LEIDSCHE COURANT. 1883. 276. DONDERDAG 22 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. iEEarazswar;® n LEIDEN, 21 November. Ter oplossing van een geschil met Leiden over de wijze van uitvoering van een der voorwaarden door die gemeente te aanvaarden, stelde de com missie uit de prov. staten aan de vergadering voor om punt III aldus te doen luiden: //Ten allen tijde te zorgen voor de beweegbaarheid van al de over de vaart gelegen of nader te leggen bruggen en voor hare kostelooze en vlugge bediening bij dag en bij nacht ten behoeve van de scheepvaart; zullende lot dat einde de bediening zóó zijn ingericht dat de schepen bij het naderen van iedere brug aldaar des daags een brugwachter vinden, die door tijdige opening der brug tegen oponthoud waakt, terwijl des nachts voor hetzelfde doel minstens zes brugwachters beschikbaar zullen zijn, en wel aan die bruggen langs de vaart, welke de gemeenteraad, na overleg met gedep. staten, als de voor de scheepvaart meest doelmatige stations zal aanwijzen; alles behoudens de verplichting van Leiden om, wanneer later de behoefte aan meer bedienend personeel mocht blijken, ten zijnen koste voor de uitbreiding van dat personeel zorg te dragen". De staten besloten dit voorstel aan te nemen. Slechts vijf leden verklaarden zich daar tegen. Gisterenavond hield de hier gevestigde afdeeling der llollandsche Maat schappij van Iraaie kunsten en wetenschappen hare eerste vergadering met dames gedurende dit winterseizoen, die slechts door een klein getal hoorders en hoorderessen werd bijgewoond. De spreekbeurt vóór en na de pauze werd vervuld door den heer M. A. Perk, van Amsterdam, die eene belang wekkende rede hield over het tooneel in China. Spreker deed uitkomen, dat de dramatische kunst in het //Hemelsche rijk" veel ouder is dan in Griekenland en vooral in de twaalfde en dertiende eeuw bloeide. De stand van den acteur is er echter weinig gezien; zoo zelfs dat in het strafrecht bepalingen worden aangetroffenwelke ten doel hebben de afzondering te handhaven, waarin zij, die op de planken uitbundig worden toegejuicht, verkeeren. Het gehoorde gaf -een kijkje in eene maatschappij welke door andere beginselen geregeerd wordt dan de onze, eene maatschappij, die ver dient gekend te worden, omdat China eene bevolking bevat, veel grooter dan die van Europa en met welke wij te eeniger tijd zouden kunnen te rekenen hebben. De aanwezigen gaven bewijzen hunner tevredenheid en hadden daartoe redeu, daar de heer Perk, vrij onverwacht, verzocht werd in de plaats van dr. Jan ten Brink op te treden, wiens tijd plotseling door andere werkzaamheden werd in beslag genomen. Het lijk der sedert Zaterdagnacht vermiste vrouw is heden middag uit het water aan de Boommarkt opgehaald. Gisteren zijn te Rotterdam de drie sleepboolen: Anna, Leidschendam I en Leidschendam II, die sedert April van het vorige jaar dienst deden langs den Vliet, publiek verkocht voor ƒ12,965; zij hadden ƒ28,000 gekost en zullen nu elders gebruikt worden, waarbij de stoomsleepdienst langs den Vliet heelt opgehouden. De zon komt aan den helderen hemel op, zoo schrijft men ons, er drijven lichte wolkjes en het waait niet, de ochtendstond is bemoedigend; het is echter eene schijnbare rust. De wind, die naar het n.-westen was geruimd, kromp andermaal naar het zuiden. De lucht betrekt, het begint te waaien, storm en regen breken los en de onrustige barometer voorspelt weder voor den zooveelsten keer eene //depressie", die zich noord- of zuid waarts van ons bevond en haren invloed doet gelden. Zoolang de wind zich aan den westelijken hoek bevindt is er geen bestendig weer te verwachten. De winter zal aan al die onstuimigheid een einde maken, namelijk als het gaat vriezen uit het oosten. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Rijpontvangers en andere ambtenaren die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij ove rigens tot mededinging bevoegd zijn, zich daarvoor nog tot 25 November e.k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bij voegsels der Staatscourant van heden opgenomen staten, betreffende den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedu rende de maand Juli en de eerste zes maanden van 1883, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarattg en Soerabaia, gedurende de maand Juli en de vorige maanden van 1883 te zamen. De afdeeling wis- en natuurkunde van de koninklijke akademie van we tenschappen te Amsterdam zal Zaterdag a. s. aldaar eene gewone vergade ring houden. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onderwijs zijn geëxamineerd voor boekhouden 4 candidaten, 3 afgewezen, 1 toegelaten voor huisonderwijs, de heer H. Verwaal, te Rotterdam. Voor geschiedenis 2 candidaten, 1 zich teruggetrokken, 1 afgewezen. Bij het dezer dagen gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen zijn geslaagd de hit.: P. B. A. Van der Voort Maarschalk, A. M. Lagcrwey, M. L. Pleite, D. J. G. Belmer, W. G. A. Pels Rijcken, J. VVaale Jr., J. Besseling, A. H. M. De Bruyn, J. Bondam, J. A. Coop- mans en II. B. Graswinckel. Het stoomschip Koning Willem 111, van Amsterdam via Atjeh naar Java, vertrok gisteravond van Suez. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdamarriveerde te Suez en vertrok 21 November. De Prinses Ama- lia, van Batavia naar Amsterdam, passeerde in den afgeloopen nacht te 12 uur Dungeness. De Soenda, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) 21 November. Hel hoofdcomité voor de ramp in Indtë ontving tot dusver 316,702.68 de Ned. Handel-maatschappij 138,990.52, zamen ƒ455.693.20. Bij de commissie te Leeuwarden is, ten behoeve der nagelaten visschers- betrekkingen te Moddergat ett Paessens, sedert 30 Juli nog aan verschillende gillen ingekomen: 4413.86%. Het totaal der ingekomen giften bedraagt thans j 134,111.59%. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Leider dorp is het ten aanzien van het voorstel van het dag. bestuur tot aanleg eener duinwaterleiding nog niet tot eene beslissing gekomen. Uit hoofde van de groote kosten, daaraan verbonden, achtte men het noodig door eene com missie te doen onderzoeken hoe groot het getal deelnemers wel zou zijn,en voor welke som ieder hunner zich jaarlijks wil verbinden. Dienovereenkom stig werd besloten. Te Haarlemmermeer ontstond gisterennacht brand in de woning van den kastelein Rentenaar, aan den Ringdijk bij de Lijnden. Huis en inboedel zijn eene prooi der vlammen geworden; alles was echter verzekerd. De brand is ontstaan door het laten vallen van eene brandende petroleumlamp. Zaterdag jl. ontving eene hoog bejaarde juffrouw te Dordrecht, de wed. K., wonende aan de Hoogt, per post een ongeteekend schrijven, waarin zrj, onder bedreiging met moord, werd aangemaand eene som gelds gereed te leggen. Deze brief, geschreven met potlood en gesteld op rijm, in den trant als indertijd de brandbrieven in een naburig dorp, droeg het postmerk Dordrecht, doch deed het voorkomen alsof de schrijver, die //met ons zessen" een bezoek dreigde te brengen, te Zwijndrecht woonde. De zeer beangste vrouw gaf van den brief keunis aait de politie, dié hare maatregelen nam, terwijl twee bu ren zich beschikbaar stelden om den nacht bij de juffrouw te waken. Dat de schrijver van den dreigbrief zich vergeefs liet wachten laat zich begrijpen, maar hetzij men hier te doen heeft met eene jongensgrap, hetzij met iemand die, door lagere bedoelingen gedreven, de oude vrouw een schrik op het lijf wilde jagen, het is te wenschen dat de justitie er in moge slagen hem te vinden, en Item zijn welverdiend loon toe te kennen. DC.) Te Arnhem heeft eergisterenavond opnieuw eene ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een 20-jarig opperman een messteek in den schouder en in de long en onder de ribben ontving. De patient bevindt zich niet bui len gevaar. De vermoedelijke dader is in arrest. De gezagvoerder-eigenaar van het Engelsch stoompleizierjachtdie Zon dag jl. een geweer afschoot, waardoor vier knapen ernstig gekwetst werden, is te Leeuwarden in hechtenis gebracht, niettegenstaande zijn aanbod om ƒ20,003 als borgstelling te storten. In de memorie van antwoord op hoofdstuk V. (binnen), zaken) komt o. a. voordat tengevolge van verschillende wijzigingen het eindcijfer is ver minderd tot 13,946,103.98. Ofschoon geenzins van oordeel dat zonder grondwetsherziening geen goede schutterij wet zou kunnen tot stand komen, acht de regeering het voorzichtig dat onderwerp te laten rusten in verwach ting eener evenlueele wijziging van hoofdstuk VIII der grondwet, of eene voot'loopige regeling mogelijk is wil de minister gaar te onderzoeken. Indie ning omtrent een ontwerp op de lijkverbranding kan de minister niet toe zeggen (niet wagent) en de rechterlijke ambtenaren hebben er groot bezwaar

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1