BÜ1TBNLAN ÜSCiiE BERICHTEN. De minister van justitie zal op 27 November a. s. geen audiëntie verletnen. Bij resolutie van den minister van koloniën is de onderwijzer J. Van Kwawegen Azn. gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is door den minis ter Heemskerk aan de leden medegedeeld, dat de minister van koloniën zijn ontslag heeft genomen, waarna de behandeling van de koloniale ontwerpen is geschorst. Vervolgens zijn verschillende andere ontwerpen aangenomen, o. a. de toetreding lot de phylloxera-conventie; begrootingen voor de lands drukkerij, ümmerschans en Veenhuizen. Een adres van den heer Moore, telegraafdirectcur te Kampen, zich bekla gende over hel verbod om te schrijven in dagbladen is naar den minister van waterstaat verzonden oai inlichtingen. Dinsdag a. s. is de staatsbegrooting aan de orde. Z. Exc. admiraal Suleiman-pacba, voorzitter van dgn adfniralit^itsraad, en Ali Djevad-bey, secretaris van Z. K. 11. den Sultan van Turkije, zijn alhier aangekomen en in het Hotel den Ouden Doelen afgestapt, belast met de overbrenging aan Z. M. den koning van de onderscheidingsteekenen der orde van Niehanumtrax. De lijdelijke Turkische zaakgelastigde alhier, Loghadès Eflendi, zal de Ollomanische autoriteiten ter zijde staan. De afgevaardigden van den Sultan zullen zich eerstdaags bij Z. M. op het Loo van hunne op dracht kwijten. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft de heer mr. M. Van Reenen den eed algelegd als advocaat en procureur. Eene hoogst treurige daad was gisteren aan het onderzoek van het ge rechtshof onderworpen: twist tusschen twee broeders, gevolgd door moord van den een op den ander. De drankduivel had in deze zaak helaas zijn aan deel weder geleverd. In den namiddag van 30 Juli jl. trof de beschuldigde den 31-jarigeu P. S., van beroep arbeider, zijn broeder Antonie te 'sGrave- zande in eene hevige woordenwisseling aan met een andere arbeider. Besch., die veel vin zijn broeder hield, trachtte de twistenden te scheiden en het gelukte hem inderdaad Antonie, die in eene heftige gemoedsaandoening was, tot bedaren te brengen. Een oogenblik daarna werd de zaak met een borrel afgehandeld. Bij deze gelegenheid werd een volle kruik jenever leeggeschon ken en besch. had wel het grootste aandeel verzwolgen. Het scheen dat men nog niet genoeg had, want gezamelijk bezocht men een in de nabijheid ge legen arbeiderskeet, waar men zich wederom te goed deed. Besch. viel in die keel in een diepen slaap, terwijl de overigen voortgingen met zich le bedrinken. Maar aan alles komt een einde, dus ook aan die zwelgpartij. Nu kwam het er op aan, om besch., die nog steeds sliep, mede te krijgen. Men schudde en riep hem herhaaldelijk, maar er was geen denken aan. om hem tot opstaan te bewegen. Een voor een gaven de kameraden het op. Antonius echter hield het langst aan. Hij schudde hem net zoolang, tot hij de oogen opende, ja gaf hem zelfs, toen dit niet spoedig genoeg naar zijn zin ging, een slag in het gezicht. In woede ontstoken en niet wetende wat hij deed, haalde besch. een mes uit zijn zak en daarmede in het wild schermende, bracht besch. zijn broeder Antonius een hevigen stoot toe aan den nek. An tonius beproefde nog eenige schreden te doen, maar viel onmiddellijk dood neer. S. werd onmiddellijk aan de justitie overgeleverd. Berouwvol bekende besch. zijne daad, maar zeide, dat hij zich op het nood lottig oogenblik van niets bewust was. liet openb. min. achtte het bewijs wel is waar volkomen geleverd, maar had diep medelijden met dezen besch. die door de drank in zoodanigen toestand gebracht was, dat hij niet wist wat hij deed. Met het oog op de gunstige antecedeuten van dezen bescii. en zijn boetvaardig gedrag ter terechtzitting betoond, requireerde adv.-generaal Bijleveld veroordeeling van S. tot vjjf jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. baron Michiels van Verdnynen, wees in gevoelvolle bewoordingen op den ongelukkigen toestand, waarin dit diep beklagenswaar dige slachtoffer van den drankdemon zich bevond. Z. i. zou deze besch reeds genoeg gestraft zijn door den terugblik op den noodlottigen 30 Juli. waarop hij, zonder iets te vermoeden, zijn broeder doodde, met wien hij te voren nooit iets had voor gehad. Men wil hem veroordeelen wegens moedwi ligen doodslag, maar dat kan men immers niet doen, want hij kwam juist tus schen beiden om te verhinderen, dat men zijn broeder eenig leed deed. Ook spreker wijst op zijne gunstige antecedenten, ja zelfs Antonie stond meer bekend als een vechtersbaas dan hij. Hij uitte den wensch dat het hof zijn cliënt met de meest mogelijke toegeeflijkheid zou behandelen. Met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeelde het hof heden den besch. tot 4 jaren correctioneele gevangenisstraf. Nog had zich voor het hof te verantwoorden een den 1411"1 Augustus II. ontslagene uit het gesticht Ommerschans, zekere P. L., die drie dagen la ter aan den Rotterdamschen dijk, onder de gemeente Schiedam een hooiberg in brand stak, waarin 12000 kilo hooi. Toen hij het euvel had volvoerd en de gegaarde oogst in lichtelaaie stondmeldde hij zich bij den eigenaar aan als de dader, hij had zulks gedaan alleen om in de gevangenis te komen, waar hem kost en inwoning zou worden verstrekt. Thans gal' hij voor in zoodanigen staat van dronkenschap te hebben verkeert dat hij niet wist wat hij deed, ook herinnerde hij zich niet één der getuigen ooit gezien te heb ben. Adv.-gen. m'. Bijleveld oordeelde het feit volledig bewezen en requi reerde eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Hijmans, wees op verzachtende omstandigheden en verzocht eene mindere straf. Donderdag a. s. uitspraak. In de groote zaal van Dilegentia hield gisterenavond de heer A. Van Assen, gewezen lid van de stalen van Friesland, zijne aangekondigde voor dracht' over het belastingontwerp Van Belden c. s. Een dertigtal personen, onder welke een zestal kamerleden, vormden het gehoor. Aan het eigenlijke onderwerp zijner rede liet de heer Van Assen voorafgaan eenige beschouwin gen over den weinig opbeurenden financiëelen toestand des lands, dien hij voornamelijk weel niet aan regeering of vertegenwoordiging, maar aan de kiezers die zoo weinig belangstelling toonden in de publieke zaak. Te meer verheugde het hem dat de jongste belastingontwerpen de oogen geopend had den en in het gansche land, vooral in het Noorden, den toestand ter sprake hadden gebracht. Daar de residentie dusver gezwegen had, achtte hij het wenschelijk, dat ook daar een stem opging. Hij noemde onzen tegenwoor- digen financiëelen toestand veel erger dan in 1843, toen men eiken dag een staatsbankroet tegemoet zag en toonde dit aan door de cijfers van de ge zamenlijke tekorten en van de opgedreven uitgaven der begrooting in het licht ie stellen. Was voorziening dus dringend noodig, zijns aauzieus kon het belastingplan der regeering geen sympathie wekken, omdat het een stap zette op den weg van wederinvoering van beschermende rechten, een stelsel door hem steeds, ook tegenover den grootsten woordvoerder, wijlen den heer Regout, bestreden, terwijl het anderzijds de nijverheid (door de ver- hooging van het gedistilleerd) drukken wilde. Daarentegen kwam hem de j incometax van de heeren Van Delden c. s. in beginsel zeer aannemelijk voor. Vooral bracht hij hulde aan den medevoorsteller, den heer Van der Linden die als lid der oude garde van de liberale partij, de belofte dezer partjj was nagekomen om eene inkomstenbelasting in te voeren. Na even de vroe gere voorstellen (Blussé, Vissering, Gleichman) te hebben aangeroerd, betoog hij echter de onaannemelijkheid van het thans ingediend voorstel, omdat het een tijdelijk karakter droeg en omdat het groote leemten bevatte, daar het niet eene algemeene incometax voorstelde en het kapitaal des lands veel te laag schatte. Eene belastingwet moet jarenlang werken voor men er over kan oordeelen. Door eene eenjarige »et zou elk juist oordeel onmogelijk en de zaak wellicht voor goed veroordeeld worden. Door tal van becijfe ringen kwam hij tot een kapitaal des lands van 24 milliard. Hij stelde voorts in het licht de ongelijke verdeeling der lasten, waardoor de hoogere klassen slechts 40, de midden en lagere klassen 60 pCt. bedroegen in de algemeene lasten. Ook gaf hij eene schels van een budget der toekomst, overtuigd dat ons tegenwoordig budget veel te hoog is op den duur voor onze krachten en bezuinigingen dus dringend noodig. Door den heer Oldenhuis Gratama werd den heer Van Assen hulde ge bracht voor zijne rede en de wensch te kennen gegeven, dat deze zijne be schouwingen ter algemeene verspreiding in het licht zou geven. Voorts vroeg deze spreker inlichtingen omtrent des heeren Van Assens meening over de grondbelasting. De heer Van Assen achtte het treflen der grondbelasting be talende in een incometax onbillijk, maar een compromis zeer mogelijk. Hij beriep zich ten slotte op een schrijven van J. J. Rochussen, die een vroeger plan van sprener beaamde, ofschoon hij als minister de inkomstenbelasting als onzedelijk had afgekeurd. Die brief mocht eerst na den dood van den minister gebruikt worden. Voor een bij de Nederd. Hervormde gemeente alhier te beroepen twaalfde predikant is gisterenavond door den kerkeraad het volgende zes-tal opgemaakt: ds. Borger, te Haarlem; d8. Hogerzeil, te Amsterdam; ds. Rozemeyer, te Arn hem; d». Schuller tot Peursum, te Alkmaar; ds. Riemens, te M ddelburg, en d'. Thijm, te Hijkersmilde. BELG IE. Volgens een gerucht, zou de Duitsche kroonprins uit Spanje en Portu gal naar Duitschland over Antwerpen terugkeeren en den koning van België een bezoek brengen. De manifestatie ter eere van de Vlaamsche dichteres mevr. Van Ackere, geb. Doolaeghe, die den 25eD October bij gelegenheid van haar 80en levens jaar zou plaats hebben en daarna op den 25<n November, is wederom uit gesteld. De heer Ch. De Grave, thans te Rotterdam als beeldhouwer geves tigd, heeft een borstbeeld van mevr. Van Ackere gemaakt. Zooals men weet zal haar tevens een album worden aangeboden met talrijke bijdragen van kunstenaars en letterkundigen uit Noord- en Zuid-Nederland. Charles Verlat is tol directeur van de Antwerpsche akademie benoemd in plaats van N. De Keyser. ENGELAKO. De heer Milner, conservatief, is in York tot lid van het parlement gekozen met 3948 stemmen. Op zijn liberalen tegenstander, den heer Lock- wood werden 3927 stemmen uitgebracht. De eischen tot loonsverhooging van de steenkoolmijnwerkers in Enge land worden meer algemeen; men gelooft dat in de groote mijnen met 1 December a. s, eene werkstaking zal ontstaan. Gisteren is te Birmingham doo,t de eigenaars van steenkoolmijnen in Zuid-Stafïordshire en Oost-Worceslershi.éj eene bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd de gevraagde loonsver hooging te weigeren. De Daily News verneemt, dat een kleinzoon van Dingeswayodie vroeger koning was van een groot deel van Z.-O.-Afrika, van de Britsche regeering ondersteuning heeft gevraagd als candidaat voor den troon van Zululand. Volgens de Echoeen Londensch blad, hebben Hollandsche en Engel- sche bankiers de Transvaalsche deputatie aangeboden eene leening van 250,000 te verhandelen. De bankiers stellen als voorwaarde, dat vooraf de quaeslie der Tranvaalsche schuld met Engeland geregeld is. Er bestaal nl. eene vordering van 176,000 ten voordeele van de republiek. Aan de Daily l\eios wordt uit Parijs van 21 dezer gemeld, dat de Chineesche regeering aan hel Fransche kabinet te kennen heelt gegeven, dat zij een aanval op Bac-Ninh zou beschouwen als een «casus belli". De Chi neesche regeering heeft de mogendheden kennis gegeven van dit aan Frankrijk gerichtte ultimatum. Volgens bericht uit Durban is, tengevolge der nederlagen van Isibepu, de partij van Cetewayo weder veel sterker geworden. Zij neemt eepe ver sterkte stelling in tusschen Usibepu en Oham-Usibepu en beweert te hebben gehandeld volgens de bevelen der Britsche ambtenaren. De Boeren maken in breuk op het grondgebied van Oham. De Porte heeft opnieuw, door instructies aan de gouverneurs der pror vincies. staande gehouden, dat de Tunesiërs in alle deelen van het rijk be handeld moeten worden als Turksche onderdanen, daar zij de Fransche be scherming niet erkent. Gisteren werd te Caïro een krijgsraad belegd, waaraan Sherif Omar- pacha, Lufti Abdel Kader-pacha, Giegler-pacha en Sir Evelyn Baring deel namen, om den militairen toestand na te gaan en te beslissen of Khartoem ol eenig ander nog meer zuidelijk gelegen punt bezet kan worden gehouden. Er viel nog geen beslissing. Het bericht van de nederlaag van generaal Hicks werd te Khartoem gebracht door een Koptischen ambtenaar en te Docëm door andere personen. Het gevecht duurde 3 dagen, van den 3en tot den 5,D dezer. De Egyptische troepen werden volkomen vernietigd. Slechts één man een Europeesch artil lerist, Strait genaamd, mocht er in slagen zich te redden. Er zijn te Londen de volgende bijzonderheden omtrent de nederlaag van generaal Hieks-Beach ontvangen. Het aantal strijders van den Mahdi wordt op 300,000 geschal, bestaande uit Derwischen, Bedouïnen, ongere gelde en geregelde troepen. Het gevecht werd geleverd bij El-Obeid. Gene raal Hicks vormde zijne strijdmacht tot een carré, hetwelk door den Mahdi verbroken werd, na drie dagen van wanhopigen strijd. De regeering heeft besloten te Khartoem alle troepen te concentreeren, die nog leGaba.Doeëm en op andere plaatsen van Soedan zich bevinden. De Engelsche zaakgelas tigde, majoor Baring, zou aan de Egyptische regeering geraden hebben de provincies van Soedan op te geven en de grenzen, Khartoem en Soeakim, belangrijk te versterken. Er loopt een gerucht, dat er tegenbevel is gekomen ten aanzien van de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen. De heer Freilinghuyzen, secretaris van staat voor buitenlandsche zaken te Washington, heeft eene nota-circulaire ontvangen van de Chineesche regee-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2