BUI TEN LA N ÜSCHE BERICHTEN. De trekking van de eerste 10 seriën der tentoonstellings-verloting ral plaats hebben op Vrijdag 30 dezer, 's voormiddags te 10 uur, in het Volks paleis te Amsterdam, ten overstaan van den notaris mr. J. F. Wertheim en onder toezicht van den heer Kristen, daartoe aangewezen door den burge meester. Houders van loten hebben bij de trekking vrijen toegang. K. W., de brievengaarder uit Landsmeer, is gisteren door het gerechts hof te Amsterdam, wegens verduistering van gelden en geldswaardig papier, tot 9 maanden celstraf en geldboete van 10 veroordeeld. Tegen den heer W. Pierre De Doer, directeur van het Theater Tivoli in de Nes te Amsterdam, is proces-verbaal opgemaakt, na voorafgaande waarschuwing, wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid, daar een kind van 6 jaar bij het uitvoeren van kunstverrichtingen gebruikt werd. De Leo Lippmann, te Amsterdam overleden, heelt zijne verzameling schilderijen aan de stad Luxemburg vermaakt, op voorwaarde, dat zijne weduwe gedurende haar leven die nog behouden mag. De schilderijen wor den geschat op twee a twee-honderd-vijftig duizend gulden. Men spreekt er nu over om voor de verzameling Pescator, de collectie antiquiteiten en de schilderijen des heeren Lippmann een gebouw te stichten. De feestelijke opening van de lijn Gorinchem—Geldermalsen zal op 1 December e. k. des voormiddags plaats hebben. Gisterenmiddag tusschen 12 uur en half een werd in de Noorderhaven te Zullen drijvende gevonden het lijk van zekeren R.oud 42 jaren, lijdende aan vlagen en zinsverbijstering, waarvan hij in verschillende buurten den naam van //den doodkijker" had. Eene diepe wond aan het hoofd en het gemis van zijn horloge, dat blijkbaar van den ketting was afgerukt, welk laatste op het lijk gevonden werd, deed sombere gevoelens bij velen oprijzen. Onmiddellijk werd zekere v. V.die het laatst met hem gezien was, op suspi- cie gevat en in verhoor genomen. Uit het door dr. 1. Van 't Hofl gehouden visum repertum is gebleken dat de ongelukkige een gewelddadigen dood is gestorven. Zijn horloge is in een privaat bij de woning van v. V. gevon den. Aanleiding tot het ontdekken van het lrjk in de haven was het spelen van eenige knapen, die, een hoed en eene parapluie aan den kant vindende, beide voorwerpen in het water werpende, den drijvendeu hoed nakeken. Iets verder van den rand vond men een gedeelte van eene das, waardoor het vermoeden van eene worsteling bevestigd wordt. Welk vreeselijk ge heim achter deze gebeurtenis schuilt is nog onbekend zeker is het even wel dal hier aan eene misdaad moet worden gedacht. Te 's Hertogenbosch is Vrijdagavond eene gruweldaad gepleegd: een vreemdeling heeft een acht-jarig meisje buiten de stad medegenomenvragende om hem den weg te wjjzen, en hel kind in de eenzaamheid afschuwelijk mishandeld. De dader is bij de politie bekend, doch nog niet in hare han den. De toestand van het kind is bevredigend. In de memorie van antwoord op de marine-begrooting komt o. a. voor de mededeeling, dat marine en koloniën in onderling overleg handelen over de quaestie der zamensmelting bij de Indische marine van het auxciliair es kader. en geeft de minister van marine nadere inlichtingen omtrent de mid delen, waarmede de regeering de Nederlandsche zeemacht wil laten voldoen aan den eisch van bescherming van koophandel, scheepvaart en visscherij. Voor die dienstverrichting keurt de minister van marine noodig 8 schroef- stoomschepen le klasse. Voor de nieuw te bouwen schepen wenscht de mi nister vergrooting van de vaart onder stoom. Hij toont aan, dat de uitga ven voor een sneller loopend schip noodig is, wanneer men de door hem be doelde bescherming wel noodig acht. Bewapening met visch-torpedo's acht hij voldoende. Hij handhaaft de aanvrage van gelden voor den bouw van het grootere, zevende schip, hoewel hij geen bezwaar heeft tegen verdeeling der uitgaven over lange tijdsbestek, zoodat dientengevolge 767.400 op deze be grooting vervalt. Hoewel hij de financiëele gevolgen van zijne voorgestelde maatregelen nog niet geheel kan overzien, verzekert de minister intusschcn, dat de gewone uitgaven eer af dan toe zullen nemen. De minister meent dat de steun van de regeering aan tochten naar de noordelijke ijszee gewettigd wordt door het nut voor de wetenschap en het aankweeken van zeeman schap en zeemansdeugden. De minister verzekert, dat door hem niemand tot pensioen wordt voorgedragen dan na rijpe overweging en volgens de bedoe ling der wet. Hij bevestigt, dat er tusschen de pensioneering, op voordracht van zijn ambtsvoorganger, van vier vlagofficieren en de Adderramp geenerlei verband bestaat. 's GRAVENHAGE, 28 November. Door Z. M. is aan den majoor H. Beijerman, adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, en aan V. M'. ordonnans-officier, den ritmeester jhr. W. F. H. Van de Poll, beiden van den grooten stal, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, respeclievelijk van commandeur en van officier der Leopoldsorde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. zijn. met ingang van 1 Januari 1884, benoemd: S. 11. De Beer. directeur van een der rijkstelegraaf kantoren, tot telegrafist le kl. bij de riikste!Païraaf' 11161 bepaling, dat hij rang zal nemen onmiddellijk na aen telegrafist 1' ii'. A. C. Begeer; J. H. Bödeker, telegrafist 2' kl. bij dc rijks telegraaf, tot directe:16 val1 6611 d66 rijkstelegraaf kantoren. pe 0fficjer van administratie 1' kl. J. C De Vriese, dienci.de aan boord van Zr. M'. wachtschip ,e Willemsoord, wordt met 5 December aanstaande op non-activiteit gesteld. De officier van administrate le kl. G. H. C. Van Nuys, dienende aan boonl van Z'. M\ opleidingsschip Anna l'aulowna, wordt met 11 daaraanvolgende overgeplaatst in de rol van eerstgenoemden bodem. De officier van administratie 1- kl. F. Bamnerg wordt met 11 De cember aanstaande geplaatst aan Coord van Z'. M'. opleidingsschip Anna Paulowna. De audiëntie van den minister van koloniën ad interim zal, te begin nen met Vrijdag, den 30""1 dezer, des Vrijdagmiddags om één uur in het gebouw van liet departement van koloniën plaats vinden. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is de behandeling der staatsbegrooting voortgezet. De hh. Bhtssé en Dc Bmyn Kops ontkenden dat de liberalen in de kamer zelf de oorzaak waren van den tegenwoordigen toestand. De heer Rutgers kwam op legen de weigering door dc anti-revolu tionairen om middelen te voteeren zoolang de onderwijswet niet is herzien. De heer Lohman hield dat beginsel vol. terwijl de heer Lieftinck elke aan randing der onderwijswet bestreed. De heer Gleichman spoorde aan tot een drachtige zamenwerking, eene partiëele grondwetsherziening was niet uit sluitend het redmiddel. De minister van financiën verklaarde bezuiniging ernstig te wenschen en toe te passen. Ingrijpende herziening van belastin gen sluit geenzins uit dekking van het tekort voor 1884. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde geen dwang op de kamer uil te oefenen. Bij de verwerping der Indische begrooling heeft het kabinet ernstig over wogen of het moest heengaan, maar het beschouwde die crisis niet in 's lands belang. Eene voordracht tot grondwetsherziening door de regeering zal natuurlijk parliëel zijn. Wijziging van het administratief stelsel der schoolwet is in bewerking. BELGIE. De politic van Charleroi heeft eene goede vangst gedaan. Eene ge- heele dievenbende, genaamd de Zwarte bende, is aangehouden en in de ge vangenis der stad opgesloten. Het zijn allen kerels tusschen de 25 en 40 jaar oud. Eenigen hunner zijn ware bandieten, die voor niets terugdeinzen. Verscheiden vrouwen, die deel uitmaakten van de bende, zijn mede aange houden, beschuldigd van heling. ESGE L A R. In het Mansion House te Londen werd gisteren eene invloedrijke ver gadering gehouden onder leiding van den lord-mayor. Lord Shaftesbury en Forsler voerden het woord. De vergadering nam eenparig resoluties aan, den wensch uitdrukkende, dat bij eene eveutueele schikking met de Transvaal de bij de conventie van 1881 vastgestelde grenslijn zou gehandhaafd en er doel treffende bepalingen zouden gemaakt worden tot bescherming der grensstam- men en tot herstel der orde in Bechuana-land. De vergadering erkende voorts hel belang van het openhouden der groote hoofdwegen naar het inwendige van Zuid-Afrika voor handel en beschaving, en vooral drong zij aan op het openhouden van den handelsweg door Bechuana-landom zoodoende voor de Britsche handelaars en zendelingen al de voordeelen van een vrij verkeer met de inlandsche stammen te verzekeren. De Transvaalsche afgevaardigden zijn gisterenavond naar Birmingham vertrokken, waar zij eenige dagen zullen vertoeven. Het stoffelijk overschot van sir Wm Siemens werd, in tegenwoordig heid van vele beroemde wetenschappelijke mannen, in de Westminster-abdij bijgezet. - Voor de internationale houtvesterij-tentoonstelling, die in het volgende jaar te Edinburg gehouden wordt, is nu een uitvoerend comité gevormd. Het plan vindt 'van verschillende zijden veel ondersteuning, daar men van deze tentoonstelling, welke alle bosch-voortbrengselen en wat daarop betrek king heeft omvat, groote verwachtingen heeft voor de wetenschappelijke bosch-cultuur. De koningin en de prins van Wales staan aan het hoofd van de lijst der beschermers. Er is reeds een waarborgfonds van 4500 bijeen gebracht, om de ondernemers voor schade te vrijwaren. Dc Salvage Association heeft het volgende telegram van Lloyds agent te Penang ontvangen. De Nederlanders zijn machteloos wegens de vjjand- schap van den Radjah, die het leven der equipage bedreigt. Er is een Engelsch oorlogschip van Singapore derwaarts vertrokken. Bjj de admiraliteit werd een telegram van Singapore ontvangen, waarin bericht werd, dat het Eng. oorlogschip Pegasus reeds vertrokken was ter assistentie van het gestrande stoomschip Nisero. De Daily News bevat het bericht uit Nagasaki, dat twee $chepen vat het Britsche eskader uit Yokohama naar China vertrokken zijn. De Britsche admiraal te Shanghae heeft last gegeven om het vlaggeschip Audacious, dal te Nagasaki in het dok ligtten spoedigste uit dat dok te nemen. De Egyptische regeering heeft aan de consuls-generaal eene nota ge richt om te verklaren, dat er, volgens het advies van hare rechtsgeleerde raadslieden, geene wijziging kan gebracht worden in het status quo van hel Suez kanaal zonder eene nieuwe concessie van de Egyptische regeering. F lit A W U K IJ U. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren verzekerd, dat de Tongkin-commissie heden den minister van buitenlandsche zaken! Jules Ferry, zal hooren. Generaal Campenou zou dan den minister vragen, of het Chineesche memorandum al dan niet het zenden van nieuwe troepen zal tengevolge hebben en zoo ja, hoe die troepen zullen gevonden worden. Verscheidene leden van de minderheid der commissie moeten ook voornemens zijn, om heden een incident over het Chineesch memorandum uit te lokken. Naar men verzekert hebben de leden der uiterste linkerzijde een twee tal hunner afgevaardigd naar de commissie voor de zaken van Tongkin, ten einde dringend te verzoeken, dat het rapport zoo spoedig doenlijk ter inzage zal worden gelegd. De gemelde groep zal in den loop van den namiddag eene bijeenkomst houden, ten einde te beraadslagen over het antwoord, dat hierop behoort te worden gegeven. Verscheiden leden beweren dat het Chi neesche memorandum eene oorlogsverklaring bevat. De jonge prins Victor Napoleon heeft een banket, hem aangebodc, door de Bonarparlistische leden der «conférence Molé". van de hand gewezen. In zijn schrijven zegt de prins, dat hij thans geen staatkundige rol heeft te vervullen; bovendien zou het hem zeer onaangenaam zijn, wanneer zijn aam tot voorwendsel werd gebruikt om tweedracht tusschen hem en zijn vader te zaaien. La Liberie beval een telegram uit Londen, volgens hetwelk het kabinet van Londen zijne bemiddeling in het Fransch-Chineesch conflict aangeboden I heeft, welke bemiddeling door de Fransche regeering aangenomen zou zijn, Engeland zou aannemen, dat de belangen van Frankrijk in Tongkin de inne- I ming van Son Tay en Bac Ninh wettigen. Dit toegevende, is het Engelscht kabinet van meening, dat de Fransche regeering zich op de andere twist punten vrijgevend en verzoenend moet toonen. üp dezen grondslag zon dt bemiddeling geschieden indien China deze aanneemt. -- Verscheidene leden der anarchistische vereenigingen te Rijssel zijn dooi den rechter van instructie aldaar in zake Curien gehoord en hebben de ver klaring afgelegd, dat geen van die vereenigingen aan Curien last had gege ven naar Parijs te gaan om den minister Ferry te dooden. De vrienden van den aanvoerder der Communards Delescluze bewerei zijn overschot op de Montmarlre-begraafplaats te hebben teruggevonden hebben die overblijfselen op Père-la-Chaise ter aarde besteld en eene inschrij ving geopend voor een gedenkteeken. Uit Marseille wordt gemeld, dat cr in Zuid-Frankrijk onmiddellijk eet corps van 12,000 man mobiel zal worden gemaakt om naar China te wordei gezonden. De minister van oorlog onderhandelt met de maatschappij de llessageries over eene charteering van tien transporten naar China. Het voorname bankiers- en commissiehuis Roux de Fraissinet C*. meer dan eene halve eeuw te Marseille gevestigd, heeft zijne betalingen gt staakt. Het le realiseeren actief bedraagd vijftien millioen, tegenover e« passief van achttien millioen. Deze ramp, het gevolg van achtereenvolgend verliezen door de ongelukkige exploitatie van mijnen in Spanje veroorzaakt treft vele firma's in genoemde stad. Engelsche en Spaansche bankiers zrjit naar men zegtschuldeischers voor 9/10 van het passief. Het huis Roux i Fraissinet is een van die huizen welke het meest gedaan hebben ter bevot

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2