B U1TE N L A N DSCliE BERICHTEN. van Oud-Amelisweerd, den 30sten October 1883 op den huize Oud-Amelis- weerd, onder Bunnik, overleden, de navolgende legaten besproken: Aan het R. K. kerkbestunr te Soesterberg /1000, aan het R. K. kerkbestuur van Bunnik ƒ1000, aan het R. K. armbestuur van Bunnik ƒ2000, aan het R. K. kerkbestuur van den II. Dominicus te Utrecht 1000, aan het R. K. arm bestuur der stad Utrecht ƒ20000, aan het schoolgesticht voor de R. K. be hoeftige jeugd /2000, aan de Vereeniging van de H. Elisabeth ƒ1000, aan het St. Andreas-gasthuis 1000, aan de Vereeniging van den H. Vincenlius van Paulo ƒ1000, aan het Luthersche oude mannen- en vrouwenhuis 1000, aan de armen van de Luthersche gemeente ƒ1000, aan de armen der Ne- derduitsch-Hervormde gemeente ƒ1000, aan de armen der Israëlitische ge meente ƒ1000, aan de Vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwik keling van hulpbehoevende blinden ƒ1000, en aan het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders ƒ1000, allen te Utrecht; aan de armen der Hervormde ge meente te Bunnik ƒ200, en aan het kabinet van oudheden der gemeente Utrecht al zijne Romeinsche penningen en oudheden, gevonden op den Burgt te Vechten. Allen vrij van rechten van successie. Vrijdagavond te half acht, juist toen de sneltrein van Arnhem komende het Rijnspoorstation te Utrecht moest binnenrijden, heeft zich een heer, eige naar eener distilleerderij aldaar, van het perron op de rails laten vallen. Hij had reeds geruimen tijd op het perron heen en weer geloopen en was wel opgemerkt, doch door de beambten aangezien voor iemand, die een bekende van den te verwachten trein moest afhalen. Er is dan ook geen twijfel of de daad is met voorbedachten rade geschied. Toen de persoon op de rails lag, schoot een werkman toe om hem weg te sleuren, maar het was te laat en voor de oogen van honderden toeschouwers werd het lichaam van den ongelukkige door de bezems voor aan de locomotief eerst nog ter zijde ge worpen, zoodat het bpvenlijf tusschen de rails en het perron kwam, maar de beenen bleven op de rails en uerden door de wielen van het gevaarte af gereden. Aan stoppen was geen denken geweest, de machinist was reeds remmende, toen de ongelukkige zich op de rails wierp. Alles geschiedde in enkele seconden. Het verminkte lichaam werd naar het stedelijk ziekenhuis gébracht; onderweg was de ongelukkige echter reeds aan de gevolgen over leden. Men kent de oorzaak van deze treurige daad nog niet. Omtrent de behandeling voor het hof te Arnhem van de zaak der vrouw uit Deventer, die haar dronken man met petroleum in brand stak, wordt het volgende door de A. C. medegedeeld: De beschuldigde bleef volharden bij hare volledige bekentenis; zij had echter n et het plan gehad haren man te dooden; De advocaat-generaal jhr. mr. Sandberg schelste het ongelukkige huwelijks leven van beschuldigde. Nog geen 10 jaren was zij gehuwd en reeds heeft de man zulk een ongelukkig einde gehad. Aan beiden lag de schuld; de man was een onverbeterlijke dronkaard en de vrouw verwaarloosde het huis houden. Steeds was er twist; zelfs 's nachts. Spreker schelste de toedracht der feiten en merkte op, dat het onverschillig is of eerst de stoel heeft ge brand, dan wel eerst de kleeren. Het is in confesso dat de vrouw het vest van den man heeft in brand gestoken. Verder staat vast, dat de man aan brandwonden is overleden, z(j dat einde ook verhaast door den drank. Een enkel woord dat de qualificalie betreft. De raadkamer van het hof gelastte terechtstelling wegens moordterwjjl spreker slechts qualificeerde wegens moed- willigen doodslag. Spreker blijft, ook na de zitting, van meening, dat hier geen praemeditatie is bewezen; de geconstateerde vijandige uitdrukkingen kunnen het bewijs dparvan niet leveren. Het requisitoir luidt (zooals reeds gemeld is); schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag en veroordeeling tot twintig jaren tuchthuisstraf. Mr. Scheidius verdedigde de beschuldigde en heripderdé het hof aan het van ouds bekende spreekwoord veen vallende drop del holt gaandeweg een steen uit". Vóór haar huwelijk was er op de vrouw niets te zeggen, een ongelukkig huweljjk maakte haar onverschillig, rnaatue kaap slecht Mensehen na hoo^oro otandonKunnen, wanneer ztj ongelukkig genüwd zijn, elkander, veel meer ontwijken dan personen van den stand dezer bescfptldigde, Hel misdrijf is afschuwelijk, ja, maar het hoi vergete niet dat, zjj moge ook schuld hebben aan het ongelukkig leven, zij niet de eerste aanleiding daartoe heeft gegeven. Zij had op den ochtend van het misdrijf den nacht buitenshuis door moeten brengen en vond toen 's morgens haar) tpan alweder dronken; toen ontstond de verzoeking en zij volbracht de daad. 'Pleiter verdedigt de daad nietdoch verklaart haar. Maar is de daad geheel voor hare rekening te brengen? Zeer zeker, de man is door de brand wonden gestorven; maar de doctoren verklaren ook, dat, ware de man niet zulk een dronkaard geweeèt, de afloop misschien niet zoo noodlottig zou ge weest zijn. Wat de qualificatie betreft, is pleiter het geheel eens met het O. M. en licht dit nog nader toe. Pleiter besluit met voor zijne cliënte de clementie van den hove in te roepen. Het hof zal over 8 dagen uitspraak doen. Te Hardenberg liep Vrijdag algemeen het gerucht, dat de beide daders van den moord te Heinoo op Pruisisch grondgebied gevat zijn. De instructie in zake van den te Helmond gepleegden moord op de jongedochter Br.jnaerts heeft, het zware vermoeden, dat tegen den gearres teerden Van Alen beslaat, in alle deelen versterkt. De verdachte blijft echter alle schuld aan de misdaad ontkennen. De openbare behandeling dezer zaak kan binnenkort worden tegemoet gezien. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat deze week te Breda eene dienstbode overleed, die 60 jaren lang bij eene en dezelfde familie heeft ge diend. Zij werd door deze op plechtige wijze ter aarde besteld. Berichten uit Curasao van 26 October bevatten het volgende: De Trini dad Chronicle meldt, dat het gouvernement van Salomon de Engelsche vlag grovelijk heelt beleedigd en geeft een omstandig verhaal van de toedracht der zaak, hierop neerkomende: De Engelsche consul-generaal in Haïti had den kapitein Seiders van het stoomschip Alps te Port-au-Prince verzocht om op zijne reis naar Jamaica, Jeremie aan te doen en de Engelsche uitgewe kenen aldaar, vrouwen en kinderen voor Kingston aan boord te nemen. De Alps deed achtereenvolgens Petite, Goave, St. Marc en Ganaives aan alvorens naar Jeremie te gaan, alwaar zij in den vroegen morgen van den 20st,,D Sept. aankwam. Op het oogenblik dat de passagiers in den middag aan boord aankwamen, opende het fort Salomon zijne batterijen tegen de Alps, zonder eenige voorafgaande waarschuwing. Het schip werd door twee bommen in den achtersteven getroffen, waarvan een in het salon drong en er groote ver woesting aanrichtte. De Alps heeft onmiddellijk daarop de haven verlaten met uithangende anker, omdat zij geen tijd had om ze te lichten, wegens het aanhoudend vuren van het fort. Toen het schip reeds buiten het bereik van het fort was, kwam de Engelsche vice-consul in eene boot onder de Ame- rikaansche vlag, aan boord om eene dépêche, betrekkelijk deze zaak, aan den commandeur te Port Royal te zenden. Uit Haïti wordt aan de redactie van de St. Thomas Commercial and Shipping Gazette, onder dagtekening van den 26,len Sept. jl.uit Port-au- Prince geschreven: De slag was Zaterdag II. tegen het gouvernement geleverd en hij eindigde allerzins slecht voor de liberalen. Port-au-Prince is verwoest door het vuur, plundering en moord heerschen er overal. Nauwelijks zijn er eenige pakhuizen staande. De kommandant van het arrondissement is door de liberalen doodgeschoten. De Fantome, Chasseur en Jorge Juan liggen in de haven, en hebben troepen aan wal gezonden om hunne nationalen te be schermen. De consulaten zijn overstelpt met liberalen. Alle zaken staan stil en de krijgswet is in volle kracht. 's GRAVENHAGË, 19 November. Door Z. M. is H. Arntzenius, commies der posterijen 2e kl.met ingang van 1 December 1883, benoemd tot directeur van het postkantoor te Voorschoten. De minister van oorlog zal op 22 November a. s. geen audiëntie verleenen. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting in de heden ge houden zitting van de tweede kamer verklaarde de minister Heemskerkna mens de regeering, de wettelijke regeling van het mijnwezen in Indië te willen voorbereiden, maar niet te kunnen verzekeren, dat intusschen de on derhandelingen met de Billiton-maatschappij zouden worden geschorst. Na een uitvoerig debat trok de heer Keuchenius zijne motie in en werd de motie—Cremers verworpen met 47 tegen 20 stemmen. De algemeene be schouwingen over de Indische begrooting zijn geëindigd. Bij een heden door den hoogen raad gewezen arrest is verworpen het beroep in cassatie van D. C. H., vroeger ontvanger te Putten, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en ƒ600 boete, wegens verduistering van aan het publiek behoorende penningen, die hem uit hoofde van zijn post waren in handen gesteld. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den executeur D., appellant van een vonnis der arrond.-rechtbank tc Dordrecht, tegen de erfgenamen D.geïntimeerden. Het vonnis der recht bank is bevestigd. De gezant van het Russische keizerrijk is thans op zijn post terug gekeerd, na tot herstel van gezondheid geruimen tijd in het buitenland te hebben vertoefd. Ten raadhuize alhier had heden door burg. en weth. de uitloting plaats van: 8 aandeelen, ieder van 1000, in de geldleening van 550,000. in het jaar 1875 aangegaan voor de overneming en den bouw van de gasfabrieken, en 35 aandeelen, ieder van 1000, in de geldleening van f 1.800.000, in de jaren 1875 en 1876 in drie seriën aangegaan, gedeeltelijk voor het zoo even gemelde dóel en gedeeltelijk voor den aanleg der duinwaterleiding en van andere buitengewone werken. Van eerstgenoemde leening werden uit geloot n°".71, 83, 237, 244. 299, 412, 435 en 491. Van laatstgemelde leening werden uitgeloot n'\; 20, 39, 86, 125. 142. 143. 154, 207, 310, 412. 542, 551, 559, 617. 713, 721, 732, 865, 956, 973. 1024, 1027, 1082, 1098, 1158, 1177, 1198, 1204, 1235, 1428, 1443, 1537, 1576.1605 en 1631. Bij de windstooten, die in den nacht van Zaterdag op Zondag alhier waargenomen werden, zijn in de verlengde Koningstraat bij de Hoefkade 5 a 6 in aanbouw zijnde perceelen in elkander gestort, zoodat het daar ter plaatse eene kleine ruïne gelijkt. BELG IE. Naar uit Brussel gemeld wordt, zou de internationale tentoonstelling, waartoe onlangs te Antwerpen voor 1885 het plan ontworpen werd, waar schijnlijk niet plaats hebben, omdat de verwezenlijking daarvan tot te groote moeielvjkheden aanleiding zou geven. j De IUorningpost verneemt, dat China en Annam Engelands tusschenkomst in het geschil tusschen China en Frankrijk heelt ingeroepen. Frankrijk zou eerstdaags Engeland berichten onder welke voorwaarden het geneigd is En gelands medidatie aan te nemen. De IUorningpost verneemt ook, dat invloed rijke leden van de vreemdenkolonie te Alexandrië en te Caïro voornemens zijn tot Engelands regeering zich te wenden met het verzoek, dat Engelands troepen Egypte niet ontruimen. Zij toonen de gevaren daarvan aan. Suleiman-pacha, voorzitter van den admiraliteitsraad, en Doevad-bey, secretaris van den Sultan, zijn Zaterdag vertrokken om den koning van Ne derland de insigniën over te brengen der orde van Nichanumtraz Karadoa. De Turksche gezant, die op het oogenblik te Stockholm vertoeft, is van dit vertrek in kennis gesteld. De beslissing van Said-pacha op het rapport van Aarifi-pacha betreffende het Suez-kanaal wordt spoedig verwacht. Men verzekert dat de beslissing luidtdat De Lesseps noch eenig ander concessionaris een tweede internatio naal kanaal in Egypte zou kunnen graven zonder een firman van den Sultan, daar zulk kanaal het karakter van neutraliteit zou dragen en er derhalve vervreemding van grondgebied zou plaats hebbenwaarop de Sultan souve- reine rechten heeft. Een bankiers-syndicaat, waarvan als vertegenwoordiger optreedt de Anglo-Egyptian Banking Company, heeft aan de Egyptische regeering aange boden het vereischte kapitaal te verschaffen, indien de regeeriug besluit zelve een tweede Suez-kanaal te doen graven. Men gelooft dat, tengevolge van dit aanbod, het vraagstuk van De Lesseps' monopolie opnieuw aan dit oordeel van de rechtsgeleerde adviseurs der regeering onderworpen zal worden. Aan de verontrustende geruchten over eene beweerde nederlaag van Hicks-pacha ontbreekt alle bevestiging. Aan eene authentieke bron kunnen zij niet ontleend zijn. Men gelooft, dal het eenvoudig onderstellingen zijn, gegrond op dergelijke geruchten, die vóór eenige dagen in ontloop waren, en hun oorsprong vonden in het ontbreken van rechtstreeksche berichten van llicks. Het stoomschip Francis Smith, dat, naar men vreesde, met zijne 100 passagiers op de Amerikaansche kust was vergaan, is, volgens een be richt uit Toronto, behouden gebleven. FRASKItlJ R, De senaat heeft Zaterdag den heer De Pressensé tot onafzetbaar sena tor benoemd. De kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag de behandeling van het wets-ontwerp, betreffende de onvereenigbaarheid van staatsambten en bedie ningen met het lidmaatschap van den senaat, tot aanstaanden Zaterdag uit gesteld. Naar men verzekert zou de regeering zich vereenigen met het tegen ontwerp van den heer Lelièvre, strekkende, om van de bedoelde bepaling uit te sluiten de ambten van: minister, onder-secretaris van staat, ambassadeur, gevolmachtigd minister met eene tijdelijke zending belast en hoogleeraar aan de universiteit. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd Zaterdag, in strijd met een bericht van de Morning Post, verzekerd, dat het Fransche kabinet

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2