in, tenzij aan elke crematie eene gerechtelijke lijkschouwing voorafga. Wijzi ging der wet op het hooge onderwijs kan de minister niet toezeggen, zij is nog te kort in werking. Hetzelfde geldt het aantal universiteiten en de opheffing der theologische faculteit. De min. kan niet medewerken tol het toekennen van het recht aan eene bijzondere hoogeschool tot het verleenen van doctorale graden. De min. heelt herziening der wet op het rnidd. onder wijs overwogen, waarbjj hel aantal vakscholen zal vermeerderen, hij heeft tot nog toe zijn arbeid teruggehouden omdat het veel geld zal kosten. Met voldoening zag de minister dat zijn streven om opdrijving der kosten v„or het lager onderwijs instemming vindt; waar het pas geeft en de wettelijke eischen dit niet beletten, blijft hij in die richting werkzaam. De wensche- Iijkheid en uitvoerbaarheid van formaatverandering der Staatscourant zal de min. gaarne in overweging nemen, ofschoon hij niet verzekeren durft dat die verandering besparing zou veroorzaken. De vraag, waarom belangrijke mede- deelingen in andere couranten vroeger werden opgenomen dan in de Staats courant, kan niet beantwoord worden zoolang niet blijkt w elke mededeelin- gen hier zijn bedoeld. De uitgifte der gedrukte stukken aan de dagbladen geschiedt niet dan na voorafgaande lastgeving van wege de kamer. Dage- lijksche verschijning der Staatscourant is onvermijdelijk. '8 GRAVENHAGË, 21 November. Door Z. M. is jhr. mr. W. Van Rappard, te 's Gravenhage, metal zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederland- schen adel ingelijfd, met den titel van ridder, zoo voor hem zeiven als voor zijne wettige mannelijke afstammelingen; zulks met uitbreiding in zooverre van de hem bij kon. besluit van 3 Juni 1874 n°. 30 verleende verheffing in den Nederlandschen adel. Door Z. M. is de officier-machinist 2' kl. bij 's rijks stoomvaartdienst J. Gout, op pensioen gesteld, en benoemd tot officier-machinist 2' kl. bij 's rijks stoomvaartdienstde machinist le kl. in het vaste corps J. Buis. Door Z. M. is de met verloi hier le lande aanwezige magazijnmeester le kl. der genie van het leger in Nederlandsch-Indië H. C. Freriks, op zijn verzoek, eervol uil Zr. M\ militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De tijdelijke officieren van gezondheid 2' kl. dr. W. H. 11. Lohmann en dr. J. L. L. Steiner, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, worden respectivelijk met den laatsten dezer en 15 December a. s. op non-activiteit gesteld. Bij het voortgezet Indisch debat in de zitting van de tweede kamer van lieden nam de minister een amendement over van den heer Bastert om een subsidie voor de dubbele Molukken-stoomvaartlijn te schrappen. Vervol gens werd uitvoerig gèsproken over het stelsel van spoorwegaanleg en exploi tatie op Java. De minister wilde de particulieren niet uitsluiten voor nieuwe lijnen, 'maar had groot bezwaar tegen verkoop van bestaande staatslijnen. Morgen voortzetting. Heden heeft aan het ministerie van financiën de uitloting plaats gehad van 30 reeksen van de schuldbekentenissen ten laste van hel voormalig arnor- tiesaiie-syndicaat rentende 3ya pCt. Uitgeloot zijn de volgende reeksen 9115 196, 271, 300, 313, 348, 473, 803, 815, 851, 927, 939,1205 1398,1420,1490, 150Ö, 1502, 1705, 1767, 1805, 1822, 1831,2038,2079,2160,2174.2269,2460. BÜ1TENLAN DSC li 15 II E K 1 CII T K N EIGEl; AA I>. In een schrijven, onderteekend door de lords Shaftesbury, Grey, Ebnry en Stanley of Alderley, den lord-mayor, den heer W. E. Forster en anderen, wordt tot lord Derby het verzoek gericht, dat erbij het treilen van eenige schikking met de Transvaalscbe afgevaardigden, acht geslagen worde op de rechten en belangen der inboorlingen, in het bijzonder der Bechuana's. In het schrijven wordt het gevoelen uitgedrukt, dat, zoo de regeering aan de Transvaal veroorloofde Bechuana-land in te lijven, of in geval zij hel door de blanke vrijbuiters opgeworpen gouvernement erkennen mocht, zij daar door de landslrooperij rechtstreeks zou aanmoedigen. De nieuwe Londensche lord-mayor Fowler is zeer streng op het houden van den Zondag. In een brief aan zjjn geestelijke, opgenomen in de kolom men van den Citizen, verklaart hij, dat hij het niet met zijn geweten over eenbrengen kan om 's Zondags, zooals bij het officiëel kerkbezoek van den burgervader gebruikelijk is, naar de kerk te rijden met vier paarden en die naren in staaislivrei, door welke livrei deze bedienden tevens verhinderd worden zeiven de godsdienstoefening bij te wonen, llij wil gaarne bij liefda- digheidspreken te voet de godsdienstoefeningen bijwonen, de schade vergoe den, die geleden tnocht worden door verminderd kerkbezoek bij gemis van de vertooning, de geestelijken, kerkbestuurders, gemeenteraadsleden, enz na 1 de kerk bij zich ontvangen op een luncheon, enz. Maar rijden ter wille van uiterlijk vertoon op Zondagmorgen is onvereenigbaar met zijne beginselen. Sir William Siemens, de beroemde onderzoeker op het gebied der elee- triciteit, is Maandagavond le Londen overleden. Woensdag II werd iemand te Londen, portier van een hotel op Argyll- Square, door twee mannen aangegrepen, die hem een zak over het hoofd wierpen, handen en voelen benden en in een huis brachten in Liverpoolstreet, waar zij hem van zijn horloge en 80 p. st.die hij bij zich had, beroofden. Zij hielden hem daar tot vroeg in den morgentoen hadden zij hem op eene kar geplaatst en hemtoen zij een eind ver gereden warenvan de kar af gesmeten. Daar was hij bloedende en hulpeloos gevonden. Zaterdag II. is te Durham een standbeeld onthuld ter eere van het vóór eenigen tijd overleden parlements-lid Macdonalddie zich steeds de rechten en belangen der arbeiders en vooral van de mijnwerkers aantrok. De heer Burt voerde hel woord; vele mijnwerkers waren tegenwoordig. Graaf Ferdinand De Lesseps, die thans weder in Engeland zoo onver moeid werkzaam is voor een tweede Suez-kanaal, is Maandag zijn 79« levens jaar ingetreden. Men meldt uit Kaapstad; Mankoroane, het hoofd van Bechuana-land, verzocht Engeland dat land in bezit te nemen, zijn volk te beschermen en de boerderijen" onder de blanken tc verdeden, o! wel een Engelsch resident te benoemen om eenen politiedienst in le richten op kosten van Mankoroane. De lloraid heeft bericht uit Hongkong ontvangen inhoudende, dat Bac- Ninli door de Chineezen is ontruimd en dat Sontay en Haid-Tshung den 12d« dezer, op aanstoken der mandarijnen te Ilué, door brand zijn vernield. Ver moedelijk zullen geen nieuwe bewegingen door de Chineesche troepen worden gemaakt. Tot heden zijn de wegen door de veelvuldige regen, die er geval len is, niet begaanbaar genoeg om de Fransche troepen de gelegenheid te geven de offensieve operatiën te hervatten. De directeuren van den Oregon-Californie-spoorweg berichten, dal er ijverig wordt voortgewerkt aan de aansluiting bij de central-Pacefic-lijn. Vat de 178 mijlen bezuiden Raseburg komen 140 voor Januari gereed. Het res- leerende wordt in 1884 afgewerkt. Baron Robert Herman, in hechtenis in de gevangenis te Albany, wegens het maken van valsche wissels en dringend in andere Amerikaan- sche steden verlangd om opnieuw voor dergelijke feiten te recht te staan ontving dezer dagen uit handen van den directeur der gevangenis een vooi hem van een notaris ontvangen telegram uit New-York, luidende: /'Per tele graaf is ons bericht, dat gij erfgenaam zijt van de nalatenschap van baroi Bernstein, die op 2,000.000 dollars wordt geschat". De gevangene was drul bezig schoenen te makenen het bleek nu dat hij n iet Hermanmaa Bernstein heet. Dr. J. B. J. Baxter, van Milwaukee, woonde onlangs te Black Rive Falls een opmerkelijk geval van schijndood bijwaarbij hij zelf het middel w» om een leven te redden. Alles was tot den lijkdienst gereed. De betrekkin gen en vrienden hadden van de jeugdige doode, een meisje, afscheid gent men. Ook bovengenoemde, dr. B., trad naar het veronderstelde lijke kon, evenmin 'als de andere dokters, eenige polslag ontwaren, maar legi zijn oor op haar borst en ontdekte eene zeer lichte klopping, waarop hij hi voor eene stille beroerte verklaarde en de noodige middelen ging aanwei den. Men verbeelde zich de ontroering, toen de gewaande doode op eet een scherpe gil gaf en in de kist overeind rees. De lijderes verklaarded zij alles had gehoord, het lijkgewaad aan doen, het leggen in de kist en gemerkt, zonder een zucht te kunnen uilen of een lid te verroeren. Bij Mexico is, volgens bericht van den 17l,e0 dezer, eene katoenfabrii afgebrandbij welke gelegenheid vijf menschen in de vlammen zijn omgek men. De aangerichte schade wordt op 600,000 dollars geraamd. Volgens een bericht uil Caïro heeft de Khedive een brief ontvangen vt den gouverneur van Soeakim, welke bevestigt, dat de Egyptische troepe aangevallen door eene in getal veel minder sterke bende Bedoeïnen, hun wapenen wegwierpen en lafhartig op de vlucht sloegen, terwijl zij deTur sche officieren, die dan ook gedood werden, aan hun lot overlieten, gouverneur dringt sterk aan op de spoedige versterkingen, maar verklaa het onnut Egyptenaren te zenden, daar dezen hebben getoond toch niet willen vechten. In den brief wordt geen melding gemaakt van den aan op Soeakim, noch van de vlucht der Europeesche bevolking. Onder voorzitterschap van den Khedive werd eergisterenavond een min terraad gehouden, waarin besloten werd den volgenden dag 150 Baschi-I zoeks uit Cairo en zes compagniën negers uit Massowa naar Soeakim zenden. Het garnizoen aldaar zal daardoor op by na 1000 man worden g bracht. Dc Bosphore deelt onder voorbehoud mede, dat een Abyssinische trot onder den commandant Bazoloula, in de buurt van Massowa op Egyptis grondgebied70 Bascbi-bazoeks zou hebben aangevallen en verslagen. FKANKRIJ K. De senaat heeft de overeenkomsten met de Orleans-, Noorder- en Zuid* spoorwegen zonder discussie goedgekeurd. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren over het budget van koo handel beraadslaagd. Al dc hoofstukken, waaruit het bestaat, werden o gewijzigd aangenomen, onder verwerping van voorstellen lot verhooging v sommige posten. De zitting werd daarna opgeheven. Courbet meldt per telegraaf, dat de laatste versterkingen den 9'° de: zijn aangekomen. Hij vraagt geen verdere versterking. Dientengevolge zi len de versterkingstroepen, die gereed waren voor het geval dat zij nooi mochten zijn, alsnu niet worden uitgezonden tenzij Courbet aanvraag do Men verzekert, dat alsdan dc divisie-generaal Millot zou worden uitgezoude om met den brigade-generaal Négrier het kommando le voeren over de exp ditie naar Tongkin. Volgens la France zou de lieer Paul Bert den heer Tirman als go verneur-generaal van Algerië opvolgen. Onder de bekroonden aan wie de academie frantjaise onlangs e "deugdprijs" (van 3000 fr.) toekende, was ook een 55-jarig visscher uit d omtrek van Duinkerken, Pierre Luvie genaamd, die. oud voor zijn tijd, een nioeitevol leven, waarlijk wel zulk eene onderscheiding verdiende. De man toch redde gedurende de 40 jaren dat hij de zee bevoer, niet mind dan 80 menschenlevens uit de golven. De inzamelingen voor de overstroomden in Oppcr-Italië hebben opg bracht 415,137,966 L. UlllTICHLANU. Keizer Wilhelm is in den besten welstand te Berlijn teruggekeerd de hofjachten te Springe in Hannover. Bij die jachten ontving de lui generaal Von Thiele een schot door een tcrugsluitenden kogel. De toesta van den generaal is echter zeer bevredigend. Het comité-generaal van belanghebbenden bij het Rijn-Eemskanaal h« te Munster eene vergadering gehouden. Daarin is o. a. besloten, bij d minister van koophandel Von Bismarck, den minister van openbare werk Maybach en den minister van financiën Von Scholz eene eensluidende mes

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2