LEID8CI1E COURANT. 1883. 284. ZATERDAG 1 DECEMBER BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 30 November. Naar wij vernemen zal Vrijdag a. s.van wege de commissie voor de volksvoorlezingen, door St. Nicolaas, vergezeld van zijn knecht, een bezoek worden gebracht aan een aantal kinderen van de lagere scholenwelke zich daartoe zullen verzamelen in de Stadszaal. Hedenmiddag brak bij het oprijden van de brug aan de Garenmarkt een der wielen van een rjjtuig, behoorende aan den stalhouder v. T.dat eenigzins beschadigd werd. Uitslag van te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onder wijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. 27 en 28 November, geëxamineerd 1 candidaat voor de acte K1 (lagere wiskunde), die werd afgewezen; 28 en 29 November, geëxamineerd 3 candidaten voor de acte K1 (lagere wiskunde), 1 was niet opgekomen, toegelaten de heer P. Oos- terlee, van Nijmegen; 28 November, geëxamineerd en toegelaten voor de acte K2 (beginselen van mechanica, kennis van werktuigen en technologie) de heer J. Van Boxel, van Stratum, bij Eindhoven; 30 November en 1 December voortzetting met lagere wisnunde (acte K') en delfstofkunde enz. (acte K4). Afd. Ned. taal- en letterkunde enz., geëxamineerd 2 candidaten voor aardrijkskunde, 1 teruggetrokken, 1 afgewezen; 1 candidaat voor boekhouden, die zich mede heeft teruggetrokken. Te Kampen is toegelaten voor apothekers-bediende, de heer J. Van der W>illik, van Leiden. Het stoomschip Noordbrabant, van Rotterdam naar Java, is29 Novem ber te Batavia aangekomen. De Zuid-Holland, van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Suez. De Drenthe, van Rotterdam naar Java, vertrok gisterenavond van Southampton. De Prinses fPilheltninavan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 29,lt» November. Naar men verneemt, bestaat er bij den minister van marine het voor nemen om meerdere uniformiteit te brengen in de tenue der schepelingen. De minister van oorlog is voornemens de schutterijen gaandeweg te bewapenen met gewerenklein kaliber. Op 1 Juli jl. waren bij het Nederl. Indische leger o. a. gedetacheerd officieren der infanterie en 5 officieren der artillerie van het leger bier te lande. Hoewel nog ongeveer de helft van de Scheveningsche vloot van de laatste reis wordt terugverwacht, kan men niet dan zeer tevreden zijn over de resultaten, die de haringvisscherij dit jaar voor Scheveningen opleverde; vooral wanneer men de uitkomsten en verliezen stelt tegenover die van ver leden jaar, heeft men thans stof te over tot dank. Eene der schuiten maakte toch eene besomming van ongeveer 15,000, en al is er eene, die maar 6000 in T geheel besomde, men kan gerust aannemen, dat de gemiddelde opbrengst per schuit veel hooger zal zijn dan /7000, de som, waarop het vorige jaar de gemiddelde besomming werd geschat. {Fad.) Een Duitsch blad meldt, dat op last van den procureur-generaal te Cette, in Hanover, eene rechtsvervolging zou zijn ingesteld tegen de firma Prins en Zwanenburg, te Amsterdam, op grond, dat zij gedrukte stukken gratis hebben verspreid, waarvan de inhoud strekt om personen die later in militairen dienst moeten treden, oi slechts een gedeelte van hun militairen dienstplicht hebben vervuldtot desertie over te halen. De dagbladen zijn gewaarschuwd voortaan geen advertentie voor gemelde firma meer te plaat sen, waarin quaestie is van het gratis verkrijgbaar stellen van geschriften, tot het aanleeren van Amerikaansche (sic) taal. Daar genoemde firma de land verhuizing naar Amerika over ons land bevordert, is het wel mogelijk, dat die vervolging het uitvloeisel is van vrees der Duitsche concurrenten. Hbl Mevrouw de wed. C. J. Schiefbaan-Hovius, te 's Hage, heeft bij uitersten wil gelegateerd: aan het ziekenhuis van den H. Joannes de Deo aldaar f 40,000; aan het fonds van liefdadigheid voor het gesticht Schiefbaan—Hoviusdat uit dankbaarheid aan haar en wijlen haar liefdadigen echtgenoot dien naam draagt, ƒ20,000; aan het parochiaal armbestuur ƒ10,000; aan de scholen van de vereeniging van den 11. Vincentius ƒ20,000; aan de meisjesscholen in de Breedstraat, de Oude Molstraat en de Hekkenlaan te zanten ƒ6,000; aan de Liduina-damesvereeniging voor arme zieken ƒ12,000, aan de dames van bet H. Sacrament voor behoeftige kerken ƒ6,000; aan de St. Joseph-gezel- lenvereeniging ƒ5,000 aan de R. K. militairen vereeniging ƒ200; aan het fonds voor oude en zieke leden der H. Familie /2000; aan de algemeene brmen aldaar ƒ1000; aan verschillende R. K. kerken 18,000 en aan instel lingen buiten deze stad nog ruim ƒ18,000. Door wjjlen mevr. Blok te Arn hem overleden, is aan de weesinrichting te Neerbosch, bij Nijmegen, een legaat vermaakt groot ƒ2000, vrij van rechten. Door wijlen den heer Leo Lippmann, onlangs te Amsterdam overleden, is een legaat van ƒ2000 ver maakt aan het Ned. Israëlitisch armbestuur en een van ƒ1000 aan het Ned. Israëlitisch jongensweeshuis aldaar. Woensdag is op het etablissement der Nederlandsche stoomboot-maat schappij te Rotterdam de kiel gelegd van een ijzeren stoomschip, lang 179', breed 27' 6", hol 13' 6° met compound-schroefmachines van de afmetingen: 23" X 43" X 30" bij 95 Lbs. stoomdruk. Dit schip, dat den naam zal voe ren van Rosamund, wordt gebouwd voor rekening van de firma Robt. Thom son te Londen, om in 8 maanden gereed voor zee te worden opgeleverd. Het feit, dat voor Engelsche rekening een schip wordt gebouwd op eene onzer werven, verdient de aandacht, ook van onze reederijen, en mag als eene aanwijzing worden beschouwd, dat, wanneer de arbeid maar verricht wordt onder bekwame leiding, onze scheepsbouw geene protectionistische maatregelen noodig heeft om te kunnen mededingen met het buiten land. [N. R. C.) Eergisteren is te Amsterdam de akte van vennootschap der naamlooze ven nootschap //Nederlandsch Handels-Museum" gepasseerd. Tot commissarissen zijn benoemd de hh. mr. J. E. Banck, mr. C. J. E. graaf Van Bijlandt, mr. F. W. C. P. graaf Van Bijlandt, mr. W. K. baron Van Dedem, M. M. De Monchy en mr. F. Th. Pahud de Mortanges, en tot directeuren, de hh. mr. W. A. Engel- brecht, W. J. P. Travaglino en F. W. Westerouen van Meeteren. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij ter exploitatie van diverse ondernemingen en tentoonstellingen in Nederland werd door den voorzitter van commissarissen verslag uitgebracht over den toestaud dier maatschappij na de laatst gehoudene internationale, koloniale en uitvoer handel-tentoonstelling te Amsterdam. Uit de mededeelingen bleek, dat de maatschappij een zeer gunstig resultaat heeft verkregenniettegenstaande van de stoelen slechts door 220,550 personen werd gebruik gemaakt, en in de vestiaires slechts 204,260 voorwerpen ter bewaring werden afgegeven, het geen geen groot cijfer is in verhouding tot de bezoekers der tentoonstelling. Het O. M. bij het gerechtshof te Amsterdam heeft 18 md. celstraf ge- ëischt tegen den 22-jarigen D. Schoolenaar, die den 27sttn Sept.in drift, aan zijn nichtje eenige lichie verwondingen met een mes toebracht. Eenige kerkgangers vonden eergisterenavond te Amsterdam in het por taal van de R. K. kerk, op de Keizersgracht bij de Westermarkt, een nogal goed gekleed kind van het mannelijk geslacht, naar gissing eene maand of drie oud. Door de zorgen der politie is de zuigeling in het bestedelingenhuis opgenomen. -- Van bevoegde zijde is aan den officier van justitie te Zutfen medege deeld, dat de vermoedelijke daders van den gruwelijken moord onder Raalte in Pruissen zijn aangehouden. Uit Raalte werd gisterenmiddag aan de Zto. Ct. het volgende geseind; De gebroeders Arcnds, verdacht van den moord al hier, zijn te Vorst, 2 uur ZZO. van Kempen, in de Rijnprovincie gearres teerd. Het gerechtshof te Leeuwarden heelt, bij arrest van gisteren, J. Ph. V. d. L„ oud 42 jaren, vleeschhouwer te Assen, beschuldigd van uit een aange- teekenden brief, hem bij vergissing uitgereikt, een bankbiljet van ƒ300 te hebben weggenomen, vrijgesproken, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Assenwaarbij hij wegens dat feit was veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Uit Vlissingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Eene Rotterdamsche jonge dame, die op het pnnt was met haren minnaar naar Engeland over te steken, werd eergisterenavond nog juist vóór het vertrek der mailboot Prins Hendrik, op verzoek der familie, door de politie aan boord van dien bodem aangehouden. Ondanks alle tegenstreven zag het meisje zich genoodzaakt haren broeder, (die haar reeds aan de Harwichboot te Rotterdam te vergeefs had gezocht, en daarom naar hier dóórgestoomd was) naar een hotel aldaar te volgen, terwijl de verliefde galant de reis naar Engeland aanvaardde. Gisterenochtend is te Heenvliet aan den Rijswaardschen dijk, in deze gemeente de woning met annexe schuur van P. Smit afgebrand; van den in boedel is zeer weinig gered, terwijl vier stuks rundvee en een paard in de vlammen zijn omgekomen. Te Tilburg is een persoon aangehouden, die uit eene gevangenis in Duitschland was ontvlucht, en wiens uitlevering door de Duitsche regeering was aangevraagd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1