L H. NESTLE Ziekenhuis te Leiden. AANBESTEDING, FRANKRIJK. Het eerste deel van het Gele Boek bevat een geschiedkundig overzicht van de Tongkin-quaestie, loopende van het verdrag van 1874 tot het jaar 1878, toen Anam een beroep deed op China tot onderdrukking van den opstand. Uit de briefwisseling van Villiers en de rapporten van Rivière blijkt, hoede Tongkin-quaestie ontstond en in omvang toenam. Een oorlog met China scheen onvermijdelijk, toen Bourée meldde, dat China zijne troepen terugtrok en voorstelde om zelve de haven aan de Roode Rivier te behouden, terwijl Frank rijk die van het zuiden zou netnen. De heer Bourée gal den raad zulkeene schikking te verwerpen. Het bericht, dat de Chineesche gezant een onderhoud heeft gehad met den minister Ferry en hem het antwoord zijner regeering heeft overhandigt op het Fransche memorandum is onjuist. Een restaurateur te Parijs is veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, 2000 francs boete en 10,000 francs schadevergoeding, wegens het verkoopen van champagne onder een valsch merk. Het goldt nl. sinds jaren in zijn eta blissement, dat, bij het bestellen van champagne Moët et Chandon, een minder soort gegeven werd, terwijl de kellners een kurk van genoemde firma op tafel goochelden, alsof die werkelijk van de opengetrokken flesch kwam. Tijdens de heer De Lesseps en zijne beide zonen Victor en Abel zich te Courveux bevonden, hebben zij aldaar drie pakketten, op gelijke wijze ingepakt, ontvangen, vermoedelijk dienstig om hun het leven te benemen. Toen de buitenste omslag daarvan was verwijderd, las men de volgende woor den: «De nadere verklaring wordt gevonden op den bodem der doos." Deze woorden maakten een beangstigenden indruk op mevrouw De Lesseps. De doozen werden op haar dringend verzoek niet geopend. Later onderzoek bracht aan den dag, dat er eene hoeveelheid dynamiet in verborgen zat, zoo als door mijnwerkers wordt gebezigd bij hunnen arbeid. In eene der meest bezochte straten van Marseille, de Rue de Paradis, is Vrijdag op klaarlichten dag eene vreeselijke misdaad gepleegd. Een be diende van het Crédit LyonnaisPeyre Michel geheeten, was 's morgens uitgegaan om voor zijn kantoor wissels, enz. te inkasseeren. Op het mid daguur was hij, tegen de gewoonte, nog niet teruggekeerd. Men vatte arg waan op en er werden nasporingen gedaan, doch zonder gevolg. Eindelijk kwam eene vrouw, Mme. Alléon, die kamers in de Rue de Paradis ver huurde, aan het bureau van politie om deze te berichten dat zij een lijk had gevonden in eene der kamers op de eerste verdieping, voor eenigedagen pas verhuurd aan iemand van een goed voorkomen, met name Blein. Het Ijjk nu was dat van Peyre Michel. Het was zwaar gebonden en had in den mond eene prop. die vastgemaakt was aan een om den hals geslagen touw. Het gezicht was voorts bedekt met een kussen en de hals droeg sporen van verworging. Geen twijfel dus of Peyre Michel,'die bij Blein was gekomeu om een wissel te inkasseeren, gegrepen, gebonden en geworgd was. Hij had op dat oogenblik 60.000 fr. bij zich, waarvan niets terug is gevonden. Peyre Michel was, evenals Blein, een sterk gespierd man. Het is dus waar schijnlijk dat Blein niet de eenige moordenaar was, maar medeplichtigen had. De moordenaars hebben tjjd gehad om te ontkomenwant Michel was omstreeks hall twaalf bij Blein gekomen en Mme. Alléon had eerst te zes ure 's avonds het lijk ontdekt. Van de acht en dertig werklieden, die in den bij hel spoorwegonge luk te Saint-Méen verbrijzelden wagen zaten, zijn nu 37 overleden. De tijding dat er eene republikeinsche zamenzweering te Barcelona is ontdekt is overdreven. Er zijn vijf officiereu gevangen genomen, maar deze zaak is van geen beteekenis. 1IC1TICHLAID. Het bericht in buitenlandsche bladen omtrent Duitschland's bemiddeling in zake Tongkin is ongegrond. De Duitsche regeering heeft met dit gan- sche vraagstuk volstrekt niets te maken; ook is hare bemiddelling noch door eene der beide betrokken mogendheden, noch door eene derde hier aan gevraagd. Sven Nilsson, professor aan de universiteit te Lund, beroemd Zweedsch natuurhistoricus, is overleden. OOST FN RIJ K. Het watergebrek te VVeénen begint meer en meer een dreigend aan zien te krijgen. De Pottschacher waterleiding, die eenige dagen geleden nog 140,000 emmers per dag gaf, levert nu niet meer dan 123,000, en ook de andere aanvoer vermindert aanhoudend. Het gemeentebesluur beraamt maatregelen om in den nood te voorzien. Intussehen heeft de commissie voor de waterverzorging eene aanmaning lol groote zuinigheid met het on misbare nat aan de burgerij gericht. De brug over den Donau, gebouwd ter verbinding van Ujvideck roet Peterwardeinis onlangs beproefd in tegenwoordigheid van eene commissie van ingenieurs, benoemd door den Hongaarschen minister voor de spoor wegen. Het resultaat was bevredigend. De gehecle lijn van Buda-Pesth naar Semlin, die centraal Europa met Konstantinopel zal verbinden, zal spoedig in exploitatie komen. TURK IJ F. De Porte hoopt van de overwinning van den Mahdi partij te trekken, om haar souvereiniteit over Egypte te herstellen, maar zij is toch ook on gerust. Zij weet zeer goed dat de Ottomanische dynastie door de meeste Mohamedanen als overweldigers wordt beschouwd. Daarbij komtdat vol gens de overlevering een nieuw profeet in deze eeuw moet verschijnen. De Sultan heeft Mohamed Achmet, die zich Mahdi noemt, als een bedrieger ge brandmerkt, maar hij vreest, dat de vele ontevredenen in Syrië en Arabië zich daaraan weinig zouden sloren, indien het hem gelukte de Roode Zee over te steken. De angst der Porie blijkt ook uit het verbod aan de dag bladen, van de gebeurtenissen in Soedan melding te maken. PER TELEGRAA F. BERLIJN, 5 Dec. Het huis van afgevaardigden heeft heden beraad slaagd over het voorstel tot invoering van geheime stemming bij de verkie zingen voor den landdag. MAURITIUS, 22 November. Blijkens berichten uit Madagascar hebben de Franschen Mosambo en Teneriffe, op de noordkust van het eiland, ge bombardeerd. Men verzekert dat twee Fransche fregatten uitgezonden zjjn om het fort Dauphin en andere punten op de Zuidkust te beschieten. WASHINGTON, 4 December. Bij den senaat is ingekomen een ontwerp van wet, waarbij de nationale banken gemachtigd worden wissels uit te geven, wier bedrag negentig procent van den beursprijs harer gedeponeerde bons vertegenwoordigt. POLITIE. Zaterdag jl. is uit het portaal eener woning alhier ontvreemd eene vier kante rieten kooi, met bruine voetjes, waarin een kanarievogel, geel groen gekleurd en donkergroene vleugels, zijnde een mannetje. Zijdie deswege eenige inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich aan het commissariaat van politie aan te melden even als degene die sedert eenige dagen een koper gewicht van 5 hectogram vermist. ISurgerlijfcc ^taub Van 29 November tot en met December 1883. BEVALLEN: M. E. M. Kriek, geb. Wagemans, Z. M. v. Rosse, geb. Neute boom, Z. II. Wijtenburg, geb. v. Leeuwen, Z. J. M. v. Booren, geb. v. Hoo- ven, D. J. Smazen, geb. Vergalen, D. J. R. H. v. d. Mey, geb. Berkemeier, Z- W. Lacourt, geb. v. d. Grind, Z. W. C. S. Dreef, geb. Flippo, D. A. M. v. Kleef, geb. Fullink, Z. J. De Bolster, geb. De Haas, Z. C. v. d. Linden, geb. Gorree, - M. Frankhuyzen, geb. v. Hoven, Z. M. C. R. Kroon, geb. De Haas, Z. B. v. Steenbergen, geb. De Water, Z. C. J. Taffijn, geb. Goddijn, G. Kramp, geb. Lut, Z. N. v. d. Hout, geb. v. Wouw, Z. S. v. d. Waals, geb. Miog, Z. J. v. Oostendorp, geb. üirkse, D. J. De Winter, geb. v. d. Wey- den, Z. J. Paats. geb. Slijger, D. J. Delfos, geb. Jongbloed, D. C. E. Ket- lenis, geb. Krebs, D. J. v. Schravendijk, geb. Ego, D. H. L. v. d. Wolk, geb. Commijs, D. J. A. H. Kroon, geb. De Jong, D. H. Pijpers, geb. Wassenaar, Z. K. v. Staden, geb. Kooyman, Z. S. C. Verhoeven, geb. Hanselaar, D. C. De Rooy, geb. v. d. Berg, D. J. P. De Wekker, geb. Planjer, Z. H. F. De Kie vit, geb. Vcrwey, D. OVERLEDEN: P. G. Mieremet, Z„ 1 d. - H. Riebot, Z„ 2 d. - L. Heetveld, geb. Bongenaar, 58 j, J. J. De Kruys, 57 j. A. Gans, Z., lm. A. C. Over- sloot, D., 6 m. J. Kramers, vr., 69 j. S. Aben, D., 5 j. J. Giezen, Z., 12 m. C. Van Polanen, geb. Basel, wed. 81 j. J. Weudel, D.. 23 m. J. M. Blom, geb. Schmitz. 43 j. J. Van Gastelen, 64 j. K. Trouwee, Z.,23 j. J. Kramp, wedr„ 77 j. K. Elzenga, geb. Brouwer, 31 j. J. E. Lut, vr., 51 j. J.Il.Uding, D.,2 j. GEHUWD: A. Van Nierop, jm. en P. Verra.jd. J. Taverne, jm. en W. Holle beek, jd. - W. Van Oosten, jm. en H. Fielemon, jd. AUVËRTËNÏ1EN. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote Mevrouw G. C. MULLER, gebj BERTRAND, in den ouderdom van 74 jaren. Leiden, 5 December 1883. P. MULLER. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. bij enkele inschrijving, op 15 December 1883, des namiddags ten één ure, in het Ziekenhuis, van de levering gedurende 1884 van: Levensmiddelen Linnen- en andere goederen; Geneesmiddelen en apotheekbehoeften. Exemplaren der voorwaarden zijn te verkrijgen aan het Bureau van het Ziekenhuis. Bjj de Veiling, den 30s,el1 November 1883, in het Heeren-Logement aan den Burg te Leiden, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, gehouden is de BOUWMANSWONING, genaamd Anna' Hoeve" gelegen in den Meerburger Polder onder Zoeterwoude, met ruim 16 hektaren WEI- en HOOILAND, in bod gebracht op 28000.—. Verhoogd met 1000, De afslag blijft bepaald op Vrijdag 7 December a. s.des voormiddags te elf uren, ter bovengemelde plaatse, terwijl intussehen ten kantore van voor noemden Notaris verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. GojtiSen Medaille, Parijs 1878 iF GEOOT BBEE-DXPLOMA |G0U DE LLES MEDA op verschillende Tentoonstellingen TALLOOZE CERTIFICATEN der voornaamste medische Autoriteiten VOLKOMEN VOEDINGSMIDDEL VOOR JONGE KINDEREN voorziet in liet ongenoegzame der moedermelk, vergemakkelijkt het spenen verteert licht en geheel en al. verkrijgbaar bij de voornaamste Apothekers en Drogisten. Ter vermijding van de talrijke namaaksels eische men op elke doos de onderteekening van den UITVINDER Henri NESTLE Vevey Zwitserland.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3