B U 1 TB N L A N 1) S C H E B BRIC H T E N. PER TELEGRAAF. Bij resolutie van den minister van koloniën is de hulponderwijzer M. J. f Meijer gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië om te worden benoemd tot onderwijzer van de 3e kl. voor den dienst daar te lande. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer heeft de heer Dirks zitting genomen. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk Bin- nenl. zaken zijn aangenomen de amendementen tot vermindering met/2500 voor overwulving van de Dieze te 's Bosch; 2000 voor herstel van het beeldwerk van het Paushuis te Utrecht, en ƒ3000, de helft der meubelee- ring van het gouvernementsgebouw te Assen. De minister nam het amen dement over om ƒ30000 weg te nemen, zijnde de eerste termijn tot het her stel van het oude gouvernementsgebouw te Assen, waartegen zeer ernstige grieven rezen en waarbij slerd werd afgekeurd de misleiding do'>r ambte naren bij den bouw van openbare werken. Een amendement van den heer Keuehenius, om 39000 te schrappen op den post voor besmettelijke ziek ten, werd verworpen. Maandag voortzetting. Antonie Vredegoor, wonende te Steenderen, beschuldigd van geweld pleging op den gemeente- en onbezoldigden rijksveldwachter C. Kraaijen- brink te Steenderen, in den avond van 26 Augustus 1882, welke mis handeling spoedig den dood ten gevolge had, stond gisteren voor het gerechtshof alhier terecht, na alvorens door de hoven te Arnhem en te 's Hertogenbosch tot 15 jaren tuchthuisstraf te zijn veroordeeld, van welke vonnissen de beschuldigde telkens in hooger beroep kwam. In weerwil van de meest bezwarende getuigenissen, die tegen hem werden ingebracht, bleef hij ook nu weder zijne onschuld volhouden, en ontkende ten stelligste de verklaring, dat hij in den bewusten avond was gezien in de richting van de plek waar de misdaad was gepleegd. Na een uitgebreid requisitoir van den adv. gen. mr. Gregory, waarin Z. E. G. aantoonde, dat de schuld van V. aan het hem ten laste gelegde niet voor twijfel vatbaar was en achtte, na de verklaringen van verschillende ge tuigende misdaad zonneklaar bewezen, en eischtte mitsdien zijne veroor deeling tot 15 jaren tuchthuisstraf. De verdediger van den besch., mr. Schei- dius, achtte de schuld van zijn cliënt niet bewezen, en concludeerde diens volgens tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Vrijdag. Voor de rechtbank alhier stond gisteren terecht een voormalig be diende van de begraafplaats Eik-en-Duinen, die verdacht werd den armen der gemeente Loosduinen, helaas op zeer ingenieuse wijze, Ie hebben besto len. Om het geld uit de ofïerbussen, aan den ingang van den doodenakker ten behoeve der armen geplaatst, machtig te worden, ging de doodgraver aldus te werk: door de opening van de bus werkte hij een prop papier, welke bevestigd was aan een touwtje dat er builen hing. De muntstukken, in de bus geworpen, bleven op die papierlaag rusten en vertoonden zich, als hjj, door aan het touwtje te trekken, de machine in beweging bracht, naar boven, zoodat hij het geld gemakkelijk met de vingers kon grijpen en uit de armenbus in zijne zakken over te brengen. De bekl.die ongeveer 6 jaren als doodgraver dienst deed, moet in al dien tijd door deze praktijken de bussen geledigd hebben. Ondanks zijne ontkentenis, die echter geen steun vond in de afgelegde getuigenverklaringen, eischte het O. M. voor dit »genie" eene celstraf van drie maanden. Aanst. Donderdag uitspraak. HH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. prins Alexander, prins van Oranje, hebben H. D. dank doen betuigen aan de heeren Gebroeders Belinlante, wegens de aanbieding van den 59stfn jaargang van den rijks- en residentie-almanak voor 1884, //welke belangrijke en nuttige uitgave H. D. gaarne hebben willen aannemen." Voor een bij de Nederd. Hervormde gemeente alhier te benoemen twaalf- den predikant is gisterenavond door den kerkeraad het volgend drietal opge- j maakt: 1». D'. Borger te Haarlem; 2°. d». Rozemeijer Ie Arnhem; 3°. d». Thjjm te Hijkersmilde. BELGIE. Te Brussel is gisterenavond een hevige brand uitgebarsten in het paleis der wetgevende kamers. Des avonds 10 uur was men den brand meester. De vergaderzaal der kamer van vertegenwoordigers met al wat daarbij be hoort is door de vlammen vernield. Verscheidene brandweermannen zijn ge wond. Volgens een gerucht zouden eenige grenadiers onder het puin bedol ven zijn. De vrees, welke voor de departementen van builenlandsche zaken en onderwijs bestond, is gelukkig niet verwezenlijkt; die afdeelingen van het paleis hebben weinig geleden. De lokalen van den senaat bleven gespaard. De brand is aangekomen in het koepeldak der kamer, terwijl zitting ge houden werd, hij werd aangewakkerd door de trekking van de ventilators en door een hevigen Noordoostenwind. ENKELAIVO. Naar de Daily News verneemt, hebben de Transvaalsche afgevaardig den aan lord Derby het ontwerp van eene nieuwe conventie voorgelegd. De voorwaarden daarvan waren onaannemelijk; maar toch bestaat er grond tot hopen dat er eene bevredigende schikking zal worden getrollen. Lord Derby heeft de Transvaalsche deputatie tot een diner genoodigd op 30 dezer. Deze nitnoodiging is door de deputatie aangenomen. In eene conferentie te Sydney van vertegenwoordigers van al de Austra lische koloniën is eene resolutie aangenomen ten gunste der inlijving van die gedeelten van Nieuw-Guinea's zuidkust, op welke de staat der Nederlan den geene aanspraak doet gelden en voorts ten gunste van gemeenschap pelijk optreden en van hel dragen der noodige kosten. De vergadering protesteerde levendig tegen de deportatie van Fransche recidivisten naar eilan den in de Stille Zuidzee, en zij zal er bjj de Britsche regeering op aandrin- om in dien zin te Parijs vertoogen te doen. FRANK ft IJ Si. De kamer van afgevaardigden behandelde gisteren het budget van oorlog. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten en verschillende hoofdstukken aangenomen. Het crediet voor de intendance is, met goedkeuring der re geering, met 35,000 frs. verminderd. De minister van marine ontving Woendagmorgen eene dépcche van admi raal Courbet, gedateerd Hanoi 27 November, welke alleen over dienst zaken loopt. De Télégraphe verzekert, dat markies Tseng eergisteren aan den heer Jules Ferry eene nota heeft overhandigd, waarin de schorsing der vijande lijkheden wordt verzocht, ten einde een conflict te vermijden, waardoor de aangeknoopte onderhandelingen gevaar zouden loopen. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Chineesche regeering hare aanspra ken op Tongkin weigert in te trekken of er verandering in te brengen. Zij wil liever den oorlog dan toegeven. Zeven onderteekenaars van plakkaten, waarin wordt opgeruid tot he deelnemen aan eene publieke manifestatie op de Place de la Bourse te Parij zijn gevangen genomen. SPANJE. Aan de New-York Herald wordt uit Madrid van 4 dezer het volgende gemeldEr bestaat eene geheime overeenstemming tusschen Duitschland en Spanjemet het oog op eene mogelijke revolutionaire beweging. Deze schik king heeft de goedkeuring van andere monarchiën. Zij is niet gericht teget Frankrijk, maar tegen de revolutionaire propaganda. SbtlSTSGSSEANBt. De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel van dr. Stern, strek kende tot invoering der geheime stemming bij de verkiezingen voor den Prut sischen landdag en voor de gemeenteraden, verworpen met 202 tegen 161 stemmen. OOST-INDIE. BATAVIA, 31 October. De gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden telegrapheert, onder dag teekening van 26 dezer, het volgende: //Nu cholera in binnenland gewekei is, zijn operaties ter verdrijving vijandelijke bende uit XXII Moekims mt kracht ondernomen. Eergisteren vertrok kolonel daarvoor zelf naar Anagi loeng. Gisteren vijand op twee plaatsen aangetast; eene kolonne joeg he op de vlucht bij Tjot Tjoet en Lamara Toenong, andere kolonne bij Leponj Vijand groote verliezen; gedetailleerd nog niet bekend. Verplaatste zich naa rechteroever Atjeh-rivier. Daar heden bij Pantei-Karang door kolonne vat Anagaloeng geslagen en op de vlucht gejaagd. Troepen van Dambaroe moe ten heden eene bende geslagen hebben bij Senelop; hiervan nog geen officiëe rapport. Verliezen onzerzjjds gisteren vier mindere militairen gewond, hedet drie mindere militairen en twee paarden gewond". In den morgen van 29 Oct. is de gouverneur-generaal, vergezeld van den controleur der 1» kl. S. W. Tromp en den adjudant luit. ter zee Koster per Z. M. stoomschip Prins Hendrik der Nederlandennaar Bantam en de Lampongs vertrokken. Het eerst wordt Karang Antoe aangedaan en van daar uit zal Z. E. verschillende plaatsen in het Bantamsche bezoeken en daar denkelijk drie of vier dagen vertoeven. Hoelang Z. E. daarna in dt Lampongs zal blijven is niet met juistheid bekend, doch men verneemt, dal Z. E. in de volgende week wordt terugverwacht. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkin gen genomen. Civiel departement. Verleend; een tweej. verlof naar Europa, aan dei voorz. van den landr te Patli (Japara) mr. Ch. Samuels met iutrekking vai het besluit van 31 Juli, voor zoover hij daarbij wegens ziekte eervol uit zijne betrekking is ontslagen. Ontslagen: eervol, de zoutverkooppakhnis- meester te Bandjermasin (Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo) O. H. Van der Meer Mohr; de commies op het bureau van den assistent-resident; voor de politie te Soerabaia N. H. Fartmande 3' commies bij dl algemeene rekenkamer J. H. Van Ouwerkerk; de klerk bij den admini strateur der tinmijnen van het district Djeboes (Banka) C. F. Von Schiik- mande griffier bij den landraad te Patti F. H. R. Jacobsz. Benoemd tot zoutverkooppakhuismeester te Bandjermasin, de chef van het postk. te Pontianak G. Weidema; tot hoofdcommies bij het departement der burgerl openb. werken, de hoofdcomm. bij de alg. rekenk. C. J. H. Biegon von Czud nochowski; tot adjunct landmeter der 1« kl. van het kadaster, de ambtenaai op non-act. A. Uyt den Bogaard, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende bij de algemeene rekenkamer: tot hoofdcommies, de 1' comm. A. L. Spier; tot. le comm., de ambt. op non-act. J. Warnars, laatstelijk die betrekking be kleed hebbende; tot hortulanus bij 's lands plantentuin te Buitenzorg, de adsistent hortulanus bij dien tuin H. J. Wigman; tot comm. 2' kl. bij Jen post- en telegraafdienst, J. W. Bolderman, laatstelijk dien rang bekleed heb bende en onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het binnenl. best, op Java en Madura, tot contr. le kl., de contr. 2' kl, A. H. A. Labaar; tot contr. 2' kl.P. H. Van Andel en A. J. F. Veenstrathans lijd. belast met de waarn. dier betr.tot adspir. contr, E. L. Kruseman en C. C. M. Henny, thans tijd. belast met de waarn. dier betr.; bij de in- en uitvoerr. en acc., tot verificateur 58 kl., de ontvanger te Japara L. V. De Souza; tot ontvanger, de verificateur 5s kl. H. W. Buschman; tot boekh. bij de wees- en boedelkamer te Padang, de 2' boekh. bij den dienst der Bataviasche havenw. II. F. G. Oosthoek; tot opz. 2' kl. bij den dienst der staatssp. op Java, de ambt op wachtgeld F. A. De la Croix, laatst, die betrekking be kleed hebbende. Bjj den post- en telegraafdienst: tot comm. 3e kl., de ambt. op wachtgeld J. C. Sené, vroeger dien rang bekleed hebbende, de tijdelijke comm. 3e kl. J. J. Van Hems en de adj.-comm. J. G. W. Cordesius; tot tjjd. comm. 3e kl., de adj.-comm. W. E. F. Bruigom. Hersteld: in activiteit, de gew. Lutherscbe predikant bij de Evangelische gemeente te Batavia J. W. 11. Adèr. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2en luit. der inf. II. C. Van Deinse. Ontslagen: op verzoek, wegens lichamelijke ongeschiktheid voor alle milit. diensteneervol uit Z'. M'. milit. dienst, met behoud van recht op pensioen, de le luit. der inf. D. W. Binkhorst. Benoemd: tot milit. apotheker le kl. bij dengeneesk dienst, de milit. apoth. 2e kl. D. Van Beuningen van Ilelsdingen; tot majoor intendant bij de milit. adm., de kapt. intend. F. J. Van Houtum. Bevorderd; tot len luit., bij het wapen der inf., de 2' luit. K. J. D. Scott. HONGKONG, 6 December. New-York Herald). In Canton hebben benden gespuis gisteren de Christenkapel vernield. Door de militaire macht werden de oproermakers uiteengejaagd. Zij liet 200 man achter ter bewaking van de puinhoopen. BERN, 7 Dec. De heer Velte is gekozen tot president van den bondsraad en de heer Schenck tot vice-president. CAIRO, 7 Dec. De porie heeft de officiëele mededeeling gezonden aan dt Engelsche regeering, dat zij voornemens is verscheiden bodems te doen krui sen in de Roode Zee. LONDEN, 7 Dec. De Times bevat een telegram uit Kharthoera, gedagtee kend 6 dezer, meldende dat de moedir van Sermaar (Sennaar?) per telegrac het volgende bericht: Een 5000-tal bewoners alhier, gehoor gevende aan di opruiende taal van dervischenzjjn aan 't muiten geslagen en hebben d( partij omhelsd van den valschen profeet500 der oproerlingen zijn gewapenj i met remingtons.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2