Het stoomschip Zuid-Holland, van Java naar Rotterdam, vertrok giste ren van Gibraltar. Bij de gisteren te 's Hage gehouden akten-examens voor middelbaar onderwijs zijn voor aardrijkskunde geëxamineerd 2 candidaten, toegelaten de heer D. J. S. De Hondt, van Leiden, 1 trok zich terug; voor boekhouden 2 vrouwelijke candidaten, toegelaten mej. J. C. Pronk, van Scheveningen, en C. Lehnen, van Rijswijk. Akten-examens voor middelbaar onderwijs, afdeeling wis- en natuur kundige wetenschappen, enz. 13 December. Geëxamineerd 9 cand. voor de gymnastiek, lager ond.1 cand. was niet opgekomen. Toegelaten de heer J. M. Schefïer, van Leiden. 14 December voortzetting met gymnastiek lager onderwijs. Men meldt uit Katwijk aan Zee: Door den hevigen storm en hoogen watervloed werd het duin op sommige plaatsen afgenomen, men kon met moeite de bommen aan het strand vast houden, sommige werden tegen elkander geslagen en verkregen belangrijke schade. Gisterenmorgen is alhier gestrand de Belgische vischsloep Remi, schip per Peboyere, te huis behoorende te Ostende; de bemanning, bestaande uit 6 koppen, werd gered. Gisterennamiddag bij opkomende vloed werd het schip stukgeslagen. De gezagvoerder van de sleepboot Zuidholland, uit zee gekomen, rap porteert, dat aan de binnenkant van den Hinder gestrand is het stoomschip Astrologer en de equipage verdronken is. Door de reddingboot zijnteHelle- voetsluis twee lijken aangebracht van het wrak. Er is oogenschijnlijk brand aan boord geweest en is het stoomschip geheel als wrak te beschouwen. Door den vreeselijken storm van eergisterenochtend sloeg een vaartuig, liggende even boven de spoorbrug op het Hollandsch Diep, van zijn anker. Reddeloos dreef het met de opvarenden, die zich krampachtig aan mast en stengen vasthieldenvoorbjj de haven van Lage Zwaluwe. Waarschijnlijk zjjn de twee opvarenden verdronken. Drie schipbreukelingen (de tweede stuurman, de kok en de timmerman) van de bij Callantsoog gestrande Noordsche brik zijnjgisteren zwaar gekneusd in het Marine-hospitaal te Nieuwediep gebracht. De timmerman had alle ribben gebroken. De bemanning heeft zich met eigen sloep gered en had in drie dagen geen voedsel gehad. Het schip is verloren. Uit Elburg wordt gemeld, dat wat men eergisteren den geheelen dag verwachtte, is geschied. Het water werd door den NW. wind al meer en meer opgestuwd en begon de dijken over te loopen. De hoogste waterstand is geweest 3,20 boven AP., tusscheu 10 en 11 uur en de sterkste windkracht 112 KG., tusschen 5 en 6 uur. Rondom deze stad is alles, behalve de rijks straatweg, door het zeewater onder gezet, doch door den krimpenden wes telijken wind is het, zoo buiten als binnen, weder vallende. Van den Kam perzeedijk is de kruin over eene geheele lengte (men spreekt van p. m. 200 M.), ter hoogte van 80 a 90 cM„ geheel weggeslagen. In de nabijheid van Zwartsluis zijn veel ongelukken gebeurd. Onder Schokland zijn minstens drie schepen vergaan. Van de Vollenhoofsche visschers- vloot worden nog achttien vaartuigen vermist. Gisterenochtend omstreeks 6% uur geraakte ten huize van den heer W. B. D., te Dordrecht, een petroleum-kooktoestel in brand. De dienstbode, dit bemerkende, wierp het brandende voorwerp op eene binnenplaats, doch daardoor deelde de brandende petroleum zich aan hare kleederen mede, en stond zij zelve spoedig in vlam. Zij had echter genoeg tegenwoordigheid van geest den mond der Spieringhaven in te loopen, om daardoor het vuur te dooven. Een daar met zijn vaartuig liggend schipper wierp de vrouw geheel in het water en bluschte alzoo den brand, waarna hij haar in zijne roeiboot opnam. Behalve verlies harer kleederen, bekwam de vrouw gelukkig slechts lichte brandwonden aan de handen. Aan het weeshuis der Hervormde gemeente te Elburg is door wijlen den heer A. Van Nieuwbeert Oonk een legaat vermaakt, bestaande in twee stukken grasland, te zamen groot 25.230 hectaren. De eisch tegen den valschen munter uit Echtdoor het O. M. te 's Her togenbosch, luidt een half jaar celstraf, wegens het in omloop brengen van valsche munt. 's GRAVENHAGË, 14 December. Door Z. M. is benoemd: tot notaris binnen het arrond. Leeuwarden, ter standplaats Warga, gemeente IdaarderadeelS. Koopmans, candidaat- notaris te Irnsum; tot notaris binnen het arrond. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Uilgeest, B. Wieland Los, candidaat-notaris te Amsterdam, en tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage, jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. is de dirigeerende officier van gezondheid 2ekl. te Bergen-op- Zoom, P. F. Meuleman, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op pensioen gesteld. Door Z. M. zijn benoemd lot 2e luitenant: bjj het wapen der infanterie: bij het le reg.de sergeanten F. L. J. Van de Pol, van het corps, alsmede L. Noest, van het 3e en J. R. Bijdendijk, van het 6e reg.; bij het 2' reg., de sergeanten J. P. L. Niesten, van het corps, A. A. H. Koestal, van het 8« en K. A. Enklaar, van het 6' reg., als mede P. A. A. Olrée, van het corps; bij het 3e reg., de sergeanten W. J. H. Feber, van het corps, alsmede A. Brjleveldvan het 4e en A. H. Van Alphen de Veer, van het 5' reg.; bij het 4' reg., de sergeanten 11. F. Ch. baron Mulerl, van het instructie-bataljon, H. J. Wonnink, van het reg. gre nadiers en jagers, en J. H. Van der Hegge Zijnen, van het instructie-batal jon; bij het 5' reg., de sergeanten W. J. Steinbuch en W. Ch. Schönstedt, beiden van het instructie-bataljon; bjj het 6e reg., de sergeanten K. L. Van Harrevelt, van het 5( reg., alsmede P. M. Vogelsang en C. A. Den Beer Poortugael Barendregt, beiden van het instructie-bataljon; bij het 7' reg., de sergeanten K. De Hartogh. van het corps, F. W. J. Huberts, van het in structie-bataljon, en L. G. E. Kalshoven, van het 8e reg bij het 8ereg., de sergeanten P. C. J. P. Kroeze, van het le reg.. en jhr. C. L. Van Suchtelen van de Haare, van het reg. grenadiers en jagers; bjj het wapen der cavalerie: bij het 1« reg. huzaren, de wachtmeester H. E. Ort, van het 2e reg. huzaren; bjj het 2' reg. huzaren, de wachtmees ter A. M. Van Wjjk, van het corps; bjj het wapen der artillerie: bij het 1« reg. vesting-artillerie, de sergean ten J. Vervloei en W. P. C. Fabius; bij het 3e reg. vesting-artillerie, de ser geant J. A. Sodenkamp, en bjj het 4e reg. vesting-artillerie, de sergeant T. X. L. Schoenmaeckers; allen van het 2' reg. vesting-artillerie; bij het personeel der militaire administratie, tot 24 luit-kwartiermeester: bij het le reg. infanterie, de sergeant J. A. Van der Meer, van het 6e reg. infanterie; bij het 3e reg. infanterie, de sergeant W. P. Van Leeuwen, van het instructie-bataljon; bij het 8e reg. infanterie, de sergeant H. Wijs, van hel 5' reg. infanterie; bij het 2' reg. vesting-artillerie, de sergeant J. Ch. Hamerslag, van het 7' reg. infanterie; bjj het 3e reg. veld-artillerie. de ser geant J. H. Masman, van het 5e reg. infanterie. Door Z. M. zijn benoemd tot 2e luitenant: bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, de ser geanten L. De Roever, van het instructie-bataljon; H. Van Beusekom, van het 5e reg. infanterie; K. A. Vosmaer en G. A. Ferguson, beiden van het instructie-bataljon; E. A. Van Kappen en A. A. Van Vloten, beiden van het 4e reg. infanterie; W. H. B. Van der Zwaan, van het instructie-bataljon; H. C. De Voogt, van het 5e reg. infanterie; H. F. J. Rudolph, van het instructie-bataljon; K. J. Van Alphen de Veer, van het 5e reg. infanterie; J. L. C. Anten, van het 21 reg. infanterie; J. H. Moolenburgh, van het 6e reg. infanterie; P. N. Jielof, van het le reg. infanterie; J. W. A. M. Moquette, van het 2« reg. infanterie, en J. G. B. Berlauwt, van het 3e reg. infanterie; bij het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië, de ser geanten W. Brouwer, J. C. Van de Velde en F. H. Rövekamp, allen van het 2' reg. vesting-artillerie; tot 2' luit.-kwartiermeester bjj het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-Indië. de sergeanten G. A. J. Geerling, van het 7' reg.infanterie; F. Th. Corstenvan hel reg. grenadiers en jagers; J. Kuyk. van het 8e reg. infanterie; S. Spree, van het reg. grenadiers en jagers; A. Abels, van het le, en F. V. C. Engelbert van Bevervoorde, van het 6° reg. infanterie. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer werd verworpen een amendement om 5000 te schrappen voor den aankoop van kunstvoor werpen voor de vereeniging Rembrandt. Het hoofdstuk Binnenl. zaken is aangenomen met 74 tegen 1 stem, (die van den heer Van Baar). Het debat over het hoofdstuk Marine is aangevangen. De heer Viruly bestreed het geheele beleid van den minister en werd door den heer Bastert tegengesproken. De heer Wichers keurde het plan tot opheffing van hel auxilair eskader af. De minister verdedigde uitvoerig zrjn beleid en verklaarde de zuinigheid te be oogen, doch het belang der marine niet te mogen verwaarloozen. Morgen voortzetting. Jhr. mr. W. Albarda van Ekenstein en mr. R. baron Van Zuylen van Nijevelt hebben in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat en procureur afgelegd. Antoon Vredegoor, die reeds tweemalen en wel door de gerechtshoven te Arnhem en te 's Hertogenbosch tot 15 jaren tuchthuisstraf was veroor deeld ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd op den veldwachter C. Kraajjenbrink te Steenderenen wiens zaak tengevolge van een arrest van den hoogen raad in de vorige week door het gerechtshof te 's Gravenhage werd behandeldis heden door dat college vrijgesprokenop gronddat het hem ten laste gelegde niet voldoende rechtens was bewezen. Tot predikant bjj de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen d'. D. C. Thijmte Hijkersmilde. - Heden voormiddag had op de begraafplaats Eik-en Duinen de teraarde bestelling plaats van den heer W. F. Peltzer, voormalig gemachtigde van H. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar, oud-thesaurier van wijlen koning Willem II en van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. Z. K. H. de prins van Oranje was bjj deze plechtigheid vertegenwoordigd door Hd. adjudant luitenant-kolonel Hojel, terwjjl de kamerheer van de hertogin van Saxen-Weimar, baron d'Yvoy van Mijdrecht, als vertegenwoordiger van de hertogin aanwezig was. Alvorens het stoffeljjk overschot ten grave daalde herdacht de heer mr. G. Delprat den overledene als vriend en schetste in warme bewoordingen het werkzame leven van den heer Peltzer en het groot vertrouwen dat de vorstelijke personen in wier dienst hij was, hem schonken. Morgen namiddag per trein van 1 ure vertrekt de koninklijke militaire kapel en de begeleidende commissie van officieren van het regiment grena diers en jagers naar België tot het doen der kunstreis. Omtrent het eergisterenavond te Scheveningen gestrande schip, verne men wjj nog het volgende: De naam van hel vaartuig is tot nu toe niet bekend. Men vermoedt dat het van Iersche afkomst is. Op de pakken dynamiet staat: //opladen near Coin". De dynamiet is afkomstig van eene fabriek nabij Keulen. Naar alle gedachten heeft de bemanning het schip verlaten. Plunje van het scheepsvolk was niet meer aanwezig, evenmin een vlag of wimpel. Door het beleidvol optreden van den commissaris van politie, de heer Furnée, is veel gevaar voorkomen. Daar dynamiet heel veel gelijkenis heeft met z. g. chocolade-borstplaat, dachten de bewoners van het dorp, die bij eene stranding er meestal op uit zijn om hetgeen aanspoelt machtig te worden, dat zjj met zoodanig suikerwerk te doen hadden en liepen er in alle richtingen mede weg. De persoon, die den com' missaris het bericht van de stranding kwam mededeelen, kwam voor de deur van dien ambtenaar met een enorm stuk van deze gevaarlijke stof Voorts heeft de politie dadeljjk naar alle kustplaatsen getelegrafeerd, dal dergelijke lading drijvende was, terwijl de hoofden der scholen aangezocht zijn om de onder hunne leiding geplaatste kinderen te waarschuwen, inge val deze hier en daar stukken dynamiet mochten vinden. De burgemeester is met den minister van oorlog in overleg getreden hoe verder te handelen Voorlooptg is al het aangespoelde op het strand bjjeengegaard en onder be waking gesteld van politie en militairen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2