Gerookte Paling; BUiTKNLAN ÜSCHE EEK 1 CHTEiS. PER TELEGRAAF. ADVEKTENTIKW. ECHTSCHEIDING. OPENBARE YERKOOPING, post voor gratificatiën. Het geheele hoofdstuk III is unaniem aangenomen. Morgen is het hoofdstuk Justitie aan de orde. De hooge raad heeft bij een heden gewezen arrest verworpen het cas satieberoep van W. A. M. baron Van H. v. E., ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij wegens vergrijp tegen de zeden tot celstraf veroordeeld is. De arrond.-rechtbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van den heer Nieuwenhuis, beklaagd van overtreding der wet op het auteursrecht, door opvoering van een tooneelstuk, genaamd //Zwarte Griet", in strekking en andere opzichten veel overeenkomst hebbende met het oorspronkelijk drama, geschreven door den heer Rosier Faassen, die daarin zijn werk her kende. De rechtbank sprak, overeenkomstig het gevoelen van het 0. M., den bekt. vrij, op grond, dat wel gebleken was, dal het door hem ver vaardigde tooneelstuk veel overeenkomst bood met het drama //Zwarte Griet" door Faassen vervaardigd, doch dat het bewijs niet geleverd is, dat het opgevoerde stuk van dien naam hetzelfde was. De minister van binnenl. zaken, de heer Heemskerk, vereenigt heden den president en onderscheidene leden van de eerste kamer der staten-gene- raal aan een gastmaal ten zijnen huize. BELGIË. De Heuse meldt, dat de politie het spoor zou gevonden hebben van den heer Alfons Deschamps. Zij weet in welke richting hij zich zou bege ven hebben en hoopt hem thans ook levend of dood terug te vinden. Het proces tegen O'Donnell, beschuldigd van den moord op den ver klikker Carey, is Zaterdag afgeloopen. De jury sprak dien avond haar ver dict uit. Zij verklaarde O'Donnell schuldig en veroordeelde hem ter dood. De heer Waddington heeft, naar men te Londen beweerdaan den heer Granville gemeld, dat het volstrekt noodig is om Bac-Ninh en Sontay door Fransche troepen te doen bezetten. De Fransche regecring kan zich niet met minder tevreden stellen. Frankrijk wenscht een oorlog met China te vermijdenindien het slechts mogelijk is en deze toezegging zou hij niet hebben gedaan dan onder voorwaarde, dat China Bac-Ninh en Sontay voor de Franschen zou worden geopend, in welk geval Frankrijk bereid is een wapenstilstand voor te slaan. Granville zou alsdan volstrekt niet als be middelaar tusschen Frankrijk en China optreden. In Engeland is de postpakkettendienst, die daar voor eenigen tijd werd ingevoerd, als eene volkomen mislukte onderneming te beschouwen. Zij valt in de uitvoering zeer tegen en levert, volgens een der bladen, een verlies op van niet minder van 10000 per week. De berichten, welke de Times uit Khartoem ontving, bevestigen dat het leger van Hicks geheel vernietigd is. Hicks-pacha sneuvelde den der den dag van het gevecht, nadat de laatste patroon verschoten was. Volgens de correspondent van den Herald te Hongkong hebben de Chineezen Sontay en Back-Ninh ontruimd. Slechts eenige benden der Zwart vlaggen, die geen verdedigingswerken hadden opgeworpen hielden deze steden bezet. De verkenningen der Franschen zouden dit hebben bemerkt. F K A Ik K Et IJ H, In de zitting van de kamer van afgevaardigden werd Zaterdag de be handeling der begrooting hervat. Met 296 tegen 189 stemmen is verworpen hoofdstuk 5 der commissie, betreffende de amortiseering, waarvan het cijfer door de regeering niet werd goedgekeurd. Daarna trad de rapporteur, de heer Rouvier, de vergaderzaal binnen. Uit naam der commissie protesteerde hij in eene uitvoerige rede legen hel door de kamer genomen besluit en ver klaarde het te betreuren, niet in de gelegenheid geweest te zijn om de ka mer in het lichten over het gewicht daarvan. Daardoor werd het stelsel van den heer Léon Say gehuldigd en, door den schijn van een tekort, het drij ven in de hand gewerkt van hen, die de beurskoersen willen drukken. De minister van financiën, de heer Tirard, antwoordde met eene verdediging vau het door de regeering voorgestelde cijfer. Het doel der regeering was, om het tekort op het budget te herstellen, zonder tot verhooging der belastingen de toevlucht te nemen. Deze verklaring van den minister werd toegejuicht. De heer Rouvier verklaarde zich echter niet voldaan en drong aan op eene nieuwe stemming over hel door de commissie voorgestelde cijfer. Hij stelde eene ver hooging voor met 1 millioen. De kamer verwierp eehter dit voorstel met 300 tegen 210 stemmen en hechtte opnieuw hare goedkeuring aan het voor stel der regeering. De begrootingen voor financiën en posterijen werden daarop ongewijzigd goedgekeurd. In deze zitting bracht de heer Renault zijn rapport uit over de crediet- aanvrage der regeering voor Tongkin. In de toelichting tot dit rapport gaf hij een geschiedkundig overzicht van de quaestie; hij vroeg of de laatst ge zonden versterkingen en de som, door de regeering gevraagd, toereikend zouden zijn om tot hel beoogde doel te geraken. 11 jj erkende voorts, dat de regeering niets liever wenscht dan licht te verspreiden over de aarzelingen, welke voor het oogenblik bij haar worden opgemerkt. De heer Ferry, mi nister van buiteniandsche zaken, gaf in zijnjanlwoord eene toelichting van het Chineesche memorandum en verklaarde verder, dat het crediet van 9 mi lioeu voor het oogenblik toereikend was. De regeering had maatregelen genomen voor het zenden van nieuwe versterkingen, indien ze noodig mochtten zijn. Ten slotte kondigde hij aan, dat het Gele Boek aanstaande Woensdag zou gededoneerd worden. De discussie over de Tongkin-quaestie is op Vrijdag bepaald. De regeering heeft den commissaris Warmonad, te Tongkin, de ver gunning verleend om voor eenigen tijd met verlof naar Frankrijk terug te keeren, dewijl de administratieve en de militaire macht aldaar vereenigd zijn in handen van den generaal Courbet. Het hof van assises van Douai heeft zich dezer dagen bezig gehouden met de zaak der equipage van het schip Marie Gabrielle, beschuldigd van moord op den kapitein Lebègue. waarvan reeds vroeger melding is gemaakt. Mendol is tot levenslangen en Pasquier tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Door den brand in de wol- en katoenspinnerij van de firma Dillies Frères, te Roubaix, is eene schade van meer dan twee millioen aangericht. BVIT8CHLAN». De Munchener dllg. Zeil. meldt, dat in de omstreken van Rosenheim het mond- en klauwzeer onder het vee zich meer en meer verspreidt. Evenals daar zjjn ook in het district Regensburg de veemarkten tijdelijk verboden. OOST-INIIIE. BATAVIA25 October. Het totaal der gelden bjj het centraal-comité ontvangen voor deKrakatau- slachtoffers beliep op 19 Oct. de aanzienlijke som van bijna 948,000. Algemeen verwacht men dat de giften het cijfer van e'én millioen zullen te boven gaan. Doch zelfs al dat geld is bij lange na niet genoeg om de ge leden schade te vergoeden. Java-Bode Het Dagblad van Ned.-Indië zegt, dat men bij de slachtoffers van de ramp nog een 1500 personen mag voegendie op het eiland Sebesi woonden. Dit eiland behoorde onder de Lampongsche districten en produceeren peper. Bij de regeering te Batavia schjjnt daaromtrent weinig bekend te zijn ge weest. Het eiland ligt geheel onder de asch bedolven. Het ligt zeer dicht bij Krakatau in de richting van het ergst door de asch geteisterde deel der Lampongsche kust. De toestand van deze kust is oorzaak geweest, dat het eiland eerst na vervanging van den gewonden, doch nu herstelden, contro leur der afdeeling, waaronder het behoorde, 14 dagen na de ramp is bezocht. Slechts enkele boomtoppen steken er boven de asch uit, en dit eiland heeft met zijne bewoners het lot van Pompeji ondergaan. LONDEN, 2 December. Aan de Observer wordt van 1 December uit Caïro bericht, dat in de provincie Darfoer een opstand is uitgebroken. Stattin Bey, gouverneur der provincie, werd gewond. Naar men zegt, zijn de Bedoulenen-stammen in de buurt van Kassala ook opgestaan. Bij gerucht wordt verzekerd, dat Turkije troepen naar Soedan zenden zal. Gisteren hield Ilartington eene toespraak tot de kiezers te Accringtor. Hij zeide met nadruk, dat de goede verstandhouding met Frankrijk ongestoord voortduurt, en dat Engeland met geeu Europeesche mogendheid een afzon derlijk verbond heeft gesloten. Ook de betrekkingen met Duitschland zijn volkomen hartelijk en vriendschappelijk. Weinige dagen geleden gaf Duitsch land te kennen, dat het bereid was met Engeland te confereeren over de bescherming van Duilschlands en Engelands onderdanen in China, indien zij door verwikkelingen tusschen Frankrijk en China gevaar mochten loopen. ^Burgerlijke 3>faub ONDERTROUWD: K. H. Brockhauss, jm. 37 j. en J. M. Questroo, jd. 34 j. J. Filippo, jm. 25 j. en G. Van Heuze, jd. 26 j. L. F. Servaas, jm. 24 j. en F. E. Vilders, jd. 22 j. J. Bavelaar, jm. 24 j. en J. Tonninga, jd. 21 j. M. Koppe- schaar, jm. 32 j. en H. De Rijk, jd. 35 j. K. F. Doudey. jm. 21 j. en M. L. Schee- lings, jd. 34 j. H. Van Gelder, jm. 33 j. en J. Boedels, jd. 20 j. in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 1 December. Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Varkenmarkt no. 32, met daaraan verheeld Pakhuis aan de Groenhazengracht, Sectie F, no. 1018. Kooper W. F. Milders ƒ5500. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Heerenhuis en Erf, aan de westzijde van hel Rapenburg no. 37, Sectie F, no. 289 in bod ƒ8000. Niet verkocht. Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhagevan 6 November 1883, bij verstek gewezen, is ten verzoeke van IDA GEERTRUIDA HEPPENSTR1JDT, Baker, wonende te Leiden, het huwelijk op 24 Juni 1863 te Leiden tnsschen haar en DIRK VANBEMMELEN, wiens woonplaats onbekend is, voltrokken, door echtscheiding ontbonden verklaard ter zake van kwaadwillige verlating. Leiden, 3 December 1883. De Procureur der Eischeresse, (Kosteloos.) Mr. W. D. BOSCH. Bij gelegenheid der ST. NICOLAAS ruim voorzien van puike gerookte Paling, Engeische Sprot, 16, IO en Cents per bosje, gerookte Engelsckc Bokking, zoute en gemarineerde Haring, 8 Cents per stuk. Haarlemmerstraat W. 1ÏO a. J. VAN DER PEAS. aan den Burg te Leiden, bij opbod en afslag op Zaterdag 15 en Zaterdag 22 December 1883, des avonds ten zeven ure, van: 1°. Krachtens onherroepel{jlse Volmacht. liet WINKELHUIS met PAKHUIS en BOVENWONING met afzonderlijken opgang te Leiden, aan de Hoogewoerd N°. 37 aan den hoek van de Sint Jorissteeg tegenover de Watersteeg, Sectie N». 1052, groot 1 are, 1 centiare. Het perceel heeft Duinwater- en Gasleiding. Het Benedenhuis met Pakhuis is verhuurd voor ƒ400 per jaar lot 1 Februari 1884. Het Bovenhuis is verhuurd voor ƒ400 per jaar tot 1 Mei 1884. 2". iVn hehomen rechterlyh bevel. Het WINKELHUIS aan de noordzijde van den Ouden Rijn N°. 132 te Leiden, op den hoek van de Pelikaan- of Bakkersteeg, waarin het een uitgang heeft, gemerkt 174 ro°4, Sectie H, N°. 2201, groot 77 centiaren. Grondlasten van perceel 1 38.34 en van perceel 2 ƒ6.18. De aanvaarding kan geschieden 1 Februari 1884 tegelijk met de betaling der kooppenningen. De perceelen zijn te bezichtigen des Dinsdags en Donderdags van 10 tot 2 uur. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris M'. H. L. A. OBREEN te Leiden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3