BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. het uitteengen van 84 stemmen gerechtigd. Zij was belegd, ten einde den raad van administratie tot het sluiten van eene overeenkomst met de Ned. Centraal spoorweg-maatschappij machtiging te geven, waartoe het voorstel en een ontwerp ter visie hadden gelegen. Tot toelichting hiervan berichtte de voorzitter, dat de vorm daarvan gekozen was met het oog op de nood zakelijkheid om den raad vrijheid te geven die wijzigingen in de overeen komst te kunnen maken, welke de omstandigheden mochten vorderen. Het daarop betrekking hekbende voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Bij de plaatsing der buste van nu wijlen den heer J. L. Wertheim in de tooneelschool te Amsterdam, verleden Zaterdag, is aan prof. A. Pierson voor zitter van het hoofdbestuur, ten behoeve van het Wertheim-fonds dier school, door een onbekende eëne gift van f 500 gezonden. Het Handelsblad meldt: Een berichtgever, op wiens vertrouwbaarheid wij meenden te kunnen rekenen, heeft, vermoedelijk zelf verkeerdingeliehtv ons doen melden dat de heer Goossens zou hebben geweigerd het ridderkruis van de Tuneesische Nichan-lfbahar-orde aan te nemen. Het blijkt ons nu dat deze mededeeling volkomen uil de lucht is gegrepen. De heer Goossens is tot ridder in die orde benoemd, en heelt zich, naar hij ons meldt, daarover verder niet uitgelaten. De politie te Amsterdam heeft dezer dagen eene goede vangst'gedaan. Zij heeft de hand gelegd op een tiental schuitenvoerders, die een 30 a 40 balen katoen hadden ontvreemd, welke hun om te vervoeren waren toever trouwd. Zij maakten gebruik van valsche sleutels, om zich toegang tot een pakhuis te verschaffen. In den afgeloopen nacht is de kerk te Berkhout, gelegen bij Hoorn, door brand vernield. Zondagavond is te Utrecht een koffiehuisbezoeker, die eene weddenschap had aangegaan om eene haring door te slikken, bij dat bedrijf'gestikt. Volgens den regenmeter aan de rijks landbouwschool te Wageningen bedraagt de hoeveelheid regen, gevallen gedurende de maand November 11., 85 mM., tegen 110 mM. in dezelfde maand van 1882. Eene niet onbelangrijke quaestie is voor de arrond-rechtbauk te Arnhem beslist. De douairière V., geb. B., leende voor eenige jaren eene geldsom aan den heer C., onder borgstelling van den heer V. De heer C. failleerde, welk faillissement eindigde met een behoorlijk gehomologeerd accoord, en toen nu de douairière V., die zich van elke medewerking tot het accoord onthouden had, van den heer V. betaling van het restant vorderde, weigerde deze dit, op grond, dat door het accoord schuldverbintenis was tenietgegaan en alzoo de borg ipso jure ontslagen. De rechtbank heeft, na gehoord te hebben de pleidooien, gevoerd voor de eischeresse door mr. E. Scheidins en voor de heer V. door mr. H. H. Van Capelle, bij breedvoerig vonnis de verwering verworpen en den heer V. veroordeeld tot betaling, ook der kosten van het proces. In de Prov. Gron. Courant geeft de heer G. te Sch. den volgenden raad aan wrjnstokbezitters: Snoeit thans uwen wijnstok. Snijdtzooveel mogeljjk alle oude ranken weg, en spaart alleen de nieuwe, die dit jaar gegroeid zjjn, bij voorkeur de dikste en kortledigste. Bindt dieslangsgewijze aan het latwerk, in krommingen en bochten, zooveel het zonder breken geschieden kan. Bemest nwen wijngaard met roet en bloed, en gij zult eenige weken vroeger dan anderen overvloed van rijpe druiven hebben. De heer G. is de predikant Goudschaal, te Scheemda, die sedert ruim veertig jaar deze wijze van een wjjnstok te behandelen toepast. Zijne druif staat tegen den zuidelijken muur zjjner pastorie; vroeger droeg zjj slecht. Een Engelschman, die hem in 1840 eens bezocht, voegde hem toe, dat zulks zjjn eigen schuld was; de boom zou wel goed dragen, als hij maar goed behandeld werd. Toen leerde hij snoeien in den herfst, en al het oude hout wegsnoeienen de eenjarige ranken in velerlei bochten leidenen geen jaar is sedert voorbijgegaan, dat hij niet overvloed van rijpe druiven had, zoodat hij telkens zelfs ankers wijn kon maken. De kapitein J. Mulder, van het Nederl. brikschip Jantina, thuisbe- hoorende te Veendam, is op droevige wijze om het leven gekomen. Te Hamburg, waar hij met eene lading gaskolen was aangekomen, is hij Zon dag jl. ter ruste gegaan met gesloten kajuitsdeur. Door het indringen van gas is hij geslikt en 's morgens dood in de kooi gevonden. Hij laat eene weduwe en vijf kinderen na. Zaterdagavond 11. brak een hevige brand Uit in de bouwschuur van J. Walraven, te Binnen-Moerdijk. In ongeveer een uur tijds lag alles in asch. Vijf paarden en 3 koeien kwamen in de vlammen om. Dit is thans de vierde maal dal bij voornoemden Walraven nagenoeg alles verbrandde. De burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. II. F. M. Van Lanschot, heeft, wegens voortdurende ongesteldheid, aan Z. M. den koning eervol ontslag gevraagd. 's GRAVENHAGE, 4 December. Door Z. M. zijtt benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Leeuwarden, mr. E. M. Von Baumhauer, thans substituut officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Winschoten; tot substituut officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Winschotenmr. N. De Ridder, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Tiel. Door Z. M. is benoemd lot schoolopziener in het arrondissement Veen- dam mr. E. A. Smidt H.J.zn. Door Z. M. is aan dr. J. Penn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland. Door Z. M. is het aan den burgemeester van Oosthuizen, J. P. M. Oosterman, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier ge meente goedgekeurd. Door Z. M. is aan J. A. Van Hattem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Sliedrecht, en zijn benoemd tot burgemeester van Andijk, R. Kooyman Pz.secretaris dier gemeente, en tot burgemeester van Westerbork, J. Braams, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Budel, J. C. A. Rutten, secretaris dier gemeente, en lot burgemeester van Koe wacht, C. P. J. Dierick, en tot burgemeester van Amerongen en van Leer- sum, H. Spruyt, secretaris van laatstgenoemde gemeente. Door Z. M. zijn benoemd-, tol bewaarder van de hypotheken enz. te Eindhoven G. G. Kuypers, thans ontvanger der registratie en domeinen te Groenloo; tot ontvanger der registratie en domeinen: te Zwolle, W. J. Berdenis van Berlekom, thans te Brielle; te Stcenwijk, H. W. J. Sannes, thans te Oirschot; te Venloo, J. Van Blarkom, thans te Nijkerk; te Rhenen. F. M. G. L. A. Graafland, thans surnumerair te Maastricht; te Sittard, H. J. Raedt, thans surnumerair te Amsterdam; te .Nijkerk, J. J. Haesebroek, surnumerair; te Groenloo, J. D. G. Schuuring, surnumerair. Door Z. M. is aan den arts Theodor Ernst Heinrich Otto (geboren te Peine in Hanover) vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hjj de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Door Z. M. is de 2' luit. 0. H. J. M. De Suarz, van het 6e reg. in fanterie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De minister van marine zal op 7 December a. s. geen audiëntie ver- leenen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer zjjn alle aanhangige ontwerpen aangenomen. Slechts enkelen ondervonden tegenstand. Onder de aangenomene behoort ook hoofdstuk 1 (huis des konings) der staatsbegro ting voor 1884 en de verhoogingen tot bekrachtiging der overeenkomst met Amsterdam in zake de verdieping van het Scheur enz. De kamer is: tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De behandeling van de gestichtenwet is uitgesteld tot de terugkomst der kamer. Bij het algemeen débat over het hoofdstuk Justitie in de zitting van de tweede kamer, zijn tal van onderwerpen besproken, en wel herziening der wetboeken, notariaat, eedsquaestie,drankwet, kinderarbeid, Zondagsrust, misbruiken van ambtenaren, prostitutiequaeslie enz. Morgen is de minister aan het woord. Tot toelating van den heer Dirks is besloten. De heer A. J. Servaas van Rooyen, letterkundige alhier, is door burg. en weth. met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot gemeente-archivaris. De raad van beheer der koninkljjke vereeniging "Het Nederlandsch tooneel" heeft, evenals ten vorigen jare, de weezen van de verschillende ge zindten alhier uitgenoodigd tot bijwoning in den schouwburg eener St. Nico- laas-voorstelling op 7 December e. k. BEL Cf IE. Donderdagnacht hoorden voorbijgangers op den "quai aux Herbes" te Brussel hulpkreten. Zij schoten toe en hoorden roepen: "Ik kan zwemmen, maar men heeft mij de beenen gebonden". De mannen deden wat zjj kon den, om den drenkeling te redden, doch vruchteloos. De ongelukkige ver dween in de golven en men heeft zijn lijk nog niet gevonden. Men houdt het er voor, dat eene vreeseljjke misdaad is gepleegd. BN«EliAND. Door den verdediger van Michael O'Donnell, de heer Russell, over wien de jury het schuldig heeft uitgesproken en de doodstraf geëischt, werd o. a. ook aangetoond dat de beschuldigde uit wettige zelfverdediging heeft gehan deld. Het uur, dat O'Donnell verkoos voor hel volvoeren dier daad (4 ure nam.) was uiterst slecht gekozen, wanneer het vooraf beraamd was geweest. Zij had plaats ten aanschouwe van verscheidene personen, terwjjl de beklaagde gemakkelijk een poosje had kunnen wachten, met de kans om in de bosschen van Natal te verdwijnen. Nadat de heer Russell verlof daartoe had gekre gen, achtte hij zich nog verplicht de toedracht der zaak op de Melrose Castle volgens den beklaagde aan de jury voor te leggen. O'Donnell vertelt, dat hij, nadat hij ontdekt had wie James Power eigenlijk was, besloot niets meer met Carey te doen te willen hebben. Carey zou argwaan hebben ge kregen, toen O'Donnell hem zocht te ontwijken. Hij zou hebben vermoed waarom. Op den namiddag van den moord zou hrj O'Donnell in het salon der tweede klasse om opheldering hebben verzocht. O'Donnell zou hem toen hebben toegevoegd: "lk wil niet te maken hebben met een verklikker". Carey zou hem hebben geantwoord: "Wat bedoelt ge daarmee?" Daarop zou O'Donnell hebben gezegd: "Gij zijl James Carey, de verdoemde Iersche ver klikker?" Toen zou Carey zgn opgesprongen en eene revolver hebben voor den dag gehaald, maar O'Donnell zou hem vóór zijn geweest en hem heb ben doodgeschoten. Pleiter concludeerde tot vrijspraak of uiterlijk schuldig verklaring wegens manslag. Na de uitspraak der jury vroeg O'Donnell ver lof om te spreken, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. Toen eindelijk de agenten den veroordeelde wilden wegvoeren, barstte hij uit in hoera's voor Ierland en de Vereenigde Staten en verwenschingen over de Britten en de Brilsche kroon, die steeds aanhielden ook op den weg naar zijn cel. Het stoomtransportschip Hankow zal onmiddellijk van Portsmouth vertrekken met 900 man infanterie, kanonnen en andere voorraad, ter ver sterking van de Britsche stations in China. Een Engelsch meteoroloog, de heer Symons, brengt in de Times den eigenaardigen gloed, dien iedereen in het laatst van November bij zonsop gang en zonsondergang heeft kunnen waarnemen, ter sprake en oppert de vraag, of dit ook in verband kan staan met de bij de uitbarsting op Kra- kalau ontwikkelde gassen. Hij vestigt er de aandacht op, dat volgens be richten uit West-Indië, Ceylon, Nieuw-Zeeland en andere plaatsen hetzelfde verschijnsel aldaar in September waargenomen is. Uit Konstantinopel meldt men, dat de heer Caillard er in toegestemd

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2