LEIDSC IS®. 275. WOENSDAG 21 NOVEMBER. STADS-BERIGHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat. ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad n™. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n". 80), op den 285ten November a. s.des mid dags te twaalf uren, op het raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter verkiezing van een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in de plaats van den heer Mr. PAULUS DU RIEU, die in 1884 had moeten aftreden, doch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 October 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 November. In de heden gehouden zitting van de prov. staten kwam o. a. in be handeling de subsidie-aanvrage van de practische ambachtsschool alhier. Gedeputeerde staten stelden voor 1000 subsidie toe te staan, de commissie ad hoe, om 2000 subsidie te geven, onder voorwaarde dat de toelating des leerlings zoo onbeperkt mogelijk zij. De commissie heelt nader voorgesteld lie voorwaarde te doen vervallen en derhalve het subsidie van ƒ2000 toe te leunen. Dat voorstel is door onderscheidene leden bestreden, terwijl som mige zelf het beginsel van het verleenen van snbsidiën aan ambachtscholen afkeurden. Na eenige beraadslaging is het voorstel van de commissie (ƒ2000) verworpen met 48 tegen 20 stemmen; terwijl dat van gedeputeerde staten (f 1000) werd aangenomen met 64 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Bichon, Hoogeveen en Van Rhemen. Gisterenavond, omstreeks half tien, is in de kelder van den winkelier L., in de Maarsmanssteeg alhier, een begin van brand ontstaanvermoedelijk door het in het kelderrooster werpen van een brandende sigaar of lucifer, welk vuur zich onmiddellijk mededeelde aan het aldaar aanwezige hooi en slroo. Door de spoedige hulp der brandweer is het vuur in den aanvang gestuit. Tot le onderwijzeres aan eene bijzondere school alhier is benoemd mej. A. Smits, te Rotterdam. Tegelijk met de comedie-voorstelling in den schouwburg had er giste renavond eene voorstelling van het café-chantant-gezelschap van W. Pierre Boer plaats, hetgeen zeker aanleiding was dat beide lokalen niet erg bezet waren hetgeen voorzeker te betreuren is, niet alleen wat de comedie betreft, maar ook voor hetgeen in de Stads-gehoorzaal te zien en te hooren werd geg.aren. De coupletten van Frl. Melanie en Lina Walther voldeden zeer goed tn vonden veel bijval. De kunstmatige en niet alledaagsche wijze waarop m' Hermanos Harris zijne viool bespeelde, de buitengewone en verbazing wekkende kunsten der gebroeders Marianos, de geestige en luimige scherts 'an den ons reeds van vroeger bekenden Emil Burowsky, alles deed den uit voerders stormachtige bijvalsbetuigingen ten deel vallen. Jammer mag het dan ook genoemd worden, dat de voorstelling reeds zoo vroeg geëindigd was, gaarne toch hadden de aanwezigen van den goeden zang en dans genoten. Met de schapen, zoo meldt men ons, deelt nu eenig jong vee het nog overgebleven gras in de weiden, terwijl de boer zich genoodzaakt zag in de wste plaats zijne melkkoeien naar stal te halen. Het vee trapte overal het Pas weg, dat de altijd knabbelende schapen nog wel weten te vinden, toodat er haast geen spriet overblijft. Hoe spoediger de boer nog maar be- bij nattig weer zijn vee binnen te halen, hoe beter om in de melk te 'lijven en zijn weiland niet vertrapt te zien. Vroeg stallen, redeneert hij, is soms de baas, dan ligt het weiland er in 't voorjaar mooi bij en het scheelt soms wel veertien dagen dat een zoo zorgzame boer zijn vee vroe- for in de weide kan brengen, dan een, die in 't najaar, het onderste uit <ie kan wou hebben, met zijn gehavend weiland. Met het voedsel dat de Meien wordt toegediend, is het evenzoo gelegen. Aan goed hooi is geen 'ebrek, maar die zijn voorraad wenscht te rekken, omdat hij bang is voor 'en langen winter, of graag veel melk wil hebben, voert ook suikerbieten. rechtgeaard boer, dat is er een, die na zijne vrouw en kinderen, het Heeste van zjjn beesten houdt, laat de suikerbieten maar over aan de fabrie kt om er suiker uit te persen. Nog erger als men uitgeperste suikerbie- 'en, zoogenaamde pulp, gebruikt om er zijn melkvee mee te voeren; de em mer komt wel boordevol met melk, maar ze is zoo dun als putwater. Dan zijn er weer andere, die koolland hebben en roode kool hadden geteeld en daar voor de kool dit jaar niet veel geld te maken is, komt het Stichtsche, niet het Engelsche rood, eene beste hoedanigheid van kool, ook in aanmer king aan de koeien te voeien. Zulk voedsel met wat hooi is in allen geval heel wat deugdelijker dan al dat suikerbietengerij. Het ware blijft intusschen altoos nog maar lijnkoek en dan vooral die van den molen komt, omdat hij altijd veel "jeujiger" is dan die door stoom geslagen wordt. Maar de olie molens zijn bijna overal vervangen door stoomolieslagerijen, omdat deze veel meer kunnen afleveren; daaraan is dus niets te doen als de lijnkoek nog maar voldoende is om te voeren, want het gebeurd dat de koeien den koek niet verkiezen, omdat er mede geknoiid was. De bedoeling is echter deug delijke, echte lijnkoek en hooi, waarmede men gezond, krachtig vee be houdt, dat als het maar even in de weide is en het lentegras geroken heeft, om zoo te zeggen, dadelijk lekkere, dikke melk geeft. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'srijks schatkist op 17 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank ƒ2,805,620.52 en bij de betaalmeesters 3,830,773.38%te zamen ƒ6,636,393.91. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het kon. besluit van 5 Mei 1877 (Stb/. nJ. 98), gewijzigd en aangevuld bij kon. besluit van 17 Februari 1879 Slblu°. 37), zal, aanvangende den ll^" December, zitting houden in het Yachtclubgebouw te Rotterdam. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 20 November. De minister van koloniën heeft eene nadere nota van wijziging voorge steldmet betrekking tot de begrooting van Ned.-Indië voor 1884. Er bestaat weinig bezwaar zegt hij, om den aanbouw van het vaartuig dat de Soerabaia vervangen moet, tol 1885 uit te stellen en daarom heeft hij, in overleg met zijn ambtgenoot van marine, tot de vermindering van het Ie hoofdstuk, met 400.000besloten. Ook |op het tweede hoofdstuk heeft de minister eenige vermindering voorgedragen. Daardoor zal het tekort niet met een eenigzins merkbaar bedrag worden verlaagd, maar een bewijs gegeven worden.dat het hem ernst is om de bezuinigingen aan te brengen, waarvan hij reeds gewag heeft gemaakt, voor zoover dat namelijk mogelijk is zonder verwarring te stichten en zonder den gouverneur-generaal tot overschrijding der begrooting te noodzaken. De minister wenscht, dat in den loop van 1884 eene nieuwe rege ling omtrent de toe te kennen schadeloosstellingen aan Europeanen en inlan ders, die als getuigen, tolken of deskundigen voor den strafrechter worden geroepen, zal worden ingevoerd, waarvan bezuiniging het gevolg zal zijn. De minister betoogt in eene afzonderlijke nota nog nader, dat de oprichting van nieuwe gebouwen voor de fabriek te Soerabaia noodig is. De heer Bastert heeft eene reeks van amendementen op de Indische be grooting voorgedragen, ten doel hebbende de uitgaven te verminderen met een gezamenlijk bedrag van 1.772.488. Het stoomschip Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Marseille 19 November. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedennamiddag een uur Wight. - Alle onderofficieren van de artillerie-cursus-compagnie te Delft, die aan het examen ter verkrijging van den rang van 2 luitenant der artillerie hebben deelgenomen, zijnde de sergeanten J. A. Sodenkamp, F. X. L. SchoenmaeckersJ. Vervloei, W. Brouwer, F. H. Rövekamp, W. C. Fabius en J. C. Van de Velde, hebben aan het examen voldaan. In den Haag is overleden de heer Cohen Stuart, oud-administrateur van financiën in Suriname. Zondagavond is door de politie in een hotel te Rotterdam een kassier aangehouden, wiens uitlevering door de Bremensche regeering aan de Neder landsche was gevraagd, op grond dat hij valschheid in geschrifte zoude ge pleegd hebben. Hij zal ter beschikking van de justitie naar liet huis van arrest aldaar worden overgebracht. Een O. I. militair, die eergisteren met een collega op reis was, heeft van dezen zijne lasch, waarin ongeveer 150 waren geborgen, medegeno men. Hij schijnt zich met zijn buit naar Leiden te hebben begeven. Gisterenochtend is te Haarlem een werkman bij de gemeentereiniging onder een geladen wagen geraakt. De wagen reed over zijn hoofd, waardoor belangrijke verwonding en hersendrukking is ontstaan. In eenenaastbijzijnde tapperij gebracht, is hij een half uur daarna overleden. Hij laat eene we duwe en drie kinderen achter. Moritz Scharff, bekend door het Tisza-Eszlar-proces, is met familie le Amsterdam gevestigd. zijne

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1