Te Utrecht zijn gisteren tot arts bevorderd de hh. J. Van Praag, doc torandus, H. Idzerda en P. Versteegh, candidaat-artsen. Toegelaten voor het 1" gedeelte de hh. N. P. Van Spanje, doctorandus, en I De Haan, candidaat-arts. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, is 12 December te Suez aangekomen. De Prinses B ïlhelmina vertrok 12 December van Marseille naar Batavia. De Madura vertrok 12 December van Southampton naar Batavia. De Drenthe van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Port- Said. De Batavia van Rotterdam naar Java vertrok gisteravond van Southampton. Zondag 16 December a. s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de oud- hoogleeraar G. J. Loncq bevorderd werd tot doctor in de geneeskunde aan de Leidsche hoogeschool. De heer mr. H. Amesholï, president-directeur der Nederl. Rijnspoorweg maatschappij, is benoemd tot officier der Leopoldsorde. De storm heeft aan het strand te Scheveningen groole schade veroor zaakt. Een tiental schuiten werden zwaar beschadigd. De reddingsboot ffillem III, te Brouwershaven, welke zich gisteren middag naar een ter reede gekomen schip begaf, is tweemaal omgeslagen; de schipper en nog een der opvarenden zijn verdronken. De boot met de overige 5 man is te Bommenede aangekomen. Gisteren is in de Zuidergronden een brikschip gestrandwelke is stuk geslagen. Geruchten luidden, dat de equipage op het achterschip bij de strand plaats n°. 7 is aangespoeld. Uit IJ (huiden bericht men aan het BH.Een vreeselijke stormwelks kracht alles doet sidderen en dreunen, heerscht sedert gisterennacht; het water is tot op de koppen der dukdalven opgezweept; de pieren zijn ge heel onder de waterbergen bedolvende zee stuift tot op de Noordzeeslui zen; van het binnen de sluizen liggende groote Engelsche zeilschip Minnie Browne werden gisterenmorgen de louwen losgerukt, zoodat het schip in hel kanaal rondzwaaide met den steven naar Amsterdam gekeerd; of het schip schade maakte is nog onbekend. De lievigheid van den storm doet het ergste duchten voor zeerampen. Te Callantsoog is de Groninger brik Fredenhoven gestrand, van Lon den bestemd naar tlarlingen. Het schip is geheel vergaan. Van de bemanning, beslaande uit 8 koppen, zijn er twee verdronken; de overige 6 zijn behouden op wrakken aangedreven. Iemand te Amsterdam was een aangeieekeuden brief met geld te wach ten, die wat lang achterwege bleef. Hij schreef derhalve naar den afzender, die hem mededeelde, dal alles behoorlijk was verzonden. Bij onderzoek bleek het dat de kennisgeving wel te Amsterdam was aangekomen, doch verloren moet zijn geraakt en de brief door een onbekende is afgehaald. In een buitengewoon nommer van het Politieblad verzoekt de com missaris van politie in de 4Je sectie te Amsterdam opsporing en aanhouding van een heer van ruim dertigjarigen leeftijd, vrij lang van gestalte, met blond uiterlijk, kleinen blonden knevel en kort blond baar; aan den twee den vinger der rechterhand het lid missende; gekleed met hoogen zijden of bonden phantasiehoed, bruine stoflen overjas en daaronder een grijs phanta- siepak met pantalon van gelijke of donkere kleur, en eene dame van twin tigjarigen leeftijd, niet groot van gestalte, gezet en donker van uiterlijk, vermoedelijk gekleed met zwarten strooien luilhoed met fluweel gegarneerd en met eene zwarten veder belegd. Beiden hebben zich sedert 7 December jl. op arglistige wijze in het bezit weten te stellen van vijf gouden heeren- ringen, allen met juweelen steenen, drie paar jttweelen oorknoppen, waar onder dito oorbellenen vier zwarten steenen medaillons met juweelen stee nen. Zij worden verdachtmet medeneming dier voorwerpen en van andere zilveren en gouden sieraden, als: horloges met gouden kettingen, een gou den medaillon met dito ketting, twee gouden ringen met juweelen steenen, een zilveren knipbeursje zonder voering, zes zilveren theelepeltjes en twee dito theeschepjesden volgenden dag Amsterdam te hebben verlaten, wel licht als bagage bij zich hebbende een kleinen grijslinnen reiskofler en eene champagne-flesschenmand. De man geeft voor I. Willix te heeten en gepen sioneerd officier, tevens agent te Brussel te zijn. Omtrent de daders van den moord onder Raalte verneemt de Tip. Ct. nog de volgende bijzonderheden: Na de arrestatie van de gebroeders Arends, die ten huize van zekeren Anton Schepop, hij wien zij in kost waren, plaats had, is ook deze laatste gearresteerd, als vermoedelijk aan den moord mede plichtig. Dat in geen geval reeds beslist is dat de arrestatie tot niets heelt geleid, blijkt wel daaruit, dat Maandag jl. aan Ulkeman en meerdere perso nen, die de moordenaars zouden gezien hebben, de portretten der drie gear resteerden zijn voorgelegd. Op het eerste gezicht hiervan hebben allen ver klaard, dat zij op den dag van den moord de twee personenAnton Schepop en Gradus Arends, hebben gezien; ook Ulkeman moet daaruit beide personen als de daders herkend heDben. Of en in boeverre de jonge Arends, die ook in arrest zit, in deze zaak betrokken is, is nog onbekend. De gearresteer den zijn te Kleef in arrest en er moet alle reden zijn om te mogen verwach ten, dat de uillevering spoedig zal plaats hebben. Genoemden Schepop, van een zeer ongunstig uiterlijk, is ook een Nederlander en geboren te OIsl; hij is echter langen tijd te Raalte werkzaam geweest. Te Zuidhorn is in bijna 90-jarigen ouderdom overleden de arbeider Heine Zijlstra, een oud Walerloo-strijder. Zoo lang hij kon bleef hij meest altijd werkzaam bij den heer J. W. Homan, die, evenals zijn huisgezin en andere ingezetenen, den ouden man liefderijk heeft gesteund, en den ouden dag veraangenaamd. Voor een paar jaren ontving Hein-oom nog eens een geldelijk geschenk van den koning en de koningin, omdat hij, wegens gemis van eenige stukken, geene toelage uit het Invaliden-fonds kon bekomen. De pastorie der Hervormde gemeente te Boksmeer is door brand ver nield. De schade loopt 1400. Alles was verzekerd. De minister van waterstaat enz. heelt aan de tweede kamer cenige in- lichtingen gegeven omtrent het adres van J. H. Mooren, directeur van het rijkstelegraafkantoor te Kampen, zich beklagende over een ontvangen verbod om over andere dan letterkundige onderwerpen in nieuwsbladen te schrijven. Naar vermelding van verschillende beschuldigingen en meeningenwelke na tuurlijk slechts op veronderstellingen rusten en die, ware daarvoor eenig bewijs te leveren, zeer ernstige gevolgen konden hebben voor den daarbij betrokken ambtenaar, zegt de minister, dat zij niettemin duidelijk aantoonen, dat hel standpunthetwelk de directeur Mooren in zijn bijzonder leven meent te mogen innemen den dienst, waarbij hij is geplaatst en welks belang hij in alles behoort te bevorderen - een streven waarin hij bovendien zijnen ondergeschikten het voorbeeld heeft te geven -- bepaaldelijk schade doet. Het is toch builen allen twijfel, dat de telegraafdienst, aan welken men met volle gerustheid zijne geheimen moet kunnen toevertrouwen, zoomoge lijk nog meer dan elke andere tak van openbaren dienst hel onbeperkt ver trouwen van het putdiek genieten moet. Bij het publiek moet geen zweem van schroom kunnen beslaan, dat de inhoud der telegrammen door den amb tenaar als maatstaf of als punt van uitgang zou kunnen worden gebezigd tot beoordeeling van personen en handelingen en lot bouwstof voor liet in het openbaar uitoefenen van critiek. In het belang van den dienst, dat vor dert de telegraafkantoren onvoorwaardelijk en in den ruimsten zin voor het publiek open te houden, richtte de minister tot den directeur het bevel om zich, van verder geschrijf in nieuwsbladen over onderwerpen van andereu dan letterkundigen aard, te onthouden. De minister is van meening, dat de telegraafambtenaar zijne inzichten omtrent bijzondere aangelegenheden, daar, waar deze inzichten met de plichten, welke zijne betrekking als rijksambte naar, als vertegenwoordiger dus van de regeering, in welker dienst hij vrij willig trad, hem oplegt, niet zijn overeen te brengen, volkomen aan deze ondergeschikt moet achten. De heer Donner beeft amendementen voorgesteld om verschillende arti kelen van hoofdstuk VII B der staatsbegrooting voor memorie uit te trek ken. Het doel dezer wijzigingen is de posten op verschillende artikelen te doen vervallen, zonder de regeering de gelegenheid te benemen, om óf op de jaarlijksche begrooting bij de kamer de sommen aan te vragen, die haar gebleken zijn voor nieuwe tractementenverhooging van Iractementen en subsidiën noodig te wezen. Door de aanneming van deze wijzigingen wordt de kamer, zegt de voorsteller, gevrijwaard tegen verrassingen, waarvan art. 44 van dit hoofdstuk een vernieuwd bewijs levert. s GRAVENHAGE, 13 December. Door Z. M. is de heer jhr. C. Hartsen eervol ontheven van zijne functie als voorzitter van de internationale jury voor de toekenning der bekro ningen op de internationale koloniale en uitvoerhandeltenloonstelling te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen enz.; te Gendringen, C. F. L. Mirandolle, thans surnumerair ter inspectie te Am sterdam; te [Jzendijke, A. Beitsen, thans te Breskens; te Hoogeveen, 11. Laatsman, thans te Sittard; te Goevorden, B. Van Houten, thans commies ter inspectie te Groningen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is bij het voort gezet debat over het hoofdstuk Binnenlandsche zaken verworpen het voor stel tot stichting van een nieuw gebouw voor de rijkskweekschool te 's Her togenbosch; geschrapt f 10000 voor onderhoud der drie rijks lagere scholen en f 150.000 voor buitengewone subsidiën, krachtens art. 49 der schoolwet. De gewone subsidiën zijn met 42 tegen 36 stemmen op 5y2 millioen ge handhaafd. Ook is geschrapt ƒ2000 voor bouwkundige onderwijsgebouwen; ƒ4000 voor subsidiën ten behoeve van de Ilerv. kerk te Geertruidenberg en het raadhuis te Veere; 1300 voor de R. K. kerk te Meerssen. Morgen eindstemming. Voor het gerechtshof stond heden o. a terecht de persoon van L. G. N. t. D., die, na onderscheidene betrekkingen te Amsterdam te hebben waargenomen, door zijn wangedrag buiten betrekking was geraakt en thans zoo diep was gezonken, dat hij zich wegens schriftelijke bedreiging met brandstichting en met bevel tol het vervullen eener voorwaarde had te ver antwoorden. Den 28s1"1 Sept. kwam hij te Rotterdam en bezorgde toen ten huize van zijn schoonvader, den boekdrukker D. v. S., een brandbrief, waarin hij op afgifte van ƒ25 aandrong onder bedreiging van anders diens huis te zullen in brand steken. Toen hij echter bemerkte, dat aan den brief geen gevolg werd gegeven, stelde hij zich in handen der politie. H{j bekende zijne schuld, maar voor de volvoering van zijne bedreiging had bij hem het plan niet bestaan. Adv.-generaal mr. Gregory eischte jaar celstraf. De verdediger. jhr. mr. Van Rappard, oordeelde het ten laste gelegde niet bewe zenomdat het feit door geen beëedigde verklaring was geslaafd. Hij ver zocht subsidiair de oplegging der minst mogelijke straf. Aanst. Donderdag uitspraak. De gewezen doodgraver van Eik en Duinen, die in de vorige week we gens diefstal ten nadeele der armen van Loosduinen terecht stond, is heden door de rechtbank te dezer stede tot drie maanden celstraf veroordeeld. In eene gisterenavond gehouden vergadering van de Haagsche afdeeling der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerks-nijverheid werden de prijzen uitgereikt voor de best gekeurde verslagen, uitgebracht door dit werklieden, welke in den afgeloopen zomer door de zorg der vereeniging een bezoek hebben gebracht aan de Amsierdamsche tentoonstelling. Eer 20-tal verslagen was uitgebracht, welke meest allen getuigden van gezoni verstand en gelukkige denkbeelden der schrijvers. Een viertal prijzen wert uitgereikt, en wel: 1' prijs aan II. Den Hertog, 2e aan J. J. Kruller, 3« aai Van Grieken en 4' aan P. P. Van Til. Gisterenavond omstreeks elf ure is voor Scheveningen een schip gestrand Bij de stranding sloeg het vaartuig, waarop zich geen bemanning bevond uiteen, de lading in zee werpende. Een groot gedeelte van de lading spoeld op het strand aan en bleek toen voornamelijk te bestaan uil kruit en dyna miet. De Schcveningers namen eene hoeveelheid van die ontplofbare stoffel

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2