LEIDSCI1E OI !t A 1883. ZATERDAG 24 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 278. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 November. Aan den heer W. C. Zuurdeeg, kapitein bij de dienstd. schutterij alhier, is door Z. M. den koning toegekend het eereteeken tot belooning van eer vollen, langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij. Een jonkman, met een opstuivend fier karakter, maar met een goed hart, die zijne moeder besteelt om zijn stiefbroeder te redden. Eene moe der, die bij de ontdekking van het feit en van den naam des daders, dien (eenigen) zoon vervloekt, omdat deze het was, die den diefstal pleegde. Een meisje in wiens hart de schuldige steeds zijne plaats bleef behouden. Een onverwachte terugkeer des zoons, eene verzoening met zijne moeder en een huwelijk met dat meisje is de korte inhoud van een dramadat wij aan de vruchtbare pen van Charlotte Birch Pfeiffer te danken hebben en dat sinis tal van jaren vele acteurs en actrices van den Amsterdamschen schouwburg lauweren plukken deed. Ook gisterenavond trad »het Nederlandsch tooneel" en meer bepaaldelijk de afdeeling, welke naar de hoofdstad genoemd wordt, er mede voor het voetlicht van onzen schouwburg, waarin bijna alle plaat sen thans bezet waren. Hadden zij ook hier succes? Welk eene vraag! Waar Mevrouw Kleine de rol der moeder, Louis Bouwmeester die van Bruno, Mej. Chr. Poolman die van Selma vervulden; waar ook de overige rollen goed bezet waren kon zulk een succes niet twijfelachtig zijn. Eerstgenoemde actrice viel dan een tweetal bouquetten ten deel; terwijl aan Mevrouw De Vries, die in het karakter van Prancisca het aardige Doktersvrouwlje optrad, ook een bloemruiker geschonken werd. Het stuk werd vlug afgespeeld. Des avonds te tien uren was de voorstelling, die te zeven aanving, geëindigd. - Volgens ooggetuigen moet dezen herfst de Haarlemmermeer bij vogel vlucht gezien, een nooit zoo verrassend schouwspel hebben vertoond, dal vooral op den vreemdeling blijvenden indruk heeft gemaakt, ontstaan door de zoo verbazende teelt van suikerbieten. Mocht terecht de opmerking zijn gemaakt dat de Haarlemmermeer op ééne verbazend groote suikerbiet geleek, immers een roodachtige gloed lag over den polder verspreid, bij het vervoer langs de wegen, die als het netwerk van een reusachtig raam en bijna even regelmatig in dien polder zjjn aangelegd en bezaaid waren met onder de rade ren der wagens vermalen suikerbieten, wegens de groote vrachten, gaf de daardoor ontstane kleur zulk een lachend aanzien aan dien polder, dat ieder een daarover opgetogen geraakte. Blijkens een bjj het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. M». schroefstoomschip le kl. Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, benoemd adjudant van Z. K. H. den prins van Oranje, in den namiddag van 21 dezer te St. Vincent (Kaap-Verdische eilanden) aange komen. Aan boord was alles wel. Bij Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, voorzitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch-Indieis ingekomen van Zr. M'. gezant te Parijs eene som van 32623 fr. Bij de op 21 en 22 dezer te 'sHage gehouden acte-examens voor mid delbaar onderwijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz., zijn ge ëxamineerd 3 candidaten voor de acte K1 (lagere wiskunde), een vierde candidaat was niet opgekomen. Toegelaten de heeren F. J. Boer, van Gouda, en A. D. Van der Harst, van Leiden. Voor boekhouden (huisonder wijs) werden 2 candidaten geëxamineerd, beide afgewezen. Voor aardrijks kunde werden 2 candidaten geëxamineerd en eveneens beide afgewezen. Het stoomschip Soenda, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Fri- oul (Marseille) 22 November. De Koningin Emma, van Batavia naar Am sterdam vertrok van Port-Said 23 November. De koning van België heeft, daar tijdens HD's bezoek aan ons vader land door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen extra treinen ter Zr. M'. beschikking werden gesteld, ten behoeve van het personeel dier maatschappij eene som van /200 geschonken. Dit bedrag is volgens de be staande reglementen, gestort in het zieken- en ondersteuningsfonds dier maatschappij. De erfprins en de erfprinses van Bentheim-Bentheim, die eenigen tijd op het Loo hebben vertoefd, zullen heden naar Duitschland lerugkeeren. Het «congrès international d'hygiène" zal zijne 5dc zitting houden le 'sGravenhage, van 21 27 Augustus 1884, volgens besluit in 1882teGenève genomen. Z. Exc. de heer m'. J. Heemskerk Az.minister van binnenland- sche zaken, heeft het eere-voorzitterschap dezer bijeenkomst aanvaard. In het zich gevormd comité van organisatie heeft o. m. zitting dr. Th. H. Mac Gillavry, hoogleeraar te Leiden. De werkzaamheden van het congres zullen omvatten: de individueele en de algemeene gezondheidsleer, de gezondheids- politie, de statistieke volksbeschrijving en de geneeskundige statistiek. Het congres zal in vier afdeelingen worden gesplitst; de 1' zal behandelen de algemeene en internationale gezondheidsleer; de 2e de gezondheidsleer van de steden en van het platteland; de 3e de individueele gezondheidsleer en de 4e de gezondheidsleer der beroepen en bedrijven. Eergisterenavond had te Botterdam door het onvoorzichtig omgaan met een brandend pelroleumtoestel een droevig ongeval plaats. Mej. S., wonende aan de Kruiskade, kwam te 5 uur thuis en stak de toestel aan, doch met het ongelukkig gevolg, dat, hetzij het brandend toestel omverviel of ontplof te, de vlammen zich aan hare kleederen mededeelde en de juffrouw in één oogwenk in lichtelaaie vlam stond. Daar zij geheel alleen was, had zij nog tegenwoordigheid van geest, naar de kraan der waterleiding le loopen en deze te openen. Daarna schijnt zij geheel bewusteloos te zijn ineengezakt. Toen de buren kwamen toesnellen en de vlammen bluschten, werd op raad van dr. v. Veen, die inmiddels was geroepen, de juffrouw naar het zieken huis getransporteerd, alwaar zij gisterenavond te 10 uur onder hevige smarten is overleden. Den 15en November 11. stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht Hendrik Johannes Wendelgast, aangeklaagd van in den nacht van 6 Novem ber aan een diamantslijper op den openbaren weg te Amsterdam eene porte feuille met 52 brillanten te hebben ontstolen. De bestolene had hem ontmoet en uilgenoodigd om een borreltje te drinken, maar zich daarbij laten ontval len, dat hij veel geldswaarde bij zich had. Terstond na den diefstal had be klaagde zich uit de voeten gemaakt, en de portefeuille op een molenerf be graven. Het openbaar ministerie, bij monde van mr. Ort, substituut-officier, eischte eene celstraf van 1 jaar. Maar bij vonnis van 22 November II. werd beklaagde tot 183 dagen celstraf veroordeeld. Aan de vereeniging van de H. Catharina van Siena, te Amsterdam, is eene som van f 6000 besproken door nu wijle mev'. H, Vollenberg, wed. van den heer J. H. 't Sas. De stranding van het stoomschip Condor te IJmuiden geeft aanleiding tot allerlei komische en tragische tafereelen tusschen de bewakers en de lief hebbers van de zijden spek, waarmede het strand als't ware bezaaid is. Tal rijke wedloopen hebben daarbij plaats, maar de verleiding is zoo groot, dat trots strenge bewaking niets onbeproefd wordt gelaten, om een stuk spek machtig te worden. Eene oude, nog al corpulente vrouw, had eene geheele zij spek aan reepen gesneden en door middel van touwen op haar bloote lichaam vastgebonden. Onder het beklimmen der duinen bezweek zij onder haren last. In dien toestand werd zij door een paar medelijdende vriendinnen aangetroffen, die haar zeer gedienstig van alles beroofden en haar verder aan haar lot overlieten. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren de wed. P., te Deventer, die haren aan den drank verslaafden man met petroleum had begoten en verbrand, wegens moedwilligen doodslag veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf. Eergisteren werd te Enschede gevankelijk binnengebracht een man, die door de Pruisische politie te Gronau was uitgeleverd op het vermoeden van een der gesignaleerden te zijn wegens den moord, verleden week te Heinoo gepleegd. Een allertreurigst ongeval deed zich eergisteren ochtend bij den land bouwer E., in de Fraterwaard, onder Dieren, voor. Twee zijner oudste doch ters, die voor de eerste maal, sedert de verbouwing der hofstede, eene nieuwe slaapkamer hadden betrokken, hadden daarin voor opdroging en verwarming eene hoeveelheid gloeiende kolen geplaatst, en zich in dat besloten vertrek ter ruste begeven, met het ongelukkig gevolg, dat door het zich ontwikke len en vermenigvuldigen der stikstof, de eene gisteren ochtend reeds levenloos, en de andere bijna in dienzelfden toestand op haar bed werd gevonden. In de gisteren gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwarden is Sytze tlulsinga, oud 17 jaar, wonende te Zwaagwesteinde, schuldig ver klaard aan moedwilligen doodslag (op zijn broeder). Het hof nam zrjn jeug digen leeftijd, zijn vroeger goed gedrag, het opgewekt zijn van zijn drift door de voorafgegane handelingen van den verslagene en het door hem be toonde berouw aan als verzachtende omstandigheden en veroordeelde hem tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf. s GKAVENHAGË, 23 November. Door Z. M. is aan den heer mr. J. Heemskerk, minister van binnen- landsche zaken, vergunning verleend lot het aannemen van het Grootkruis der orde van Leopoldhem door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is aan mr. A. J. Clant van der Mijll, secretaris-generaal bij het departement van justitievergunning verleend tot hel aannemen der versierselen van commandeur der orde van Medjedié, hem door Z. H. den Khedive van Egypte geschonken. Door Z. M. is K. T. Schmiedeman, ontvanger der directe belastingen enz. te Hontenisse, als zoodanig benoemd te Culenborg. Aan G. W. Hoog Klimmer, burgemeester, tevens secretaris, der ge meente üenekamp, is vergunning verleend om tot 1 Januari 1885 te wonen op de plaats //Dinkellust", gelegen onder de gemeente Losser. Door Z. M. is benoemd tot commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Amersfoort H. F. VV. De Brnyn, thans burgemeester der ge meente Stad-üoetinchem. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige 1" luit. der in fanterie van het leger in Nederlandsch-Indië J G. Frederiks, wegens lichaams gebreken met ingang van 1°. December 1883, eervol uit Zr. M». militairen dienst ontslagenmet toekenning van penshen. De adelborst le kl. jhr. E. G. Wichers, laatst behoord hebbende tot de rol Zr. M'. schroefstoomschip Bali, is met 20 dezer op non-activiteit gesteld.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1