gauche radicale", «af eene geschiedkundige schels van de quaeslie. Hij zeide dal het traclaat van 1874 met Annam geen tractaat was, dal Frankrijks be schermheerschap vestigde. Nadat verscheidene sprekers voor en tegen het crediel voor de Tongkin-expeditie het woord gevoerd hadden, werd de dis cussie tot heden verdaagd. Men zegt dat de drie groepen van de linkerzijde zich gisterenochtend hebben aaneengesloten. De Union républicaine zal stemmen voor de credie ten en zich over de motie, welke zij zal aannemen, niet uitlaten. De Union démocratique zal stemmen voor de credieten en de motie. De radicale lin kerzijde zal stemmen voor de credieten. De Hépublique francaise verklaart, in strijd met het bericht van de TélégrapAedat er sedert den 30'" November geen mededeeling gewisseld is tusschen den minister Ferry en den Chineeschen gezant Tseng. Uit Kanton wordt gemeld, dat de onderkoning de onlangs uitgevaar digde proclamatie van generaal Pang heeft gedesavoueerd, waarin deze ver klaarde, dal China de verantwoordelijkheid afwijst voor de schade, aan de eigen dommen der vreemdelingen veroorzaakt, indien het tot een oorlog met Frankrijk mocht komen. Er zijn maatregelen genomen om manifestatiën op de Place de la Bourse te Parijs te verhinderen, flet beursgebouw is van binnen door een wacht van 150 man garde de Paris bezet. De omstreken van het plein worden nauwkeurig gesurveilleerd. Op de Place de la Bourse is het zeer levendig. Er loopen vele nieuwsgierigen. Er hebben eenige arrestatiën plaats gehad, maar er doet zich niets van verontrusteuden aard voor. Onder de zeven anarchisten, die wegens het aanplakken van oproerige plakkaten in hechtenis genomen zijn, bevindt zich een 17-jarige jongen (ieoraes Bonsscl genaamd, die onlangs in eene vergadering zijne vrienden uitnoodigde. zich met scherpe werktuigen te wapenen om de politie Ie tuch tigen. Bij eene huiszoeking in de woning zijner ouders werden ontplofbare stoffen gevonden. Dit jongmensch zit nu echter met de zes andere vrienden achter de tralies. Tegen het bestuur en de commissarissen der Parijsche bank Crédit de france is eene rechtsvervolging wegens oplichterij ingesteld. Er zijn 14 be schuldigden. De voornaamste schuldige, Lepelletier, is voortvluchtig. Hij was de eigenlijke directeur, maar hij kon dien titel niet officiéél dragen, omdat hij reeds twee vonnissen wegens oplichterij achter den rug had. Tc Madrid wordt gezegd, dat de Duitsche kroonprins zich van Genua naar Rome zal begeven om den Paus te bezoeken. Cechini, de beruchte roover, die in Januari II. op het echtpaar Stur- zennegger bij Genua in den spoortrein een moordaanslag deed is, iijj het ver voeren van Napels naar Santo Stefano, op het eiland Ischia ontsnapt. »UlTgCHUilN 1». De Beichs- Anzeiger meldt, dat de uitzijn ambt ontzette bisschop van Limburg. dr. lilum. bij keizerlijk besluit van 3 dezer gratie heeft verkregen. Te*ens is last gegeven tot uitbetaling der toelage uit de staatskas aan het genoemde bisdom, gerekend van 1 October II. liet standbeeld van Liebig te Munchen. dat door kwaadwilligen met een bijtende vloeistof werd bespolen, blijkt gelukkig niet voor goed bedor ven te zijn. liet is den bh, Pettenkofer, prof. Baijer en dr. Zimmermann na volhardende pogingen gelukt de vlekken te verwijderen, zonder hel marmer te beschadigen. De Banner Ztg. deelt mede, dat een daar woonachtig metselaar 19 Nov. II. spoorloos verdweenzonder dat zijne betrekkingen wisten of uit- vorschen konden wat er van hem geworden was. Men vermoedde dat de man, die in gunstige omstandigheden verkeerde, verongelukt of vermoord geworden was en liet in de omstreken naar zijn lijk zoeken. Plotseling echter keerde de vermiste zelf op den 26sle0 geheel uitgeput in zijne woning terug. Het bleek nu, dat hij per spoor naar het een paar uur van Barmen gelegen dorp Milspe gereden was om de groote druipsteengrot aldaar te be zoeken dat hij in de op doolwegen gelijkende gangen der grot verdwaald was en er zeven dagen en acht nachten in had rondgedwaald voordat hij den ingang terugvinden kon. Hij had als dr. Tanner al dien tijd alleen van wat water geleefd. Hij heeft zijne familie nu plechtig beloofd, dat hij zich nooit weder zonder gids in 's aardrijks ingewanden begeven zal. De derde nog ongedrukte symphonie van Brahms is te Weenen uilee- gevoerd. en met bijval. De 1' -Satz" werd donderend toegejuicht; de 2', een Andante con moto. beviel minder, maar het Scherzo-Intermezzo des te meer en ook de finale viel meer in den smaak. De instrumentatie moet heerljjk zijn. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat de builenlandsche geruchten omtrent het zamenlrekken van troepen aan de Russisch-Chineesche grens, aan welke dan vermoedens worden vastgeknoopt als zou Rusland bij de verwikkelingen tusschen Frankrijk en China zijn voordeel willen trachten te doen, geheel zijn uit de lucht gegrepen. 1' li R TELEGJIAA F. PARIJS. 8 December. De Chineesehe nota op 5 dezer toegezonden aan den heer Ferry en waarvan sprake was in den brief der Chineesehe legatie, is heden ochtend opgenomen in de Figaro en de Gaulois. Bedoelde nota is niets anders dan een antwoord door den markies Tseng gegeven op de Fransche nota van 30 November jl.opgenomen in het Gele boek. üc nota in quaestie, levert derhalve het bewijs van voortgezette onderhandelingen. CAIRO. 8 December. De Engeische regeering heeft de nota, door de Porte aan haar gezonden, belreflende het voornemen om eenige oorlogsbodems in de Roode Zee ie doen stationeeren. reeds beantwoord Daarbij is deze voor waarde gesteld, dat de bevelhebbers der Turksche oorlogschepen handelen, in overeenstemming met commandanten der Engeische bodems in die wateren LE1DSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 7 December 1883). „Machines", Blijspel in vier Bedrijven, van Julius Rosen, uit het Duitsch door Ch. Zijlstra. voorafgegaan door Eerste hoofdstuk van 't Derde hoek", Comédie in één Bedrijf in proza, uit het Fransch van Eugéne Pierron en Hippolyle Auger, in het Hollandse!) overgebracht door Mr. A. Wm. Jacobson. Voor een schouwburg, die verre van vol mocht hedenwerden gisteren avond de beide blijspelen, welke hierboven zijn vermeld, opgevoerd. Ik zeg blijspelen, want hoewel het laatstgemelde, dat eigentlijk het eerst werd afgespeeld, den naam van comédie draagt, zoo lijdt het geen betoog dat wij hier met een blijspel te doen hebben. »'t Eerste hoofdstuk van 't derde boek" is een blijspel op en top. Otlo Dubourg is geheel een fabricaat van Franschen oorsprong. Jonkheer Van Eykensteyn is, evenals Lucie, zijne vrouw, eene Fransche type. En wanneer ik verklaar dat het door de Heeren Spoor en Schulze en door Mejuffrouw Van Bicnc voortreffelijk werd afgespeeld, dan meen ik genoeg gezegd te hebben om liet stukje aan te prijzen. Het is waar Mr. Jacobson vond goed zijne Franschen tot Hollan ders te maken en schilderde wellicht llaagsche toestanden met Fransche personenmaar dit neemt niet weg dat wij hier Franschen zien optreden met Hollandsche benamingen. Niets ontbreekt hier: de vriend, de vrouw, de man. Toch, zooals ik zeide, werd het stukje vlug en levendig afge speeld en gaf veel genoegen. -Machines" is veel en veelzijdig besproken en vond hevige bestrijders bjj warme bijvalsbetuigingen. De een vond er in niets dan onverdiende hulde, gebracht aan lachwekkende toestanden, die goedkoop verkregen werd door goed te pas gebrachte blakertjes en een -loop naar den bldat zeker eer in een kluchtspel dan in een blijspel thuis behoort; de ander meende dat de echt komische geest van het Duitsche blijspel hier te vinden was en beriep zich op het onophoudelijk gelach dat in de zaal opgaat, wanneer Professor liolmstadl, door den Heer Morin voortreffelijk weêrgegeven, zijne filosofie te luchten hangt tegen Ida en Arthur, die zoo goed door Mejuffrouw Bos en vooral door Mejuffrouw Lorjé werden vertegenwoordigd, of wanneer Bertha Hastings haar strijd als gouvernante strijdt met de luchtigheid harer natuur, zooals zij door Mevrouw Rössing-Sablairolles op niet te evenaren wijze werd weergegeven. Hij doet uitkomen hoe Schooufeld, die geincarneerde machinenfabriekant, in den heer Spoor, evenals Ivarel Franken in den Heer Tourniaire, vooral als Antoon in den Heer Plas eene type vertegenwoor digde, die op het tooneel zal blijvenzoolang humor en satyre gewaardeerd worden. Hij wijst op Frans Tan Zeibeek (de Heer Schulze) en op Mevr. Van Zeibeek (Mevr. v. Sluyters) als waardige gezellen van zooevengenoemden en vooral op Mevr. Chr. Stoetz die, als de altijd trouwlustige huishoudster een type die men veelal in Duitsche blijspelen aantreft aanspraak heeft op onzen lof, gelijk zij recht had op hel tweetal bloemruikers haar als ju- bilarisse bij den aanvang der voorstelling aangeboden. Mag men uit het vorenstaande afleiden dat -Machines" mij heeft bevredigd, dan sluit die bevrediging geeue onvoldaanheid uit. Het Nederlandsch Tooneel (Afdeeling Amsterdam) heelt te veel te geven om eene enkele maal dat het hier verschijnt ons op -Machines" te onthalen, waar het zooveel heerlijks en kunstmatigs in portefeuille heeftmaar dit mag ons de oogën niet doen sluiten voor het aangename en lachwekkende dal ons gisterenavond werd aangeboden. Men vergunne mij ten slotte de opmerking dat Mevr. Rössing wel zoude doen bij al liet goede dat van Mevr. Sophie De Vries te leeren valt. niet den hoogen toon van stem te willen navolgenwaardoor die gevierde actrice zich onderscheidt, eene opmerking, welke alleen voortkomt uit vrees dat zij daardoor haar inderdaad niet gering talent zoude verkleinen. Leidex, 8 December 1883. J. M. E. D. n E C 5- A M EC 8. VERLOST heeft reeds meniseen met vreugde uilgeroepen die jaren lang aan ziekten geleden heeft ontstaan uit bedorven slecht bloed die door niets kouden ver doven worden en eindelijk van hun plaaggeest verlost werden door de aan wending der zoo snel beroemd gewordene Zwiisersche Pillen van den Apo theker Rich. Brandt. De Zwiisersche Pillen reinigen het bloed, verdrijven de slechte vochten en terwijl zij de werking der verteringsorganen regelen brengen zjj nieuwe levenskracht in het lichaam. In de Apotheken verkrijgbaar. Bij het tegenwoordig vaak ruwe en ongezonde weer, waar verkoudheden aan de orde zijn van den dag, maken wij er vooral zorgvuldige moeders opmerkzaam op, hoe gemakkelijk bij kinderen uit een aanvankelijk onbedui dende hoest de smartelijke kinkhoest, of de gevaarlijke kroep kan ontstaan en van hoeveel belang het is, voor deze en dergelijke gevatte kouden ot tot voorkoming daarvan, steeds een goed middel bij de hand te hebben. Wij meenen daarom de aandacht te mogen vestigen op een preparaat, waarvan het buitengewone nut als voorbehoed en huismiddel schitterend gebleken is. Dit is de Rijnlandsche Druiven-Borsthonig, een sedert 14 jaren door W. II. Ziekenheimer te Mainz uit een afkooksel van wijndruiven en uiterst fijne rietsuiker toebereid, zeer smakelijk sap, dat de kinderen gaarne innemen en dal hen tevens zeer veel goed doet. Daar er namaaksels bestaan, lette men bij den aankoop op het etiquet en de sluiting der flesschen met den naam van bovengenoemden uitvinder. (Zie de advertentie in 't nummer van heden.) POLITIE. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier aangehouden een man die gisteren uit de gevangenis te 'sGravenliage was ontslagen en bij zich droeg twee gedragen jongensjassen en een hemd. Daar vermoeden beslaat dat deze goederen door hem ontvreemd zijn, worden de rechthebbenden ver zocht zich tot het geven van inlichtingen aan te melden aan het bureel van politie alhier. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 8 December. verkochte hoeveelheid. Laagste I Hoogste Oude Tarwe hectol. t 9— f 10.50 Mindere soort 8 0 0 0 Nieuwe Tarwe 0 0 8— 0 9— Oude Rogge 10 B 0 6.50 7— Nieuwe Iloggc 0 6— 0 6.25 Gerst (zomer) 8 0 5 0 6— Chevalier-gerst 0 0 650 0 7. Zware Haver o 0 0 4.50 0 5— Lichte - 0 0 3— 0 4.— Duivenboonen 4 0 0 8— 0 8.15 Paardenboonen 7 0 0 7.— 0 8— Boter (l8te qnaliteit vat) 0 68.— 0 74- - (2de - (l"te per kil.) 5350 kilog. 0 0 60— 1.70 0 0 66.- 1.85 - (2de - - -).... 0 1.50 0 l.u5 Turf haardbr. l"e soort dubb. heet. 0 0 (grauwe) 0 0 0 Lange zwarte 15000 0 0 0.28 0 0.32 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MIJRÉ, voorbeen J.C, Drabbe.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6