BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 3 December 3883TV7". H85. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. LEIDEN, 1 December. Blijkens achterstaande aankondiging staat ons op Dinsdag aanstaande een waar kunstgenot te wachten. Mej. Augusta Köttgen, uit Dusseldorp, (die, wegens ongesteldheid verhinderd, eerst niet zoude medewerken, doch, tbans hersteld zijnde, mede als artiste zal optreden), mej. Hermine Onstein, piano, de hh. Joh. W. Wensink, viool en zang, en C. J. Wensink, violon cel en accompagnateur, zullen op hunne kunstreis alhier een concert geven. De allergunstigste beoordeelingen uit andere plaatsen waar zij zich deden hooren en het degelijke programma waarborgen een genotvolle avond. Wij vertrouwen dan ook dat onze stadgenooten, die degelijke en classieke muziek op prijs stellen, de concertgevers niet zullen doen klagen over eene ontrouwe opkomst. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 74 volwassen personen en 7 tot 12 kinderen. De ritmeester baron Van Heeckeren, van het depöt-esc., en de ritmees ter graaf Van Limburg Stirum, van het 2' esc. 3C reg. huzaren, zullen van escadron verwisselen. Bij besluit van gedep. staten van Noordbrabant is verklaard, dat P. H. Van Mechelen, laatstelijk onderwijzer aan eene niet gesubsidieerde bijzon dere school te Helmond, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs beeft verloren. Volgens bericht van 's konings gezant te Berlijn is de invoer van rundvee en kalveren Hit Nederland in Elzas-Lotharingen tot nader order verboden. (Sic.) Bij het te Utrecht gehouden examen voor de Engelsche taal, middel baar onderwijs, is voor lager onderwijs geslaagd de heer W. H. Bettink, van Wassenaar, en voor Duitsche taal, acte A, de heer J. J. Hoffmann, van Katwijk aan Zee. Als opvolger van den heer Van Bloemen Waanders wordt door de Amst. Cl. genoemd de heer C. Bosscher, oud-directeur van het binnenlandsch be stuur op Java, en door het Fad. jhr. C. A. v. Sijpestein, oud-gouverneur van Suriname. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 30 November. De Gelderland, van Rotterdam naar Java, arri veerde hedenmorgen te Port-Said. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Frioul (Marseile). De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 30 November. De Soenda, van Batavia naar Amsterdam, kan morgen voormiddag in IJmuiden verwacht worden. Twintig der voornaamste handelaars in gedistilleerd, te Amsterdam en te Rotterdam, hebben een adres ingediend aan de tweede kamer der staten- generaal, waarbij zjj protesteeren tegen eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en de, volgens hunne meening, nadeelige gevolgen aanwij zen welke zoodanige verhooging zou hebbenzoowel voor hunne speciale belangen als voor het algemeen. Door de voornaamste kofflehuishouders te Weert is een adres verzonden aan den minister van justitie, om wijziging te vragen van sommige bepalin gen der drankwet. Zij achten zich bezwaard door het verbod om winkel nering en tapperij te vereenigenen wijzen in hun adres er op dat het drank- verbruikend publiek, tengevolge dier bepalingen, genoodzaakt zal zijn om zich te begeven naar herbergen van minder allooi. Daar te dier stede een koffiehuis voor fatsoenlijk publiek op zich zelf geen bestaan oplevert, en eene winkelnering in manufacturen, lakens, hoeden en petten, of horlogemakerij, uitgeoefend in hetzelfde huis, het drankverbruik wel niet zal bevorderen, vleien zij zich met een gunstig gevolg. Dr. H. F. Jonkman zal weldra, van zijne reis in Zuid-Afrika terugkee- rende, te Londen aankomen en van daar zich naar het vaderland begeven. De N. R.C. verneemt omtrent de reis van Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden. commandant de kapitein ter zee Dijserinck, de volgende bijzonderheden: Met mooi weder Maandag den 22en October van Tessel's reede uitgezeild, onder vond die bodem in de Noordzee barre teleurstellingen. Door harden tegen wind was men den volgenden dag genoodzaakt bij te leggener werd toen een stuk van de kooi en verschansing weggeslagen. In den nacht van 23 op 24 October dreef het schiptengevolge van een buitengewonen stroom tot onder Blankenberg. Van den 24 op den 25 sloeg stormweder de Leeu warden van over de Hooiden andermaal in de Noordzee, en eerst in den nacht van 26 op 27 October gelukte het Dover te passeeren en veilig het Kanaal in te stevenen. Den 28<n kwam men op de Gronden en daarna volgde eene zeer voorspoedige reis, begunstigd door mooi weder, zoodat hel schip, reeds den dertienden dag na het passeeren van Lezard, 10 November, te St. Vincent aankwam. Na een paar dagen oponthoud zou de Leeuwarden de reis rechtstreeks naar Java vervolgenom daar Zr. Ms. stoomschip Atjeh van het auxiliaire eskader te vervangen, waarna laatstgenoemde bodem naar Nederland zal terugkeeren. Eergisteren nacht, omstreeks half 2 uur, stoomde het schip Lochness, kapitein Robs. J. Leitch, door dikken mist misleid, tusschen Scheveningen en Katwijk aan den grond. Toen dit te Scheveningen bekend werd, spoedde de opzichter bij de kustverlichtingP. Van der Harst, met eene bemande sloep zich naar het stoomschip om hulp te verleenen. Door hel uitbrengen van een anker en tros gelukte het hem genoemd schip met hoog water vlot te brengenwaarna hij het schip begeleidde tot voor den Waterweg en vervolgens opstoomde naar Rotterdam. De diphtheritis heerscht vrij hevig in eene buurt aan den Kanaaldijk gemeente Haarlemmermeer. Er zijn gezinnen van 4, 5 en 6 lijders, enkele met doodelijken afloop. Door burg. en weth. van Amsterdam wordt voorgedragen als eerste onderwijzeres aan de Parelschool: mej. W. H. De Visser, te Leiden. Dezer dagen is gemeld, dat tegen den heer W. Pierre De Boer, te Amster dam, na voorafgaande waarschuwing, proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid, daar een kind van zes jaren bij het uitvoeren van kunstverrichtingen werd gebruikt. De heer De Boer deelt thans in het übl. mede, dat dit feit heeft plaats gehad wegens het gedurende ca. vijf minuLen bespelen van een hout en stroo instrumentje (xylophon). Een onbekende heeft 20000 geschonken voor den bouw van eene nieuwe R. K. kerk met pastorie en school in de Watergraafsmeer. In het be gin van 1884 hoopt men den eersten steen te leggen. Men meldt aan het Bbl. van Terschelling: Eene smartelijke tijding werd hier eergisteren bekend gemaakt, nl. het verlies van een paar flinke oppassende zeelieden, broeders, zonen van den winkelier S. Hun schip is in den laatsten storm in de Oostzee met man en muis vergaan, zoo wordt er althans in de dagbladen vermeld. Door nu wijlen den heer C. W. Rebel, in leven oud-burgemeester van Huizen, is eene som van 4000 vermaakt aan de diaconie der Nederd. Ge reformeerde gemeente en eene som van 2000 aan de algemeene armen aldaar. Eergisteren is door de mare'chause'e van Maastricht te 's Bosch binnenge bracht de aldaar gearresteerde persoon, die zich in de vorige week te dier stede heeft schuldig gemaakt aan mishandeling van een meisje van 8 jaar, dat hij meegelokt had naar de "Werken." Het kind herkende hem dadelijk en gisterennamiddag is hij, geboeid en vergezeld van de gemeente-politie en van het kind, naar de plaats geleid, die de onverlaat voor zijne misdaad heeft uilgekozen; hij blijft echter ontkennen. Hij is genaamd J. H. W., heeft meermalen met politie en justitie kennis gemaakt en reeds eenige jaren tucht huisstraf achter den rug. Het is een sujet, dat zeer slecht staat aangeschre ven. De volksmenigte, die gisteren bij den tocht naar de plaats der misdaad tegenwoordig was, toonde zich zeer verbitterd, en had de de politie den ver dachte niet beschermd, dan ware hij ook ongetwijfeld niet heelhuids er af gekomen. Het onderzoek van de begrooling van het domeinfonds in de afdee- lingen der tweede kamer leidde tot vernieuwde aandrang bij de regeering om bij den verkoop der goederen, behoorende tot de dotatie van prins Frederik, omzichtig te werk te gaan, ten einde eene zoo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen, door de kavelingen met zorg te schikken en vooral niet veel per- ceelen tegelijk in veiling te brengen. Eenige leden wenschten de bosschen behouden te zifen. Bij de regeering werd aandrang uitgeoefend bij gelegenheid van het sectie- onderzoek van de begrooting voor het burgelijke pensioenfonds, om oplettend toe te zien dat geneeskundige certificaten, waarop pensioen verleend wordt, niet lichtvaardig worden afgegeven. Uitbreiding der pensioenverleening tot weduwen en weezen van ambtenaren werd afgekeurd, omdat ze de staatsbe moeiing zou uitbreiden, de uitgaven verhoogen en het ambtsbejag zou doen toenemen. De commissie van rapporteurs oordeelde dat het althans nu niet het tijdstip is om tot dergelijke pensionneering over te gaan. Algemeen werd hulde gebracht aan de algemeene rekenkamer voor haar toezicht op de staatsuitgaven bij het sectie-onderzoek van de machtiging tot verevening van twee gedane betalingen op hoofdstuk VI voor 1882. In eene afdeeling liet men een woord van protest hooren tegen het uitzenden voor staatsrekening van de sleepboot voor hetpoolschip ff'illem Barendss. Ander zijds werd aangevoerd, dat er vele schepelingen van de marine aan boord waren en dat als een ongeluk aan het poolvaartuig ware overkomenmen met het oog op de Adder-ramp er later den minister een verwjjt van zou hebben gemaakt. s GRAVENHAGE, 1 December. Door Z. M. is aan de hh. N. Van den Brandhof, gouverneur van Cu- ragao; G. W. F. Hellmund, gouvernements-secretaris op Curagao, en mr. J. P. Smeele, procureur-generaal in die kolonie, vergunning verleend tot aanneming aan den eerstgenoemde van het ordeleeken 2' kl. en aan de twee laatstgenoemden van die der 3' kl. van het Borstbeeld van den Bevrij der, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen: te Niewerkerk, J. P. Krijger, thans te Bath; te Tubbergen.J. M. De Celliée Muller, thans te Afïerden; Ie Terschelling, B. Kok, thans boek houder 3" kategorie derzelfde middelen te Harlingen; te Rijp, F. J. A. Pas toors, thans te Simpelveld; tot onvanger der invoerrechten en accijnzen en haven en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Vlissingen 11. W. J. Callenfels, thans surnumerair te Middelburg; tot ontvanger der directe belastingen enz. te Eysden (land), M. H. Sauer, thans adjunct-commies bij het dep. van financiën. Door Z. M. zijn, met ingang van 10 Januari 1884, benoemd: tot di recteur van het postkantoor te Vlijmen, J. H. T. De Smit, thans als zoodanig te Hattem; tot directeur van het postkantoor te Hattem M. W. Van Bom mel, thans als zoodanig te Meersen; tot directeur van het postkantoor te Meersen, W. F. L. Oudenhoven, thans als zoodanig te Gennep; tot directeur van het postkantoor te Gennep, A. Reesman, thans adsistent ten postkantore te Nijkerk. Door Z. M. is aan mr. M. H. 's Jacob eervol ontslag verleend als rijks commissaris bij de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der artillerie, en wel bij het 4e reg. vesting-artillerie, tot kapitein, de le luit. J. Van Blijenburgh, van het 1« reg. vesting-artillerie; bij het wapen der infanterie, bij het reg. grenadiers en jagers, tot kapitein, de le luit. J. B. Vorstman, van het corps; bij het 1« reg. infanterie, tot 1" luit., de 2' luit. C. Hemmes, van het corps, en is de kapitein B. J. J. Magnin, van het 7e reg. infanterie, op non-activiteit gesteld. Voorts is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de le luit. W. F. K. Bischofl' van Heemskerck, van het 8e reg. infanterie. Door Z. M. is, op het daartoe door hen gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der directie van de weduwen- en weezenkas voor de offi cieren van de landmachten zulks onder dankbetuiging voor de door hen in die betrekking bewezen diensten, aan de heeren: N. Mac-Leod, adjudant des konings in buitengewonen dienst, gepensioneerd luit.-generaal der infan terie; N. Van Willes, luit.-generaal, inspecteur der infanterie, en K. H. Van Diepenbrugge, gepensionneerd generaal-majoor der artillerie; en zijn benoemd in de commissie, belast met de directie van gemelde kas: a. tot voorzitter, de heer A. Engelvaartgepensionneerd luit.-generaal der infanterie; b. tot leden, de heeren C. F. Pabst, gepensionneerd luit.-kolonel der infan terie; H F. Alings, luit.-kolonel bij den staf der infanterie; A. C. baron Snouckaert van Schauburg. ritmeester-adjudant bij het 3e reg. huzaren; II. W. Alma, kapitein bij het 2' reg. vesting-artillerie; A. Jenlink, kapitein der genie, en P. Van der Burg, gepensionneerd kapitein der artillerie; een en ander met ingang van 1 Januari 1884. Door Z. M. is de heer J. H. Spitzlij, civiel geneesheer, tijdelijk, dat is voor den tijd van drie jaar, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in West-Indië. De minister van justitie zal op 4 December a. s. geen audiëntie ver leenen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer zijn ingekomen de twee eerste hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1884, die naar de sec tiën zijn verzonden. De ontwerpen, die in staat van wijzen zijn, zullen Maandag 2 ure behan deld worden, met uitzondering van de gestichtenwet.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5