BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. bende aangehouden, bestaande uit zeven jongens van 10 tot 16 jaren, die zich aan verschillende diefstallen in winkels en kelders hebben schuldig ge maakt. Bij het wegnemen van eene flesch wijn werden zij op heeterdaad betrapt. De oudste heeft reeds meermalen wegens diefstal achter de tralies gezeten. Te Amsterdam ontstond gisterennacht in de Kalverstraat in perceel 177, waarin een modewinkel, een hevige binnenbrand, die door de werking van eene spuit werd gebluscht. De winkel met den voorraad goederen is geheel uitgebrand. Reeds vijftien personen zijn te Amsterdam in arrest genomen, in ver band met den katoendiefstal. Van de vermiste balen zijn er 14 gevonden aan de Leidsche vaart, nabij Maison Stroucken. Omtrent den brand in de kerk te Berkhout, wordt nader gemeld: Aan gewakkerd door een feilen wind, stonden toren en kerk al spoedig in lichte laaie vlam. Omtrent de oorzaak van den brand zegt mendat zekere P. Borst, timmermansknecht, wegens dronkenschap in den toren was opgeslo ten en moedwillig den braud heeft aangestoken met lucifers die hij bij zich had. Zelf is hij het slachtoffer zijner roekelooze daad geworden, daar hij mede verbrand is. Een 4-tal spuiten wisten den voortgang der vlammen te stuiten, wat bij het onstuimige weder geen gemakkelijk werk was. 's GKAVENHAGE, 5 December. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen: aan den vice-admiraal jhr. J. H. Van Capellen, adjudant-generaal der marine, tweede chef van het militair huis des konings, der versierselen van groot kruis der Leopoldsorde, Item door Z. M. den koning der Belgen geschonken, en aan den heer Van Hoey Smith van de versierselen van ridder 2e klasse der Vorstelijk Hohenzollernsche Huisorde, hem door den vorst van Hohen- zollern geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 16 Januari 1884, aan P. A. Van Deinse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Winterswijk. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der infanterie: tot 1' luit., de 2' luit. G. N. A. De Vree, van het wapen, thans gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië; bij het 1' reg., tot kapitein, de le luit. L. Wichers, van het reg. grenadiers en jagers; tot 1* luit., de 2e luit. A. L. Boonacker, van het 4* reg.; bij het 3e reg., tot kapitein, de 1'luit. G. A. De Bruyn, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 4e reg., tot le luit., de 2e luit. J. C. Kros, van het corps; bij het 8' reg., tot le luit., de 2e luit. F. I. Van Nouhuys, van het corps. Door Z. M. is de met verlof in Europa aanwezige kapitein der infan terie van het leger in Nederlandsch-Indië F. A. W. Jaeger, op zijn verzoek, wegens voor den vijand bekomen verwondingen, eervol uit Zr. M». militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is ingekomen een wetsvoorstel van de hh. A. Mackay, Lohman, Ruys en Schaepman lot her ziening van eenige artikelen der schoolwet, neerkomende op de intrekking van de schoolbouwreglementenwijziging van het kweekelingenstelsel, ver mindering van het aantal onderwijzers; voor 40 kinderen 140 tot 100 twee, 100 lot 160 drie en verder 1 per 60, verplichte schoolgeldheffing en beper king van het rijkssubsidie tot 40 pCt. op de tractementen der onderwijzers naar den maatstaf van 1200 voor hoofden en 600 voor hulponderwijzers. Bij het debat over het hoofdstuk Justitie, verklaarde de minister, dat, indiende hooge raad het eedsarrest van het hof te Arnhem bevestigde, wijziging der wetgeving onvermijdelijk was. De invoering van het strafwetboek zou hjj bespoedigen. Eene herziening der drankwetten, ten gunste van tappers, tevens neringdoenden, werd voorbereid. De minister was tegen afschaffing der reglementeering omtrent prostitutie. Het algemeen debat is gesloten. Morgen voortzetting. Naar wij vernemen is de eerste kamer der staten-generaal uiteengegaan tot 27 Dec. e. k. De cassatievoorziening tegen het arrest van het gerechtshof te 's Gra- venhage. betreffende de veroordeeling van de z. g. //millioenenjuffrouw" en haar medeplichtige Van Zutphen, zal den 24'» dezer voor den hoogen raad wor den behandeld. BELGIË Hel Brusselsche parket heeft nog steeds geen aanwijzing ontvangen om de justitie op het spoor te brengen, waarheen de heer Dechamps zich na het verlaten van het Hotel de la Poste begeven heeft. Ook de vermiste herbergier Van Houlte te Antwerpen is nog niet opgespoord. Te Gent is thans een 15-jarige knaap sedert Zondag spoorloos verdwenen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag II. heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad in eene steenkoolmijn te Trieu-Kaisinbij Gilly, in Henegouwen. De ontploffing, naar het schijnt veroorzaakt door hel breken van eene lamp, geschiedde op eene diepte van 360 meter, waar dertig werk lieden aan den arbeid waren. De meesten konden ontvluchten, doch vier kregen zware brandwonden en naar men aanneemt zullen er drie omge komen zijn. Volgens de laatste berichten was men den brand nog niet meester. Uil België wordt bericht, dat dit jaar de wijnoogst in de provincie Luik vrij aanmerkelijk zal zijn. Alleen de wijngaarden van Huy (Hoei) en Bas- Oha leverden op 575 vaten wijn, elk van 228 liter. In de vijftiende eeuw was de wijnbouw in België zeer belangrijk; al de heuvelen rondom Leuven, Mechelen, Diesl en Aerschot waren met druiven beplant en rondom laatstge noemde plaats alleen telde men 79 wijnbergen. Te Mechelen bracht de ste delijke belasting op den wijn zooveel op, dat tengevolge daarvan bijna alle andere belastingen konden worden afgeschaft. De enkele wijnbergen, tegen woordig nog in België aanwezig, worden bijna uitsluitend gevonden in de provincie Luik op de heuvelen langs de Maas, en rondom de sleden Luik, Hoei en de omstreken van Vivegnis en Vul-Beuoit. Hel vellen der bosschen in het midden en in het oosten des lands heeft zulk een omkeer in het i klimaat te weeg gebracht, dat de wijnbouw in andere dan de genoemde streken eene onmogelijkheid is geworden. E W Ct K I. A HT Het prospectus is verschenen van eene Kaapsche 5 pCts. leening, ten bedrage van 4,837,500 nominaal, tegen den uitgiftekoers van 98 pCt. Door de vischsmak Strive, van Lowestoft, zijn geland kapitein Petersen en vier man van het brikschip Alonavan St. Valery naar Grimstad in bal last, en vier man van het schoenerschip Cora, van Shields naar West-lndië met kolen, welke schepen Vrijdagnacht, 30 November, op ongeveer 50 Eng. mijlen van Lowestoft, met elkander in aanvaring zijn geweest. Uit Berkshire wordt omtrent eene interessante archaeologische ontdek king bericht, dat James Parker, de bekende antiquiteiten-vorscher te Oxford, dezer dagen niet ver van Abingdon de laatste hand heeft doen leggen aan uitgravingen, die eene Romeinsche villa aan het licht brachten. Het gebouw bestaat uit acht of tien vertrekken, waarvan het grootste een omvang van ongeveer 156 voeten beslaat. In het zuidoostelijk deel van het woon huis, waar de grootere kamers gelegen zijn, bevindt zich eene ondergrond- sche oven, die tol verwarming van het gebouw diende. De Times publiceert in hare tweede editie een uit Hongkong ontvan gen telegram, volgens hetwelk 1100 man Chineesche troepen aldaar gisteren op eene koopvaardijstoomboot voorbijvoeren. Zij kwamen uit Shanghai en waren bestemd naar Kanton. Andere Chineesche troepen zullen volgen. De onderkoning, vergezeld van den hertog van Connaught en diens gemalin en van de noodige overheden en een aantal Indische vorstenheeft gisteren de wereldtentoonstelling te Calcutta geopend. Hij hoopte, dat zij voor Indië goede vruchten zou afwerpen, door het in vriendschappelijke be trekking te brengen met andere natiën. Voorts las hij een telegram van de koningin voor. bevattende goede wenschen. In de boodschap van den president der Vereenigde Staten aan het con gres wordt gezegd, dat de betrekkingen met andere mogendheden van vriend- schappeltjken aard zijn. Sprekende over den toestand van Amerikaansche onderdanen in Rusland, zegt de president dat het gouvernement vast over tuigd is dat onze onderdanen in den vreemde geen nadeel behoorden te lijden wegens hun godsdienstig gelool. Omtrent de moeielijkheden in den handel met Cuba en Portorico hoopt het gouvernement, dat Spanje niet zal toeven met volle recht te doen wedervaren aan de wenschen der Vereenigde Staten, Voorts wordt in de boodschap het wenschelijke betoogd van intieme vriend schap met Mexico. Er wordt voorgesteld, een consul-generaal der Vereenigde Stalen in eiken staat van Midden-Amerika te benoemen. Ons gouvernement zal elke regeering in Peru erkennen, die aldaar gekozen is door den wil des volks. Ten opzichte der schuld-quaestie tusschen Venezuela en Frank rjjk heeft ons gouvernement aan de kabinetten te Berlijn, 's Ilage, Londer en Madrid, de door Frankrijk voorgestelde grondslagen eener schikking mede gedeeld, waaraan de president zijne goedkeuring hecht. Er zijn Amerikaan sche legatiën gevestigd in Perzië, Siam en Korea, ten einde er politiekeo invloed te verkrijgen en de betrekkingen met de Oostersche volken te ont wikkelen. De Vereenigde Staten kunnen niet onverschillig blijven voor de werkzaamheden der associatie aan de Congo-rivier. De Amerikaansche bur gers zijn er niet bij betrokken, maar er kan noodzakelijkheid ontstaan om de Vereenigde Staten er met andere mogendheden te doen zamenwerken om er de rechten van vrijen handel te verzekeren. De inkomsten voor de eerste negen maanden van het loopende dienstjaar worden geraamd op 343 millioen, de uitgaven op 258 millioen. Er wordt gerekend op 45 millioen amortisa tie. Het beschikbaar saldo wordt begroot op 39 millioen. De ontvangstee over het dienstjaar loopende tot 1885 worden geraamd op 60 millioen boven het cijfer der gewone uitgaven. Wanneer de toekomstige saldo's overeen stemmen met de tegenwoordige raming, dan zal de geheele 3 percents schuld kunnen worden afgelost; maar er zullen minstens 4 jaren moeten verloopen alvorens een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de aflossing der 4% percents schuld. Blijft de vermeerdering der inkomsten later op dezelfde schaal voortgaan, dan zullen de obligatiën op den vervaltijd kunnen worden ingewisseld, terwijl de noodige fondsen voor de aflossing der 4 percenls schuld zich verscheiden jaren vóór den vervaldag in de schatkist zullen be vinden. De president raadt voor de nu geopende zitting van het congres het aannemen van maatregelen af die de staatsinkomsten belangrijk zouden verminderen. De gevolgen van de wetgeving van het afgeloopen jaar zijn nog niet met genoeg zekerheid bekendom reeds nu eene radicale herzie ning of groote veranderingen te rechtvaardigen. De president stelt voor een deel der saldo's te besteden aan verbetering van de marine en van de wer ken tot verdediging van de kusten. De Vereenigde Staten willen niet eent marine in het leven roepen en onderhouden waarmede zij met de andere groote mogendheden zouden kunnen wedijveren, het is hun niet te doen om over winningen in den vreemde. Er bestaat bovendien geen enkele reden voor de vrees dat de vrede zou worden verstoord. Maar de Vereenigde State» moeten eene vloot bezittengeschikt om de havens le verdedigenden han del te beschermen en de nationale eer op te houden. --De schuld der Vereenigde Staten bedraagt 1,520,089,859 In Novem- ber werd 1,721,676 afgelost. De Masonic Temple te New-York is gedeeltelijk door brand vernield Het bovenste gedeelte brandde af, terwijl de winkels beneden met water wer den overstroomd. De schade bedraagt ongeveer 75,000 De schoener Royal Star heeft in de Placentiabaai, bij Newfoundland, schipbreuk geleden. Alle opvarenden, zes in getal, kwamen om. Tengevolgi van den jongsten storm op de kust van Newfoundland worden nog veerliei vaartuigen vermist.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2