LEIDSCÏ1E COURANT. WOENSDAG 12 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. M°. 203. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN. Gezien de slotbepaling van art. 5 der wet van den 28" Juni 1881 (Stbl. n°. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door P. Bremmer alhier woonachtig een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Beestenmarkt n". 28. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 11 December 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 December. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft in hare jongste vergadering tot haren voorzitter verkozen den heer P. 1. De Fremery en tot diens plaatsvervanger den heer H. C. Hartevelt. De kerkeraad der Christelijk Gereformeerde gemeente alhier heeft ter vervulling der opengevallen predikantsplaats, veroorzaakt door het vertrek van d». A. Van der Sluys naar Franeker, het volgend drietal van predikan ten opgemaakt: J. Van Andel te Leeuwarden, W. H. Gispen te Amsterdam en J. J. Impeta te Schiedam, waaruit de stemgerechtigde leden Zondag 16 Dec. eepe keuze zullen doen. Volgens den Leidschen studentenalmanak voor 1884 zijn ingeschreven 740 studenten, verdeeld in: theologie 27, rechten 360, geneeskunde 243, wis- en natuurkunde 41 en letteren en wijsbegeerte 69. De luit. ter zee 2e kl. L. Roosenburg, gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart alhier, wordt met 20 dezer op non-activiteit gesteld en bij die inrichting vervangen door den luit. ter zee 2' kl. F. M. A. Mathon, dienende aan boord van Zr. M». wachtschip te Amsterdam. Gisteren zijn door de politie alhier aangehouden twee personen, ge naamd H. B. en J. R., die zich in vereeniging en onder bedreiging aan bede larij hebben schuldig gemaakt, zij zijn naar de gevangenis te 's Gravenhage opgezonden. Beiden zijn oude bekende der justitie. In April aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe twintig plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranten behooren zich voor 1 Maart aanstaande bij een op zegel geschreven request tot den minister van waterstaat enz. te wenden. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 11 December. De minister van financien maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor te Bergen-op-Zoom ingeschreven postwissel, groot ƒ22.25, door een onbekende wegens te weinig betaalde successie-rechten ingezonden. In de St.-Ct. is opgenomen een uittreksel uit de statistiek van het ge vangeniswezen over 1882. Daaruit blijkt o. m., dat gedurende 1882 in de gevangenissen bij afwisseling 64345 gevangenen aanwezig zon geweest; ge durende 1881 waren er 55713, zoodat 1882 dat van 1881 met een getal van 8632 overtreft. Op den laatsten dag des jaars waren aanwezig: in de straf gevangenissen 1503, in de cellulaire gevangenissen 879, in de huizen van verzekering 432, in de huizen van arrest 582, in de huizen van bewaring 257, te zamen 3653, of 109 meer dan op ultimo Dec 1881. De gemiddelde bevolking bedroeg 3690, of 87 meer dan in 1881. liet getal der vrouwen op 100 mannen bedroeg 11,4. Het stoomschip Noord-Holland vertrok gisteren van Java naar Rot terdam. De Prins Alexandervan Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said den 9ieD December. Ten behoeve van de ramp in Indie is tot dusver in het geheel ingeko men: bij de Ned. Handelmaatschappij 139,083,68%, en bij den penning meester van het hoofdcomité 337,035,62%. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zoeterwoude is beroepen d'. E. A. Lasonder, pred. te Zegveld. De Nederlandsche harddraver Prinses, schimmel-merrie van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam, die bij den brand van Vrijdag den 23!l" November jl. te Dubbeldam zoo noodlottig om hel leven is gekomen, behoorde vroeger aan den heer J. Visser, landbouwer te Barendrecht, en heette toen Rosa, Zy werd in 1878 bij gelegenheid van de harddraverij te Alkmaar door den heer P. Van Santenpikeur te Rotterdam, voor den heer Smit van den vori- gen eigenaar aangekocht voor de som van ƒ3000, omdat zij zich toen reeds door haar buitengewonen aanleg voor het fijne harddraven onderscheidde. In den zomer van datzelfde jaar won zij op alle harddraverijen in Holland, waaraan de pikeur Van Santen met haar deelnam, den prijs, en werd vooral bekend door het winnen van den prijs bij de Nederlandsche harddraveryen te Parijs bij gelegenheid der wereld-tentoonstelling in 1878, den 1"" October onder den man en den 3d" October voor de chais. Zij legde bij die gelegen heid de baan, 360 meter lang, in 22 seconden af. Zy was toen 7 jaar oud. Gedurende de vijf jaren dat zrj aan den tegenwoordigen eigenaar behoorde, werd er door den pikeur Van Santen voor een bedrag van 12,000 met haar gewonnen, uitsluitend op de korte baan. Zij werd gedurende de 2 laatste jaren aan de zorgvuldige behandeling van den heer J. Smits te Dubbeldam toevertrouwd. Prinses had den ouderdom van 12 jaren bereikt en bleef meest overal, waar zij meedong, prijswinnaar. Eergisterenavond zijn door de politie te Haarlem aangehouden 17 jon gens uit het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar, die des morgens op eene wandeling aan het toezicht der bewaarders waren ontsnapt. Nog 3 jongens worden vermistdie te Limmen waren achtergebleven. De heer E. Agostini, commissaris-generaal der tentoonstelling te Am sterdam, is benoemd tot groot-officier in de orde van Nicham Iftahar. Door den raad van administratie der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij is de gunstige bepaling gemaakt, dat aan militairen officieren van land- en zeemacht, in alle klassen, eene reductie van de halve vracht zal worden ver- verleend, zonder dat vertoon van een verlofpas, reisorder of anderszins wordt verlangd. Op den 8" December jl. vergaderde in het hotel "Krasnapolsky" te Amsterdam het uitvoerend comité met de vertegenwoordigers der verschil lende Nederlandsche Landbouwmaatschappijen, waarbij alle provinciën ver tegenwoordigd waren. De voorzitter mr. C. J. Sickesz herdacht het afge storven lid der vergadering, den heer mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek, wiens heengaan, door zoovelen in den lande reeds betreurd, ook voor de interna tionale landbouwtentoonstelling een verlies moet worden genoemd. Uy stelde aan de vergadering twee nieuwe leden voor, jh'. mr. H. Hoeuflt van Velsen, die in zijne kwaliteit van voorzitter der afdeeling Amsterdam van de Ilollandsche Maatschappij van landbouw, door het comité was uitgenoo- digd om zijne vergaderingen bij te wonen, ten einde het comité met zijn raad bij te staan, hetwelk door genoemden heer welwillend was aangeno men en den heer D F. A. Bauduin te 'sGravenhage, wien het uitvoerend comité wenschte voor te dragen tot voorzitter van de algemeene jury voor die tentoonstelling en die met het oog daarop hel comité reeds had bijge staan bij het opmaken van reglementaire bepalingen voor de zamenstelling van de jury, welke later door de vergadering voorloopig werden vastgesteld. De voorzitter begon het verslag aangaande hetgeen sedert de laatste ver gadering was gebeurd met de hoogst belangrijke mededeeling, dat het Z. M. den koning, den beschermheer der tentoonstelling, behaagd heeft hem als voorzitter uit te noodigen met jh'. Hoeufft van Velsen op het koninklijk paleis "het Loo" te komen, ten einde met Z. M. de belangen der tentoon stelling te bespreken, op welke zamenkomst Z. M. den koning den voorzitter HD. bijzondere ingenomenheid met de tentoonstelling had te kennen gege ven, met de mededeeling dat Z. M. de werkzaamheden van het comité ook persoonlijk wilde steunen. Het behoeft geen betoog dat deze mededeeling door de vergadering met de grootste belangstelling en ingenomenheid werd aangehoord. Verder deelde de voorzitter mede dat jhr. G. J, G. Klerck, oud minister van waterstaat, handel en nijverheid, die bij zijn aftreden als minister slechts voorwaardelijk het eerevoorzitterschap had gecontinueerdthans gemeend had om bijzondere redenen het eerevoorzitterschap te moeten nederleggenwelke mededeeling met groot leedwezen werd vernomen. De voorzitter gaf vervolgens een overzicht van hetgeen door het comité sedert de laatste vergadering was verricht. Daaruit bleek onder meer dat uit verschillende landen reeds toezeggingen zijn gedaan voor belangrijke inzendingen, zoodat de voorzitter met genoegen op reeds gebleken sympathie van het buitenland wijzen kon. Bij de verschillende werkzaamheden die het comité al reeds in directe aan raking met onze regeering brachten, was door het comité van de zyde dier regeering de meest mogelijke medewerking en steun ondervonden. Onder de belangrijkste besluiten der vergadering behooren behalve de reeds vermelde vaststelling van het reglement voor de jury.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1