LEIDSCUE 1883. VRIJDAG 14 DECEMBER. W £05. STADS-BERICHTEN. T. J A G H BINNENLANDS CH EIBER ICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. Staten van den 4de° December De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde 1883, n°. 92; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Zaterdag den 29"'° December aanstaande met zonsondergang met uitzondering van het in art. 15 sub lelt. g dier wet bedoeld jachtbe drijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valtlauwen, het welk blijft toegelaten tot en met den 22"e° Maart 1884. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 's Gbavenhage 8 December 1883. F 0 C K. LEIDEN, 13 December. Bij de dienstd. schutterij alhier is door Z. M. benoemd: tot le° luit., de 2' luit. F. H. A. Driessen, en tot 2'° luit., de sergeant J. M. Helling. Naar aanleiding van gemaakte aanmerkingen bij gelegenheid der be handeling van de laatste gemeentebegrootingende vrees te kennen gevende als zoude de pensioenregeling van de gemeenteambtenaren op den duur een bezwarende lastpost voor de financiën der gemeente worden, is door de com missie, aan wien de taak was opgedragen deze quaestie te onderzoeken eene ontwerp-verordening, betreffende het verleenen van pensioenen en wachtgeld ingediend en daaraan toegevoegd een rapport, waarin wordt aangetoond,dat hoe onhoudbaar de toestand was voor het bestaan dier regeling, toen door den raad werd uitgemaakt of aan een ambtenaar pensioen zou worden uit betaald al dan niet en alzoo door den raad geen diensten worden beloond, maar gunsten werden verleend, de uitgedrukte vrees, naar hare meening, maar al te zeer gegrond is. Zij neemt als maatstaf om aan te toouen de toeneming der uitgaven der laatste 14 jaren, 7 vóór het in werking treden der pensioenregeling en 7 jaren daarna; in het eerstgenoemde tijdperk was de gemiddelde jaarlijksche uitgaaf f 4822.35, terwijl in het tweede tijdperk deze som der gemeente op 11737.45 te staan kwam; zoodat die uitgaven 208 pCt. zijn gerezen, terwijl de ontvangsten nagenoeg stationair zijn ge bleven. Niets zon de commissie aangenamer zijn dan een voorstel te kunnen doen, dat al dadelijk tot eene beduidende tegemoetkoming kon leidendoch daartoe bestaat geen mogelijkheid, omdat naar haar oordeel de pensioen kans, die aan de thans geldende verordeningen kan ontleend worden, als een verkregen recht moet beschouwd wordenwaarop geen inbreuk mag gemaakt worden. Maar al kan op het verleden niet worden teruggekomen, toch kan, naar het oordeel der commissie, gezorgd worden voor de toe komst en minder bezwarende bepalingen worden vastgesteld. Zij stelt mits dien voor in de verordening te verwijzen naar een staat van ambten en be dieningen, wier titularissen, zoo zij eene vaste aanstelling bezittenrechtop pensioen zullen hebben; en daarbij rekening te houden met die ambtenaren wier bediening kan geacht worden eene levenstaak op te leveren, en met diegenen voor wien zulks als eene bijzaak is, aan te merken. Wat aangaat de bijdrage door de betrokkenen te betalen acht de commissie wenschelijk, die van 1 pCt. voor de tegenwoordige titularissen te behouden en voor de toekomstige ambtenaren te brengen op 214 pCt. Wat betreft het wacht geld, meent de commissie, dat dit niet hooger mag gesteld worden dan de helft der bezoldiging, welke men verliest. De vrge tijd, die men door de opheffing der betrekking verkrijgt, moet in het overige voorzien. Burg. en weth. stellen, na gehoord advies van de commissie van fabri- cage, aan den gemeenteraad voor gunstig te beschikken op de verzoeken van D. Smit en A. Degon tot afstand van het gedeelte water der lvoolgrachi ter grootte van 48 centiaren, tegen betaling van 0.50 per centiare en kos ten van overdrachten van J. A. Frank tot het weder in huur bekomen van den kelder onder het raadhuis tegen een huurprijs van 50 per jaar, en voorts afwijzend te beschikken op het verzoek van M. J. Spaargaren, tot het plaatsen van een vischhuisje op de Vischmarkt bjj de Fontein. Tengevolge van periodieke aftreding van drie leden der plaatselijke school- commissie, worden de volgende dubbeltallen aan den gemeenteraad voorge dragen: 1°. mr. S. J. D. Van Doorn en jhr. C. C. Van der Wijck; 2°. dr. C. J. Van Ketwich en mr. N. K. F. Land; 3°. H. C. Juta en dr. E. T. Van Dissel, en door het genomen ontslag van den heer dr. P. Romeijn: dr. A. W. Kroon Jr. en d'. A. E. J. flolwerda. Tengevolge van het genomen ontslag door den heer P. J. De Fremery, als lid van de commissie der bewaarscholen, worden ter vervulling dier betrekking aanbevolen de hh. H. J. Bool en II. C. Hartevelt. Gisteren werd in de Stads-Gehoorzaal de tweede der kunstbeschouwin gen gehouden, welke gedurende dezen winter door «Arjj Aemula Naturae"Lei- dens kunstliefhebbers worden aangeboden. Het was thans de portefeuille van den heer Griethuizen, welke ons een zestig-tal teekeningen en aquarellen deed aanschouwen. De Hollandsche school was niet buitengewoon vertegenwoor digd; wij vonden slechts een viertal oude damestypen, waarin wij terstond de kunstenaarshand van onzen overleden stadgenoot Bakker KorfF herkenden en welke algemeen de aandacht trokken, verder twee allergeestigste teeke ningen van den Rolterdamschen portret- en carricatuurteekenaar Jan Linze, een paar aquarellen van J. H. Van der Laar, het vroegere hoofd van de Rot- lerdamsche schilderschool, welke stukken onze bewondering niet konden op wekken, en enkele kunstjuweeltjes van Rochnssen. Een Meisjeskopje van Conconi trok, wegens de stoutheid waarmede het was weergegeven, de alge- meene bewondering tot zich. Ook de Plaaggeest en het Vogeltje van Pontini mochten zich in aller bijval verheugen. Bewonderenswaardig was de fijnheid en nauwkeurigheid, zoowel in teekening als in kleurschakeering, welke deze beide stukjes kenmerkten. Ongetwijfeld verdient ook de Poppenkast van Da Tosco in hel bijzonder vermeld te worden en zulks niet alleen om het na tuurlijke, maar ook tengevolge van het humoristische in deze schels neerge legd. Verscheidene stukken betrekking hebbende op onze vaderlandsche ge schiedenis troffen ons oog en daaronder in het bijzonder: De weesjongen, welke Leiden's hongerige ingezetenen door hel wuiven met zijn hoed aantoonde, dat de vijand de schansen bad verlaten en Leiden's ontzet zelve van Haaxman. Maandag aanst. zal door de Koninklijke Vereeniging «het Nederlandsch Tooneel" een nieuw tooneelproduct van den heer Rosier Faassen in den schouwburg alhier worden opgevoerd. Mochten de tooneelwerken van dien schrijver reeds meermalen de goedkeuring wegdragen, ook «Hannes" is, naar men uit Rotterdam meldt, zeer goed ontvangen; driemalen werd de schrijver bij de uitvoering teruggeroepen en vereerd met een lauwerkrans van wege den raad van beheer van «het Nederlandsch Tooneel". Wij hou den ons verzekerd, dat velen met dit echte volksstuk, waarin goed getee- kende figuren voorkomen, zullen kennis maken en koesteren den wensch, dat een goed gevulde schouwburg mede een lauwer moge zijn voor den gevierden auteur-acteur. 's Lands middelen hebben over de verschenen elf maanden dezes jaars opgebracht 95.844,783 28zijnde 336,088.91 y2 minder dan in die maan den van het jaar 1882. 11/12 deel der raming bedraagt ƒ95,259,243.09. In de Staatscourant van 13 dezer is opgenomen het verslag van den heer C. J. Gonnet, over de rijksverzameling van moderne kunst te Haarlem. Staatsblad n\ 242 behelst het besluit van den 10d'° December 1883, houdende machtiging tot uitgifte van f 3 500.000 in schatkistpromessen, vol gens de wet van den 5d'° December 1881 Staatsblad n°. 185). De directie van den Kon. West-Indischen Maildienst, die in Maart de vaart zal openen, heeft aan de tweede kamer een adres gezonden, met het verzoek zoodanige besluiten te nemen, dat eene aansluiting der kustplaatsen in Suriname met het telegraafnet en eene goede en regelmatige communi catie van die plaatsen met de bovenrivieren verzekerd zij. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M'. schrocfstoomschip 1' kl. Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, in den namid dag van 11 dezer te Bahia aangekomen. Aan boord was alles wel. (Stc.) -- Acten-examens voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz., te 's Hage. 12 December geëxamineerd 9 candidaten voor de acte gymnastiek, lager onderwijs, 1 candidaat was niet opgeko men, toegelaten de heer J. Kroon, van Amsterdam. Afd. Ned. taal- en let terkunde. Geëxamineerd 2 candidaten voor Ned. taal- en letterkunde, beiden afgewezen; voor geschiedenis waren twee candidaten niet opgekomen; voor aardrijkskunde 2 candidaten, toegelaten: de heer J. De Vries, van Gorin- chrm, 1 afgewezen, en 3 vrouwelijke candidaten, toegelaten mej. E, J. Derhsen, van Amsterdam, voor huisonderwijs mej. M. L. S. F. Westmaas, van 's Gravenhage, 1 afgewezen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1