LE1DSCHE COURANT. DONDERDAG 13 DECEMBER. V. 294. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 December. Woensdag den 19*M December, des namiddags te 2 uren, zal de heer P. L. Muller het hoogleeraarsambt bjj de faculteit van letteren en wijsbe geerte aan de rijks-universiteit alhier aanvaarden met het houden eener (redevoering in het groot auditorium. j Gisterenavond werd in den schouwburg alhier de bekende opera van Mozart Figaro's Bochzeit" ten tooneele gevoerd. De actie was goed, de rertooners ontvingen de toejuichingen van het publiek en hoewel de opera overbekend en de betrekkelijk nog te geringe opkomst wellicht hieraan te wijten was, mag onzes inziens de voorstelling als goed geslaagd beschouwd' worden. Ongetwijfeld ten gevolge van het ongunstige weder was het aantal >ezoekers in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente alhier, waar de leer B. Van der Kaa, oud-élève van het Blindeninstituut, heden middag het Drgel bespeelde, uiterst gering. Hij bracht een achttal stukken ten ge- hoore. waaronder eenige van zijne eigene compositie, waarmede hij toonde hoezeer oefening en volharding zelfs de natuur kan trotseeren. Vooral de «Andante", van Beethoven, werd door hem zeer schoon weergegeven, het- ;een te prijzenswaardiger mag heeten, wijl het instrument zelve, het orgel, veel te wenschen overlaat. Moge den blinden kunstenaar bij een weder- optreden in deze stad een grooter bezoek ten deel vallen. Heden morgen ongeveer half aeht ure was een geroep als zoude er een irand zijn uitgebroken in een perceel aan den Vliet. Toen de spuit van het ïeref. weeshuis was aangerukt, kon zij weder onverrichter zake terugkee- •enwjjl niet het minste teeken van brand was te bespeuren. De vrrj geweldige noordwestelijke storm, die sinds verscheidene uren woedt, heeft op sommige plaatsen nog al verwoesting aangericht door het imverwerpen van schoorsteenen en verbrijzelen van dakpannen enz. Ongeluk- ten van belang zijn ons alsnog niet ter oore gekomen. Vrij waarschijnlijk s het echter dat op onze kusten menigeen in den grootsten nood verkeert >f reeds zijn tol aan de natuur heelt betaald. Ook de telegraphische gemeenschap is gestremddoordat eene massa palen s omvergeworpen door den wind, De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks ichatkist op 8 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank 5.308,143.89 in bij de betaalmeesters/4,671,783.03 m, te zamen 9,979.926.92%. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staatscourant van 12 dezer wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der iterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over ieptember 1883. Door de hh. De Bruyn Kops, W. K. Van Dedem, Dirks, Gildemeester, ileichman. De Jong, Van der Kaay, Kist, T. Mackay, De Meijier, Miran- lolle. Reekers. Rutgers van Rozenburg, Tak van Poortvliet en Wichers is Ie volgende motie van orde voorgesteld, om vóór art. 72 te behandelen bij loofdstuk IX der staalsbegrooting voor 1884: «De kamer, van oordeel dat Ie verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam niet lan- [er mag worden uitgesteld, wil men de thans bestaande zekerheid niet in Ie waagschaal stellen, dat daartoe hetzij door de provinciën Noordholland n Zuidholland te zamen, hetzij door de provincie Noordholland alleen, eene iprage van drie millioen guldens zal worden gegeven en in de onderhouds- tosten jaarlijks twintig duizend guldens zal worden bijgedragen, gaat over ot de orde van den dag." Uitslag van te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onder- wjjs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz., 10 December, geëx- imineerd 10 candidaten voor de acte gymnastiek (lager onderwijs), toege- aten de hh. J. Bok, vau Dokkum, en W. Brouwer, van Amsterdam; 11 leeember, geëxamineerd voor dezelfde acte 10 candidaten, toegelaten de ih. A. J. Van Driem, van 's Gravenhage, en P. Garritsen, van Olst. Bij het te Utrecht op 10 en 11 December gehouden examen is voor Duitsche taal. middelbaar onderwijs, acte A,. toegelaten mej. A. C. Van den Broek, van Zoetermeer. Het stoomschip Limburgvan Rotterdam naar Java, arriveerde 11 'leeember te Batavia. De Prinses W ilhelmina arriveerde 11 December te .Marseille van Amsterdam. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok pan Gibraltar den 114<B December, na aldaar de passagiers van het stoomschip yioningin Emma te hebben overgenomen. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche stoomtramweg-maatschappij bedroeg in de maand November ƒ4247, zijnde ƒ5,06 per dagkilometer. De twaalf leden, waaruit de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het Adderfonds is zamengcsteld, zijn: de gepensioneerde vice-admiraal R. L. De Haes, de luitenant-generaal N. Van Willes; de schoul-bij-nacht W. K. Van Gennep, jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier en W. Enslie, respeclive- lijk directeur en commandant der marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis; de kolonel F. A. Van Braam Houckgeest, commandant van het corps mariniers; de hh. mr. G. Van Tienhoven, mr. S. A. Vening Meinesz, mr. J. G. Patijn, respectievelijk burgemeester van Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage; de hh. jhr. C. Hartsen, oud-lid van de eerste kamer der sta- ten-generaal; de heer mr. E. N. Rahusen, advocaat en dispacheur, beiden wonende te Amsterdam, en de heer J. Van de Ven, griffier bij de directie der marine te Amsterdam. Ook Brussel, zoo schrijft men aan het D. v. Z. en 's Gr., heeft thans zijn //album voor liefdadigheid" ten behoeve der ongelukkigen van Ischia, van Java en van Battingcourt, in navolging van gelijksoortige uitgaven in Den Haag. te Parijs en te Berlijn. Tot deze uitgave hebben onze artisten, schil ders, beeldhouders, musici en dichters medegewerkt, en evenzoo onze poli tieke mannen. Zjj is dan ook zeer de belangstelling waard en een uitmun tende tegenhanger van de Nederlandsche uitgave. Te Katwijk aan Zee is een eerste geval van pokken voorgekomen. In een «brief uit de Hofstad" aan de Arnh. Ct. wordt een jubileum gereleveerd, dat onopgemerkt is voorbijgegaan. «Mijn jubilaris zegt de schrijver herdacht in September van 1883 het zeldzaam geval, dat hij zeventig jaren geleden tot lid van de magistratuur werd benoemd; het was de voormalige voorzitter der Haagsche rechtbank, Bijleveld. De merkwaar digheid komt hier nog bij, dat noch hij zelf, noch iemand in Nederland ooit het besluit zijner benoeming gezien heeft, dat te Moskou door Napoleon I onderteekend werd. maar in de verwarring van den brand is verloren ge gaan. Bij dat besluit werd de heer Bijleveld, naar ik meen, benoemd inde griffie of het openbaar ministerie in Den Haag; een der personen uit's kei zers omgeving, met zijne familie bekend zijnde, schreef het hierheen, maar eene officiëele bevestiging van dit officieus kattebelletje is «wegens de tijds omstandigheden" nooit ontvangen. Men heeft niettemin zonder besluit van benoeming den heer Bijleveld destijds toegelaten en geïnstalleerd. Gisteren werd het eerste gedeelte van den dienst der Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij op de nieuwe werken van het stationsemplacement te Delft overgebracht, tevens loopende over de nieuw aangelegde tunnel. Eergisterenmorgen omstreeks halfelf bevond zich onder de passagiers van de veerboot tusschen Dordrecht en Zwijndrecht een man die aan vlagen van waanzin lijdende is. Onverhoeds sprong hij in de rivier. Er werd hem een zwemgordel toegeworpen, dien hij greep, zoodat hij weldra binnen boord was gehaald, waarna hij onder geleide van den gemeente-veldwachter, die juist aan boord was, huiswaarts gebracht werd. De tegenwoordige hoofdonderwijzer te Tienhoven bekleedt die betrek king reeds 40 jaren, terwijl zijn vader haar 54 jaar, zijn grootvader haar 48 jaar waarnam. Reeds 142 jaren is dus de betrekking van hoofdonder wijzer door drie achtereenvolgende leden van eenzelfde geslacht waarge nomen. Gisterennacht omstreeks 12% ure is een vrij hevige brand uitgebroken in de kelderbakkerij ten huize van den banketbakker Ter Plegt, aan de Oude Groenmarkt te Haarlem. De bakkerij is geheel uitgebrand, maar het overige gedeelte van het perceel is door de brandweer behouden. Te 1% ure was men den brand meester. Bij de veiling van een inboedel, gisteren te Haarlem gehouden, heb ben 51 blauw porseleinen borden, met voorstellingen betreffende «het Tumult te Rotterdam", zamen opgebracht eene som van ƒ979, buiten de kosten. In Wagenaar leest men omtrent dit «Tumult": «In 1690, den 5d,n van Wjjn- maand, wierd het huis van mr. Jacob van Zuilen van Nieveldt, Schout ter Stede, met een kanon beschooten en door het grauw geplundert en geheel ges'eg'"- HCt. Bij den brand in de stoomrijstpellerij van de firma K. Blans te Zaan dam zijn de kantoren, die op eenigen afstand van de fabriek gelegen zijn, niet afgebrand; de schade heelt ook niet, zooals eerst gemeld is, een half millioen bedragen. Er is slechts voor 350.000 verzekerd, en die som is volkomen toereikend geweest om de schade te dekken. De directie van het Nederlandsen Handelsmuseum te Amsterdam heeft

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1