li u I T E NLAN DbCH E 14 E RICH T JS i\ Uit Dokkum wordt aan de IV. R. C. gemeld: Zondag namiddag pas seerde langs het groote scheepvaartkanaal een stoombootjevertoonende de Engelsche vlag. Het niet ten volle voldoen van het bruggeld veroorzaakte een twist tusschen den brugwachter en de bemanning. Het schijnt dat eenige jongens toen met steenen naar de boot hebben geworpenen een der opva renden heelt daarop na een paar malen een schot in de lucht gedaan te hebbenten slotte een schot op het publiek gelostwaardoor een viertal kinderen zeer ernstig werden gekwetst. Na onmiddellijk ingeroepen geneeskun dige hulp is geblekendat het geweer met zware hagel of schroot is geladen geweest. Uit Vlissingen wordt aan de /V. R. C. gemeld: Aan boord van de bark Marie, kapt. Van Overklift. was eene familie, als passagiers, welke hier eerst de ramp van Krakaiau vernamen, waarbij al hunne betrekkingen, ouders, broeders en zusters moeten zijn omgekomen 's GKAVENHAGG. 20 November. Door Z. M. is aan den heer P. U. tiutteling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking vau consul der Nederlanden te Lau- renco-Marquen. Door Z. M. is H Coops, ontvanger der directe belastingen, enz. te Brielle, benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Bemmel. Door Z. M. is benoemd: tot notaris binnen het arrond. 's Hertogen- bosch, ter standplaats de gemeente Vught, 11. W. M. Van Bommel, candi- daat-notaris te 's Hertogenboschlol kantonrechter Ie Woerden, mr. P. J. Swaving, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrond. 's Hertogenboschvoor de kantons 's llertogenbosch, Oss, Heusden en Waalwijk, ter standplaats 's Hertogenbosch; lot burge meester der gemeente Schayk, jhr. A. E. M. Van Rijckcvorsei van Kessel; voor hel tijdvak vau 22 November 1883 tot en met 31 Augustus 1884, tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen, tnr. E. Tjarita Van Starkenborghen tot onderdirecteur bij de rijkstelegraaf C. B. Loose, telegrafist le kl. Bij resolutie van den minister van financiën is de heer B. G. Van der Have, lid van de provinciale staten van Zeeland te Ouwerkerk, benoemd tot voorzitter der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst i an de ongebouwde eigendommen van het schattingsdistrict Goes. Bij resolutie van den minister van koloniën is de gediplomeerde veearts K. Bosma gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndië, om te worden benoemd lot gouvernements-veearts daar te lande. De heer J. R. Planten, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te New-Yorkis in die hoedanigheid door de Amerikaansche regeering erkend. De minister van financiën zal op 22 November, en die van marine op 23 November a. s. geen audiëntie verleenen. Brj het voortgezet debat over de Indische begrooling in de heden ge houden zitting van de tweede kamer zijn aangenomeneen amendement tot vermindering met ƒ5640 voor de griffiers van de landraden met 49 tégen 20 stemmen; een amendement tot vermindering met 50 pCt. van de on voorziene uitgaven der verschillende afdeelingendat door den heer Pornpe werd voorgesteld als een prikkel tol bezuiniging en niet als wantrouwen in den minister. De minister nam, na aanneming van het eerste dier amen dementen, de overigen tot vermindering der onvoorziene uitgaven over, wat verschillende sprekers zeer afkeurden. De minister echter zeide het te doen voor behoudens voor te stellen credietposten. Nog werd aangenomen een amendement van den heer Bastert tot vermindering met ƒ54000 van den post voor reis- en verblijfkosten. Morgen voortzetting. In de heden gehouden zitting der provinciale staten van Zuidholland werden aangenomen de reglementen voor de waterschappen en een adres van het bestuur van den Grooten Wesleindschen polder aan gedeputeerde staten gerenvoyeerd De voorstellen van de commissie en van gedeputeerde staten omtrent eene vaartverbetering tusschen Rijn en Schie zijn aangenomen. Voorts zijn gedeputeerde staten gemachtigd een adres van de Friesche Maatschappij van landbouw le ondersteunen, tol het nemen van afdoende maatregelen tot keering van de longziekte. Ingekomen adressen van landeigenaren enz. over de bezwaren tegen de stoomvaart-verordening zijn in handen van gedeputeer den gesteld. Daarop is de najaars-vergadering gesloten. Burg. en weth. hebben voorgesteld op het verzoek van den heer Hora Siccama om subsidie in de kosten van aanleg van eene zeehaven te Scheve- ningen in dien zin te beschikken, dat, onder zeker voorbehoud, aan adres sant de door hem gevraagde subsidie van 750.000 worde toegezegd, in het vertrouwen dat ook rijk en provincie door subsidiën tot den havenaan- lig zullen medewerken. BELG BE. De Flandre libérale verneemt, dat er veranderingen op til zijn in het personeel der //Association internationale africaine" en van het //Comité ri'éludes du Haut-Congo", zoowel te Brussel als aan den Congo. Zoo zou weldra Stanley uit den dienst van het genootschap treden en in West- Alrika vervangen worden door Baker pacha, den Engclschen oud-majoor, later generaal in Turkschen dienst en thans hoold der Egyptische gendar merie. Als secretaris-generaal van het genootschap te Brussel zou de inten dant Sirauch vervangen worden door den majoor Chapelié van den gene- ralen staf. De Brusselsche correspondent van de Meuse meldt, dal de koning der Belgen eenige duizenden hectaren grond van Marokko en Tunis heeft aan gekocht, om ze te exploiteeren. De reis van den graat van Vlaanderen naar Afrika zou het sluiten van dezen koop ten doel gehad hebben. EÏKREEASf». De heer Beclacrts van Blokland is naar Nederland teruggekeerd. In de Reformclub is gisteren een diner gegeven ter eere der Transvaaische deputatie. Berichten aan de Standard uit Djeddah bevestigen den dood van den Britschen consul Moncrieff te Soeakim. liet blijkt dat Moncriefï een Egyp. tisch corps van 500 man naar Toka vergezelde. Nadat dit corps te Toka geland was, tastten de opstandelingen het aan, met dit gevolg dat het ge- heel, op veertien man na, vernietigd werd. De tuchikolonie te Toka is nu in banden der rebellen. Dezen vielen daarna Soeakim aanen hoewel zij teruggedreven werdenveroorzaakten hun aanval onder de inwoners eene paniek. Zij vloden naar Djeddah. De Egyptische oorlogsvaartuigen gingen op eenigen afstand van den wal ankeren. Een nieuwe stam in Sennaar is opgestaan. De staat van zaken is allcrhachelijkst. Hicks-pacha moet terug, keeren, tenzij Wood hulptroepen zend. Hij schrijft de geheele oproerige be. weging aan de Opper-Egyptische slavenhandelaars toe, en beweert dat dezen, handelend uit naam van den Mahdi, de stammen opstookten. -- De sjeik Obeidullah is te Mekka aan cholera gestorven. E IA AS - Hl M SA. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren 46 artikelen der begroo- ting voor landbouw ongewijzigd aangenomen. Verschillende voorstellen tot vermindering vau sommige posten werden verworpen, na door den heer Méline bestreden te zijn. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd verzekerd, dat hel Journal Officiel lieden het besluit zal bevatten, waarbij het ontslag van den heer Challemel-Lacour aangenomen en de heer Jules Ferry in zijne plaats tot minister van buitenlandsche zaken benoemd wordt. De heer Fallières zal met de portefeuille van openbaar onderwijs belast worden. De commissie, belast met het onderzoek der eredielen ter zake van Tongkin, heeft gisterenochtend de herren Ferry en Peyrou gehoord. De ver kregen inlichtingen hebben uitsluitend betrekking op het militaire gedeelte dezer aangelegenheid. Daaruit is o. a. gebleken, dat nieuwe militaire ope- raiiën zeer spoedig tegemoet mogen worden gezien, indien zij niet reeds zijn aangevangen. Ten aanzien van de diplomatieke en fiuanciëele zijde der quaestie zullen later mededeelingen geschieden De heer Ferry heeft name lijk de toezegging gedaan, dat hij alle diplomatieke stukken in den loop vau dezen avond zal toezenden. De commissie heeft hierop hare eerstvolgende zitting verdaagd tot lieden. Het jongmensch, dat Vrijdag uit Rijssel herwaarts is gekomen om det minister Ferry te vermoorden, schijnt wel een opgewonden anarchrisl te zijn. Hij is uit Haguenau afkomstig, heet Curien of Quirin en is een zooi van een in 1870 gesneuvelden officier. Later is zijne moeder hertrouwd met een graanhandelaar, wiens geld hij bij de door hem bezochte kalanten schijnt te hebben opgestoken voor de reis, terwijl hij den revolver had gestolen De jongen behoorde tol een anarchisten-club en schijnt boos, dat al dit //canailles" //millioenen" verdienen en hij, werkman, zich met 2.50 fr. pet dag moest tevreden stellen. Hoe de heer Ferry dit had kunnen verhelpen! Diens dood zou, meent de dwaas, de burgerij schrik hebben aangejaagd et de loonen hebben doen verhoogen. Men heelt zich natuurlijk van den gek mees ter gemaakt; maar hij had weinig berouw; want toen hij het departement ver liet, riep hij »de sociale revolutie en de Commune" //leven". De jongen hal in zijn club te Rijssel beloofd alle leden van hel gouvernement te zullen dooden. //De Parijsche anarchisten deugden daarvoor niet. Zij waren niet geavanceerd genoeg". Jules Ferry, die zich in de kamer bevond, heefi de eer der reclame. De Univers maakt de zevende lijst van inschrijvingen bekend vo« hel gedenkteeken van Louis Veuillot, die bestemd is om opgericht te wo den in de kerk van het Heilige Hart op Monlmarlre. Deze lijst wijst éf cijler aan van 1180 fr. In het geheel is thans ontvangen eene som va 19437 fr. De heer Antoine Königswarter, onlangs overleden, heeft aan den staa een millioen fr. vermaakt, bestemd tot het stichten van eene landbouwschol voor verlaten kinderen. ITALIË. De heer Crispi heeft in eene bijeenkomst zijner kiezers te Palermo hd woord gevoerd. Van de zamenstelling van de oude linkerzijde sprekende zeide hij, dat het bondgenootschap tusschen de gematigde linker- en de recb terzijde toegeschreven is aan de noodzakelijkheid om de republikeinscheparli te bestrijden, maar deze is in Italië niet geducht. De clericale partij is d wezenlijke vijand van 's lands instellingen. De heer Crispi gaf verder als zij® meening te kennen dat Italië zich moet vereenigen met de mogendheden i Midden-Europa en met Engeland. De koning, zeide hij verder, is naar Wee nen gegaan, maar daarop is nog geen tegenbezoek gevolgd. De koning ha over Berlijn naar Weenen moeten reizen. SPANJE. De Duilsche gezant bij het Spaanschc hof en de persoon door de reget ring voor de ontvangst van den Duitschen kroonprins aangewezenzijl gisteren naar Valencia vertrokken. De koninklijke hofstoet begeeft ziel heden derwaarts. Eene batterij veldartillerie zal bij het aan land komti van den kroonprins saluutschoten lossen. De overheden zullen tot ontvangt bijeenkomen te Grao, op ongeveer 5 KM van Valencia De troepen, bt staande uit tien bataljons infanterie, twee regimenten cavalerie en een regi ment artillerie, zullen langs den weg geschaard staan. OOSTEN R IJ H. De verdediger der Joden in het proces-Tisza-Eszlar, de advocaat liet mann, heeft den beruchten rechtercommissaris Bay, die in bedoelde zaal de instructie leidde, wegens eene persoonlijke beleediging, uitgedaagd. Uit Belgrado wordt van den 17de0 November gemeld, dal de pop Miloje, de onderwijzer Branlovieen een boer van Beljevac, herkend als i voornaamste aanstokers van den opstand te Beljevac, door den krijgsrat ter dood veroordeeld zijn. PER TELEGRAAF. BELGRADO, 20 November, De aanlegger van het oproer, Diditsch geheetet en de aanvoerder der insurgenten, Cronsitsch, zijn gisteren te Zailchar gt fusilleert!. BERLIJN, 20 November. De zitting van den landdag werd heden gt opend met eene troonrede, waarin de gunstige toestand der schatkist gecot stateerd wordt GENUA, 19 November. De Duitsche kroonprins heeft hedennamiddag te uren het koninklijk paleis verlaten, om zich in de haven aan boord te b geven, ter voortzetting van zijne reis naar Spanje. Hij droeg de uniformfl géneraal-veldmaarschalk en de Italiaansche ridderorden. PARIJS, 20 November. De maarschalk Serrano, nieuw benoemd anibass deur alhier, is heden aangekomen; Zaterdag zal hij zijne geloofsbrieven dl president overhandigen. De vorige ambassadeur, de heer Nunez, heeft hedei ochtend zijne brieven van terugroeping den president aangeboden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2