BUITENLANDS Ciitë B E R ICHTEN. 1°. Uitbreiding van het programma met eene afdeeling voor akkerbouwge- wassen, welk programma zoo spoedig mogelijk zal worden gedrukt en ver spreid, en 2°. Vaststelling van het plan tot inrichting der tentoonstelling en van de daaraan verbonden begrooting. Bij het opmaken dier begrooting, bleek het dat bij den tegenwoordigen stand der geldmiddelen het comité de meest mogelijke zuinigheid zal moeten betrachten. Financiëele steun der onderneming blijft dus voortdurend zeer gewenscht om hel comité in staat te stellen, de tentoonstelling op Nederland waardige wijze in te richten. Op de algemeene vergadering, die eergisteren door den Nieuw Malthu- siaanschen Bond, te Amsterdam gehouden werd, is verslag uitgebracht over het afgeloopen vereenigingsjaarwaaruit de goede staat der kas bleek. Het aantal leden is met 102 vermeerderd en daardoor tot 335 gestegen, waar onder 33 geneeskundigen en 11 apothekers. Het aantal dames-leden bedraagt 17. De Bond telt 151 actieve en 131 passieve leden, benevens 20 leden-be gunstigers. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, nl. de hee- ren: dr. J. M. Smit, B. H. Heldt, dr. C. De Rooy, N. A. M. Van der Toorn, Ph. Postma, E. Kempe, J. Schoondermark Jr., Jan A. Nieuwenhuis en R. A. De Monchy. Op St. Nicolaasavond kwamen te Amersfoort in den winkel van een goudsmid een boer en eene boerin, die uit zijn voorraad, na eenigen tijd zoekens, voor ongeveer 100 aan verschillende voorwerpen kochten. De goudsmid, ingenomen met deze bestelling, noodigdc het paar in zijne huis kamer op een kop koffie, waaraan welwillend gehoor gegeven werd. Al keuvelende haalde de boer een zakje te voorschijn, zette dat naast zich op tafel, en voegde er gekscherend bij, dat dit ruim opwoog tegen de waarde der gekochte voorwerpen. Na eenigen tijd moest de boer zich om eene zeer geldige reden even verwijderen. Toen hij wat lang wegbleef, zou zijne vrouw even naar hem gaan zien. Het zakje zou zij maar zoo lang op tafel laten liggen. Maar ook de vrouw bleef weg en na een half uur opende de goudsmid het zakje. De inhoud bestond slechts uitkiezelsteentjes en stukjes glas! Het paar heeft zich niet meer terug laten zien. Zondagnamiddag is te Nijmegen een tienjarige knaap, die zich zonder voorkennis zijner ouders met anderen op het ijs in eene der voormalige ves tinggrachten vermaakte, er doorheen gezakt en verdronken. Zijn lijk is een paar uur later opgevischt. Aan het 11. D. wordt uit 's Hertogenbosch gemeld, dat de heer mr. H. F. M. Van Lanschotburgemeester aldaar, hedenmorgen is overleden. De hofstede van den heer Gelijds, bewoond door den landbouwer G. Bommens Bosschenhoofdonder Hoeven, is geheel door brand vernield, zoo mede de geheele inboedel, granen en eenig goud en zilver. Het vee is bjjtijds gered. 's GRAVENHAGË, 11 December. Door Z. M. is bepaald, dat alsnog bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de 2e luit. der infanterie (sedert bevorderd tot 1«B luit.) E. W. Van Baerle, als zich onderscheiden hebbende bij den tocht naar Moeroe-ë, XXII Moekim (Atjeh), op den 15den April 1882. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belasting en accijn- sen: te Bodegrave, M. P. Rasch, thans te Gennep; te Alkmaar. F. Koek, thans te Schermerhornte Lith, A. R. Schuyling, thans te Warnsveld; te Bergeyk, F. Vermeulen, thans boekhouder bij het entrepot der belastingen te Amsterdam. De geheele zitting van de tweede kamer van heden was gewijd aan het onderwijsdebat. Tal van sprekers critiseerden het hooger-, middelbaar- en lager-onderwijs. De heer Gleichman hield tegenover de hh. Fabius en Schimmelpenninck van der Oye vol de noodzakelijkheid der handhaving van het hoofdbeginsel der schoolwet. De minister Heemskerk verklaarde, dat een regeeringsvoorstel tot wijziging der schoolwet bij den raad van state is ingediend en op 5 December zijne departementen verliet. Morgen voortzetting. De minister van financiën zal op 13 December a. s. en de ministers van marine en koloniën ad interim zullen op 14 December a. s. geen audiëntie verleenen. BELOIE. Eenige leden van den gemeenteraad van Brussel hebben den burgemees ter kennis gegeven, dat zij van hem verklaring zullen vragen aangaande het onderhoud dat hij met verscheidene dagbladschrijvers had over den brand van de kamer. Volgens dat onderhoud zou de burgemeester den gemeente raad voor den brand verantwoordelijk hebben gemaakt. De onderleekenaars komen tegen het beweren op, dat den gemeenteraad zouden zijn voorgesteld verbeteringen in de brandweer, maar dat sommige raadsleden die verbete ringen te kostbaar hadden gevonden. Men zegt, dat de vluchtelingen Pulchérie Martens en de zoogenaamde Rachel Van den Eede te Mechelen zijn ontdekt en aangehouden. Juf. Mar tens is naar hare ouders te Ivnesselaere teruggezonden; wie en wal de zoo genaamde Rachel eigenlijk is, moet nog uitgemaakt worden. SS 63 K Si A X S3. De koningin heeft den dichter Tennyson tot den pairsstand verheven, met den titel van baron. Voor het oppergerechtshof te Westminster werd Vrijdag het bekende geding behandeld, dat Bradlaugh als afgevaardigde voor Northampton heeft ingesteld tegen kapitein Gosset, den serjeant-at-arms van het lagerhuis, om dat laatstgenoemde een besluit der kamer, krachtens hetwelk Bradlaugh den toegang tot het huis verboden werd ten uitvoer had gebracht. Bradlaugh, die zjjn eigen verdediger was, beweerde, dat het lagerhuis zich wettelijk niet bevoegd kan achten om zijne uitsluiting uit hel parlement te decreteeren en zocht wijders te betoogen, dat het gerechtshof de jurisdictie bezit om den beklaagde te gelasten, bij de uitvoering van het mandaat van het huis al thans geen pbysiek geweld te gebruiken. Nadat het hof nog den advocaat van den beklaagden kapitein Gosset had gehoord, werd de zitting opgehe ven, na mededeeling van den president, dat wegens het belang der zaak de uitspraak schriftelijk zou worden uitgebracht. Door de Coendeaeene stoomboot, die Vrijdag te Dartmouth aan kwam, was op 40.16 N. B. en 9.20 W. L. een luchtballon opgevischt. In het schuitje van den ballon werden gevonden een horloge en een hoogte meter, eene beurs met 1700 Portugeesche reis, een paar laarzen, een anker, twee vlaggen enz. Bij hel opvisschen gingen eenige papieren, die ook in het schuitje waren, verloren. Men rekent, dat in de maand November 11. bij de zware stormen aan de kusten van Nova Scotia, Newfoundland enz. in het geheel 680 personen het leven hebben verloren. Naar Soeakim zijn nadrukkelijke bevelen aan de troepen gezonden, om geenerlei beweging te ondernemen vóór de komst van Baker-pacha. Nieuwe berichten te Caïro ontvangen, aangaande de ramp te Soeakim, melden, dat de spionnen, die in die plaats aankwamen, het verschijnen eener vijandelijke macht, ter sterkte van eenige honderden, aankondigden. Mah- moed-pacha, die de nederlaag van den 6d,n November wilde wreken, zond 500 man negerlroepen en 200 bashi bazoeks tegen den vijand af, maar bleef zelf te Soeakim. De ontmoeting greep plaats op 3 uren afstands van die stad. Na een hevig gevecht werd het Egyptische leger geheel vernietigd. Slechts vijftig personen, waarvan de helft officieren, konden zich redden. Deze nederlaag van de beste troepen der Egyptische armee brengt eene groote ontsteltenis teweeg; immers zij bewijst, dat de taak, die Baker-pacha op zich heeft genomen, om den weg tusschen Soeakim en Berber weder open te stellen, bijkans onmogelijk te volvoeren is met het materiëel, waarover hjj beschikt. FKAIHRMS. Het voorstel van den heer Béranger, betreflende de opsporing van het vaderschap, is in de gisteren gehouden zitting der senaat verworpen. In de //couloirs" verneemt men, dat de leden der //Union républicaine" het besluit hebben genomen zich te vereenigen met de orde van den dag, waartoe van regeeringswege het voorstel zal worden gedaan om over te gaan. De leden der "Union démocratique" daarentegen hebben nog geen besluit genomen ten aanzien van de termen, waarin hun voorstel zal wor den vervat. In één opzicht is men het reeds eens, namelijk dat geen poging zal worden aangewend om het kabinet te doen vallen. De leden der radicale linkerzijde en de minderheid der commissie blijven bij bun plan, om de zaken in deze richting te sturen, dat bij die orde van den dag eene blaam op de regeering wordt geworpen. I Bij de voortgezette beraadslaging in de kamer van afgevaardigden over jTongkin, zeide de minister Ferry in hoofdzaak het volgende: Wij gingen [naar Tunis om Algerië te beschermen, en bevinden ons thans in Tongkin, jom den toestand in Cochinchina te beveiligen. De koloniale politiek der regeering is van conservatieven aard. De minister verdedigt verder de regee- iring tegen de verschillende beschuldigingen, waaraan zij ten doel heeft ge- kaan, voornamelijk wat hare oorlogzuchtige plannen betreft. Het tegenwoor dig kabinet nam de onderhandelingen weder op, welke door den heer De |Freycinet waren afgeraden, en deed alle consessiën, met de eer bestaanbaar. S»China (dus gaat de heer Ferry voort) is eene groote mogendheid, met welke het mogelijk is een middel van schikking op te sporenwelnuIaat ons naar die verzoening streven. De Chineesche regeering wilde ons tot eene [discussie over de quaestie van Anam verleiden en de heer Bourée viel in den (strik. De heer Tricou ontmoet dezelfde moeielijkhedenmaar wij willen alle middelen tot verzoening beproeven. Zou een enkel lid dezer kamer de (Chineesche voorstellen van 15 October willen aannemen? De oorlogzuch tige houding van China dagteekend van 17 November. Maar is dat eene reden om ons programma te veranderen? Moeten wij afzien van Sontay, voor hetwelk de commandant Rivière den heldendood stierf? Dat willen wij niet. Wij zijn intusschen bereid de onderhandelingen voort te zetten." De minister leest vervolgens de laatst gewisselde nota's voor, en besluit met de verklaring, dat er geene reden bestaat om het voortrukken van admiraal Courbet te doen staken. Eene stem: Oorlog dus! De heer Ferry: Indien ge meent, dat terugtrekken bestaanbaar is met de eer, zeg het! De heer Andrieux verklaart, dat hij voor de credieten zal stemmen, hoewel hij ver schillende handelingen van het kabinet ten sterkste afkeurt. Hij gelooft echter, dat de omverwerping van een kabinet, hetwelk admiraal Courbet naar Tongkin zond, eene allerbedroefste uitwerking zou hebben. De kamer heeft, naar zijn oordeel, het recht niet om dit kabinet te doen vallen. De kamer heeft ten slotte het eenige artikel van het regeeringsvoorstel betref lende de credietaanvrage met 381 tegen 146 stemmen goedgekeurd. Verder nam zij met 315 tegen 206 stemmen de motie van orde aan, waarmede het kabinet verklaard had zich te vereenigen. Bij de Zondag gehouden herstemming in het district Lodève is de heer Galtier, half van de Union républicaine en half van de Gauche radicale, met 7142 stemmen gekozen tegen den heer Leroy-Beaulieudie 7060 stemmen bekwam. De vereerders van Gambetta zrjn voornemens den 6d,° Januari, den verjaardag zijner begrafenis, plechtig te gedenken. Voor het standbeeld van Gambetta is tot dus ver ruim 305,000 fr. bijeengebracht. j De bedrijver van den aanslag tegen de heeren De Lesseps, vader en zoon, Couvreux, vader en zoon, en Hersant is te Nizza gevat. Hij is een Belg, Wennemaekers genaamd. De groote raad van het Zwitsersche kanton Walliserland heeft besloten tot wederinvoering van de doodstraf voor de misdaad van moord. SPANJE. De Impartial meldt, dat de heer Sagasta en de minister Posada Her- rera het eens zijn geworden over de quaestie der invoering van het algemeen stemrecht.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2