BUITENLAN DSCHE BERICHTEN. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Woubrugge is beroepen d!. J. Vonk, te de Meern. Te Oud-Beierland, berucht wegens de schromelijke verwaarloozing der koepokinenting, zijn in de vorige week, op eene bevolking van slechts 5000 zielen 18 personen aan pokken gestorven, eene sterfieverhouding 22 maal ongunstiger dan die te Rotterdam in de week, toen, gedurende de nu afge- loopen epidemie, de meeste poklijders bezweken. Dit, buiten eenige verhou ding met andere gemeentenbuitensporig hoog wekelijksch sterftecijfer strekke als een waarschuwend voorbeeld voor andere. Sedert eenige dagen wordt te Woudrichem vermist P. Roubos, aanne mer. Dezer dagen bevond hij zich in Den Haag om een vervallen termijn te ontvangen, moest toen met zijn compagnon, den heer Kroon, te Sliedrecht, hebben afgerekend en nog in het bezit zijn gebleven van p. m. 15,000. .11. Donderdag. 15 dezer, zon hij te huis komen, doch is tot heden nog niet gearriveerd; ondanks alle onderzoek heeft men tot dusver zijn spoor niet kunnen vinden. Door den heer Leo Lippmann, onlangs te Amsterdam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: t 2000 aan de algemeene armen der stad Amsterdam, 1000 aan het Israëlietisch jongens- en f 1000 aan het Israëlie- tisch meisjes-weeshuis, 2000 aan de Israëlietische armen. Door den heer R. Linsen. onlangs te Amsterdam overleden, is aan het kerkefonds der Her vormde gemeente te Sassenheim eene som van J 2000 gelegateerd en aan het diaconie-armbestuur aldaar eene som van 1000. Door wijlen vrouwe Ha. Vollenberg, wed. van den heer J. II. 't Sas, overleden te Penthij, in België, is aan het bestuur van het gesticht of de vereeniging van St. Elisabeth tot ondersteuning van zieken en kraamvrouwen te Helmond vermaakt een legaat groot f 8000, een legaat groot 6000 aan de vereeniging van den 11. Vin- centius mede te Helmond gevestigd, een legaat groot 6000 aan de funda tie van wijlen Teodorus Nicolaas Beets te Helmond en aan het R. C. jongens- en meisjes-weeshuis aldaar eveneens een van 6000. Gisteren heeft de heer A. 11. Metelerkamp, burgemeester der gemeente Veenendaal, met ingang van 1 April 1884, een eervol ontslag uit die be trekking aangevraagd. Een Franschman, die vroeger 6 jaren als vrijwilliger bij ons leger in Oost-lndië had gediend en nu 2 jaren geleden, na afloop van zijn diensttijd zich te Brussel metterwoon had gevestigd en aldaar was gehuwd, is te Roo- zendaal gearresteerd, omdat hij andermaal zich te Harderwijk als koloniaal had verbonden, doch zoodra hij het handgeld a ƒ300 had bemachtigd ver dwenen was. Hij had bij zijne inhechtenisneming nog maar ƒ60 bij zich. De landbouwer H. uit Peij, gem. Echt, wiens aanhouding vroeger gemeld werd, wegens het namaken van Pruisische munt, is overgebracht van Roermond naar 's Bosch en zal daar voor het hof terecht staan. Men meldt uit Roermond: De rivieren de Maas en de Roer wassen voort durend. De gehuchten om deze stad zullen wel spoedig weder niet meer te genaken zijn. 'a GRAVENHAGE, 27 November. Door Z. M. is verlof verleend aan: mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierse len van ridder 1« klasse der Keizerlijk Persische orde van den Leeuw en de Zon; mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebecque en J. M. L. Van Bronkhorst, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e klasse der Keizerlijk Persische orde van den Leeuw en de Zon F. G. Quien, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Ottomanisch Keizerlijke orde van Medjijieh; A. Van de Ven. te Eindhoven, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschon ken; mr. G. Van Tienhoven, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen van'de orde van Verdienste le klasse van Waldeck en Pyrmont; jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois, te 's Gravenhagetot het aannemen en dragen der ordesteekenen van grootkruis der Leopoldsorde van België; mr. C. Fock, te 'sGravenhage, tot het aannemen en dragen der ordestee kenen van groot-officier der Leopoldsorde van België; jhr. mr. J. W. M. Schorer, te Haarlem, tot het aannemen en dragen der ordesleekenen van commandeur der Leopoldsorde van België. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Dioteloord, C. Van Mensch; tot burgemeester der gemeente Oud-Valkenburg. H. J. Fran sen; tot burgemeester van Melissant, J. Zaaijer Pz., secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Groenlo, mr. H. F. Hesselink van Suchteles, en tot burgemeester van Ruinen, jhr. H. G. Van Holthe tot Echten, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Assen, mr. J. Van Binsbergen, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Zierikzee. Door Z. M. is benoemd tol notaris binnen het arrond. Assen; ter standplaats de gemeente Beilen, C. P. F. Van Bosstraetencandidaat-notaris te Haarlem. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer F. G. Van Bloemen Waandcrs als minister van koloniën, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan den koning en aan den lande bewezen, en zijn de functiën van minister van koloniën tijdelijk opgedragen aan den minister van oorlog A. W. P. Weitzel. Door Z. M. is, voor het jaar 1884, tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden benoemd J. Van der Wijk, aldaar. Door Z. M. is jhr. J. D. A. Quintus, op zijn verzoek, eervol ontslagen commies der posterijen 2' kl., met ingang van 1 December 1883, benoemd tot commies der posterijen 3e kl. Door Z. M. zijn benoemd: met ingang van 16 December 1883: tot com mies der posterijen le kl., H. Eekhout en G. Van West, thans commiezen 2' kl.; tot commies der posterijen 2' kl.J, P. T. Van der Kemp, J. A. K. Van Hasselt, W. J. Borgerhofl' Mulder, F. Von Huben en P. C N. Eichl.oltz thans commiezen 3« kl.tot commies der posterijen 3e kl. J. G. Van Nauta Lemke, R. G. Graadt van Roggen, B. J. R. Rasch, F. W. H. Rjjke en A. G. Boekwijt, thans commiezen 4' kl.roet ingang van 1 December 1883: tot commies der posterijen 4'kl P. B. A. Van der Voort Maarschalk, A.M. LagerweyM. L. Pleyte, 1). J. G. Belmer, W. G. A. Pels Rjjcken, J. Waale Jr., J. Bcsseling, A. H. M. De Bruyn en J. C. Bondam, thans sur numerairs der posterijen. De ministers van financiën en van waterstaat, handel en nijverheid zul len op 29 November a. s, geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het ontwerp tot uitvoering der conventie in zake de druifluis aangenomen, doch gewijzigd, zoodat door de regeering de uitvoering over twee jaar aan wettelijke be krachtiging zal worden onderworpen. Het debat over de staatsbegrooting is aangevangen. De heer Tak rechtvaardigde zijn program van 1882, dat ons land behoefte had aan herziening van het kiesrecht, de militie en de belastingen en dus parliëele grondswetsherziening. Hij betoogde de noodzakelijkheid der spoedige optreding eener regeering die haar kracht zoekt in een beginsel. De heer Heemskerk antwoordde dat de regeering haar plicht trouw nakwam en dat zij bereid was hoe eer hoe beter heen te gaanindien de kamer een votum uitte, mits degeen die het uitlokte wete dat op hem den plicht rust een beter kabinet le vormen. De heer Schaepman weet aan de onderwijs wet de oorzaak van den toestand, h(j was voor de regeering. De heer Corver Hooft, Roëll en Van Baar maakten van bezuinigingen hun stem over de begrooting afhankelijk. Verschillende sprekers voerden nog het woord. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ten aanzien van den aanleg eener zeehaven te Scheveningen besloten: 1'. deskundige voorlichting in te winnen omtrent het plan Hora Siccama; en 2'. bereid verklaring tot het verleenen van een subsidie van 7% tonwanneer het plan, zoo noodig met wijzigingen, wordt voldoende bevonden. Gisterenavond is de Turksche admiraal Suleiman-pacha en de hem toe gevoegde secretaris van den Sultan alhier teruggekeerd van het Loo. alwaar zij Z. M. den koning, namens den Sultan van Turkije, eene hooge ridderorde hebben aangeboden. Beiden werden na afloop der audiëntie aan Zr. Ms. tafel genoodigd, benevens den minister van buitenlandsche zaken, die de afgevaar digden van de Porte herwaarts begeleidde. f Naar aanleiding van de nieuwe wet op hel auteursrecht van 1881, was t gisteren de rechtbank alhier geroepen kennis te nemen van eene overtreding daarvan. Gelijk men zich herinnert is door den heer Rosier Faassen, eeni- gen tijd geleden eene klacht ingediend tegen den directeur van een reizend tooneelgezelschap, die den 23"tn Juli jl. op de kermis te Leiden Faassen's "Zwarte Griet" heeft doen opvoeren. Ter terechtzitting bleek, dat bedoelde beklaagde herhaalde malen door zijn gezelschap heelt doen opvoeren een too- 5 neelstuk, "Zwarte Griel" genaamd, waarvan strekking, intrige, tooneelschik- j king, decoratief en costumes zóóveel gelijkenis aanboden met die van het f werk des heeren Faassen, dat deze en verschillende andere personen zijn drama daarin herkenden. De taal van beide stukken verschilden echter ge- 6 heel en vele tooneelen waren gewijzigd. Ter zijner verdediging voerde de bekl. aan, dat een der leden van zijn gezelschap, nadat hij den wensch had te kennen gegeven, Faassen's stuk, dat hij te Groningen gezien had, op te voeren, zelf. een "Zwarte Griet" had vervaardigd naar de recentiën in de dag- bladen over Faassen's werk, dat dit aldus vervaardigde tooueelspel veel over- jj eenkomst had met, maar niet was het tooneelspel van denzelfden naam, S waarvan het Ned tooneel het recht van opvoering had verworven. Het openb. min. constateerde, dat op een paar enkele uitzonderingen na, de taai 2 van beide stukken geheel verschilde en eischte dus de vrijspraak van den f bekl., omdat blijkens de over de wet gevoerde debatten, de bedoeling van den wetgever alleen was geweest strafbaar te stellen het woordelijk over nemen van eens anders werk, hetgeen hier niet was geschied. Over 8dagen zal de reehtbank uitspraak doen. ElCtELAN». De kroonprins van Portugal is sedert eenige dagen de gast van de koningin op Windsor, j De centrale crimineele rechtbank te Londen heeft Warden, secretaris j, van de Riverplate Bank, op zijne schuldbelijdenis veroordeeld tot twaalfjarige tuchthuisstraf. Te Londen is de tijding ontvangen van het overlijden van den heer Char les Stewart, een der voortzetters van het werk van Livingstone in Middien-' Alrika. Bij den raad van bestuur der houders van buitenlandsche fondsen te Londen is uit Caracas i. d. 2 dezer het bericht ontvangen, dat voor een bedrag van 6781 is afgezonden, ten behoeve der geconsolideerde schuld. Ter vergadering van schuldeischers van den failliet verklaarden katoen speculant Morris Ranger bleek het passief 817,055 het actief daarentegen slechts 8904 te bedragen. Ranger heeft o. a. in zjjn val medegesleept de katoenmakelaars Cole, Duckworth C°. In eene dépêche van Zondag uil Karthoem aan de Times, wordt de ramp in Soedan ten volle bevestigd. Hel leger der opstandelingen is nabj die stad aangekomen. Karthoem is slechts voor eene maand van leeftocht voorzien, en met de werkelijke bezetting van slechts2000 man kan men onmo gelijk hopen deze stad, wier bevolking dreigt op te staan, te houden. Dt terugtocht over land is afgesneden. Langs de rivier zou lijj kunnen onder nomen worden; doch de rotshoogten, die den stroom bjj Sabalakebestrijken, zijn door de opstandelingen bezet. De Worth China Herald meldt, dat de keizer van China eene geheime instructie aan den onderkoning te Nanking heeft gezondenwaarin de oorlof I met Frankrijk bevolen wordt, indien Bac-Ninh wordt aangevallen. De keizei heeft strikte bevelen gegeven om de orde in de tractaal-havens te hand haven. De Daily Wews verneemt uit Hongkong, dat de Chineeschekoopliedei massa's specie zenden naar Kanton, hetgeen stoornis brengt in den handel Aangroeiende piraten bedreigen Haiphong. Zij legeren binnen eene halve mjjl afstand van de stad. Noord-Chineesche tijdingen maken melding van het voortdurende aanwerven van soldaten. Te Hankow zijn er reeds 30,000 aan geworven. President Arthur, van de Vereenigde Staten, heeft gratie verleend aan den sergeant Mason, die een schot loste op Guiteau, den moordenaar vao president Garfield. Het eeuwfeest van de ontruiming van New-York door de Engelscht troepen werd gisteren gevierd met een monsteroptocht te land en eene paradt van de vloot, en door de onthulling van liet standbeeld van Washington, Ondanks den regen waren de straten overvol van toeschouwers. In Missourie en Illinois is door zware regens groote schade aangericht Er ontstonden zulke overstroomingen, dat het spoorwegverkeer belemmerd werd en er moeten verscheidene menschen verdronken zjjn. Den 22,le» dezer is te Jackson, in Michigan, eene afgrijselijke misdaai gepleegd. Zekere landbouwer, Jacob Crouch genaamd, werd met drie ledet van zijn gezin vermoord gevonden. Hij was met eene aanzienlijke som geldt uit Texas teruggekomen en men gelooft, dat hij den geheelen weg door roo vers gevolgd is. De slachtoffers waren met chloroform bedwelmd en toen dood geschoten. Eene vrouw, welke zich met alle macht scheen verweerd te heb ben, had zes kogels in het lichaam. DVITSCHLAND. In het huis van afgevaardigden noemde de heer Scholz, minister va financiën, bij de beraadslaging over de begrooting, den toestand van's land financiën gunstig, daar er een overschot is van 29 millioen, hoofdzakelijk voorl spruitende uit de opbrengst der spoorwegen. Van dit overschot zjjn 12 mil

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2