door dit college wordt voorgesteld1' Aan de kweekschool voor zeevaart terug te geven, de haar te veel in rekening gebrachte 18.72. 2' Mei her ziening van het raadsbesluit van 24 April 1872 te bepalen, dat dit besluit gelezen wordt als volgt: "dat besloten wordt tot de voorgestelde aanplemping voor rekening der gemeente, onder bepaling dat door de kweekschool jaar lijks zal worden betaald 4% percent voor rente en 1 percent voor aflossing voor de kosten van aanplemping, met dien verstande dat de verschuldigde rente jaarlijks zal verminderen, naarmate het kapitaal is afgelost en dat de aflossing zal eindigen, wanneer het onafgcloste kapitaal tot een bedrag van ƒ4590 is gedaald, zoodat van dat tijdstip af aan door de kweekschool niet meer zal worden betaald dan 4% percent over laatstgenoemde som van ƒ4590 ol 211.55 per jaar. Aangezien de tegenwoordige handeling met betrekking tot de inkom stenbelasting, met name het hooren van hen die naar het oordeel van burg. en weth. onjuiste opgave hebben gedaan van hunne inkomsten, tijd roovend voor hel gemeentebestuur en bezwarend is voor velen die meenen zich te moeten verantwoorden, na gedane kennisgeving van een verhoogden aanslag, stellen burg. en weth. aan den gemeenteraad voor art. 16 van het raads besluit regelende de heffing van eene plaatselijke directe belasting van 22 October 1877 aldus te wijzigen: "Bjj onvoldoende of te lage aangifte, ter beoordeeling van burg. en weth., of bij het niet inleveren van de beschrij vingsbiljetten, worden de belanghebbenden door burg. en weth. ambtshalve aangeslagen, na door voormeld college, wanneer zulks door hem noodig wordt geacht, te zijn gehoord ol opgeroepen." Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 500, 100, 50, lu en 5 hectoliters, warende hoogste prijzen ƒ180, 36, 19, 3 90 en 1.95, de laagste 180, ƒ35, 18, 3 70 en 1.85. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd aan het politiebureel ge bracht de zich noemende B., oud 20 jaar, die een pistoolschot had gelost, met het doel, zoo hg zeide, zich van het leven te berooven. Den volgenden morgen werd hij uit de poliliebewaring ontslagen, doch dienzelfden middag weder gearresteerddaar hij verdacht werd een jas in zijn kosthuis van een anderen kostganger te hebben gestolen. Alhoewel hij ontkende, bleek het dat hij dien diefstal gepleegd had en genaamd was D. H..welken naam hij niet had durven opgeven, daar hij vroeger veroordeeld was lot een jaar cellulaire gevangenisstraf, ter zake diefstal, en 1% jaar wegens valsciiheid in geschriften. Hij is naar de gevangenis te 's Gravcnhage over gebracht, Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren P. P., die jl. Vrijdag eene vrouw met moedwil tegen den grond geworpen heeftzoodat zij op een wagen naar huis moest worden vervoerd en onder geneeskundige behande ling is. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den horlogemaker P. aan de Aalmarkt, een ruit verbrijzeld. Daar niets werd vermist weet men niet dit feit aan baldadigheid of poging tot inbraak te moeten toeschrijven. Gedurende de maand November zgn 16711 personen per Leidschen paardentram vervoerd. Gedurende de maand November is de Kweekschool voor zeevaart alhier met een 25tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal bedraagt thans 215, Aan het locaal van het prov. bestuur te 'sGravenhage werd heden o. a. aanbesteed het bouwen van eene kweekkas in den Hortus Botanicus te Leiden. Minste inschrijver de heer S. Van Leeuwen, alhier, voor ƒ8690. Weldra komt Sint-Nicolaas met of zonder zijn knecht een bezoek bren gen, maar hij maakt het zich niet zoo moeilijk meer als vroeger tijd. Vroe ger kwam deze goede man door den schoorsteen tot de boozen, doch daar de booze wereld nn eenmaal weet, dat dit onbestaanbaar is voor iemand, en ook niet netjes staat, hij moge dan een Sint-Nicolaas of een andere Sint wezen, verwacht zij hem gelijkvloers met de braven. De winkels hebben in- tusschcn gewedijverd om uil te stallen en hunne "geachte cliCnteele" verwit tigd, dat zij »voorradig" hebben of "geëtaleerd" zgn en zg hebben dit gedaan met of zonder smaak. De jongens vergapen zich voor de winkelramen en zij redekavelen onder elkander wie het mooiste heeft uitgestald, hierbij wei nig eerbied aan den dag leggende voor figuren met leelijke "bombakkesen" die op geen sterfelijk mensch, het allernaaste op een vogelenschrik gelijken en te onwaar zijn om er kinderen mee naar bed te jagen. "Die aan zulk een man gelooft, is van zijn verstand beroofd." "Kaik", roepen de jongens, »hij heit 'en paip in zijn bek en der komt rauk ouit ook 'oor." Ook heelt het de aandacht der jongens getrokken dat de Marekerk, rijk verguld, zoo als zij placht te zijn, niet meer te zien is, en dat de vette varkens, die naast die kerk geplaatst stonden, ook ontbreken. Niet zoozeer om het ver guldsel dan het begrip dat niet alles goud is wat er blinkt, langzamerhand ingang heeft gevonden, maar om de kerk, moet men aan deze in Sint-Nico laas nog zeer veel gewicht hechten, ondanks de gespleten hennipstengels, die door de kerk waren gestoken, om haar staande te houden. Slechts op achtergrachten ontdekt men nog de een of andere denkbeeldige kerk, een zeilend schip, eenige viervoetige dieren, vrijsters en vrijers, allen met "goud" overladen; op deftige grachten en in deftige winkels wil men echter niemand meer met goud omkoopen, tengevolge waarvan de kunst van koekvergulden dan ook aan het tanen is en de eertijds gezochte plakavondtjes, nu veel te kinderachtig bij onze voornaamheid, zijn afgeschaft. Hierbij zijn mede afge schaft de kraampjes aan de Vischbrug, waar men bij eene niet zeer luister rijke verlichting het door de jongens genoemde "mannengoed", hoewel het niet uitsluitend daaruit bestond, zag opgehangen aan spijkers tegen een laken en waartoe vrijers en vrijsters wel hel geschiktst, zeer gewillig hun armen leenden. Daar Sint-Nicolaasavond en een dikken mist nog al eens zamen vielen, gebeurde het wel eens dat de zeilende schepen, varkens en schapen, honden en katten, vrijers en vrijsters van den spijker vielen, maar de jon gens hadden er het "goed" toch niets te liever om, al was het nu tot een staat gebracht, dat het door een tandelooze bes, zonder het in de koffie te doopen, kon worden genoten. Door den gouverneur van Suriname is ten behoeve van de jongste ramp in Nederlandsch-IndiC nader ter beschikking van den minister van koloniën gesteld eene som van ƒ286.07, waardoor het bedrag der uit Suriname ontvangen gelden is gestegen tot ƒ2986.07. Eene in de kolonie Curasao voor i hetzellde doel gehouden collecte heeft opgebracht: op Curasao 2162.10% op St. Martin N. G. 100.15 en op Saba ƒ125. Van de overige eilanden is nog geen bericht ontvangen. Het stoomschip Zuid-Holland, van Java naar Rotterdam, vertrok 1 December des avonds van Port-Said. De Soenda arriveerde den 2d'n Decem ber van Batavia te Amsterdam. De Prinses tPilhelmina, van Amsterdam noar Batavia, vertrok van Southampton 2 Dec Uitslag van te 's Ilage gehouden aden-examens voor middelbaar onder- wjjs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen. 26 November tot 1 Decem ber. Geëxamineerd en toegelaten voor de acte A, wis- en werktuigkundige wetenschappen, mej. A. G. Sijthofï, van Amsterdam. 29 en 30 November. Geëxamineerd en toegelaten voor de acte IC3, beginselen der natuurkunde, der scheikunde en der kosmographie, de heer J. H. Aberson, van Olst. 30 November en 1 December. Geëxamineerd en toegelaten voor de acte IC4, beginselen der delfstof-, aard-, plant- en dierkunde, de heer P. ICeyzer Yz., assistent bij de rijkslandbouwschool te Wageningen. 30 November en 1 December. Geëxamineerd 4 candidaten voor de acte K'lagere wiskunde, toegelaten de dames L. S. E. J. De Blaauw, van Den Haag, en A. F. Roelf- sema, van Groningen, en de heer Q. F. G. Vcrmijne, van Delft. 3 Decem ber voortzetting met (lagere en hoogere) wiskunde. Afd. Ned. taal- en let terkunde enz. Geëxamineerd: 2 candidaten voor Ned. taal- en letterkunde, toegelaten de heer C. G. Kaakebeen, te Haarlem, 1 afgewezen; 2 candida ten voor geschiedenis, toegelaten de heer J. Van de Linde, te Helmond, 1 afgewezen; 2 candidaten voor aardrijkskunde, toegelaten de hh. W. A. Buekers, te Haarlem, en L. Roozendaal, te Deventer; 2 candidaten voor boekhouden waren beiden niet opgekomen. Door de hh. Eduard Otlet en Leopold Wilmart, vroeger concessionarissen van den spoorweg Rotterdam—Munster, is een zeer uitvoerig adres bij de tweede kamer ingediend, waarbij zij alsnog het waarborgkapitaal van vier ton terugvragen. Men zal zich herinneren, dat de regeering onlangs heeft voorgesteld bedoeld kapitaal terug te geven, maar dat de tweede kamer dit ontwerp heeft afgestemd. Thans is de som op de wet op de middelen voor 1884 als eene buitengewone rijks inkomst uitgetrokken. Wordt die post goedgekeurd, dan zullen de hh. Otlet en Wilmart den staat een proces aan doen. {Dl. H. Ct.) Door Z. K. H. den prins van Oranje is eene gift van ƒ200 geschonken voor het te Vlissingen op te richten gedenkteeken voor Elisabeth Wolff en Agatha Deken. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaatschappij is weder f 20,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve ƒ470,000. Mg'. J. A. F. Kistemaker, bisschop van Uranopolis i. p. i., oud-vicaris van CuraQao, assistent-bisschop bij den Pauselijken troon, huisprelaat van den Paus en Romeinsch graaf, die voor herstel van gezondheid naar Neder land kwam, is op 26 Nov. in den ouderdom van 70 jaren in het St. Andreas- gasthuis te Utrecht overleden. D». J. W. Van der Kouwe, predikant te Ilazerswoudeheeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Monster. In de Remonstrantsche kerk te Rotterdam zal in den avond van 30 Dec. de 400» gedenkdag van Zwingli's geboorte plechtig herdacht worden met eene feestrede van prof. C. P. Tiele, opgeluisterd door een zangkoor. De commissaris van politie in de 3e afdeeling te Rotterdam acht het, in het belang van den handel en van het publiek, noodig mede te deelen, dat zich in de Sophiastraat aldaar eene nieuwe firma heeft gevestigd. De handelsoperatiën worden gedaan op naam van M. C. Van Moorsel. Veel wordt door die firma gekocht, o. a. boter en zoetemelksche kaas, honden en ook andere zaken. M. C. Van Moorsel is Maria Cornelia Van Moorsel, vrouw van Pieler Verschoor, vroeger pakhuisknecht. Het is den commissaris ge bleken, dat de correspondentie wordt gevoerd door een man, genaamd Schoen maker, in veel plaatsen van ons land bekend en tegen wien reeds bij her haling werd gewaarschuwd. Zaterdag is in de tooneelschool te Amsterdam de buste van Jacob Léon Wertheim, in tegenwoordigheid van familieleden, vrienden en vereerdershet hoofdbestuur van het tooneelverbond en van de Wertheim-commissie onthuld, en aan genoemd hoofdbestuur in eigendom overgedragen. Aan den heer J. Goossens, provincialen inspecteur der belastingen in de prov. Noord-Holland, is de ridderorde van Nichan Iftehar van Tunis aangeboden. De heer Goossens heeft echter voor dat eerbewijs bedankt, omdat hij zich niet bewust is, iets bijzonders gedaan te hebben om deze onder-1 scheiding te verdienen. {Hbl.) De Transvaal-deputatie, thans te Londen vertoevende, is voornemens na hare komst te Amsterdam, een bezoek te brengen te Amersfoort aan prof. P. Harting, den kloeken verdediger der Transvaalscbe belangen. Reeds heeft zich te Amersfoort eene commissie, onder voorzitterschap van denl burgemeester jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, gevormd, om de depu-j tatie te ontvangen. Vrijdagavond is op de Boven waal bij het overvaren dier rivier tusscheni Milligen en Huihuizen overboord geslagen en verdronken Th. Van H., oud! 29 jaren, wonende te Milligen. Hij was gekleed in bruine pilow jas enl broek en droeg een zilveren cylinderhorloge met stalen ketting op zak. De politie te Groningen heeft de hand gelegd op twee verdachte per-| sonen, die de vermetele inbrekers bleken te wezen van de diefstallen met braak of inklimming, in naburige dorpen gepleegd. Het zijn twee gewezen! kostgangers der justitie, met name J. R in de Violetsteeg, en K. W., in del Raamstraat, in de beruchte ark. Eene massa gestolen voorwerpen is door! de politie opgespoord en in beslag genomen, en uit het voorloopig onderzoek! gebleken, dat deze afkomstig zijn van niet minder dan zeven diefstallen, alle! onder verzwarende omstandigheden gepleegd, en door de aangehoudenen! erkend. 's GRAVENHAGE, 3 December. Door Z. M. is aan J. P. Schamper, op zijn verzoek, eervol ontslag ver-l leend als concierge brj het kabinet des konings, en in zjjne plaats benoemd! J. V. Engers, thans bode. Door Z. M. is het besluit, waarbij de le luit. J. A. Vorst, van het wa pen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het legerl hier te lande, voor zooveel genoemden 1® luit. betreft, buiten werking gel steld, en is den 2' luit. op non-activiteit D. Aitton, van liet wapen dei infanterie, op zgn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst! verleend. Bij resolutie van den minister van koloniën is de heer J. Damsteejl gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indifj om tijdelijk te worden benoemd tot ijzergietersbaas bij de Bataviasche hal venwerken. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer zijn een aantal wetsj ontwerpen aangenomenwaaronder die in zake de druifluis-conventie en harij uitvoering; die aangaande de provinciale belastingen, en het voorstel Vermeuj len lot wijziging der schoolwet. Morgen voortzetting. Door de tweede kamer is, bjj het voortgezet debat over het hoofdslulj Buitenlandsche zaken, aangenomen een amendement van de commissie val rapporteurs om de tractementsverhooging van den gezant te Madrid, 200(1 op den post gezantschapssecretarissen in algemeenen dienst te schrapped Nog werd verworpen 1000 voor toelage aan een Nederlandsche gcdelij geerde bij den internat, gezondheidsraad te Konslantinopel en een memoriij

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2