BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsohe Courant van Maandag dO December Ó883vT". 29d. BUI TENLANDSCHE BERICHTEN. [n de Staatscourant is opgenomen hel rapport aan den koning van Z. Esc. den minister van liinnenlandscbe zaken gevoegd bij den algemeeneu slaat van de door de commissarissen des konings in de provinciën ingezon den tabellarische verslagen omtrent den alloop van de lichting der nationale militie van 1083. Ten behoeve der slachlofïcrs van de jongste ramp in Nederlandsch- lndië is alsnog bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen: door lusschenkomst van 's konings gezant te Brussel als opbrengst eener door de [«Association pour secourir les pauvres honteux" aldaar geopende inschrij ving, 750 fr. en 57 Ir. als opbrengst eener inschrijving, geopend door den lieer A. J. Gallier, stationschef te Lede. bij Aalst. Van Zr. 11'. zaakge lastigde te Lissabon 5 en van den consul der Nederlanden te Moscott, als slot der door hem geopen.tc inschrijving R. 441 ol Nederlandse!) courant 514.85. liij hü te Utrecht gehouden examen voor middelbaar onderwijs zijn voor Eugelscne taal, acte A. toegelaten rnej. Th. Goudsmit, van Leiden, en de heer J. J. H. Rix, van Noordwijk-Binneu, liet stoomschip /'rins van Oranje arriveerde 7 December te Port Saïd en zal den 8S"D de reis voortzetten. De Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) 7 December. liet centraal-comité voor de inzameling van gelden voor de nagelaten betrekkingen der omgekomenen met Zr. M'. rammonitor Adder heelt zich thans als zoodanig ontbonden en is overgegaan in de Verceniging tol oprich ting en instandhouding van het Adderfonds, waarvan de statuten reeds door Z. M. den koning zijn goedgekeurd. Deze vereeniging zal bestaan uil 12 ledenwaaruit het bestuur wordt gekozen. j Gisterenochlend waren een aantal vrienden van dr. Jonkman aan het station van den Oosterspoorweg te Utrecht bijeen, om hem welkom te hee- ten bij den terugkeer van zjjne zending in de Transvaal. {V. U.) Men heeft voor den wijnstok een mest gevonden, die aan de druiven een aangenamen smaak en goede hoedanigheid geeft. Men ontwaart reeds het eerste jaar eerie goede uitwerking; hij duurt 6 a 7 jaren en kost wei nig; aanmerkelijke voordeden, die de gewone mest niet oplevert. Deze niest is niet anders dan de nagels, sporen of schoenen van schapen, die de slagers zorgvuldig van de poolen snijden en voor bijna niets verkoopen. - [Men legge van deze hoornachtige stukken een hand vol of twee aan den voet van eiken wijnslok, slechts ter dikte van een ell. met aarde bedekt, zonder verdere bereiding. Door deze zeer gemakkelijke en min kostbare bemesting verkrijgt men een uitmuntenden druivenoogst. De meststof is van veel langer duur dan die van roet en bloed. En daar de hoeveelheid dezer stoffen niet is opgegeven, zou bij aanwending er van cene te zware bemesting den wijnslok op gevoelige wijze in den groei zelfs kunnen schaden. Wat het [Snoeien in den herlst betreft en het daardoor wegnemen van het oude bout, waardoor men alleen de van dit jaar gescholen loten behoudt, stem- nen wij niet zoo gaal toe, omdat bekende en knappe tuinlieden daarvoor den tijd stellen in de eerste dagen van Maart. Deze dragen dan tevens zorg, dat alleen de schadelijke ranken worden weggenomen, zonder te letten of deze van ouder of van jonger dagleckeniug zijn. De vruchiboouien worden mede in denzeifden lijd en op gelijke wijze behandeld. TrovGron. Ct.) De pupillenschool te Nieuwersluis heeft sedert hare oprichting, ter ver dere opleiding aan het instructie-bataljon te Rampen, afgeleverd 210 jonge lingen. Van genoemde school zijn op dit oogenbik bij het instructie-bataljon ia dienst: 1 sergeant. 3 fouriers, 2 korporaals, 39 korporaals-titulair en 44 volontairs, waaronder 23 pupillen, en die bij een ouderdom van 15 a 16% jaar nog niet de lengte lubben van 1.5 meter. Te Amsterdam is de beer Maju Kinshcrgcn overleden in den leeftijd van bijna 102 jaar. llij woonde bij: de omwenteling onder Napoleon 1, liet bom bardement van Vlissiiigende verrassing van Bergen-op-Zoom het landen der Engelschen op Walcheren en in Noord-Uoliand. evenals die te Ostende met het materieel voor den slag van Waterloo, den intocht der Kozakken te Am sterdam. enz. Tot zijn dood sprak de krasse grijsaard altijd gaarne over zijne militaire loopbaan. Eergistereuuiiddag zijn te Amsterdam voor hel front der troepen van liet 1« bataljon mariniers gedegradeerd: een sergeant-majoor, een fourier en en een marinier l"s kl.als straf voor de wijze waarop zij zich tegenover recruten hebben gedragen. Zij hebben zich aan knoeierij, het aannemen van geld enz schuldig gemaakt. In de gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene verga dering der Ned. harddraverij- en ren vereeniging, zijn tot leden van het be stuur gekozen de heeren Van den Broek, jhr. Mock, Petersen, II. Van Wic- kevoort Crommelin, II. P. De Kat van llardinxveld, baron Van Brienen van de Groote Lindt en J. Wiiste. I De bewoners van een perceel in de Overhaalsgang op de hoogte van den Katliik te Amsterdam werden St. Nikolaasavond onaangenaam verrast. Terwijl zij zich cenigen tijd uit hunne woning verwijderd hadden, vonden zij bij hunne terugkomst huune spaarpenningen, ruim 1100verdwenen. Men had 6:zich door middel van loopers toegang tot woning, kamer, chiffonnière en geld- trommel verschaft. Door wijlen den heer G. J. Ten Hiesbrink is voor het inrichten eener bewaarschool voor kinderen zonder onderscheid van godsdienst Ie Aalten ge legateerd een huis aldaar, met ƒ1500, vrij van het recht van successie. Het bestuur van het departement, der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen is be last met de uitvoering dezer beschikking. Gisterenochtend werd te Kampen in den Usel, tusschen het rad van de stoomboot Stad Arnhem, gevonden het lijk eener vrouw. De ongeluk kige, wier man voor een paar jaren door het omslaan eener schuit in de golven omkwam, laat vier jeugdige kinderen na. Het gerechtshof te 's llerlogenboscb heeft eergisteren A. v. E., oud 20 jaren, wonende te Escharenschuldig verklaard aan a. moed willigen man- j slag en b. eenvoudige moedwillige mishandeling, tweemalen gepleegd, en hem 3'e dier zake veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en twee geldboeten, elk 'an ƒ8, bjj wanbetaling te vervangen door een dag gevangenisstraf voor elka poete. Tengevolge van cene verlaging van het loon der werklieden op de schoenfabriek van dc firma de wed. Dumouliti en Zoon te Besoijen, namen de werklieden zulk eene dreigende houding tegenover bet lioold der firma aan dat hij de hulp der brigade maréchaussees te Waalwijk meende te moeten inroepen om aan het tumult een einde, te maken. Niet dan met veel moeite gelukte dit. Eenige der voornaamste belhamels zijn daarop uil de fabriek ontslagen. Door den minister van oorlog is eene wijziging gebracht in de begroo ting van uitgaven ten behoeve van de voltooiing van het vestiugstelsel, dienst 1834, welke strekt om art. 3, nieuwe werken enz. ter verbetering van de stelling van den Helder, te vermeerderen met f 100 000 en alzoouit te trekken tot een bedrag van 125.400. waardoor het totaal der vestins- begrooting wordt uitgetrokken tot een bedrag van 2 094 600. Tot toe lichting van deze wijziging wordt aangevoerd, dat. naar thans is ecidcken. tengevolge van vertraging in de uilvoering van het leveren van twee pant serkoepels op het fort op de Harssens, voor dit werk, op den dienst van 1882, ongeveer 100.000 minder kunnen worden besteed dan aanvankelijk gedacht was. Derhalve zal, ingevolge van het omtrent vermelde levering gesloten contract, op den dienst voor 1884 gelijk bedrag meer moeten wor den uitgegeven, dan bij de raming der uitgaven voor de uitvoering der ves tingwet voor 1884 aangenomen werd. De minister van financiën heeft het eindcijfer der begrooting van zijn departement andermaal verminderd, thans met eene som van 22.300, tenge volge o. a van niet-vervulling eener ambtenaars-vacature aan het ministerie; opheffing van het kantoor van den betaalmeester te Winschoten; verminde ring tot op 300 van de voorgestelde tractementsvcrhooging van den rijks advocaat Ie Maastricht; vermindering tot de helft van de belooning voor tee kenaars en verlaging met ƒ6000 van de kosten, voor zegelpapier en plakzegels. De heer Corver Hooft heeft voorgesteld de begrooting voor waterstaat, handel en nijverheid te ontlasten van eene som ad f 533 000, welke vermin deringen alleen tengevolge zullen hebben, dat werken ter verbetering der |i rivieren een of twee jaar langer onvoltooid zullen blijven, zonder dat eenig gewichtig belang benadeeld wordt, of dc vruchten van vroeger tot stand P gebrachte werken verloren gaan, terwijl lot onderhoud van hel eenmaal verrichte genoegzame gelden worden overgelaten. De heer Kencheniiis wen*cht op biuneiil. zaken te verminderen ai l. 76 met 5000 en art. 80 met 50 000 s GBAVENÜAGE, 8 December."* De minister van justitie zal op 11 December a. s. geen audiëntie ver- Iecnen. De heer jhr. mr. O. J. Repelaer van Molenaarsgraaf heeft in dc gisteren gehouden zitting van den Imogen raad den eed algelcgd als advocaat en procureur. BELCflE. Gisteren te 2 uur werd er een ministerraad gehouden, die door den voorzitter van de kamer werd bijgewoond. De kamer zal vermoedelijk in de zaal van den senaat bijeenkomen om de begrooting te behandelen. De brand is geheel gebluscht. Er zijn twee dooden en vijf gekwetsten. Door de Belgische bladen wordt weer eene geheimzinnige verdwijning bericht. Eene jonge dame, oiej. M.die met hare ouders en haar broeder te Knesselaere. in Oost-Vlaandereneen vroom en rustig leven leidrie, is plot seling verdwenen. Men vermoed dat zij ontvoerd is door een zekere Rachel V., die verleden week in het dorp aankwam op weg naar Aeltre en zich door groot vertoon van droelheid bij de familie M. wist in te dringen. Alle nasporingen naar de twee vermisten bleven vruchteloos. Men bezint zich nu, dat de vreemdelinge iels mannelijks in baar voorkomen had, en dat men hier dus misschien eene romantische schaking voor heeft. Maar met zeker heid is nog niets bekend. B 15' GELA K ES. Het internationale bond ten gunste van scheidsrechterlijke uitspraken en vrede te Londen heeft gisteren de Transvaalsche quaestie in overweging genomen en besloten den 17d" dezer eene zamenkomst te beleggen van allen die belang stellen in eene vredelievende oplossing der quaestie. Er wordt verzekerd, dat er eene schikking op handen is door eene flnancifelc firma te Londen tot eene conversie van de Mexicaansche schuld. Naar de Times verneemt, betreft de overeenkomst, van welke den heer llartington te Accrington sprak, als zijnde getroflen tusschen Engeland. Duilschland en alle onzijdige staten welke handels- en andere belangen heb ben in China en de omliggende wateren, geenszins de krijgsverrichtingen der Franschen, maar beeft uitsluitend ten doel het in bescherming nemen van de onderdanen der respectieve staten tegen geweldenarij van dc zijde der Chineezen. Te Cairo is geene bevestiging ontvangen van he' bericht omtrent een opstand in Sennaar. Blijkens berichten uit San Francisco van 10 October jl. heeft de lui tenant Stoney, van de kotter Corwin, op reis naar de Indianen Tcherchec van Alaska, eene rivier ontdekt. De Indianen hadden er wel gewag van gemaakt aan andere onderzoekers, maar Stoney vond gelegenheid zich van de zaak Ie vergewissen. Wal hij zag (want hij kon de rivier niet geheel leeren ken nen. en de Indianen spraken van 1500 mijlen, die zij benedenwaarts de rivier hadden bevaren) doet hem vermoeden, dat de oorsprong van de gewel dige massa's hout, die in de Arctische zee te land komen, moet worden ge zocht in den afvoer met dc geweldige massa's water van deze rivier. Zij zou op sommige plaatsen 20 mijlen breed zijn. In het noordelijk gedeelte van Georgia heeft men in liet slib der rivie ren zulke belangrijke hoeveelheden goud gevonden, dat zich te Boston onmid dellijk eene maatschappij met een millioen dollar kapitaal gevestigd heeft, om door baggermachines de slibmassa te verkrijgen. De beddingen o. a. der rivieren Chestatter en Chatlackrocher, zijn zoodanig bezwangerd met goud, dat zelfs op de plaatsen waar zij in de zee oitloopeu, bet zeezand tot op verren afstand eene goudgehaltc bezit. Met den bouw van den Mormoonschen tempel in Zontmeerstad (Utah), waarvan voor 28 jaren de eerste steen gelegd werd, is men nu zoover ge vorderd, dat de buitenmuren voltooid zijn. Deze muren zijn 85 voet boog, 10 voet dik en van massief graniet. Over zes jaren zal bet gebouw waar schijnlijk gereed komen. De kosten bedroegen tot nu toe 4 51)0,000 dollars. FRAS H ES. 8 J H. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging geo[end over het crediet voor Tongkin. De heer Biviére, voorzitter van de groep der

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5