aanslag tegen hem gericht was. Hij is dadelijk aan het nasporen gegaan en eenige uren later heeft hij iemand, afkomstig uit Lyon, dien bij verdenkt van het plegen van den moorddadigen aanslag, in verzekerde bewaring genomen. De gevangenen in de gevangenis Bonne-Notivrlle te Rouaan wandelden dezer dagen op de plaats, toen tusschen twee hunner twist ontstond. De bewaarders scheidden hen en alles scheen geëindigd, toen een van beiden den ander onverhoeds aanviel en met een els vermoordde. Onder de arbeiders der steenkolenmijnen van de Compagnie d'Anzin te Rijssel heerscht groote gisting, omdat deze laatste de werklieden, die deel uitmaken van de syndicale kamers, heeft weggezonden. Calabreesche werklieden kregen het in het begin der week in eene herberg te Algiers met den waard te kwaad, die daarop twee der oproer makers doodschoot. De anderen verbrandden toen het huis en plunderden een naburige horlogewinkel. Zeventien der brandstichters zijn in hechtenis genomen. De kroonprins van Duitschland is gisteren van Barcelona vertrokken. Zijn vertrek werd door niets bijzonders gekenmerkt.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5