LEI D$€ 13E (0 HM T. 1883. 280. DONDERDAG 29 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BEK De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. oo% 11% 43 04% 41% 9 'A 78 0.97 ti 11.61 uslam PROCESVERBAAL tan de inlevering en opening van stembriefjesdie ten behoeve der keutte van één lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 28"'° November 1883. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be- stemde raai op het Raadhnis plaats des middags te twaalf uren. Het is zamengesteld uit den heer Petrus Isaacus De Fremerv, oudste Wethouder in jaren, den Burgemeester vervangende, Voorzitter, en de heeren Gerard Antoine De Geus en Mr. Henri Van der Hoeven, leden van den gemeenteraad,stemopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den 9()t[l November 1851, houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, wordan op de tafel, vóór het bureau staande, nedergelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels geslotenwaarvan de eene door den Voorzitter van het bureau en de andere door den heer De Geus, als oudsten stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembos zijn briefjes geworpen door de op nevensgevoegde lijsten vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee nren wordt door den Voorzitter verklaard, dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voorge- schrevene wijze. Onmiddellijk wordt de stembus geopend en bevonden twee en dertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefes hebben ingeleverd, vergeleke;- zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. Het getal der geldige uitgebrachte steramen is mitsdien geweest twee en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: H. C. Jnta, 24 stemmen, A. L. Reirneringer J'. twee stemmen, L. Veilbrief, W. C. Zuurdeeg, F. J. Los, A. W. Sythoff, J. W. Filippo en P. J. Van Hoeken, ieder één stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid verkregen de heer H. C. Jnta. Is derhalve verkozen tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden de heer H. C. JUTA, wonende alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal -naakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 28,ten November 1883. DE FREMER G. A. D G! H. VAN f li(. lier. opnemer». LEIDEN, 28 November. In de gisterenavond gehouden vergadering der aldeeling Leiden de. landsehe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd aan den net: A. C. Kriest eene zilveren medaille uitgereikt, door hem behaald op de Rozen-tentoonstelling te Arnhem, terwijl de heer K. Wezelenburg met eene zilveren en twee bronzen medailles vereerd werdeveneens door hem be haald op genoemde tentoonstelling. De heer J. Mater waarsehuwde de aanwezige bloemkweekers in zijne mededeeling over Convallaria's, om door zaaiing deze bloemen te trachten te verkrijgen, daar deze poging geheel en al vergeefs zoude zijn; hij kon zulks bij ondervinding mededeelen. De oorzaak hiervan gelooft hij te moeten zoe ken in de vervalsching der levensmiddelen, welke in den laatsten lijd zulk een omvang heeft genomen en welke ongetwijfeld invloed uitoefent op de hoedanigheid der meststoffen. De heer Kriest is van hetzelfde gevoelen als de vorige spreker en acht het derhalve eveneens niet geraden met zaaiing van Convallaria's voort te gaan. De heer Boekee is zoo pessimistisch niet gezind hij gelooft niet onoverwaardelijk aan den ziekelijken toestand dezer planten. Volgens hem moet men deze zaaien op zand of op ongemeste grond, wijl deze planten geen broeiing kunnen verdragen. Een ander spreker had gun- tige resultaten verkregen door bij het zaaien der Convallaria's zooveel moge- ijk den wisselbouw toe te passen. De heer Witte is van oordeel dat het teste middel tot voortteling dezer bloemen is, om namelijk zaad te nemen 'an gezonde planten en zulks te zaaien op land, waarop nog geen zieke anten gestaan hebben. Naar aanleiding der verschijning van verschillende catalogussen van planten ad de heer Witte in bespreking omtrent de wijze waarop, de tijd wanneer de plaats waar het gunstigst moet gezaaid worden. Zijne woorden von- n veel bijval. In de bus geen vragen ter beantwoording gevonden zijnde, werd hierna vergadering gesloten. De firma Johan Koopmans&C*., te Rotterdam, heeft een geïllustreerde catalogus en prijscourant van prima Engelsche vélocipèdes het licht doen zien. Zij geeft hierin zeer nuttige wenken aan liefhebbers en beoefenaars, zoowel omtrent het rijden zelf en het afstijgen als omtrent het onderhoud en de behandeling dezer rijwielen. Voorzeker zal voor velen de verschijning van dit boekje niet onwelkom zijn. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op 1 Januari 1884 de betrekking van leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen aan de rijks- hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Warffum te vervullen is. Jaarwedde 1000. Zij, die voor deze betrek king in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 15 December e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 'sGravenhage. In de Staatscourant van 28 dezer wordt een begin gemaakt met de mededeeling der verslagen omtrent 's rijks verzamelingen van geschiedenis en kunst, over 1882. Uitslag van te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onder- wjjs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. 26 en 27 November, geëxamineerd 2 candidaten voor de acte (lagere) wiskunde K1, de hh. J. Van Boxel, van Stratum, bij Eindhoven, en J. Hempenius, van Borculoo. 28 en 29 November, voortzetting der examens voor acte lagere wiskunde; 28 November, mechanica, kennis van werktuigen enz. (acte K2); 29 en 30 November, natuur- en scheikunde enz. (acte K3). Bij de gehouden acten-examens voor middelbaar onderwijs op 26 en 27 November zijn geëxamineerd 3 candidaten voor boekhouden; 1 teruggetrok ken, 2 afgewezen; 2 candidaten voor geschiedenis, beide toegelaten, de hh. C. B. Van der Wal. van 'sGravenhage, en D. J. De Koff, van Haarlem; 2 candidaten voor schoonschrijven, beide toegelaten, de hh. Th. E. Greven- stuk, van Amsterdam, en F. J. J. Reelick, van Apeldoorn. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Novem ber van Colombo. De Drenthe, van Rotterdam naar Java, is 27 November des namiddags te Southampton gearriveerd. De Prins Frederik, van Amster dam naar Batavia, vertrok van Suez 27 November. Door de Rotterdamsche slagers-vereeniging is een adres aan Z. M. den koning gezonden houdende bezwaren tegen het verzoek van het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van landbouw, waarin met omkleede redenen wordt verzocht om in het spoeling-district alle verdacht van aan longziekte lijdende runderen af te maken. Zij geven in bedenking dat het niet alleen de longziekte is, die de omliggende rijken dwingt om den invoer van het vee te verbieden; het bij herhaling uitbreken van het besmettelijketongblaar en klauwzeer, dit moet voor het meerendeel de reden zijn tot het nemen van dien maatregel. Naar hunne meening staat de afmaking van verdacht vee gelijk met vernietiging, tengevolge waarvan de vleeschprijzen door de duurte van het vee zullen stijgen en het volk zich van zijn onmisbaar voed sel zal moeten onthouden. Na te hebben aangetoond dat de Friesche Maat schappij zich aan overdrijving schuldig maakt en een groot deel der oorzaken van ziekte is toe te schrijven aan het bestaan van bacterieën, die weer ha»' oorsprong te danken hebben aan onzuivere lucht en bodem-verontreir>: n j ',ertuiten adressanten, dat het Z. M. moge behagen geen gehoor >ar> i 1 verlangen om het van longziekte verdachte vee af nevelen te geven, dat het aangetaste vee wor-1 vee .-al worden afgezonderd voor den .te tued: 1 po t worde uitgenoodigd een de heerschen Je. atmospheer in de stallen van de practQk de theorie niet zal logenstraffen. vere lucht Een groot bij adres tot d< staanden toesta ^.aakt, maar 'wet bepaald, stellen naar ct, daar toch dieren de zul- 'POeling-t Gok voor :e voorwaarde is or ezond je leven al uitgevers en boek, '"'sren iu ons land hebben zich te vei -rijgen in den be- buitenland en onze e;, er.re bezittingen, tog t met d- raeening. e:ittr debatenaan- koloniën goedkoops De adressanten dringen in - dat vermindering van port op leiding zal geven. Door den luit-kolonel directeur der artiii gazijnen te Delft is eergisteren aanhesteea. instruct iema- levenng van 86 piketpalen (beslagene), a 2 per stnk, 148 M. eiken ribhout B0.13. >.16 M., a ƒ1,97 per M.200 idem B 0.20 D 0.08 M.a ƒ1.52 per M. 5L; e inschrijvers de heeren J. Van der Kamp C°., te Leiden. Te Stompwijk is onder het rundvee de tongblaar (mond- en klauwzeer) uitgebroken. Van drie landbouwers zijn reeds 40 stuks vee daardoor aan getast. Omtrent den brand te Oud-Alblas wordt nader gemeld: Te half twee werd de molenaar M. K. uit den slaap gewekt doordien een losgebrande balk naar beneden stortte, en hij ontwaarde tot zijn schrik dat de molen reeds iu lichtelaaie stond. Hoewel met levensgevaar, hebben allen, man, vrouw en drie kinderen, zich nog tijdig kunnen redden. Vijf minuten later zouden de gevolgen voor het gezin ernstiger zijn geweest, daar de molen op het punt stond van instorten. Daar de nachtwaker van Streefkerk, op twee uren afstands, reeds te hall een den brand heeft waargenomen, is het vrij zeker dat de beide nachtwakers te Oud-Alblas niet op hunnen post waren. Had men den brand tijdig ontdekt, dan zou er veel gered hebben kunnen worden

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1